Archiwum Aktualności
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Po wielu miesiącach ciężkiej nauki dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Rogowie nastał upragniony czas wakacji! Podczas akademii najlepszym wychowankom zostały wręczone liczne nagrody oraz dyplomy uznania.

Wszystkim uczniom i przyjaciołom życzymy dobrego, bezpiecznego wypoczynku ogrzanego słońcem, miłych rodzinnych spotkań, wielu okazji do uśmiechu i przede wszystkim chwil wartych wspomnień !


Laureat konkursu: "Nałogi plagą"!

Miło nam donieść, że uczeń klasy szóstej Łukasz Szoen zajął II miejsce w gminnym konkursie profilaktycznym „Nałogi plagą”. Uczeń został uhonorowany dyplomem i atrakcyjną nagrodą. Gratulujemy Łukaszowi! Nadmieniamy ,że była to dziesiąta edycja tego konkursu a uczniowie naszej szkoły stanowią już niemałe grono laureatów . Zachęcamy uczniów do udziału w przyszłym roku.


Bezpieczeństwo zawsze na czasie.

W okresie od kwietnia do czerwca nasza szkoła brała udział w akcji pod patronatem UNICEF pod nazwą :Baw się i bądź bezpieczny!” Zagadnienie to było tym bardziej na czasie, że okres zbliżających się wakacji sprzyja podejmowaniu przez dzieci zachowań ryzykownych. W ramach akcji nauczyciele przeprowadzili w każdej z klas temat poświęcony różnym aspektom bezpieczeństwa. Była więc mowa o bezpieczeństwie na drodze, podczas różnych prac domowych , podczas kąpieli w zbiornikach wodnych a także przedstawione i przypomniane zostały uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy . Pierwszego czerwca odbyły się zajęcia podsumowujące w trakcie których uczniowie zobaczyli prezentację multimedialną, brali udział w quizie. Dzieci zapoznane zostały również z drugą prezentacją dotyczącą bezpieczeństwa na wsi. Nasi uczniowie brali też, z dużym powodzeniem , udział w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczny uczeń” . Marcin Wraziło z klasy piątej zajął prestiżowe piąte miejsce a Dawid Leśnik z klasy szóstej zdobył w tym konkursie wyróżnienie. Gratulujemy!


Powiatowy Konkurs Wiedzy Informatycznej

Dnia 27 maja 2010 r. w Zespole Szkół nr 1 - Szkoła Podstawowa nr 9 po raz piąty odbył się finał powiatowego konkursu informatycznego dla uczniów klas IV-VI. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym etapie, internetowym, z naszej szkoły wzięli udział Mateusz Glenc i Marcin Chytroszek z klasy VIa . Do drugiego etapu, finału, zakwalifikowało się 10 uczniów ze szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego, wśród których znalazł się Marcin Cytroszek. Uczestnicy wykazali się znajomością programu Word, Paint oraz systemu Windows. Ostatecznie MARCIN zajął V miejsce. Gratulujemy!


Poznajmy Nasza Gminę

Pod takim tytułem 28 maja odbyła się prezentacja multimedialna, mająca na celu zapoznanie uczniów z władzami gminy, zasięgiem, zaludnieniem, atrakcjami regionu. Koordynatorami projektu były panie: Bożena Grabiec i Teresa Sosna.


Festyn Rodzinny

W sobotę 22 maja odbył się na terenie naszej szkoły Festyn Rodzinny. Organizatorzy tzn. Rada Rodziców i Trójki Klasowe zadbali o organizację stoisk z poczęstunkiem, jak również loterii fantowej. Uczniowie przygotowali bogaty program artystyczny, w którym podzielili się z uczestnikami festynu swoimi licznymi talentami. Wszyscy fantastycznie się bawili. Dziękujemy!


Pomoc dla powodzian

Od tygodnia trwa akcja zbierania artykułów szkolnych dla powodzian. Zachęcamy do włączenia się do akcji!


Zielona Szkoła

" Zielona Szkoła" czyli przeniesienie zajęć dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych poza ławkę szkolną, ale także inne atrakcyjne pod wieloma względami miejsca to doskonały sposób na kształtowanie umysłu, charakteru i osobowości dziecka. W terminie 6 - 19. 05.2010 roku uczniowie klas III w ten oto sposób spędzali miłe chwile w Rewalu. Zobaczyli wile ciekawych miejsc: Wyspę Wolin, Świnoujście, Międzyzdroje, Niechorze, Trzęsacz, Kołobrzeg, Pustkowo i Zieleniewo. Mamy nadzieję, że uczniowie z sentymentem będą wracać do pierwszego samodzielnego wyjazdu bez opieki rodziców.

27 28 29


Pomoc

Polska Fundacja Pomocy Dzieciom zwróciła się do nas o pomoc finansową.
Chodzi o pomoc dla dziecka, które urodzi się w tym roku, w czerwcu z bardzo rzadką wrodzoną wadą serca, hipoplazją. Choroba ta polega na braku lewej komory serca. Dziecko, aby przeżyć musi zostać zoperowane natychmiast po porodzie. Operacja może być przeprowadzona jedynie w Monachium. Do ukończenia 2 roku życia dziecko musi przejść jeszcze co najmniej 3 takie operacje. Koszt operacji wynosi około 80 tyś euro. Do tejże akcji dołączyła nasza szkoła, jak również ponad 1900 innych szkół.Akcja trwa do 19 czerwca. " Pomóżmy chociaż jednemu dziecku, a uśmiech na jego twarzy będzie najwspanialszą zapłatą"


Konkurs

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie " Bezpieczny uczeń".Celem konkursu było kształtowanie wśród modzieży świadomości i odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz innych. Uczniowie brali udział w spotkaniach zopiekunami, którzy pomagali im przygotować się do testu, który został przeprowadzony 23.04.2010. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami zachowania bezpieczeństwa na drodze, w domu i w szkole, numerami alarmowymi,itp.. Czekamy na wyniki konkursu.


Konkurs

Od 15.04 do 15.05 trwał konkurs plastyczny PCK "Powiedz NIE nałogom"Organizatorem konkursu był Zarząd Rejonowy PCK w Wodzisławiu Śl. W konkursie brali udział uczniowie z klas I-III , IV-VI.Czekamy na rozwiązanie konkursu.


Dzień Służby Zdrowia

28 maja odbył się apel z okazji " Dnia Służby Zdrowia".Uczniowie zaprosili z tej okazji naszą szkolną pielęgniarkę. Uczniowie przedstawilinam, na czym polega i jak trudna jest praca lekarzy.W wierszu " O wielkiej wdzięczności" podziękowali za ich pomoc i wiedzę. W drugiej części apelu uczniowie przedstawili pracę lekarzy w licznych scenkach. Do lekarza przychodzili pacjenci z swoimi dolegliwościami, a lekarz pomagał im, przepisywał leki.Na końcu wystąpiły uczennice w kabarecie pt. "U lekarza -na wesoło". Na zakończenie uczniowie podkreślili, jak ważna w naszym życiu jest rola lekarzy, że zawsze możemy na nich liczyć. Uczniowie wspomnieli również o dużym znaczeniu zachowania higieny osobistej, która pomaga nam utrzymać nasze zdrowie na bardzo długo.


"Nie daj się i powiedz nie!"

W dniu 25.05.2010 roku do naszej szkoły zawitali aktorzy z teatru :"Teart" z przedstawieniem pt. " Nie daj się i powiedz nie!" Spektakl miał wydźwięk profilaktyczny , który w przystępny sposób przybliżył uczniom klas I-IV problematykę zagrożeń takich jak : przemoc, narkomania, alkoholizm. Znalazło się tu miejsce na rozważania o postawach moralnych, wyborach życiowych , dylematach przed którymi staje młody człowiek na drodze do dorosłego życia.
Aktorzy przedstawili problemy bez zbędnego moralizowania, pouczania ale próbowali wraz z widownią zastanowić się dlaczego ktoś sięga np. po narkotyki, jakie są tego przyczyny, dlaczego nie warto brać . Na uwagę zasługuje bogata forma widowiska. W jego trakcie uczniowie brali udział w konkursie, mieli okazję słuchać i śpiewać piosenki, zobaczyli teatrzyk kukiełkowy i scenki rodzajowe.


Dzień Ziemi

27 kwietnia pod kierunkiem pani Urszuli Chłapek uczniowie klas 4-6 przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi. Wierszem, piosenką i scenkami okolicznościowymi, przypomnieli nam o konieczności dbania o środowisko, tak bardzo zanieczyszczone obecnie.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

4 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie, czyli Konstytucja 3 Maja. Dzięki niej wielu z nas przypomniało sobie dramatyczne okoliczności uchwalenia tejże konstytucji, a także jej olbrzymie znaczenie dla Rzeczypospolitej ówczesnej i współczesnej.


Nie taki gad straszny...

Czwartek 06 maja był dniem szczególnym w naszej szkole, otóż zawitali do nas niezwykli goście- płazy i gady we własnej osobie. Ta niecodzienna lekcja przyrody zgromadziła wszystkich uczniów naszej szkoły, bo któż nie chciałby stanąć oko w oko z krokodylem, wężem czy jaszczurką? Goście niezbyt urodziwi, ale bardzo grzeczni zachwycili wszystkich.


Konkurs Matematyczny

7.05 2010r. odbył się Gminny Konkurs Matematyczny "Plusik" zorganizowany w Szkole Podstawowej w Olzie. Naszą placówkę reprezentowali: Łukasz Glenc, Kacper Greiner, Patryk Palenga, Krzysztof Lenard, Krystian Cydejko i Marcin Chytroszek. KACPER GREINER zajął II miejsce w kategorii uczniów klas IV. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

53


Konkurs "Sing Along"

Dnia 05.05 2010 uczennice naszej szkoły: Katarzyna Szymiczek, oraz Agata Szweda z kl. IVB zajęły trzecie miejsce w powiatowym konkursie piosenki angielskiej pt. "Sing Along".
Dziewczyny zaśpiewały zespołowo dwie piosenki zespołu Abba i La Bush.


V Gminny Przegląd Małych Form Teatralnych

Dnia 21.04.2010 uczniowie klasy 6A i 4B, należący do kółka recytatorskiego, reprezentowali nasza szkołę na V Gminnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych, w DPS w Gorzycach.
Przedstawienie na podstawie tekstu Jana Brzechwy "Opowiedział dzięcioł sowie" spotkało się z ciepłym przyjęciem. Nasi uczniowie znakomicie opanowali tekst, a ich kostiumy i dekoracje oczarowały wszystkich. Brawo.


List do Ojca Świętego

Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej w Rogowie nad Olzą.
Jest to nie duża miejscowość- liczy ona 4,5 tyś. mieszkańców.
Nasza miejscowość jest ładna. Jest tu dużo lasów, zieleni.
Niedaleko naszej Szkoły jest kościół . W każdą niedzielę oraz
w czwartek, spotykamy się na Eucharystii, w czasie której
w sposób szczególny pamiętamy
w modlitwach o Tobie, Ojcze Święty.
Modlimy się o Twoje zdrowie i siły dla Ciebie.
Podjęliśmy również wspólnie z naszą siostrą katechetką,
rodzicami, dziadkami, modlitwę , "Margaretkę", we wszystkich Twoich
intencjach , modlimy się również za kapłanów.
Często oglądamy Cię w telewizji i bardzo Cię podziwiamy.
Chcielibyśmy zobaczyć Cię na żywo,
a nie tylko w ekranie telewizora.
Często, szczególnie na religii rozmawiamy o Tobie.

Wiemy że zbliża się Rocznica Twojego wyboru na Papieża.
Dlatego życzymy Ci ,żebyś jak najdłużej żył , był zdrowy i miał dużo sił i spotkał się z nami w Polsce. Życzymy Ci pogody ducha i
uśmiechu. Niech Duch Święty wspiera Cię , a Bóg Ojciec ma Cię w swojej opiece.

Serdecznie Cię pozdrawiamy razem z naszą siostrą katechetką i rodzicami.


XI Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej

22.04 2010 w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 13 w Wodzisławiu Śląskim, odbył się Konkurs Gwary Śląskiej. Uczniowie klas 4-6 ze szkół Powiatu Wodzisławskiego, zmierzyli się po raz kolejny z tekstami gwarowymi, a poziom tegorocznego konkursu okazał się bardzo wysoki. Możemy jednak poszczycić się sukcesami, ponieważ nasze dwie uczestniczki, Kasia Szymiczek z klasy 4B oraz Edyta Kałuża z klasy 6B zajęły ex equo 3 miejsce.
Gratulujemy!


Szkolny konkurs

Dnia 23.04. 2010 w naszej szkole odbył się ,, Szkolny Konkurs Piosenki Religijnej ". Uczestniczyło w nim 49 uczniów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem chwalili Pana Boga, pięknym śpiewem, pieśni oraz piosenek Religijnych. Konkurs był podzielony na grupę Młodszą oraz Grupę Starszą. W grupie Młodszej zostały wyróżnione nastę pujący uczniowie:

Wyróżnienie otrzymali:
z KL. . IIIA - Oliwia Muchabr, Oliwia Karcz, Katarzyna Gawron
z Kl. IIIB - Adam Antończyk, Bartek Pawłowski

Zespoły:
I miejsce; Edyta Glenc,Ania Bugla, Ewa Zgrzędek, Magda Opic - kl. IIIB
II Miejsce; Monika Salamon, Julia Skrzyszowska, Vanesa Benauer- Kl. IB
III Miejsce; Edyta Pietrasz, Julia Kuczaty- IB

Soliści:
I Miejsce; Emilia Szczeponek, Dawid Marcinkowski - IIIA
II miejsce; Wojciech Zychma - IA, Julia Karnówka- IIA
III Miejsce; Natalia Sankala- Ia

Grupa Starsza:
I miejsce- Solista- Maksymilian Domin- Kl. VB
I miejsce; Zespół; Ewa Lenard- Kl. IVA, Edyta Katryniok- Kl. IIIB
II Miejsce; Zespół; Oliwia Rabas, Wioletta Glenc- KL. VIA
III Miejsce; Zespół; Edyta Kałuża, Karolina Niewolska, Małgorzata Salamon- Kl. VIB

Konkurs przygowały i przeprowadziły; s. Krystiana oraz P. Ilona Leńczyk


Katyń i Smoleńsk

14 kwietnia w naszej szkole odbył się apel dla uczniów zarówno klas I- III jak i IV-VI. Apel ten poruszał kwestię 70 rocznicy mordu na oficerach katyńskich, a jednocześnie wpisywał się w atmosferę żałoby narodowej związanej z katastrofą lotniczą w Smoleńsku.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego przez wszystkich obecnych. Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna, przedstawiająca historię zabójstwa oficerów polskich w Katyniu, Miednoje i Charkowie, a także upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku. Po prezentacji uczennice wyrecytowały modlitwę napisaną przez jeńców katyńskich i wszyscy razem odśpiewali pieśń "Boże coś Polskę...". Apel zakończył się modlitwą "Wieczny odpoczynek..." za prezydenta, jego małżonkę i pozostałych przedstawicieli państwowych.


Gminny Turniej Recytatorski

13 kwietnia 2010r. Szkoła Podstawowa w Rogowie kolejny raz została gospodarzem Gminnego Turnieju Recytatorskiego klas I - III. Organizacja tegoż turnieju stwarza dzieciom warunki do głębszego poznania literatury polskiej , a także umożliwia głębszy rozwój intelektualny w oparciu o nasze dziedzictwo kulturowe. W konkursie wzięło udział siedem szkół naszej gminy tj. ZSP Gorzyczki, SP Czyżowice, SP Turza Śl., SP 1 Gorzyce, SP Olza, SP 2 Gorzyce i SP Rogów). Jury w składzie: Krystyna Okoń, Władysława Bańczyk, Bibianna Dawid, Ewa Suchanek i Urszula Balcerkowska po ciężkich obradach wyłoniło 3 najlepszych recytatorów w kategorii poszczególnych klas:

klasa I - Małgorzata Kucza SP Turza Śl. - opiekun Joanna Michna
klasa II - Kinga Adamik SP Czyżowice - opiekun Weronika Kasznia
klasa III - Debora Kacała SP Rogów - opiekun Agnieszka Zbroja

Jury bardzo wysoko oceniły poziom recytacji konkursowych. W ich oczach każdemu z recytujących należy się medal za chęci, odwagę i wielki wysiłek. Jako organizatorzy pragniemy bardzo serdecznie podziękować nauczycielom i rodzicom za przygotowanie dzieci do udziału w turnieju. Uczniowie Ci będą reprezentowali Gminę Gorzyce na Rejonowym Festiwalu Słowa w Boguszowicach.


"Pasowanie na czytelnika"

8 lutego 2010r r. w szkolnej odbyło się uroczyste "Pasowanie na czytelnika". W uroczystości tej wzięli udział wszyscy uczniowie klasy I a i I b, dyrektor Ilona Kisiel i wychowawcy. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania książek. Następnie dzieci obejrzały część artystyczną przygotowaną przez uczniów z klasy IVb i V a. Po obejrzeniu i wysłuchaniu przedstawienia pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie:

Będziemy kochać i szanować książki.
One ułatwiają nam naukę i pracę,
wskażą drogę do każdego celu.


Po tym tak ważnym przyrzeczeniu każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany przez Książkę, na nowego czytelnika naszej szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tej uroczystości, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i smakołyk ufundowany przez spółdzielnię uczniowską. Tak więc wspólne zabawy, połączone z nauką, pomogły naszym nowym czytelnikom przyswoić sobie zasady korzystania z biblioteki szkolnej. Nad przygotowaniem całej uroczystości czuwały p. E. Sosulska i p. M. Matus.
11


Szkoła Podstawowa w Rogowie - Szkołą Bezpiecznego Internetu

25.02.2010r. nasza szkoła otrzymała certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu. Nadawany jest on przez Fundację Kidprotekt. pl. - organizację pozarządową, której celem jest szeroko pojęta ochrona dzieci i młodzieży przed zagrożeniami, czyhającymi na nie w świecie realnym, jaki i w Internecie. Sieć dla dzieci jest nie tylko wielką przygoda, ale również wielkim zagrożeniem.
Certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu jest znakiem rozpoznawczym szkoły, która dba o edukację swoich wychowanków w zakresie bezpiecznego użytkowania Internetu.

1


REKOLEKCJE

Poniedziałek 15.03.2010
8.30 klasy IV-VI
11.30 klasy I-III

Wtorek 16.03.2010
10.00 klasy IV-VI
11.30 klasy I-III

Środa 17.03.2010
9.00 klasy IV-VI
11.00 klasy I-III


Konkurs

Uczniowie naszej szkoły, uczący się języka niemieckiego brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego " Olimpus", w którym zajęli następujące miejsca:
5 miejsce w kraju zdobył Patryk Palenga, uczeń klasy Va
12 miejsce w kraju zdobył Tomasz Rzazonka, uczeń klasy Vb
27 miejsce w kraju zdobył , Jarosław Korbel , uczeń klasy VIa


Szkolne Koło PCK

W tym roku szkolnym Szkolnym Kołem PCK opiekuje się p. Małgorzata Matus. Zmienił się również skład naszego koła PCK. Przewodniczącą została Zuzanna Kacała, a jej zastępcą Karolina Byczek. Kronikarzami zostały: Weronika Sanecznik i Angelika Frydrych. Skarbnikami koła są Maksymilian Domin i Marcin Smyczek. Wykonywaniem gazetek o działalności naszego koła zajmują się : Edyta Piechaczek, Dominik Błędowski, Patrycja Kionka i Piotr Mucha.
W ramach działalności Szkolnego Koła PCK przeprowadzono następujące akcje:
1.Zbieraliśmy nakrętki dla Tymka chorego na mukowiscydozę.
2. Braliśmy udział w akcji " Gwiazdka". Zbieraliśmy samodzielnie wykonane stroiki świąteczne i słodycze dla osób samotnych i chorych, będących pod opieką PCK w Wodzisławiu Śl.
3. Przygotowywaliśmy się na konkurs PCK " Eskulapiada PCk" , który był związany z zdrowym stylem życia i udzielaniem I pomocy poszkodowanym. Nasza szkołę reprezentowała uczennica klasy Va Zuzanna Kacała. Zuzanna dzielnie walczyła i wykazała się bardzo dobrą znajomością udzielania I pomocy.
4. Zbieraliśmy dary pieniężne, jak również rozmaite artykuły spożywcze, zabawki itp. Podczas akcji Dzieci Śląska- Dzieciom Lwowa. Uzbieraliśmy 225,67zł!
5. Odpowiedzieliśmy na wzywanie pomocy mieszkańcom Haiti! Do akcji włączyła się cała szkoła oraz sponsorzy szkoły. Uzbieraliśmy 679,99 zł.

Szkoła otrzymała pisemne podziękowania za włączenie się do akcji pomocy poszkodowanym na HAITI od Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Dyrektor Generalny UNICEF Polska przesyła podziękowanie również rodzinom dzieci i wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy w tej akcji.
Otrzymaliśmy też pisemne podziękowanie za pomoc dzieciom Lwowa oraz tytuł Honorowego Kwestarza Kapituły. Szkolne koło PCK dziękuje serdecznie za wszelką pomoc, gdyż bez Was drodzy rodzice nie mogli byśmy ruszyć z pomocą potrzebującym!!!!


BĄDŹ BEZPIECZNY W INTERNECIE

Pod takim hasłem, w piątek 12 lutego dobyla sie multimedialna prelekcja, będąca elementem ogólnopolskiej kampanii "Dziecko w Sieci".Pod kierunkiem pani Teresy Sosny z udziałem uczniów naszej szkoły, zapoznaliśmy się z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje dostęp do internetu.
Wszyscy uczestnicy prelekcji brali w niej aktywny udział, odpowiadając na pytania. Całość zagrożeń została zilustrowana scenkami odgrywanymi przez wybranych uczniów klas starszych.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie będą pamiętać o zasadach, które obowiązują użytkowników internetu i dla swojego bezpieczeństwa nie będą ich łamać pod żadnym pozorem.

50 51 52


Lekcja historii

"Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego" nosiła tytuł lekcja historii, zorganizowana dla uczniów klas IV-VI. Nasi podopieczni mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o życiu, uzbrojeniu i zwyczajach panujących w dawnej Polsce. Uczniowie mieli również możliwość przymierzenia strojów i elementów umundurowania, a także własnoręcznie podjąć oręż. Takie lekcje zapadają w pamięci na długo.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

25 stycznia o godzinie 16 do naszej szkoły przybyli babcie i dziadkowie. 80 osób uczestniczyło w uroczystości zorganizowanej z okazji ich święta, przez uczniów klas II. Wspaniały wieczór był okazją do spotkania tego najstarszego i najmłodszego pokolenia. Wszystkich połączyło wspólne śpiewanie znanych wszystkim piosenek.


Spotkanie przyjaciół szkoły i sponsorów

W środę 20-go stycznia odbyło się spotkanie dla sponsorów i przyjaciół naszej szkoły, których zaprosiliśmy po to, aby im podziękować za wsparcie i pomoc, dzięki którym możemy realizować nasze plany i marzenia.
Wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Wójt Gminy Gorzyce pan Piotr Oślizło wraz z małżonką, w-ce starosta Wodzisławia Śląskiego pan Ireneusz Skatuła, przewodniczący Rady Gminy Gorzyce pan Czesław Zychma, pani Sołtys wsi Rogów Halina Zbroja, nasi Radni pan Konrad Kamczyk i Ryszard Nielaba. Na naszej uroczystości gościliśmy również panią dyrektor Felicje Kamczyk oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi. Z przyjemnością powitaliśmy przewodniczącą Rady Rodziców panią Katarzynę Koczwarę jak i licznie przybyłych rodziców.
Uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele, rodzice i pracownicy obsługi zadbali o fantastyczną atmosferę, poczęstunek i program artystyczny- pod kierunkiem siostry Krystiany.
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim, którzy okazali nam tyle pomocy i wsparcia, mamy również nadzieję, że nadal będziemy mogli na Was liczyć.
W trakcie wieczoru odbyła się zbiórka środków na pomoc dzieciom, ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti. Za wsparcie akcji organizowanej przez UNICEF Polska serdecznie dziękujemy.


Szkolna Wigilia i Jasełka

22 grudnia był dniem szczególnym w naszej szkole, bowiem jak co roku o tej porze uczniowie wszystkich klas, wraz z ich nauczycielami, przełamali się opłatkiem i życzyli sobie wszystkiego dobrego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w Nowym 2010 Roku. Następnie wszyscy wzięli udział w Jasełkach, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem Siostry. Wprowadziły one nas w podniosły i radosny bożonarodzeniowy nastrój. Mamy nadzieje, ze atmosfera miłości i zrozumienia będzie towarzyszyć nam przez cały rok.


Andrzejkowe wróżby na korytarzu!!

W dniu 30. 11.2009 uczniowie będący członkami Rady Uczniowskiej zorganizowali dla wszystkich uczniów naszej szkoły wróżby andrzejkowe. Było tradycyjne serce z imionami, wróżby ze szpilek, zaczarowane kubeczki i inne ciekawe wróżby. Chętnych było bardzo wielu co widać na załączonych zdjęciach. Ciekawe czy komuś już spełniła się któraś z wróżb?


Spotkanie z Mikołajem

7 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj, który wraz ze swoją świtą obdarowywał uczniów prezentami. Ze swojej "Księgi Dobrych i Złych Uczynków" odczytywał osiągnięcia i porażki minionego roku. Dla nikogo nie zabrakło prezentu i dobrego słowa. Jak co roku było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

66 67 68


Lekcja otwarta w klasie II A

3 grudnia to był szczególny dzień dla uczniów klasy II A. W tym dniu gościli oni swoich rodziców. Najpierw zaprezentowali im przedstawienie pod tytułem: "Leśna szkoła dzieci woła". Później rodzice uczestniczyli w lekcji otwartej, której temat brzmiał: "Jesienią w lesie". W jej trakcie mogli oni zobaczyć sposób pracy swoich dzieci, ich osiągnięcia i zaangażowanie.
Lekcja upłynęła bardzo szybko, a zadowoleni rodzice i uczniowie wrócili do domów.


Jesienią po śląsku i nie tylko

Pod takim tytułem we wtorek, 24 listopada, odbył się koncert, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach oddział w Rogowie.
W koncercie tym wzięli udział uczniowie okolicznych szkół podstawowych i gimnazjów, w tym silna reprezentacja naszej szkoły. Przedstawili oni szereg wierszyków i piosenek w pięknej śląskiej gwarze. Wszyscy fantastycznie się bawili, a zaproszeni rodzice i goście nie szczędzili braw.


Pogodomy po Naszymu

26 listopada w Szkole Podstawowej w Bluszczowie odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Gawędziarskiego "Pogodomy po Naszymu". W konkursie tym udział wzięła uczennica klasy 4B - Kasia Szymiczek. Zajęła ona 3 miejsce, prezentując tekst napisany przez swoja mamę, a zatytułowany "Koło". Gratulujemy!


"Szkoła z Prawami Dziecka"

W piątek 20-go listopada odbył się finał akcji "Szkoła z Prawami Dziecka". Dzień ten nie został wybrany przypadkowo, gdyż 20.11.1989 roku została przyjęta Konwencja o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Rocznica ta okazała się wspaniałą okazją do przeprowadzenia licznych konkursów i zabaw poświęconych prawom dziecka. Uczniowie klas młodszych wzięli w tym dniu udział w konkursie plastycznym, a uczniowie klas starszych w konkursie wiedzowym, połączonym z prezentacją multimedialną. Na zakończenie dnia każda z klas wysłała w niebo lampion z zapisanym prawem dziecka, które ich zdaniem jest najważniejsze. Świadomość własnych praw zachęca do szanowania praw innego człowieka.

47 48 49


Święto Odzyskania Niepodległości

We wtorek 10-go listopada z okazji Święta Odzyskania Niepodległości zorganizowany został w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie klasy 6 A, pod kierunkiem Pani Marioli Stebel i klasy 3B, pod kierunkiem Pani Marioli Biczysko, przypomnieli nam okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, a także znaczenie i wagę słowa: ojczyzna i patriotyzm.

44


Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny

W poniedziałek 16-go listopada uczniowie naszej szkoły przystąpili do szkolnych eliminacji Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego. Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia, a o wynikach poinformujemy wkrótce.


Bezpieczeństwo na drodze

W ramach kampanii "2009-Rok Pieszego" dnia 21 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantem, zatytułowane "Bezpieczeństwo na drodze". W trakcie spotkania miała miejsce prezentacja multimedialna, ukazująca niebezpieczeństwa związane z nieprawidłowym przechodzeniem przez jezdnię oraz jak być widocznym na drodze o zmierzchu. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne w prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię, z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej i "zebry". Ogłoszony został również konkurs plastyczny na maskotkę firmy "Bruk"-patrona projektu. Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez przedstawicieli firmy "Bruk" opasek odblaskowych, które noszone na ręku, czynią dzieci widocznymi na drodze o zmierzchu.

46


Szkolenie dla dzieci z terenów wiejskich

W poniedziałek 3 listopada w naszej szkole odbyło się szkolenie dla dzieci, okazujące zagrożenia jakie czyhają na nie w gospodarstwach rolnych. Wiele miejsca poświecono sposobom uniknięcia niebezpiecznego wypadku, kalectwa a nawet śmierci. Duży nacisk został położony na uświadomienie dzieciom podstawowych zasad BHP w gospodarstwie rolnym i poza nim.


Pasowanie na ucznia

28 października o godz. 16.00 w obecności rodziców i nauczycieli pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na uczniów. Oficjalne przyjecie do braci szkolnej zostało poprzedzone złożeniem uroczystego ślubowania, po którym to, pasowania dokonała pani dyrektor Ilona Kisiel. Każdy z nowo przyjętych otrzymał pamiątkowy dyplom, plakietkę i upominek. Wszystkim nowym członkom uczniowskiej społeczności gratulujemy i życzymy powodzenia!

42 43


Metamorfoza

29 października w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach odbył się pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Na Małą Formę Teatralną na szczeblu rejonowym. Konkurs ten ogłoszony został przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, a jego tematem była profilaktyka agresji i przemocy. Naszą szkołę reprezentowała grupa teatralna o nazwie "Metamorfoza" pod kierunkiem pani Aliny Tekieli-Łuski.


Konkurs

Dnia 22.10.2009 w szkole odbył się Szkolny Konkurs Biblijny, w którym wzięło udział 14 uczniów.
I- miejsce zdobył Marcin Wrazidło - z klasy Vb
II miejsce - Krystian Cydejko - z klasy VIb
III miejsce zdobyła Zuzanna Kacała - z klasy Va.
Konkurs przeprowadziła S. M. Krystiana.


Wyjść poza schemat

W środę 21 października uczniowie klas 4-6 wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym, połączonym z pogadanką na temat uzależnienia od mediów: telewizji, internetu i telefonów komórkowych. Poruszony został także ważny problem przemocy przy użyciu wyżej wspomnianych mediów. Uczniowie mogli również wyrazić swoją opinię na temat sposobów zaistnienia w grupie rówieśniczej, unikając negatywnych wzorców zachowań.
Uważni słuchacze z pewnością zrozumieli, iż "przemoc rodzi przemoc", a jedynym rozwiązaniem jest "wyjść poza schemat" i przerwać wzajemne krzywdzenie się.

35 36


Z wizyta na Madagaskarze

W poniedziałek 19 października z wizytą do naszej szkoły przybył ojciec misjonarz CM Józef Klatka, przebywający na misji na Madagaskarze. Naszym uczniom i nauczycielom opowiadał o codziennym życiu ludzi w tym, jakże odległym, zakątku świata. Wiele miejsca poświecił On warunkom, w jakich uczą się i żyją dzieci na Madagaskarze, jak wygląda typowa szkoła i dlaczego warto się uczyć. Dziękujemy za wspaniałą lekcję Ojcze.

41


Konkurs

W dniach od 2.09- 30.09 odbywał się w naszej szkole Konkurs na "Najoryginalniejszy różaniec". Do konkursu przystąpiło 56 uczniów. Różańce były bardzo pomysłowe, wykonane z najróżniejszych materiałów. Spośród nich zostało wyróżnione 16 prac dzieci. Podzielono je na II kategorie- kl. I- III oraz kl. IV - VI.
Wyróżniono następujące dzieci:
kl. I- III;
I miejsce - Marcin Rek- II b
II miejsce- Wiktoria Glenc- I a
III miejsce- Dawid Marcinkowski- III a

Wyróżnienia otrzymali: Emilia Penkala- Ia, Maksymilian Myśliwiec- Ia, Monika Salamon- Ib, Julia Walczak- IIIa oraz Leśnik Krzysztof- Ia
kl. IV- VI
I miejsce- Edyta Kałuża- VI b
II miejsce- Monika Palasz- IV a
III miejsce- Dominika Konsik- IVa

Wyróżnienia: Jarosław Graczyk- VIa, Łukasz Psota- VIb, Robert Duda i Patryk Malina oraz Beata Porwoł- IVa.
Rozdanie nagród odbyło się dnia 14.10.2009.
Konkurs przeprowadziła S. Urszula Węgierska.


"Olimpus"

W związku ze zbliżającymi się terminami olimpiady przedmiotowej "Olimpus" podajemy harmonogram sesji jesiennej 2009:
02 listopada 2009 - język polski
03 listopada 2009 - matematyka
04 listopada 2009 - język niemiecki
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia.


Dzień Edukacji Narodowej

14 października, uroczystą mszą świętą w naszym kościele, uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Po mszy wszyscy udaliśmy się do szkoły, gdzie uczniowie, pod kierunkiem pani Jolanty Wuwer przygotowali uroczystą część artystyczną. Nie zabrakło w tym dniu gorących życzeń i kwiatów, za co chcielibyśmy podziękować naszym uczniom i ich rodzicom. 45


Jak powstaje papier?

Uczniowie starszych klas naszej szkoły znają już odpowiedz na to pytanie. W dniu 13 października odbyły się warsztaty - "Jak powstaje papier? Spotkania z historią". Każdy z uczestników mógł zapoznać się z historią papiernictwa, a także własnoręcznie czerpać papier i kaligrafować gęsim piórem. Wszystkie samodzielnie wykonane prace, opieczętowane pieczęcią lakową, uczniowie zabrali do domu.


Wyjazdy na basen

Od 05.10 rozpoczęliśmy po raz kolejny cykl wyjazdów na basen, w ramach czwartej godziny WF-u. W związku z tym zmianie uległ plan zajęć. Prosimy rodziców o zapoznanie się z nowym planem lekcji, który został już podany uczniom przez ich wychowawców.


"OLIMPUS"

Do dnia 07.10.2009 przyjmowane są zgłoszenia do jesiennej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady "Olimpus". Wpisowe wynosi 8 zł.. O terminie szkolnych eliminacji i harmonogramie poinformujemy w najbliższym czasie.


Mleko w szkole

W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie będą otrzymywać darmowe mleko. Akcja ta ma na celu wyrobienie u naszych podopiecznych właściwych nawyków żywieniowych, a także dostarczenie im niezbędnych witamin i mikroelementów, pomocnych w prawidłowym rozwoju i uczeniu się. W czasie przerw śniadaniowych dyżurni rozdają kartoniki z mlekiem w klasach.


Europejski Dzień Języków

W piątek 25-go września odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Wybrani uczniowie, pod okiem ich nauczycieli języków obcych, przygotowali program artystyczny - pięknie przebrani i ucharakteryzowani odegrali przedstawienie w językach angielskim i niemieckim. Pozostała część szkolnej gawiedzi miała szansę wziąć udział w quizie "Zgadnij jaka to postać". Jak co roku w trakcie obchodów Europejskiego Dnia Języków było dużo śmiechu i dobrej zabawy, a najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli się przekonać, jaką frajdą może być nauka języków obcych.

1 2


Sprzątanie Świata

Jak co roku, we wrześniu, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". 18-go września czwartoklasiści pod kierunkiem pani mgr Joanny Sokół, podczas uroczystego apelu mówili o konieczności dbania o nasza planetę. Jednym ze sposobów może być segregacja odpadków. Nasi uczniowie podczas apelu przypomnieli nam również jak ją prawidłowo wykonać. Pamiętać jednak należy o tym, by dbać o środowisko cały rok!

3 4


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/20010

Drodzy Uczniowie! Kolejny raz przekroczyliście drzwi prowadzące do magicznej krainy nauki i wspólnie rozpoczęliśmy NOWY ROK SZKOLNY 2009/20010.
Życzymy Wam wielu wspaniałych, edukacyjnych przygód, niesamowitych wrażeń i oczywiście samych najwyższych ocen.

Powrót
Opieka nad stroną: T.Sosulski