Archiwum Aktualności
Bezpieczne wakacje


Rok szkolny 2015/2016 już za nami !

Dnia 24.06.2016r. po raz ostatni w murach naszej szkoły mogliśmy się spotkać wszyscy razem. O godz. 8.00 uczniowie klas I-IV uczestniczyli w apelu z okazji uroczystego zakończenia roku szkolnego. Z radością obserwowaliśmy tych, którzy z rąk Pani dyrektor I. Kisiel otrzymali za swoją sumienną pracę i wzorowe zachowanie świadectwo z czerwonym paskiem oraz nagrodę książkową. Zaś o godzinie 10.00 uczniowie klas V-VI zebrali się na sali gimnastycznej, by wierszem i piosenką pożegnać nauczycieli i kolegów z klas V.
Po wzruszającej części artystycznej przyszedł czas na rozdanie świadectw i nagród. Ci najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody książkowe. W miłej i serdecznej atmosferze opuściliśmy szkołę, by rozkoszować się zbliżającymi wakacjami.

Życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom i obsłudze naszej szkoły miłego wakacyjnego wypoczynku.


Gala Najlepszych 2015/2016

„Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja rozwojowi człowieka.” Słowa Ojca Świętego JP II zostały mottem tegorocznej gali Szkoły Podstawowej w Rogowie dedykowanej „Najlepszym z najlepszych” roku 2015- 2016. Szkolna gala zawsze ma na celu wyrażenie podziwu, szacunku, nagrodzenie i podanie do publicznej wiadomości osiągnięć uczniów, którzy swoją nauką, pracą, systematycznością, konsekwencją w działaniu, kreatywnością, talentem i interdyscyplinarnymi zdolnościami rozsławili dobre imię swoich rodzin, szkoły, a także gminy i powiatu. Wyróżnieni uczniowie osiągnęli tytuły laureatów, finalistów, mistrzów konkursów, a także zasłużyli na miano godnego do naśladowania młodego mieszkańca naszej małej ojczyzny. W tegorocznych obchodach towarzyszyli nam licznie zgromadzeni goście, zaszczycili nas swą obecnością : Sołtys Rogowa - Pani Halina Zbroja, Sołtys Bełsznicy - Pan Eugeniusz Katryniok, Radni Gminy Gorzyce - Pan Stanisław Zbroja, Pan Henryk Matuszek, była dyrektor szkoły – Pani Felicja Kamczyk.
W czasie uroczystości z prawdziwą przyjemnością obserwowaliśmy wzruszenie rysujące się na twarzach rodziców, ich ukradkowo ocierane łzy, dumny uścisk dłoni towarzyszący składanym gratulacjom. Patrzyliśmy na poważne, jak nigdy dotąd, buzie dzieci, przejęte rolą, którą grały – rolą wzorowego, najlepszego ucznia. To im, zdolnym, spragnionym sukcesu, niezwykle mądrym dzieciom dedykujemy imprezę, która 21 czerwca swój ślad zapisała na zawsze na kartach historii szkoły. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

Gala Najlepszych 2015/2016



Program Edukacyjny w naszej szkole

Kolejne klasy brały udział w Programie Edukacyjnym "Ratujmy i Uczmy Ratować".


Informacja dla rodziców dotycząca podręczników w roku szkolnym 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 darmowe podręczniki i ćwiczenia otrzymują uczniowie klas: I, II, III, IV, V
Uczniowie tych klas odbierają darmowe podręczniki i ćwiczenia (do wszystkich przedmiotów oprócz religii i języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej i etnicznej) w bibliotece szkolnej w pierwszych dniach września 2016 r. z obowiązkiem zwrotu w czerwcu 2017 r.
W klasie VI rodzice kupują podręczniki i ćwiczenia.
Rodzice uczniów klas VI posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego będą mogli starać się o dofinansowanie w ramach Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” w 2016 r. po zakończeniu prac legislacyjnych. Szczegółowe warunki zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.
Z wykazem podręczników i materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w poszczególnych oddziałach w roku szkolnym 2016/2017 można zapoznać się na tablicy ogłoszeń w szkole oraz na stronie internetowej Szkoły w zakładce „Podręczniki”.


Miasteczko Twinpigs

Dnia 13 czerwca uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Miasteczka Twinpigs w Żorach. Po przybyciu na miejsce uczniom ukazało się miasteczko, idealnie odwzorowujące krajobraz dzikiego zachodu. Uczniowie mieli możliwość poznać i doświadczyć jak dawniej wyglądało życie na Dzikim Zachodzie. Na uczestników wycieczki czekało wiele atrakcji:
Tajemnicze podziemie, które zapewnia mocne wrażenia z podróży w głąb opuszczonej kopalni. Plac Zabaw im. Braci Daltonów z niesamowitym wulkanem, który pełni rolę ściany wspinaczkowej i ogromnej zjeżdżalni, Kula Parowa, gdzie można zobaczyć film dokumentalny o Księżycu, Cinema 5d, Desperados – strzelnica, Serce Missisipi – kilkudziesięciometrowe serce wypełnione wodą, Dojenie krowy, Poszukiwanie złota

Następnie byli świadkami prawdziwego napadu na bank, z pościgiem i pojedynkami rewolwerowców. Wszyscy wrócili do domu w wyśmienitych humorach.


WYCIECZKA BOCHNIA - KRAKÓW

Klasy trzecie w dniu 6-7.06.2016 wybrały się na dwudniową wycieczkę do Bochni i Krakowa. W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzali podziemia Sukiennic, a następnie udali się do Bochni, gdzie odbyło się nocne zwiedzanie zabytkowej kopalni. Później dzieci mogły skorzystać z zjeżdżalni, placu zabaw, boiska sportowego, a także dyskoteki. Dzieci spędziły całą noc w kopalni. Rano, wypoczęte i pełne sił ruszyły w dalszą drogę. Kolejnym punktem w programie naszej wycieczki było zwiedzanie Krakowa. Zwiedzanie Krakowa, obyło się „Drogą Królewska” - trasa obejmowała: Barbakan, Mury Floriańskie, Rynek Główny, Collegium Maius oraz Collegium Novum Pałac biskupi (ze słynnym oknem papieskim), Wzgórze Wawelskie oraz Smok Wawelski. Pobyt Nocny w Kopalni Soli Bochnia oraz zwiedzanie Krakowa to wycieczka, która łączy w sobie integrację, edukację i stanowi okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych. Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń, szczęśliwe i zadowolone.


II Powiatowy Konkurs Matematyczny z elementami orientacji sportowej "Szybki mózg".

3 czerwca 2016 r. odbył się w czyżowickim lesie II Powiatowy Konkurs Matematyczny z elementami orientacji sportowej "Szybki mózg". Do rywalizacji przystąpiło 14 dwuosobowych reprezentacji uczniów klas IV-VI szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego. Zadaniem uczestników było znalezienie w lesie na trasie o długości 2,5 km 15 oznaczonych punktów, których położenie określone było na mapie. W 5 punktach znajdowały się zadania matematyczne do rozwiązania Uczniowie na otrzymanych na starcie kartach potwierdzali swoją obecność w znalezionych punktach oraz zapisywali wynik rozwiązanych zadań. W rywalizacji uwzględniany był łączny czas przebiegnięcia trasy, odnalezienie wszystkich punktów i rozwiązania zadań.

Drużyna naszej szkoły w składzie Matylda Kołek z klasy VIb i Łukasz Klon z klasy VIa stanęła na najwyższym stopniu podium zdobywając I miejsce.

Matyldzie i Łukaszowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Akcja czytania w klasie I b

30 maja – 3 czerwca br. pod hasłem „Czytanie uskrzydla” odbył się w naszej klasie XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Akcja ta była wielkim wydarzeniem kulturalnym, gdyż codziennie uskrzydlały nas swoim czytaniem inne osoby tj. p. Anita Swoboda, p.Urszula Dziaćko, p. Barbara Błędowska, p. dyrektor Ilona Kisiel oraz p. Małgorzata Matus. Dziękujemy wszystkim lektorom za umilenie nam czasu ciekawymi lekturami.


Kolorowy Tydzień w klasie I b

W dniach 6-10 czerwca br. w naszej klasie było bardzo kolorowa, a to za sprawą naszych niecodziennych strojów. Czas radości, zabawy i uśmiechu to główne idee tego tygodnia. Poniedziałek był dniem niebieskim i przebiegał pod hasłem woda. Uczniowie nie tylko przebrali się na niebiesko, ale wykonali także ciekawe prace oceanów. We wtorek wszyscy przebrali się na żółto i królowało u nas słońce, tak jak i za oknami. W środę świętowaliśmy Dzień Matki w naszej klasie, a więc tak ważne święto należało uczcić wyjątkowym strojem czyli barwami biało – czarnymi. Skoro kolor pomarańczowy to barwa kreatywności, młodości i aktywności to nie mogło go zabraknąć w naszej klasie. To właśnie w czwartek rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu i wykonaliśmy ciekawe warzywa. Piątek był zielony tak jak otaczająca nas przyroda, o której dużo mówiliśmy w tym dniu. Wszystkie zajęcia sprzyjały integracji zespołu klasowego. Tydzień ten pokazał, że do szkoły można chodzić z radością.


Bezpieczne wakacje


Wojewódzki Konkurs Piosenki Niemieckiej w Raciborzu

18 maja uczennice klasy III a: Nikola Szczęsny, Karolina Kuczera, Emilia Szawerna, Natalia Matus i Dominika Juzek oraz Julia Kaszuba z kl. VIB reprezentowały naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckiej w Raciborzu. Jak co roku rywalizacja była ogromna, gdyż w konkursie brało udział ponad 120 uczestników. Wszystkie dziewczyny wykazały się świetnie. Miały ciekawy , a zarazem trudny repertuar. Natalia Matus i Dominika Juzek zdobyły 3 miejsce! Serdecznie im gratulujemy!!


Wizyta strażaków w szkole.

W nawiązaniu do kampanii "STOP pożarom traw!"( prowadzonej przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych) w dniu 3 czerwca naszą szkolę odwiedzili strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. O godzinie 10:50 na boisko szkolne wjechał wóz strażacki a w nim umundurowani strażacy. Panowie zaprezentowali wóz strażacki oraz omówili wszystkie przedmioty znajdujące się w nim. Dzieci mogły popatrzeć przez kamerę termowizyjną, a także próbowały swoich sił w operowaniu sikawką strażacką. Wizyta strażaków wywarła na uczniach pozytywne wrażenie. Bardzo dziękujemy pracownikom Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. za poświęcony naszej szkole czas i udzielenie cennych informacji.


Dzień Dziecka na sportowo!

Jak co roku w naszej szkole odbywają się rozgrywki w piłce nożnej o „Puchar Dyrektora Szkoły” I miejsce –VIb II miejsce- Va III miejsce- VIa Wszystkim drużynom dziękujemy za grę fair play, dobrą zabawę i życzymy sukcesów w kolejnych latach!!! Pamiątkowe medale oraz puchar wręczyła z-ca dyrektora Pani mgr Teresa Sosna. Wszyscy zawodnicy dostali coś słodkiego w nagrodę za sportową grę.


Dzień Dziecka z firmą „Prevac”

Pierwszego czerwca na uczniów naszej szkoły czekała niemała niespodzianka. Firma Prevac zorganizowała dla nich niezwykły pokaz doświadczeń fizycznych. Wizyta pracowników miała dwojakie znaczenie, przybliżyła wszystkim wychowankom historię firmy mieszczącej się już od 20 lat w Rogowie, przedstawiła im produkty opracowywane i konstruowane w przedsiębiorstwie oraz wykorzystując zabawne doświadczenia pokazała wpływ fizyki na życie każdego człowieka. Zainteresowanie uczniów było olbrzymie, ich komentarze – przeróżne. Od banalnych zachwytów nad utworzonymi w sali lodami, po te całkiem poważne, wiążące przyszłość młodego pokolenia z pracą w firmie. Pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie tego szalenie interesującego pokazu za dwie godziny fantastycznej zabawy, za uśmiechy na twarzach dzieci, za ich otwarte z wrażenia buzie i za czas spędzony wspólnie z nami.


Przedstawienie „Na straganie"

Uczniowie klasy III c przygotowali inscenizację wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. Na przedstawienie zostali zaproszeni uczniowie z klas II i III. W przedstawieniu uczniowie wykorzystali kukiełki i pacynki, wykonane przez uczniów do szkolnego konkursu „Owocowe lub warzywne kukiełki i pacynki”, który był organizowany w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”.


ABSOLWENCI

Szkoła Podstawowa w Rogowie pragnie pozyskać informacje o losach absolwentów oraz stworzyć warunki do współpracy z nimi.

Gromadzenie i analizowanie informacji o losach absolwentów będzie ważnym źródłem danych, które będą wykorzystywane przez szkołę do planowania, realizowania i udoskonalania aktualnie prowadzonych procesów edukacyjnych. Dzięki nim szkoła będzie mogła dokonywać analizy stopnia osiągania celów, które sobie stawia. W szkole planuje się obserwację dalszej drogi życiowej i przebiegu kariery absolwentów, pozyskane informacje będą wykorzystywane do doskonalenia efektów nauczania i wychowania. Pragniemy by dane absolwentów były regularnie gromadzone.

Szanowny Absolwencie opowiedz swoją historię, pochwal się sukcesem, odezwij się do nas!

Dyrektor wraz z całym gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej w Rogowie zwraca się do wszystkich absolwentów placówki z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej swoich sukcesów. Będziemy wdzięczni, gdy opowiecie nam jakie szkoły ukończyliście, jakie konkursy, olimpiady wygraliście, jakie zawody zdobyliście. Jesteśmy ciekawi jak potoczyły się Wasze losy. Liczymy na Was! Kontakt: sprg@poczta.onet.pl, tytuł: absolwent.

Chwalimy się sukcesami naszych utalentowanych absolwentów!
Mateusz Kołek – laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii.
Emilia Kuczera – laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki.
Jesteśmy bardzo dumni…


Odwiedzamy Indian w Tworkowie

W dniu 24 maja 2016 roku dzieci klas pierwszych odwiedziły dość nietypowe miejsce, a mianowicie „Wioskę Indiańską” w Tworkowie. Miejsce to oddaje realia autentycznej osady Indian Wielkich Równin Ameryki Północnej. Już po przekroczeniu bramy uczniowie zamienili się w Indian?.Podczas pobytu w wiosce każdy miał możliwość wypróbowania swoich umiejętności w grach i zabawach zręcznościowych, takich jak strzelanie z łuku, rzut włócznią, połów ryb czy tor przeszkód. W dawnych czasach gry te nie były jedynie zabawą, lecz przede wszystkim formą nauki, dzięki której młodzi Indianie przygotowywali się do dorosłego życia. Ponadto pierwszaki zobaczyły wiele eksponatów używanych kiedyś przez Indian, takich jak np. elementy bizona, pióra, szklane koraliki czy kolce igłozwierza amerykańskiego. Dzieci podczas pobytu przeniosły się w odległą przeszłość i w dodatku na inny kontynent? Z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do szkoły.

Przed wyjazdem uczniowie odbyli pogadankę z policjantem oraz otrzymali odblaskowe chusty z nazwą szkoły oraz numerem kontaktowym.


Pierwsze miejsce w XI Powiatowym Konkursie Gawędziarskim "Pogodomy po naszym"

Julia Krzyżok, uczennica klasy V b, wspaniale zaprezentowała swą gawędę „Jak to downij na wsi było” w XI Powiatowym Konkursie Gawędziarskim „Pogodomy po naszymu”. Konkurs odbył się w Bluszczowie, jego celem było przede wszystkim kultywowanie tradycji i gwary śląskiej, a wzięło w nim udział kilkunastu uczniów z całego powiatu. Jury oceniało między innymi strój uczennicy, dobór repertuaru, kompozycję gawędy, jej interpretację oraz wartości językowe. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy pierwszego miejsca!


Wycieczka klasowa

W pewien czwartkowy poranek klasa II B wybrała się na wycieczkę do dziadka jednego z uczniów, który zaprosił całą klasę na spotkanie z pszczelarzem. W jego pięknym ogródku, gdzie ma swoje ule, czekał na nas pan Rajman - pszczelarz, który opowiedział nam o życiu pszczół. Pokazał jak zbudowany jest ul, jak pszczoły produkują miód oraz czego używa pszczelarz, aby go pszczoły nie użądliły. Na koniec dziadkowie poczęstowali wszystkie dzieci lizakiem i soczkiem. Klasa II B wraz z wychowawczynią bardzo dziękują państwu Blutko oraz państwu Cichy za zorganizowanie spotkania z pszczelarzem i za poczęstunek.


Konkurs

Klasa II B wzięła udział w konkursie organizowanym przez Miasteczko Westernowe TWINPIGS w Żorach pt. „W świecie fascynacji kulturami Ameryki Północnej”. Na konkurs oddali trzy prace wykonane przez grupy uczniów z tej klasy – dwie makiety i jeden plakat. Niestety nie udało się zająć żadnego miejsca, ale ponieważ prace były bardzo ciekawe, postanowiliśmy je zaprezentować na zdjęciach. Na żywo można je zobaczyć w MIASTECZKU TWINPIGS.


Spotkanie w gminazjum w Rogowie

Uczniowie Gimnazjum w Rogowie zaprosili klasy II A i II B na spotkanie pt. „Kuchnia to małe laboratorium”, gdzie zaprezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia. Głównym składnikiem doświadczeń była woda oraz produkty, które można spotkać w każdej kuchni. Uczniowie mogli oglądać, ale również brać udział w wykonywaniu doświadczeń. Na zakończenie odbył się quiz dotyczący prezentowanych doświadczeń. W czasie tego spotkania dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy oraz dobrze się bawiliśmy. Za zaproszenie dziękujemy nauczycielce gimnazjum - pani Katarzynie Pytlik.


Przedstawienie

Klasa II B przygotowała przedstawienie pt. „Dbamy o zdrowie – sprzeczka krótka prosto z ogródka”, do którego wykorzystali kukiełki wykonane przez uczestników szkolnego konkursu „Warzywna lub owocowa pacynka i kukiełka” - zorganizowanego w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”. Do obejrzenia przedstawienia zaprosili klasy pierwsze.


Miedzynarodowy Dzień Książki

10. 05 odbył się w szkole konkurs czytelniczy, pt. " W krainie baśni Andersena i braci Grimm". W konkursie brały udział młodsze klasy. I miejsce zajęły Emilia Hajok, Simona Waś ( II a),
II miejsce - Agata Klon, Julia Bugla ( klasa IIIc),
III miejsce - Milena Nowak, Karolina Kuczera (kl. IIIa), Kacper Pytlik, Beata Czyż( IIb),
IV miejsce - Paweł Smyczek, Karolina Piszczan ( kl. IIc).


W szkolnym konkursie czytelniczo-plastycznym w kl. I-III pt. „ Zareklamuj ulubioną książkę” I miejsce zdobyła Agata Klon ( IIIc),
IIm. Zdobyła Agata Lukoszek ( IIIc),
IIIm. otrzymała Karolina Janczyk(IIIa)
Wyróżniliśmy prace Wiktorii Ferdyan( IIIc) i Kajetana Dziaćko (Ib).


Z okazji " Miedzynarodowego Dnia Książki", który obchodziliśmy w naszej szkole 10 maja uczniowie naszej szkoły przebrali się za postacie z bajek i legend. Po podliczeniu ilości przebranych uczniów jury ogłosiło wyniki:
I miejsce - kl. Ia, Vb
II miejsce - kl.Ia
III miejsce - kl.VIb
Zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć na face booku naszej szkoły.
GRATULACJE!


Po naszymu w Niewiadomiu

18 maja br. Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu było organizatorem XVIII Regionalnego Konkursu Gawędziarzy „W Niewiadomiu po śląsku ”. W konkursie brały udział nasze dwie uczennice, jedna z nich – Julia Stebel zajęła drugie miejsce. Gratulujemy i już tradycyjnie życzymy dalszych sukcesów.


WIELKI SUKCES TYMONA DZIAĆKO!

11 maja w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu odbył się Wojewódzki Konkurs z Języka Angielskiego "The Globe" pod patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach. Uczestnicy wybrani w szkolnych kwalifikacjach zjechali z całego województwa. W konkursie " The Globe" udział wzięło ponad 50 szkól przy czym do ścisłego finału zakwalifikowało się trzydzieścioro uczestników. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI a Tymon Dziaćko, który okazał się najlepszy w województwie i zajął I miejsce!!! Tymonowi gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy dalszych sukcesów


SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "ENGLISH IS EASY"

5 maja odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla klas I-III "ENGLISH IS EASY". Konkurs pozwolił uczestnikom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Oto wyniki:
Klasy pierwsze:
I miejsce - Donata Serafin klasa Ic
II miejsce - Maja Jęczmionka klasa Ic
II miejsce - Robert Glenz klasa Ia
III miejsce - Oliwia Rzazonka klasa Ia

Klasy drugie:
I miejsce – Emilia Hajok klasa IIa
II miejsce – Simona Waś klasa IIa
III miejsce – Kacper Pytlik klasa IIb

Klasy trzecie:
I miejsce – Pola Mika klasa IIIc
I miejsce – Jakub Rymer klasa IIIa
II miejsce – Alicja Mielańczyk klasa IIIb
III miejsce – Julia Bugla Klasa IIIc

Gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.


Festiwal Muzyczny

Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIb Julia Kaszuba zdobyła NAGRODĘ SPECJALNĄ na Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym odbywającym się w Czerwionce Leszczynach. Organizatorem było Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej oraz Centrum Kulturalno - Edukacyjne w Czerwionce Leszczynach pod honorowym patronatem Starosty Rybnickiego. W festiwalu wzięło udział ponad 200 uczestników. Julii gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w rozwijaniu talentu wokalnego.


Artur Bugla, Łukasz Kolon i Tymon Dziaćko zwycięzcami konkursu o Powstaniach Śląskich

9 maja odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Powstaniach Śląskich dla klas IV-VI Szkół Podstawowych oraz uczniów Gimnazjów. Drużyna reprezentująca naszą szkolę została laureatem konkursu, zajmując pierwsze miejsce! Organizatorem konkursu był Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach. Twórcy postanowili rozpocząć wydarzenie uroczystym Czapstrzykiem Powstańczym w Olzie, gdzie złożono hołd powstańcom pod pomnikiem symbolizującym tamte wydarzenia. Wśród zaproszonych gości pojawili się rekonstruktorzy bitwy Olzańskiej, przebrani w powstańcze stroje. Pod pomnikiem powstańców złożono kwiaty oraz odśpiewano hymn. Następnie rozpoczęły się kolejne etapy konkursu, w którym uczestniczyła reprezentacja z naszej szkoły w składzie: Artur Bugla, Łukasz Kolon i Tymon Dziaćko uczniowie klasy VI a.

Pierwszym etapem konkursu była prezentacja przygotowanych wcześniej przez uczestników 2 fotografii związanych z tematyką Powstań Śląskich. Następnie przedstawiono wykonania powstańczych piosenek. W trzecim etapie weryfikowana była wiedza uczestników. W ostatnim, czwartym etapie musieli wykazać się również zdolnościami plastycznymi - przygotowując plakat o tematyce powstańczej. Nasza reprezentacja zdobyła najwyższą liczbę punktów i zajęła pierwsze miejsce w konkursie!

Po ogłoszeniu wyników na uczestników czekał pokonkursowy biwak powstańczy z poczęstunkiem oraz zabawami. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Wójta Gminy Gorzyce - pana Daniela Jakubczyka. Udział w konkursie wzięły 4 Szkoły Podstawowe i 4 Gimnazja. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych.


Kangur Matematyczny 2016

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2016 dwóch uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienie:
w kategorii Maluch 2 - klasa 4 szkoły podstawowej – Bartek Kwaśnica z klasy IVa
w kategorii Beniamin 2 - klasa 6 szkoły podstawowej – Łukasz Klon z klasy VIa.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.


Szkolny konkurs czytelniczy „Percy Jackson – Złodziej pioruna” rozstrzygnięty!

I m-ce – Kamil Sosulski
II m-sce – Julia Stebel
III m-ce Wiktoria Szczęsny i Oliwier Mika
Gratulujemy!!!


Dzień Ziemi

Jak co roku w kwietniu nasza szkoła przyłącza się do Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia. Z tej okazji uczniowie z klas IV-VI przygotowali akademię, której tematem wiodącym było tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi „ Palący Temat- Niska Emisja”. W trakcie naszego spotkania uczniowie zostali zapoznani z problemem niskiej emisji, jej przyczynami, skutkami a także sposobami zapobiegania tego jakże niebezpiecznego dla naszego zdrowia zjawiska.

Dzień Ziemi był też okazją do rozpoczęcia działań związanych z ogólnopolską kampanią "STOP pożarom traw!"( prowadzoną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych). Uczniowie zapoznali się z materiałami na temat zagrożeń związanych z podpalaniem traw i nieużytków rolnych. Przedstawiona na apelu prezentacja multimedialna i film miały na celu podniesienie świadomości uczniów w zakresie obowiązujących przepisów, wskazania zagrożeń wynikających z pożarów traw dla ludzi i środowiska przyrodniczego oraz promowania właściwych zachowań.


OLIMPUSEK Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W styczniu uczniowie klas I-III uczestniczyli w Ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego "OLIMPUSEK". Z przyjemnością i satysfakcją informujemy ,że Donata Serafin uczennica klasy I c otrzymała dyplom laureata i jednocześnie zajęła 13 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. !


Lekcja otwarta

W dniu 8.04.2016 odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta z języka angielskiego. Było to o godzinie 8.00 w sali nr 17 w klasie IIIc gdzie rodzice/opiekunowie mogli przyjść i uczestniczyć w zajęciach. Wszystkim przybyłym rodzicom serdecznie dziękuję - Marek Wodecki.


Kolejne zwycięstwo Artura Bugli

Uczeń naszej szkoły Artur Bugla z klasy VI a, reprezentował SP w Rogowie w Powiatowym Konkursie Historycznym pod patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. W konkursie wzięło udział 27 uczastnikow ze szkół Powiatu Wodzisławskiego z klas IV-VI. Artur został laureatem konkursu, pokonując wszystkich rywali i zajmując najwyższe - 1 miejsce. Konkurs odbył sie 26 kwietnia 2016 r. O godz. 10:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lubomii. Arturowi gratulujemy kolejnego osiągnięcia oraz życzymy następnych sukcesów w przyszłości.


"OWOCOWE LUB WARZYWNE KUKIEŁKI I PACYNKI"

W dniu 22 kwietnia został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny „OWOCOWE LUB WARZYWNE KUKIEŁKI I PACYNKI” skierowany do uczniów klas młodszych. Było bardzo wiele ciekawych prac. Po długich i intensywnych naradach wytypowano 3 pierwsze miejsca. Nagrodzeni zostali: Julia Bugla kl. IIIc, Oliwier Konsik kl. IIIc oraz Sara Kamczyk kl. IIc. Gratulujemy zwycięzcom.


Wycieczka

25 kwietnia uczniowie klasy 2c odwiedzili firmę PREVAC w Rogowie, która jest producentem aparatury naukowo - badawczej wykorzystywanej do badań w warunkach wysokiej i ultra wysokiej próżni. Uczniowie zobaczyli film prezentujący jedną z wielu aparatur naukowo-badawczych wyprodukowaną przez tę firmę. Dzieci miały okazję zobaczyć doświadczenia z wykorzystaniem azotu oraz okazję zrobienia lodów i ich spałaszowania. Po tych atrakcjach uczniowie zostali oprowadzeni po budynku firmy i zobaczyli wszystkie maszyny wykorzystywane w firmie PREVAC. Na koniec uczniowie otrzymali drobny upominek. Z wycieczki dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.


UROCZYSTE PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS I

1 kwietnia odbyło się w naszej szkole uroczyste „PASOWANIE NA CZYTELNIKA”. W uroczystości wzięło udział 60 pierwszoklasistów. Oczywiście nie było to ich pierwsze spotkanie z biblioteką, gdyż odwiedzali ją już wcześniej. Pierwszoklasiści wspaniale wykazali się znajomością bajek podczas czytelniczego quizu, w którym chętnie wzięli udział. Specjalnie dla nowo pasowanych czytelników przygotowała grupa uczniów z klasy 3a i 5a przedstawienie pt. „ Królewna Śnieżka”. Pierwszoklasiści mieli okazję posłuchać bajki wyświetlanej przy pomocy projektora ANIA, tak , jak kiedyś słuchali bajek ich rodzice.
Impreza przebiegała w niezwykle bajkowej i tajemniczej atmosferze, a uczniowie czekali tylko, co będzie dalej… Na zakończenie odbyło się uroczyste pasowanie, rozdanie dyplomów, słodyczy i pamiątkowych zakładek, wykonanych przez uczennice z kl. 5b.
Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia tej szkolnej uroczystości!! Wam drogie pierwszaki życzymy wielu wspaniałych przygód z książkami!


WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO ” DER DEUTSCHKENNER”

13 Kwietnia odbył się II etap wojewódzkiego konkursu z języka niemieckiego „ Der Deutschkenner”. Nasza szkołę reprezentował zespół uczniów z kl. III a , tj. Jakub Rymer, Milena Nowak, Natalia Matus. Na konkursie obowiązywała wiedza z zakresu klas I-III w formie różnorodnych zadań, testów. W wojewódzkim konkursie brały udział 22 szkoły. Nasi reprezentanci walczyli bardzo dzielnie i wykazali się wielką odwagą i wiedzą . Po konkursie odbyły się warsztaty plastyczne dla wszystkich uczestników oraz słodki poczęstunek. Niestety! Znowu zabrakła nam odrobina do podium!!! Szkoda, ale nie poddamy się i będziemy dalej starać się i walczyć… aż się uda!
Atmosfera na konkursie była wspaniała. Uczniowie mogli zawierać nowe przyjaźnie. Zadania konkursowe sprawiały uczestnikom wiele frajdy. Tutaj wielkie ukłony dla organizatorów, którzy tak potrafili rozluźnić atmosferę, że nikt nie myślało o stresie.


SZKOLNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO ” DER DEUTSCHKENNER”

30 marca odbył się szkolny etap konkursu wiedzy z języka niemieckiego „ Der Deutschkenner” ( ZNAWCA JĘZYKA NIEMIECKIEGO). Tematyka konkursu związana była z wiedzą z zakresu klas od 1-3. W konkursie brali udział chętni uczniowie z kl. 3.
I miejsce zajął Jakub Rymer, II miejsce – Milena Nowak, III miejsce zajęła Natalia Matus. Na wyróżnienie zasłużyła Emilia Szawerna.
W konkursie brali udział również: Nikola Szczęsny, Karolina Kuczera i Błażej Mielnicki.
Gratulujemy!!


OTWP - sukces Łukasza Klona

W piątek w WDK Gorzyce 15.04.2016r. odbył się konkurs wiedzy pożarniczej na szczeblu powiatu. Uczeń naszej szkoły Lukasz Klon zdobył pierwsze miejsce tym samym przechodząc do etapu wojewódzkiego.
Gratulacje !!!


Wycieczka do Żor

7 kwietnia uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego w Żorach - Osinach na zajęcia warsztatowe „Powitanie wiosny”. Na miejscu dzieci miały możliwość skorzystać z wielu atrakcji. Uczniowie wzięli udział w obrzędach związanych z pożegnaniem zimy. Dzieci ubierały kukłę Marzanny i Marzanioka, które symbolizują zimę. Dzięki temu uczniowie zapoznali się ze śląskimi nazwami ubioru. Uczniowie nauczyli się śpiewać przyśpiewki związane z nadejściem, powitaniem wiosny. Następnie odbyły się zajęcia edukacyjne, które związane były z powitaniem wiosny.
W trakcie zajęć dzieci bawiły się wspaniale. Na pamiątkę otrzymały broszurki zawierające szereg ilustracji i zadań.


Kapliczki Małe Formy Architektury Sakralnej

W minionym tygodniu w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Kapliczki Małe Formy Architektury Sakralnej. Wśród przybyłych gości pojawili się członkowie komisji, która wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Pani Krystyna Okoń redaktorka gazety "U nas" oraz przewodnicząca jury, podkreśliła, że nadesłane na konkurs prace odznaczały się bardzo wysokim poziomem artystycznym. W uroczystości wzięli udział wszyscy laureaci wraz ze swoimi opiekunami. Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody, które m.in. ufundował dla nich Wójt Gminy Gorzyce p. Daniel Jakubczyk.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Rogowie. Na konkurs wpłynęło 107 prac ocenianych w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz gimnazja, a także w dwóch kategoriach technicznych: forma płaska oraz forma przestrzenna. Zdecydowanie największą popularnością cieszyła się forma płaska. W kategorii klas 1-3 nadesłano prac w formie płaskiej oraz 10 w formie przestrzennej. W kategorii klas 4-6 nadeszło prac w formie płaskiej oraz 17 w formie przestrzennej. Z kolei w kategorii gimnazja nadeszło 7 prac tylko w kategorii płaskiej. 16 marca jury zebrało się aby ocenić wszystkie zgłoszone prace oraz wyłonić laureatów konkursu.

Pragniemy wszystkim serdecznie pogratulować i życzyć kolejnych sukcesów na polu artystycznym. Niech każdy dzień i każde nowe doświadczenie będą dla Was inspiracją do tworzenia nowych rzeczy. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.


OTWP

W piątek w WDK Gorzyce 8.04.2016r. odbył się konkurs wiedzy pożarniczej na szczeblu gminy. Uczeń naszej szkoły Lukasz Klon zdobył pierwsze miejsce tym samym przechodząc do etapu powiatowego.
Gratulacje !!!


List do uczniów klas szóstych

List do uczniów klas szóstych


Giełda pomysłów na hobby, pasje, zainteresowania.

23.03.2016 r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się impreza pod hasłem: ”Giełda pomysłów na hobby, pasje, zainteresowania”. Chętni uczniowie mogli zaprezentować jak w sposób twórczy, pożyteczny, pouczający i po prostu przyjemny można wykorzystać czas wolny. Okazało się ,że nasi uczniowie mają bardzo zróżnicowane zainteresowania. Począwszy od kolekcjonowania np. znaczków, figurek, klocków LEGO poprzez aktywność sportową czy artystyczną. Niektórzy uczniowie rozwijają umiejętności elektrotechniczne, budując pojazdy zasilane prądem i sterowane. Jeden z uczniów prezentował w jaki sposób można napisać program komputerowy wykorzystywany później do sterowania takim pojazdem. Ciekawą formą zagospodarowania czasu okazały się zainteresowania turystyczno-krajoznawcze. Wśród naszych uczniów mamy również kilku zapalonych wędkarzy. O ich zaangażowaniu świadczą liczne dyplomy i nagrody uzyskane na zawodach wędkarskich. Kilku uczniów wykazało się zdolnościami kulinarnymi i specjalnie na tę okazję upiekli oni smaczne i przyciągające wzrok ciasteczka. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali nam pokaz ju jitsu, a mama jednego z nich opowiedziała na czym polega ten sport . Zwiedzający giełdę mogli zobaczyć popisy artystyczne i sportowe swoich kolegów jak również mieli okazję aby podejść do poszczególnych stoisk, przy których uczniowie przedstawiali i prezentowali swoje hobby. Można było swobodnie porozmawiać i zapytać na czym polega dana aktywność i w jaki sposób można ją rozwijać. Impreza miała charakter profilaktyczny poprzez zachęcanie dzieci do właściwych wzorców zachowań, promocję zdrowego stylu życia, propagowania umiejętności pożytecznego spędzania czasu wolnego.


SUKCES NASZEGO UCZNIA

Mamy zaszczyt poinformować Was, że Jakub Rymer uczeń klasy III a zajął III miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym „ Z MATEMATYKĄ ZA PAN BRAT”. Jednocześnie Kuba zakwalifikował się do kolejnego etapu. Będzie reprezentował naszą szkolę w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas III, który odbędzie się 1 kwietnia w SP Marklowice. Gratulujemy i życzymy powodzenia!


AKCJA POMOCY: DZIECI ŚLĄSKA - DZIECIOM LWOWA

Po Świętach Wielkanocnych ruszamy z akcją pomocy naszym rodakom na Ukrainie. Serdecznie prosimy Was o włączenie się do niej wraz z nami – nauczycielami. Śląsko- Małopolski Komitet Pomocy Dzieciom Polskim Archidiecezji Lwowskiej zwraca się do nas o pomoc co roku. Co roku również odwiedza nas ich prezes zarządu - mgr Józef Ryguła, który osobiście dziękuje wszystkim dzieciom i ich rodzicom na apelu, wręcza podziękowania dla szkoły i dostarcza dary na Ukrainę.
Prosimy, na ile to możliwe, o przynoszenie do szkoły artykułów spożywczych z przedłużonym terminem ważności, tj. np. mąka, cukier, budyń, ryż, itp.
Dziękujemy z góry za pomoc.


Książki naszych marzeń

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie „Książki naszych marzeń”, dzięki temu pozyskała fundusze na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaproponować tytuły książek, które chętnie by przeczytali. Pośród wielu ciekawych książek, które szkoła zakupiła znalazły się takie, jak: Biuro Detektywistyczne Lessiego i Maji, Magiczne Drzewo, Olimpijscy Herosi, Martynki… Zachęcamy do częstych odwiedzin w naszej bibliotece! Mamy wiele książek wartych przeczytania.


KONKURS CZYTELNICZY dla klas I - III

Zareklamuj książkę, którą twoim zdaniem warto przeczytać. Skorzystaj z podanych niżej tytułów książek, które znajdują się w naszej bibliotece, tj.:
1.Martynka. ( Wybrany tytuł spośród 6 dostępnych w naszej bibliotece)
2. Czarownica piętro niżej.
3. Lotta z ulicy Awanturników.
4. Mała księżniczka.
5. Julian Tuwim dzieciom.
6. Co to znaczy...
7. Ostrożnie! Wszystko, co dziecko powinno wiedzieć…
8. Mój młodszy brat.
9. Legendy polskie. Wandy Chotomskiej
10. Kubuś Puchatek . M. Milne
11. Raj na Ziemi, czyli rady nie od parady.
12. Pięciopsiaczki.
13. Piątka z Zakątka.
14. Z piaskownicy w świat.
15. Biuro detektywistyczne Lessiego i Mai.

Forma pracy: indywidualna ( nie w parach czy grupach)
Format pracy: maksymalnie A3
Technika: dowolna ( np. plakat, praca plastyczna +opis, komiks, itp.)
Termin oddawania prac: do 28 kwietnia
Każdy uczestnik może oddać tylko jedną pracę. Prace należy podpisać ( imię, nazwisko, klasa). Klasy I nie muszą zamieszczać na pracy plastycznej treści. Komisja konkursowa będzie brała pod uwagę: zgodność z tematem, pomysł, estetykę wykonania, samodzielność wykonania pracy, zgodność podanych informacji w reklamie z treścią książki.


Anioły ze Szkoły

Szkolne koło podjęło kolejną inicjatywę. Pod wpływem wizyty w wodzisławskim Przytulisku członkowie koła przygotowali prezentację multimedialną dla uczniów klas III pt. " Zanim kupisz zwierzaka " . Uczniowie mogli sie z niej dowiedzieć o czym należy pamiętać kupując jakiekolwiek żywe stworzenie. Członkowie koła zwrócili uwagę na koszty utrzymania zwierząt, zapewnienia im odpowiedniego lokum , pożywienia czy opieki weterynaryjnej.Uczniowie dowiedzieli się także o możliwości adoptowania psów i kotów oraz o wolontariacie. Zajęcia zakończyły się quizem wiedzy o zwierzętach oraz wręczeniem dyplomu.


Konkurs Historyczny

11 marca odbył się Międzygminny Konkurs Historyczny - "Idy Marcowe". Reprezentantem naszej szkoły był Artur Bugla z kl. 6a, który został laureatem tego konkursu, zajmując 1 miejsce w kategorii klas 4-6. Konkurs obejmował wiedzę z zakresu historii z klasy 6. Arturowi gratulujemy kolejnego sukcesu.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Pisanka Wielkanocna. W sumie stworzyli 51 prac, z których wyłoniono 10 najlepszych - 5 z nich z klas 1-3 oraz 5 z klas 4-6. W kategorii klas 1-3 wyróżnienie otrzymała Agata Lukoszek z klasy 3c, zaś w kategorii klas 4-6 wyróżniono Kamila Sosulskiego z klasy 5a. Pisanki wykonano różnymi technikami, wystawę pozostałych prac można oglądać w świetlicy szkolnej w SP Rogów.
Nasza szkoła była organizatorem kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Kapliczki Małe Formy Architektury Sakralnej. Na konkurs wpłynęło 107 prac z rożnych szkół powiatu wodzisławskiego, w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6 oraz gimnazja. Prace można było nadsyłać w formie płaskiej i przestrzennej. Komisja spotkała się 16.03 aby wyłonić zwyciezców. W kategorii klas 1-3 w formie przestrzennej 1 miejsce zdobyła Agata Klon z kl. 3. 2 miejsce zajął Jakub Pajonk z kl. 1c, zaś 3 miejsce Kajetan Dziaćko z kl. 1 b, wyróżniono rownież Katarzynę Herok z kl. 1. W kategorii klas 4-6 w formie przestrzennej 2 miejsce zajęła Karolina Osadnik z kl. 5a. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.


Dzień Kobiet

Tradycyjnie ósmego marca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie klas V i VI przygotowali przedstawienie o perypetiach "Romeo i Julii" w trzech różnych miejscach i epokach, było ciekawie i wesoło. Dziewczyny z kółka muzycznego umiliły akademię swoimi występami.


Królewna Śnieżka na wesoło

W naszej szkole uczniowie bardzo chętnie biorą udział w różnych kółkach zainteresowań. Jednym z nich jest kółko teatralne prowadzone przez panią Agatę Rymer, na którym uczniowie mają okazję wykazać się swoimi zdolnościami aktorskimi, zapoznać się z tematyką związaną z teatrem i pracą aktora. Angażują się także w przedsięwzięcia związane ze sztuką teatralną. W tym semestrze mali miłośnicy teatru przygotowali spektakl pt. Królewna Śnieżka na wesoło.
Wszyscy znamy i kochamy królewnę Śnieżkę, którą zła macocha wypędziła z pałacu, a następnie udając staruszkę poczęstowała ją zatrutym jabłkiem.
W przestawieniu teatralnym, które przygotowali uczniowie z szkolnego kółka teatralnego obok królewny Śnieżki, macochy i siedmiu krasnoludków pojawił się także Wilk, Czerwony Kapturek, a Książę przez cały czas szukał żaby, aby ją pocałować. Zatrute jabłko zjadła przez pomyłkę macocha przebrana za staruszkę, gajowemu uciekła królewna Śnieżka, której wystraszył się z kolei Wilk. Krasnoludki zaś najpierw były oburzone pojawieniem się w ich małym domku olbrzymki, wkrótce jednak pokochały Śnieżkę całym sercem. Na premierę spektaklu, która odbyła się 5 marca 2016r. zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły z klas od I – IV. 10 marca 2016r. mali aktorzy z wielką radością i zaangażowaniem wystąpili przed przedszkolakami z Przedszkola Publicznego w Rogowie zaproszonymi na to przedstawienie do naszej szkoły. Spektakl w wykonaniu uczniów kółka teatralnego bardzo się podobał. O dobrze zagranych rolach świadczył śmiech publiczności, gdy krasnoludki wraz z główną bohaterką bawiły się w takt skocznej muzyki, a także cisza, gdy zła macocha umiera po ugryzieniu jabłka. Śnieżkia wzruszyła wszystkich widzów. Największe emocje wśród dzieci wzbudziła postać złej Królowej (macochy) i Królewicza szukającego żaby . Bardzo dobrym kunsztem aktorskim wykazali się także pozostali aktorzy. Uwagę przyciągnęły także rekwizyty, muzyka i specjalnie przygotowane na tę okazję kostiumy. Wszyscy mali aktorzy zasłużyli na gromkie brawa.


Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas od IV do VI.

29 lutego 2016r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas od IV do VI. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów literaturą, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności uczniów, a także uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Najlepiej zaprezentowały się Matylda Kołek z kl. VIb i Julia Krzyżok z kl. Vb. Wyróżnieni zostali także: Julia Draga z kl. Vb oraz Daniela Duda i Maksymilian Kołek z kl. IVb. Organizatorki konkursu: Jolanta Wuwer i Agata Rymer serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i kreatywność.


Poradnik dla rodziców

Poradnik dla rodziców


Ferie na basenie


Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny


Konkurs - Wielkanocna Pisanka

Konkurs - Wielkanocna Pisanka


"Kapliczki – małe formy architektury sakralnej"

"Kapliczki – małe formy architektury sakralnej"


Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu to ogólnopolska i międzynarodowa akcja, w której wzięła udział Szkoła Podstawowa w Rogowie. Hasło tegorocznych obchodów „Lepszy Internet zależy od Ciebie” zwracało uwagę na to, że każdy internauta ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Każdy może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Zwrócono również szczególną uwagę na potencjał sieci oraz różne możliwości jej zastosowania - w edukacji, w kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki. We wszystkich klasach odbyły się zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem materiałów multimedialnych umieszczonych na stronie www.saferinternet.pl . Uczniowie poszczególnych klas przygotowali plakaty i rymowanek na temat bezpieczeństwa w Internecie. 9 lutego 2016 r. odbył się na sali gimnastycznej apel podsumowujący działania podjęte w związku z obchodami DBI w dwóch grupach. Uczniowie klas I-III obejrzeli przygotowaną prezentacje multimedialne i filmiki o zaletach i zagrożeniach, jakie daje dostęp do Internetu. W dalszej części prezentowali przygotowane plakaty, recytowali swoje hasła, rymowanki, wierszyki o Internecie. Uczniowie klas IV-VI po wysłuchaniu krótkiego wstępu przystąpili do konkursu wiedzowego na temat Internetu. Każda klasa wystawiła 2-osobową reprezentację. Emocji było dużo. Następnie przedstawiciele klas starszych prezentowali przygotowane plakaty, hasła, rymowanki, piosenki a nawet taniec. Na zakończenie podano wyniki przeprowadzonych konkurów i rozdano dyplomy i naklejki. Uczniowie wszystkich klas z bardzo dużym zaangażowaniem przygotowali się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Mamy nadzieję, że wszyscy będą pamiętać o zasadach, które obowiązują użytkowników Internetu.

Wyniki konkursów zorganizowanych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu „Lepszy Internet zależy od Ciebie”
1. Konkurs plastyczny na plakat klasy I-III

Wyróżnienia
Natalia Matus - klasa IIIa

2.Konkurs grafiki komputerowej na plakat klasy IV-V
Wyróżnienia:

Julia Krzyżok - klasa Vb
Rafał Organiściak - klasa VIa
Łukasz Klon - klasa VIa
Kacper Pawełek - klasa VIa
Jakub Kwaśnica - klasa VIa

3.Konkurs wiedzowy dla klas IV-VI
I miejsce - klasa VIb
II miejsce - klasa Vb
III miejsce - klasa Va


Anioły

We wtorek 9 lutego szkolne koło"Anioły ze Szkoły" odwiedziło Przytulisko w Wodzisławiu Śląskim. Celem wizyty było przekazanie zebranych w naszej szkole darów ( koce , smycze , puszki z jedzeniem) a także zapoznanie się z działalnością placówki. Na miejscu czekał na nas wolontariusz, który opowiedział o zwierzętach, którymi się opiekują a także o możliwości adopcji psów. Największą frajdę sprawił nam jednak spacer z podopiecznymi schroniska. Pod czujnym okiem wolontariusza każdy z uczestników spotkania otrzymał jednego pieska i udaliśmy się na spacer. Warto pomagać!! Dziękujemy wszystkim za włączenie sie do zbiórki.


"Jonasz"

W naszej szkole SP - Rogów dnia 8 lutego odbył się Międzynarodowy konkurs biblijny "Jonasz" a tematem przewodniem była Ewangelia św. Marka.. Uczniowie byli dobrze przygotowani przez panią Karolinę Smyczek oraz przez s M. Izoldę. Spotkania biblijne odbywały się w ramach naszego kółka biblijnego w czasie którego omawialiśmy i analizowaliśmy fragment po fragmencie ewg. św. Marka.

Do finału doszli uczniowie klas III
Pola Mika i Jakub Rymer
z klasy IV Maksymilian Kołek
z klasy V Oliwier Mika
z klasy VI Matylda Kołek

My katecheci pragniemy wszystkim uczniom, którzy od września systematycznie uczestniczyli w spotkaniach i tym którzy do końca wytrwali składamy serdeczne Bóg zapłać, a finalistom życzymy światła Ducha św. zdobywaniu dalszych szczytów.


E-podręczniki

E-podręczniki mogą być pomocne w przygotowaniu się do lekcji albo w poszerzaniu swojej wiedzy. Zachęcamy wszystkich uczniów do korzystania z darmowych podręczników online, które dostępne są na platformie epodreczniki.pl
E-podręczniki są całkowicie bezpłatne dla wszystkich. Dostępne z dowolnego miejsca o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu. Online i offline – w razie kłopotów z siecią, za pomocą aplikacji natywnych dla systemów operacyjnych Android, IOS, Windows. Na komputerach, laptopach, tabletach i smartfonach, czytnikach e-booków, tablicy interaktywnej. Zajrzyj na stronę: epodreczniki.pl .


"Kot w butach" Jastrzębie Zdrój

W dniu 8 lutego br. uczniowie klas 1-3 udali się Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju na przedstawienie pt. "Kot w butach" prezentowane przez Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl był bardzo zabawny i wesoły - przedstawiony w dowcipny sposób. Co chwilę na widowni było słychać śmiech dzieci. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń.


Królewna Śnieżka

5 lutego br. uczniowie Gimnazjum w Rogowie zaprosili uczniów klas 1-3 naszej szkoły na przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w gwarze śląskiej. Uczniom przedstawienie bardzo się podobało. Było przedstawione w sposób zabawny i wesoły.


Dyskoteka karnawałowo - walentynkowa

Samorząd Uczniowski zorganizował w środę dyskotekę dla uczniów klas 4-6. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w dwóch konkursach: na najładniejszą samodzielnie wykonaną maskę oraz strój karnawałowy. Najlepszą maskę wykonali: Kacper Tytko, Julia Kaszuba, Milena Kacała oraz Paulina Osadnik.
Najlepszy strój zaprezentowali: Oliwier Mika oraz Julianna Lazar.
Zwycięzcy otrzymali kupon zwalniający z niezapowiedzianej kartkówki lub odpowiedzi ustnej oraz słodki poczęstunek.
Wszystkim serdecznie gratulujemy pomysłowości i dziękujemy za wspaniałą zabawę


Bal Karnawałowy

29 stycznia 2016 roku odbył się Bal Karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Sala gimnastyczna stała się zaczarowaną krainą, w której pełno było wróżek, rycerzy, policjantów, wojowników i wiele innych postaci. Bal poprowadziła animatorka, która zagrzewała dzieci, a także opiekunów do wspólnej zabawy. Uczniowie chętnie brali udział w zabawach, bawili się w rytm największych hitów, tańcząc oraz śpiewając. Było głośno i wesoło. Mimo, że wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, to nadszedł koniec wspaniałej zabawy. Mamy nadzieję, że w tak wspaniałej atmosferze spotkamy się znów za rok.


Szkolny konkurs ortograficzny

27 stycznia 2016r. odbył się Szkolny konkurs ortograficzny dla kl. IV- VI. Celem konkursu było promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego oraz doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, a także rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

Mistrzem Ortografii szkoły została Matylda Kołek z kl VI b, Matylda będzie reprezentować naszą szkołę w II Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych o tytuł Mistrza Ortografii.
W konkursie wyróżnieni zostali także: Julia Kaszuba i Paweł Fornagiel z kl. VI b, Bugla Artur i Kamil Smołka z kl. VIa, Dominika Leśnik z kl. Va oraz Adrian Swoboda z kl. Vb.

Organizatorki Jolanta Wuwer i Agata Rymer dziękują wszystkim uczniom za udział w konkursie, laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


"Karnawałowe rytmy świata"

"Karnawałowe rytmy świata to tytuł audycji muzycznej, w której mogli uczestniczyć uczniowie kl.I-VI. Audycja ta odbyła się na terenie szkoły 26.01.2016r. Celem audycji było wprowadzenie dzieci młodszych i starszych w świat rytmów muzyki karnawałowej pochodzącej z różnych zakątków świata.
Dwaj muzycy z wykształceniem muzycznym, w sposób łatwy i przyjemny zaprezentowali znane i mniej znane utwory karnawałowe.
Trąbka była głównym instrumentem muzycznym bawiącym naszą widownię. Uczniowie czynnie uczestniczyli w audycji: śpiewając, kołysząc się w rytm muzyki, a nawet tańcząc rock and rollla. Głównym sponsorem tej audycji była Rada Rodziców.
Dziękujemy za tak miłe doznania muzyczne-uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie.


Lekcja przyrody inna niż zawsze....

W dniu 27.01.uczniowie klas 5 uczestniczyli w lekcji przyrody, którą przeprowadził przybyły do nas gość. Pan Łukasz Żelechowski jest niewidomym informatykiem, nauczycielem w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie. Jest także dziennikarzem Radia In. Zdecydowanie jest człowiekiem wielu talentów, które zaprezentował w trakcie przeprowadzonej lekcji. Uczniowie dowiedzieli się, że Pan Łukasz ma na koncie zdobycie trzech szczytów Korony Ziemi: Kilimandżaro, Elbrus oraz Aconcagua. Wszystkie opowieści były ilustrowane zdjęciami, ciekawymi anegdotami, informacjami o warunkach w jakich przebywali a nawet dźwiękami z tych wypraw. Na zakończenie spotkania nasz gość podarował szkole swoją książkę, którą można wypożyczyć w bibliotece i zgłębić tajniki tych niezwykłych wypraw.


Dzień Bezpiecznego Interentu



Z okazji zbliżającego się w lutym Dnia Bezpiecznego Internetu zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na plakat pt."Lepszy INTERNET zależy od Ciebie?"- skierowanego do wszystkich uczniów naszej szkoły.

Celem konkursu jest:
• pobudzenie aktywności twórczej dzieci i młodzieży,
• uświadomienie zagrożeń związanych z Internetem takich jak: cyberprzemoc, oszustwa, pornografia, pedofilia, piractwo komputerowe itp.,
• włączenie szerokiego grona dzieci i młodzieży w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Praca powinna spełniać następujące kryteria:
• forma pracy – grafika komputerowa/format pracy A4,
• dowolna technika plastyczna /format pracy A3 lub A4

Kryteria oceny:
• trafność i oryginalność przedstawienia tematu konkursu,
• walory artystyczne i oryginalność pracy.
Prace należy składać na pendrive lub wydrukowane do 08.02.2016 r. u wychowawcy lub nauczyciela informatyki lub plastyki.
Wyniki konkursu podane będą na apelu szkolnym.


Kolędowanie

Konkurs szkolny "Śpiew Kolęd " odbył się 14.01. 2016r. w naszej szkole. Wzięło w nim udział 43 uczniów, z klas od I - III oraz od IV - VI. W komisji: p Katarzyna Lipka, p. Karolina Smyczek, s M. Izolda.

Zdobywcami nagród zostali :
Klasy IV-VI

I MIEJSCE :
Matylda i Maksymilian Kołek
II MIEJSCE : Julia Krzyżok
III MIEJSCE : Julia Kaszuba

WYRÓŻNIENIE:
Julia Kubica
Karolina Lazar
Wiktoria Rejowska

Klasy I-III

I MIEJSCE : Natalia Matus, Dominika Juzek
II MIEJSCE : Nikola Hercog, Emilia Lubszczyk, Karolina Janczyk
III MIEJSCE : Julia Krajewska, Kacper Pytlik

WRÓŻNIENIE:
Jakub Kamczyk
Miłosz Stokłosa
Ramona Kamczyk
Zofia Porwoł
Wiktoria Matuszek

Dziękujemy za udział w Konkursie i zapraszamy za rok tj. 2017.


Zbiórka darów

Rada Uczniowska wraz z "Aniołami ze szkoły" zaprasza do wzięcia udziału w zbiórce na rzecz "Przytuliska" w Wodzisławiu Śląskim.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w zbiórkę rzeczy potrzebnych zwierzętom przebywającym w wodzisławskim „ Przytulisku”.
W ubiegłym roku zebraliśmy wiele potrzebnych rzeczy mamy nadzieję, że w tym również nas wspomożecie.

Zachęcamy do przynoszenia:
-smyczy
-obroży
-kocy
-puszek z jedzeniem
Powyższe rzeczy zostały nam wskazane jako najbardziej potrzebne.

Dary można przynosić do świetlicy szkolonej. Zbiórka trwa od 11.01.-29.01.2016r.


ŻYCZENIA


PODSUMOWANIE AKCJI "SZLACHETNA PACZKA"

Drogi Darczyńco!
Razem daliśmy rodzinie w trudnej sytuacji nadzieję na lepsze jutro!

Dziękujemy za czas, zaangażowanie w przygotowanie paczki. Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:
Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem SLA-1669-504418), chciał przekazać kilka słów od siebie.
Gdy dotarliśmy z paczką na miejsce zobaczyliśmy wielkie wzruszenia, rodzina nie ukrywała emocji, łzy same spływały po uśmiechniętych buziach, bo były to łzy szczęścia. Rodzina nie dowierzała, że te wszystkie paczki w busie są właśnie dla nich. Chłopcy nie mogli uwierzyć, że dało się zakupić aż 2 łóżka i na dodatek nawet z materacami. Tego się naprawdę nie spodziewali. Pani Anna cały czas powtarzała, że to jest niemożliwe. Przecież przez całe ich życie nigdy nikt im nie pomógł. Pani Anna z mężem i dziećmi uwierzyli, że są to paczki przygotowane dla nich gdy rozpakowali kolejne. Były to prezenty o które oni prosili. Wielką radością był dla pani Anny mikser i garnki, Marii szczoteczka do zębów, chłopców upominki, odzież oraz obuwie. Rodzice bardzo ucieszyli się z jedzenia, którego bardzo dużo potrzeba w tak licznej rodzinie. Chcieli się dowiedzieć kto był darczyńcą. W tej paczce zobaczyli wielkie serce ,które składało się z wielu małych serduszek zaangażowanych w tą paczkę. Co chce Państwu przekazać wolontariusz:
Ze swej strony chciałam serdecznie podziękować darczyńcy za współpracę i ogromne zaangażowanie w pomoc mojej rodzinie. Ucieszyło mnie, że wszystkie potrzeby zostały zrealizowane. Szkoła przywiozła pięknie zapakowane i zakodowane prezenty. Za całe serce włożone w tą paczkę serdecznie dziękuję. Życzę wesołych, zdrowych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina: „Nie możemy słowami wyrazić wdzięczności za wszystkie dary, które od Państwa otrzymaliśmy, jesteśmy ogromnie wzruszeni oraz bardzo szczęśliwi. Otrzymaliśmy wszystko co niezbędne do funkcjonowania całej naszej rodziny. Dziękujemy całym sercem ".

W XV edycji SZLACHETNEJ PACZKI impuls do zmiany otrzymało ponad 20 700 rodzin, których odwiedziło ponad 10 000 wolontariuszy. Paczki przygotowało ponad 700 000 darczyńców. Dziękujemy, że byłeś wśród nich.


Jasełka

"Jasełka" pt. "Człowiek współczesny" zostały przygotowane przez klasę IIIa pod kierownictwem pani Iwony Kornackiej i s. Izoldy. Uczniowie chcieli przybliżyć współczesnemu człowiekowi Narodzenie Pana Jezusa i z jakimi trudnościami Maryja i św. Józef szukali noclegu w Betlejem. Również by człowiek 21 wieku nie tracił w swoim życiu - Wiary, Nadziei i Miłości o czym przypominały Anioły w tych Jasełkach .
Galeria


Mikołaj

Jak co roku naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj, który obdarował prezentami uczniów klas I i II. Dla nikogo nie zabrakło prezentu oraz dobrego słowa. W podziękowaniu za podarki uczniowie zaśpiewali Mikołajowi przygotowane piosenki.


Wycieczka

W tym dniu tj. 15 grudnia uczniowie klas II pojechali na wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego w Żorach. Uczestniczyli tam w zajęciach "Boże Narodzenie po śląsku", gdzie zapoznali się z dawnymi tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia, piekli świąteczne ciasteczka, przedstawili przygotowane przez siebie Jasełka oraz na koniec ze smakiem zjadali upieczone ciasteczka. Następnie pojechali do Muzeum Miejskiego w Żorach, gdzie poznali zwyczaje bożonarodzeniowe w innych krajach. Wykonali również ozdoby świąteczne, które zabrali do domu.


"Jestem uczniem – znam swoje prawa…"

Z przyjemnością informujemy, że uczennica kl. Vb Julia Krzyżok zajęła I miejsce w powiatowym konkursie literacko-plastycznym „Dobrze znam swoje prawa”, zorganizowanym w związku z obchodami XXV rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka w Szkole Podstawowej nr 3 w Pszowie. Laureatka wraz z opiekunem A. Rymer wzięła udział w uroczystości wręczenia nagród autorom najciekawszych prac oraz uroczystej akademii z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
Julce gratulujemy kreatywności, pomysłowości i talentu literacko-plastycznego oraz życzymy dalszych sukcesów.


"Szkoła widziana oczami dziecka"

Nadszedł czas, by ogłosić wyniki szkolnego konkursu poetycko- literackiego z języka polskiego zorganizowanego z okazji 60-lecia jubileuszu naszej szkoły. Pomysłowość i oryginalność młodych poetów i prozaików sprawiło jury ogromną trudność w wyborze trzech pierwszych miejsc.
Po długiej debacie, jury zdecydowało przyznać :
I miejsce ucz. kl. IVa Karolinie Lazar za wiersz pt. " Szkoła i przyjaciele",
II miejsce ucz. kl. Va Juliannie Lazar za wiersz pt. "Dzień w szkole",
III miejsce ucz. kl. Vb Julii Krzyżok za wiersz pt. " Szkoła jak pociąg".

Przyznano dwa wyróżnienia a otrzymały je :
Emilia Szymiczek ucz. kl. IVb za wiersz pt. " Nasza szkoła",
Julia Stebel ucz. kl. Vb za wiersz pt. " Nasza szkoła".
Rozdanie nagród i dyplomów nastąpi 22.XII. 2015r.
Nagrodzone prace zostaną umieszczone na gazetce obok sali nr 16. Wszystkim, którzy zainteresowali się i przystąpili do konkursu serdecznie dziękujemy!

Prace konkursowe


Konkurs

W związku z obchodzonym niedawno jubileuszem na terenie naszej szkoły został zorganizowany konkurs plastyczny " Moja Szkoła". Z wielką przyjemnością podajemy wyniki. Wyróżniono 6 prac w dwóch kategoriach: forma płaska oraz przestrzenna. W kategorii forma płaska wyróżnieni zostali:
Wiktoria Szczęsny
Kajetan Dziaćko
Dorota Błędowska

W kategorii forma przestrzenna:
Julia Krzyżok
Paweł Daiczmanek
Emilia Lubszczyk

Wszystkim gratulujemy. Dyplomy i nagrody zostaną rozdane już wkrótce


Podziękowanie

Z przyjemnością i satysfakcją serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich Gości, którzy przyjęli zaproszenie i zaszczycili nas swoją obecnością w tak ważnej i historycznej chwili, jaką był Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Rogowie. Obecność Państwa uświetniła naszą uroczystość i doceniła pracę wszystkich, którzy zostawili w Tej Szkole część swojego życia. Mam nadzieję, że to piękne spotkanie po latach było okazją do wzruszających wspomnień. Życzymy Państwu, aby ta niepowtarzalna atmosfera przetrwała we wspomnieniach do następnego Jubileuszu. Przygotowanie Jubileuszu Szkoły nie byłoby możliwe bez pomocy osób prywatnych, firm i instytucji. Doceniając zrozumienie naszych potrzeb i życzliwą, spontaniczną reakcję na prośbę o wsparcie, serdecznie dziękuję sponsorom:
• Bank Spółdzielczy w Gorzycach
• firma IZOL PLAST sp. z o.o. Rogów
• firma PREVAC sp. z o.o. Rogów
• SMARTIS Spółka Cywilna Marcin Szczyrba, Rogów
• firma EKO-GLOB Przedsiębiorstwo Komunalne Janusz Kuczaty, Bełsznica
• Mechanika Pojazdowa, Arkadiusz Nielaba, Rogów
• KEBAB U SIWEGO Marcin Szymiczek, Rogów
• firma "REMBUD" SPÓŁKA Z O.O GORZYCE
• ZPHU Konrad Kamczyk
• Dawid Piszczan
• Ewa i Jerzy Glenc
• Artur Durczok
• Lucjan Durczok
• Natalia i Grzegorz Szymiczek
• Janina i Józef Sander
• Paweł Mrozek
• Państwo Lazar
• Państwo Koczwara
Słowa podziękowania kieruję również pod adresem Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Rogowie oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by Jubileusz stał się prawdziwym świętem szkoły i lokalnej społeczności.
Ilona Kisiel - dyrektor szkoły


60-lecie Szkoły Podstawowej w Rogowie

Przeszłość zachowana w pamięci,
staje się częścią teraźniejszości

Tadeusz Kotarbiński


Obchody 60-lecia Szkoły Podstawowej w Rogowie przeszły już do historii i na długo zostaną w naszej pamięci. Z okazji tego pięknego jubileuszu w szkole zorganizowano szereg konkursów plastycznych, literackich i poetyckich, w których wzięło udział wielu uczniów.
27 listpada odbył się Jubileusz 60-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Rogowie. W tym dniu cała społeczność szkolna brała udział w uroczystej mszy św. w intencji uczniów, pracowników i absolwentów. Gala artystyczna święta szkoły odbyła się w sali gimnastycznej. Mury placówki zgromadziły wówczas wielu zacnych gości m.in. przedstawicieli władz powiatu, kuratorium, gminy, przedstawicieli ZNP, byłych i obecnych pracowników szkoły, dyrektorów placówek oświatowych naszej gminy .
Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Ilona Kisiel. Powitała serdecznie gości zaproszonych na tę niezwykłą uroczystość oraz podziękowała wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego jubileuszu, zwróciła także uwagę na wspaniałą tradycję szkoły i podkreśliła rangę jubileuszu. Zaś podczas przemówień gości nie zabrakło życzeń, kwiatów, upominków i ciepłych słów.
Galę jubileuszową uświetnili uczniowie, którzy zabrali gości w podróż po historii szkoły. Prezentowane kalendarium i zdjęcia (w postaci specjalnie przygotowanej na tę okazję prezentacji multimedialnej) z najważniejszych wydarzeń szkoły, przybliżyły uczestnikom historię 60 lat istnienia placówki. Po uroczystej akademii był czas na wspomnienia, spotkania po latach, zwiedzanie okolicznościowych wystaw.
Po południu szkołę odwiedziło wielu absolwentów oraz mieszkańców Rogowa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystawy oraz kroniki przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Co chwilę można było usłyszeć okrzyki radości osób, które rozpoznaly się na starych fotografiach . W bardzo miłej atmosferze zwiedzano sale lekcyjne. Była to też okazja, by wpisać się do pamiątkowej księgi.
Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyła radość, pozytywne emocje i troska o to, by było to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że ożyły wspomnienia.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w murach dostojnej jubilatki.
Galeria


"Fedrowani w godce"

Miło nam poinformować,że nasz uczennica z klasy IVa , Karolina Lazar zdobyła II miejsce w konkursie gawędziarskim " Fedrowani w godce", który był organizowany przez Stowarzyszenie "Vladislavia". Konkurs odbył się dn.30.XI.2015r. w Wodzisławskim Centrum Kultury. Odbiór nagród i uroczysta gala odbędzie się 13.XII. 2015r. w WDK w Wodzisławiu Śl.
Karolina zachwyciła wszystkich znajomością gwary śląskiej i talentem muzycznym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Rozstrzygnięcie konkursu "Leśne zwierzęta" oraganizowanego przez Szkolne Koło

Wśród wszystkich prac jakie wpłyneły a było ich bardzo dużo ( 73) udało się wyłonić zwycięzców w dwóch kategoriach klasy I-III oraz IV-VI.
W kategorii klas I-III zwyciężyli:
I miejsce Tymoteusz Zychma kl. IIB
II miejsce Simona Waś kl. II a
III miejsce Dorota Błędowska kl. II c
Wyróżnienie: Wiktoria Gordzielik kl II c oraz Kamil Zientek kl. II c
W kategorii klas IV-VI
I miejsce Paulina Osadnik kl. Va
II miejsce Magda Katryniok kl. IV b
III miejsce Matylda Kołek kl. VI b
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy. Rozdanie nagród i dyplomów już wkrótce.


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Nasza szkoła włączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, który przypada na dzień 20 listopada. Uczniowie wszystkich klas zostali zapoznani z prezentacją multimedialną , w której poszczególne prawa zostały im przybliżone w sposób przystępny, w atrakcyjnej formie. W dalszej kolejności uczniowie mieli okazję przedstawienia swojego rozumienia wybranych praw poprzez wykonanie plakatów temu poświęconych. Z zebranych prac urządzona została wystawa, którą mogli zobaczyć wszyscy uczniowie szkoły . Działania związane z obchodami Dnia Praw Dziecka były dobrą okazją do refleksji zarówno nad prawami dzieci, jak też ich potrzebami i problemami.


Szlachetna paczka

Szlachetna paczka


Konkurs

Szkoła widziana oczami dziecka


Zajęcia otwarte

Klasa II B zaprosiła rodziców na zajęcia otwarte. Najpierw zaprezentowała inscenizację pt. "Co słychać w lesie?", a później odbyła się lekcja otwarta na temat: Jakie tajemnice kryje las?. Podczas lekcji pochwaliliśmy się przed rodzicami ile wiemy o lesie, jego warstwowej budowie, o roślinach rosnących w lesie oraz żyjących tam zwierzętach. Pokazaliśmy rodzicom jak się uczymy, jak czytamy, piszemy i liczymy. Na zakończenie rodzice mogli pooglądać albumy drzew przygotowane przez chętnych uczniów oraz prace plastyczne.


Dzień Postaci z Bajek

5.11.2015 ten dzień to Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie klasy II B przebrali się za ulubione postacie z bajek oraz filmów dla dzieci. W klasie każda postać opowiadała o sobie. Czytaliśmy fragmenty ulubionych bajek oraz rysowaliśmy obrazki do nich. Następnie poszliśmy do klas pierwszych, aby zaprezentować bajkowe postacie. Pierwszaki chętnie odgadywały z jakich bajek są te postacie. Ten dzień nam się podobał, ponieważ w klasie było inaczej, tak bajkowo.


OBCHODY 60-LECIA SZKOŁY

LIST DO ABSOLWENTÓW, BYŁYCH PRACOWNIKÓW I SYMPATYKÓW SZKOŁY


Ruszyło szkolenie: "Ratujemy i uczymy ratować"

W tym roku szkolnym uczniowie klas młodszych zostaną objęci programem ,,Ratujemy i uczymy ratować". Program ten przygotowany został przez WOŚP i promowany jest przez Jurka Owsiaka. Od tejże fundacji również nasza placówka otrzymała pomoce dydaktyczne oraz podręczniki dla uczniów, które to, wraz z dyplomami zostaną wręczone dzieciom po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu. W każdym wieku bowiem człowiek może pomóc drugiemu człowiekowi, jeśli tylko ma wiedzę. Taką wiedzę nabyli już uczniowie kl. IIIa.


III a występuje przed wymagającą publicznością!

Klasa IIIa wystąpiła przed najmłodszymi uczniami naszej szkoły - przed pierwszakami. Trzecioklasiści przygotowali przedstawienie teatralne pt.: Wiano św. Kingi. Jak orzekli mali widzowie, bardzo się im podobało. Ku zaskoczeniu maluszków, po występie nastąpiła prawdziwa zabawa weselna nawiązująca do wesela Kingi i Bolesława. Wszyscy zrelaksowani, w dobrych humorach wrócili do klas. Aktorzy czuli się docenieni i dowartościowani, cieszyli się swoim sukcesem. Jednogłośnie orzekli, że warto przygotowywać miłą niespodziankę dla kogoś, bo wtedy obie strony są zadowolone.


Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego "Moja Szkoła"

1. Celem konkursu jest:
- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań twórczych
- kształcenie wrażliwości estetycznej uczniów
- rozwijanie sprawności manualnej
2. Temat konkursu: „Moja Szkoła”.
3. Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa w Rogowie.
4. Konkurs skierowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej w Rogowie.
5. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych:
I grupa – klasy I-III
II grupa – klasy IV-VI
6. Wymagania techniczne i wymiar pracy:
- w formie płaskiej, format A3, technika dowolna
- w formie przestrzennej do 50 cm wysokości, technika dowolna
7. Prace należy dostarczyć do świetlicy w Szkole Podstawowej w Rogowie do dni 20.11.2015.
8. Każdy uczeń może wykonać tylko jedną pracę.
9. Prace powinny być opisane według wzoru:
- imię i nazwisko autora, klasa
10. Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 07.12.2015.
11. Wystawa pokonkursowa odbędzie się w Szkole Podstawowej w Rogowie.


Stypendium Wójta Gminy Gorzyce

Uroczysta gala, Gorzycka Perła, połączona z wręczeniem stypendiów najzdolniejszym uczniom, odbyła się 22 października 2015 r. w sali DPS w Gorzycach. W drugiej części spotkania wręczone zostały stypendia 49 najzdolniejszym uczniom z terenu gminy Gorzyce.
Mamy zaszczyt poinformować całą społeczność szkolną, że Stypendium Wójta Gminy Gorzyce za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wysokie osiągnięcia w olimpiadach i konkursach za rok szkolny 2014/15 m.in. otrzymali uczniowie naszej szkoły:
Kuczera Emilia, Pawelec Kamil , Myśliwiec Maksymilian, Bugla Artur, Dziaćko Tymon. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


ANIOŁY ZE SZKOŁY

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do kolejnego ciekawego projektu. Od października przyłączyliśmy się do akcji "Anioły ze szkoły".
Jest to ogólnopolski projekt realizowany przez Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczpospolitej Polskiej . Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem. Taki patronat objął również Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt.
W ramach działalności szkolnego koła "Anioły ze szkoły”" uczniowie będą podejmowali szereg działań mających na celu pogłębianie wiedzy o zwierzętach jak również takie działania, które przyczynią się do pomocy tym najbardziej potrzebującym. Pierwszą inicjatywą podjętą przez szkolne koło jest ogłoszenie konkursu plastycznego „ Leśne zwierzęta”. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w konkursie.
Do szkolnego koła należy aktualnie 16 uczniów klas IV-VI. Opiekunem koła jest Katarzyna Lipka. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy i włączania się w realizowane przez nas inicjatywy.


Europejski Dzień Języków

29 września odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W tym roku postanowiliśmy , aby włączyć do niego pomysły uczniów. Propozycji znalazło się wiele. Wspólnie z uczącymi w naszej szkole nauczycielami z j. niemieckiego i angielskiego ułożyliśmy wszystkie pomysły w jedną całość. W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Klasy pierwsze uczące się języka niemieckiego przedstawiły nam zabawę, w której wykorzystaliśmy projektor z nagraniem DVD. Zabawa polegała na wykonywaniu i powtarzaniu nazywanych czynności z życia codziennego. Pierwsza klasa, chociaż dopiero co zaczęła się uczyć języka wspaniale sobie z tym poradziła. Zaśpiewała też piosenkę z pozdrowieniami w tym języku „ Hallo Anna,…”. Drugie klasy zaprezentowały 2 piosenki: rapowankę „ Eins, zwei…” oraz „ Wie heißt du…”. Nie zabrakło też ciekawych pomysłów, tj. zastosowanie instrumentów muzycznych, tańca. Swój taneczny dryg pokazała też grupa z klasy IIIa, która zaśpiewała i zatańczyła w rytm piosenki „ Wo warst du…?”. Ich piosenka była jeszcze wspomnieniem minionych wakacji. W muzyczny świat przeniosły nas też uczennice klas czwartych: Aleksandra i Emilia, Wiktoria Przybyła oraz Milena Kacała w piosence” Feell the light”. Grupa uczniów z kl. VIa przedstawili sytuacje z życia codziennego, w których pokazali jak zamówić jedzenie w restauracji. Uczniowie klas szóstych uczęszczający na kółko języka niemieckiego przeprowadzili quiz w formie prezentacji multimedialnej z zakresu ogólnej wiedzy z języka niemieckiego. Widownia chętnie odpowiadała na zadawane pytania i bardzo dobrze sobie z nimi poradziła. Dla urozmaicenia przygotowali również piosenkę w formie klipu, nawiązującą do życia codziennego uczniów. Szóstoklasiści przedstawili nam prezentację multimedialną, jak również fakty i opinie na temat Wielkiej Brytanii. Dzięki nim mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę i wyobrazić sobie , że w dalszym ciągu musimy dążyć do celu, jakim jest wiedza, bo tak wiele mamy jeszcze do odkrycia. Julia Kaszuba zaśpiewała piosenkę „ Master piece”, a Matylda Kołek zagrała nam na flecie. Występów wydawało się nie być końca. Wszyscy wspaniale się przygotowali, a impreza się udała, co widać było po zadowolonych minach aktorów i publiczności, która też się przygotowała, gdyż samodzielnie wykonała flagi różnych państw europejskich. Nie zabrakło też żywych maskotek, które zabawiały publiczność.
Wszystkie występy wprowadziły nas w szczególny nastrój, w którym wszyscy na pewno się zadawali sobie pytanie, jakby to było nie rozumieć języka obcego, np. naszych sąsiadów. Na pewno była by to niewyobrażalna bariera, a język to były by tylko puste słowa. Znajomość języków okazuje się być dużym ułatwieniem w życiu, dzięki czemu lepiej poradzimy sobie w różnych sytuacjach, czy to w Polsce, czy też za granicą. Dowodem na to były nasze występy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą szkolną imprezę.


"Poznajmy dziedzictwo kulturowe naszego regionu"

Godzina 8 rano dnia 21 października 2015 roku. Pod Szkołą Podstawową w Rogowie zaczynają gromadzić się uczniowie klas III. Wszyscy niecierpliwie czekają na opiekunów i autokar. Na wielu twarzach można było zauważyć uśmiech - perspektywa wycieczki zadowoli każdego. Po sprawdzeniu obecności i zajęciu miejsc w autobusie ruszamy w drogę.
Około godziny 9 dotarliśmy do Muzeum Miejskiego w Żorach. Tam na nas czekały panie, które przygotowały warsztaty na temat tkactwa.
Podczas warsztatów uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję poznania różnego rodzaju tkanin i urządzeń związanych z tkaniem i przędzą. Głównym punktem warsztatów było samodzielne wytkanie tkaniny, według własnego projektu na specjalnie przygotowanych ramkach tkackich. Uczniowie całkowicie skupili się na wykonywanym ćwiczeniu. Pięknie wykonane własnoręcznie tkaniny uczestnicy zabrali do domu.
Około godziny 11.30 wyruszyliśmy w dalszą drogę. Kolejną zaplanowaną atrakcją dla uczniów były warsztaty z „kiszenia kapusty” w Żorskim Centrum Regionalnym w Osinach. Tam o tradycjach naszego regionu opowiadali nam rodowici Ślązacy. Zajęcia miały charakter edukacyjno-poznawczy. Uczestnicy wycieczki poznali obrzędy kiszenia kapusty, skosztowali surówki, zjedli chleb ze smalcem i wzięli udział w zajęciach plastycznych. W nauce i zabawie towarzyszyły im śląskie przyśpiewki.
Powrót zaplanowany był na godzinę 14:30. Wszystko poszło zgodnie z planem. Ta wycieczka dostarczyła nam dużo wrażeń oraz nowych i ciekawych wiadomości o dziedzictwie kulturowym naszego regionu.


Dzień Edukacji Narodowej

14.X.2015r. zwykły jesienny dzień, ale jakiś inny, bo w tym dniu wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi obchodzili swoje święto. Uczniowie klas I-VI wraz z wychowawcami,nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w uroczystej mszy świętej, która rozpoczęła się 9.30. Potem udaliśmy się do szkoły na uroczystą akademię z okazji święta naszych nauczycieli. Na akademii uczniowie ukazali swój talent recytatorski,aktorski,muzyczny a także taneczny. Pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim nauczycielom, życzyła cierpliwości i wytrwałości każdego dnia. Głos zabrała nasza nowa przewodnicząca Rady Rodziców,która także złożyła nauczycielom serdeczne życzenia z okazji ich święta. Gromkimi brawami i głośnym sto lat zakończyliśmy akademię. Uśmiechy na twarzach nauczycieli były dowodem ,że miło spędzili ten czas.


"OSKARY"

Z inicjatywy Samorządu uczniowskiego na terenie naszej szkoły przeprowadzony został konkurs „OSKARY DLA NAUCZYCIELI”. Skierowany był do uczniów klas 4, 5 i 6. Uroczyste wręczenie OSCARÓW odbyło się na akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Poniżej przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
ZŁOTE PIÓRO- dla nauczyciela który zawsze dużo pisze na tablicy –Katarzyna Szymiczek
CYBER MÓZG - czyli nauczyciel konsekwentny, rzetelny, który nigdy nic nie przekłada Mariola Stebel oraz Bożena Grabiec.
MENTOR czyli nauczyciel, dla którego uczniowie liczą się najbardziej - Katarzyna Lipka.
POGODA DUCHA dla nauczyciela, któremu zawsze dopisuje dobry humor -Elżbieta Sosulska
LWIE SERCE dla najżyczliwszego i najserdeczniejszego nauczyciela - Katarzyna Lipka
SOKOLE OKO dla nauczyciela, któremu nic umknie- Bożena Grabiec.
DOBRY ŻART dla nauczyciela, który lubi żartować -Tymoteusz Sosulski.
Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy!!!


"Na scenie Olimpu"

Z wielką niepewnością ale i z ciekawością klasy czwarte i klasy piąte wyruszyły do Jastrzębia Zdrój, by na żywo zobaczyć przedstawienie teatralne pt."Na scenie Olimpu". Przedstawienie odbyło się dn.8.X.2015r. w Miejskim Domu Kultury z udziałem aktorów i widzów.
Aktorzy za pomocą różnorodnych rekwizytów,dekoracji przenieśli nas w świat mitologicznych bogów. Oryginalność i pomysłowość aktorów nie pozwoliła nam, widzom na nudę. Wręcz przeciwnie zabawa, śpiew i taniec wprowadziły wszystkich obecnych na sali w świetne humory.
Ten dzień był pełen wrażeń i emocji pod względem wizualnym, jak również edukacyjny.
Zachęcamy innych uczniów do obcowania z " żywym słowem i gestem".!


Wycieczka do Pszczyny

Pod koniec września uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Pszczyny. W sprzyjającej jesiennej aurze czwartoklasiści najpierw zwiedzili Pokazową Zagrodę Żubrów. Spacerowali po zagrodzie obserwując zachowania zwierząt, zwłaszcza w porze karmienia, poznanali żubrzaną rodzinę oraz inne gatunki zwierząt. W ramach ciekawej formy edukacji przyrodniczej zwiedzili także wystawę zwierząt mieszczącą się w budynku edukacyjnym na terenie zagrody. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Zamkowe mieszczące się w Zamku w Pszczynie, a także Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. W ramach edukacji humanistycznej uczniowie obejrzeli bardzo bogate wnętrze pałacu pszczyńskiego i skansen, na terenie którego znajdują się drewniane budowle pochodzące z XIXwieku. Wysłuchali także historii tychże miejsc opowiedzianych przez paną przewodnik. Zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domu.


Sprzatanie Świata

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła sie do akcji " Sprzątanie Świata". Celem akcji jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzieki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Dzięki współpracy z UG Gorzyce szkoła została zaopatrzona w rękawiczki oraz worki na śmieci. Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami z wielkim zaangażowaniem sprzątała różne zakątki Rogowa ( ul.Leśna , Lipowa, Park Dabki, Sośnina itd.) Włączenie się w tę akcję zwiększa świadomość ekologiczną młodzieży dlatego z pewnością będziemy ją powtarzać.


Wybory w szkole

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w akcji "Samorządy mają głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach akcji przedstawiciele poszczególnych klas - kandydaci do Rady Uczniowskiej prowadzili kampanię wyborczą. Tworzyli program wyborczy ,plakaty wyborcze , prowadzili rozmowy z wyborcami. W dniu 30 września odbyły się wybory. Poniżej zamieszczamy wyniki wyborów. Wszystkim gratulujemy i życzymy owocnej pracy !!

Władze Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016
Przewodnicząca:
Julia Stebel

Zastępca:
Julia Krzyżok

Skarbnicy:
Weronika Antończyk, Wiktoria Rejowska, Gloria Szymiczek, Grzegorz Zychma

Sekcja porządkowa:
Szymon Leśnik, Kacper Goraus, Maksymilian Kołek

Sekcja charytatywna:
Dominika Leśnik, Natalia Biela

Sekcja do sprzętu:
Kacper Tytko, Dawid Cywiński, Tomasz Ciuraj, Jakub Ciuberek

Członkowie:
Kamil Malina, Iwona Głąbica, Kinga Bielaczek


To było niezwykłe...

Klasa IIIa potrafiła zaskoczyć wychowawcę, ale to co trzecioklasiści przygotowali na lekcję przerosło wszelkie oczekiwania. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z Legendą o Św. Kindze. W ciągu tygodnia mieli wyuczyć się pięknego opowiadania. Gdy już nadszedł "ten" dzień, większość potrafiła śpiewająco opowiadać, a pozostała część dzieci postanowiła przygotować przedstawienie teatralne! I to było niezwykłe! Jak się później okazało zaangażowali w to przedsięwzięcie osoby dorosłe. Matka jednego z dzieci przygotowała małym aktorom tekst, którego wyuczyli się na pamięć. Rodzice zadbali o odpowiednie stroje i rekwizyty. A sam pan woźny przygotował piękną scenografię. Był zamek wokół którego rozpościerał się piękny las. Uczniowie chcąc zagrać swoje role perfekcyjnie mieli liczne próby, które odbywały się w domach uczniów. Należą się podziękowania rodzicom, którzy na to się godzili. Legenda zakończyła się weselem Kingi i Bolesława Wstydliwego, więc jak to na weselu zwykle bywa państwo młodzi wraz z gośćmi wspólnie świętują ten dzień. A , że świadkami wesela była klasa IIIa została ona zaproszona przez klasową młodą parę na zabawę weselną. W klasie odbyła się prawdziwa impreza. Była muzyka i tańce, wesoło i gwarnie. Na zakończenie należy dodać,że uczniowie klasy IIIa są bardzo chętni do udziału w różnych przedstawieniach, konkursach i imprezach, gdzie wykazują się swoimi talentami. To kolejny dowód na to. Uczniowie zamierzają przedstawienie to pokazać pierwszoklasistom naszej szkoły. Trzymajmy kciuki za dzieciaki i życzmy im dalszych sukcesów!


Sport

29.09.2015 na orliku w Gorzycach odbyły się zawody w piłkę nożną chłopców. W rywalizacji wzięło udział siedem drużyn z naszej gminy.
Chłopaki ze Szkoły Podstawowej w Rogowie zajęli II miejsce!!!
Skład:
GREINER MIŁOSZ, KUCZERA BARTOSZ, GORAUS KACPER, LEŚNIK SZYMON, PIPREK BARTOSZ, MAZUR DAVID, PIPREK ALEKSANDER


Konkursy powiatowe i gminne organizowane przez Szkołę Podstawową w Rogowie

1. Gminny Konkurs "Każdy znaczek na misje";
2. Powiatowy Konkurs Plastyczny "Kapliczki – małe formy architektury sakralnej".


Bezpieczne Pierwszaki

8 września 2015 roku (wtorek) odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas pierwszych z Policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły oraz o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci na drodze. Podkreślił również jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał znaczek odblaskowy i plan lekcji wraz z przedstawionymi znakami drogowymi.


Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.


INFORMACJA O PRZYZNANIU POMOCY MATERIALNEJ 2015

INFORMACJA O PRZYZNANIU POMOCY MATERIALNEJ 2015


Wyprawka 2015

W roku szkolnym 2015/2016 pomoc skierowana zostaje do: uczniów klasy III szkoły podstawowej oraz uczniów : słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej.

Zgodnie z założeniami programu w roku 2015 pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także zakupu materiałów edukacyjnych, uczeń może otrzymać tylko ze względu na jedno z trzech wyszczególnionych poniżej kryteriów:

1. uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 i 693), w wysokości obowiązującej w dniu wejścia w życie rozporządzenia (tj. 574 zł netto na osobę w rodzinie).

2. uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r.poz. 163 i 693) na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń, uwzględniającej warunki

3. niezależnie od dochodu uczniom niepełnosprawnym: słabowidzącym, niesłyszącym, słabosłyszącym, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej

- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r.

Aby otrzymać pomoc na zakup podręczników należy:
złożyć wniosek do dyrektora szkoły do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2015/2016. Wniosek składa się w terminie do 15.09.2015r., zaś w szczególnie uzasadnionych przypadkach do dnia 21.09.2015r. Wniosek może złożyć rodzic ucznia (prawny opiekun, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka).

Do wniosku należy dołączyć:
w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina spełnia kryterium dochodowe należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – oświadczenie o wysokości dochodów. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można przedłożyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów - należy dołączyć uzasadnienie.

W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego, do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

INFORMACJA
WNIOSEK


Pasowanie pierwszoklasistów

Dnia 1 września w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia”. Dzieci z klas pierwszych wykazały się przed rodzicami, dyrekcją i nauczycielami, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami. Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu uczniów klas czwartych odbyło się ślubowanie, po czym Pani Dyrektor pasowała wielkim ołówkiem wszystkich pierwszoklasistów na uczniów. Po uroczystości był czas na wspólne odwiedzenie klasy i poznanie swoich wychowawców.



Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Pierwszego września, wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie, odświętnie ubrani, wkraczali do szkoły, by móc powitać nowy rok szkolny 2015/2016. Uczniowie z uśmiechem na twarzy, wypoczęci, pełni wakacyjnych wrażeń witali się wzajemnie. Większość tęskniła już za kolegami z szkolnej ławki. Cała brać szkolna zebrała się w sali gimnastycznej. Tam wszyscy wysłuchali część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy IIIa i V b. Wszyscy zaśpiewali hymn Polski. Piątoklasiści przypomnieli zebranym wydarzenia z pierwszego września 1939roku. Uczniowie słuchali z powagą. Było również optymistycznie. Nie zabrakło radosnych, wrześniowych piosenek np.: Dźwięcznym dzwonkiem szkoła wzywa nas do klas itd. Następnie uważnie cała społeczność szkolna wysłuchała słów pani dyrektor mgr Ilony Kisiel, która życzyła uczniom samych sukcesów w nowym roku szkolnym. Przedstawiła również nowych nauczycieli, a także zapoznała uczniów z nowymi wychowawcami, głównie oczekiwali na tą chwilę czwartoklasiści. Po spotkaniu uczniów z wychowawcą, wszyscy udali się do kościoła na mszę św.
O godzinie 10.00 ważne miejsce w sali gimnastycznej zajęli najmłodsi, czyli pierwszoklasiści, którzy byli Pasowani na Ucznia Szkoły Podstawowej w Rogowie.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie informuje, że uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się 1 września 2015r.
- dla klas II- VI o godzinie 8.00, na sali gimnastycznej (po uroczystości wspólnie wychodzimy do kościoła na mszę św. o godzinie 9.00)
- dla klas I o godzinie 10.00 , na sali gimnastycznej (po mszy św.)


Powrót
Opieka nad stroną: T.Sosulski