Archiwum Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca uroczyście zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Dziękując za cały rok pracy życzymy Wam Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice słonecznych i bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć.
Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym oraz wszystkimi pracownikami Szkoły Podstawowej w Rogowie.
Galeria


Gala Nasi Najlepsi

Rozdano szkolne Oskary najlepszym uczniom Szkoły Podstawowej w Rogowie.
Szkolna gala zawsze ma na celu wyrażenie podziwu, szacunku, nagrodzenie i podanie do publicznej wiadomości osiągnięć uczniów, którzy swoją nauką, pracą, systematycznością, konsekwencją w działaniu, kreatywnością, talentem i interdyscyplinarnymi zdolnościami rozsławili dobre imię swoich rodzin, szkoły, a także gminy i powiatu. Wyróżnieni uczniowie osiągnęli tytuły laureatów, finalistów, mistrzów konkursów, a także zasłużyli na miano godnego do naśladowania młodego mieszkańca naszej małej ojczyzny.
W czasie uroczystości z prawdziwą przyjemnością obserwowaliśmy wzruszenie rysujące się na twarzach rodziców, ich ukradkowo ocierane łzy, dumny uścisk dłoni towarzyszący składanym gratulacjom. Patrzyliśmy na poważne, jak nigdy dotąd, buzie dzieci, przejęte rolą, którą grały, rolą wzorowego, najlepszego ucznia. To im, zdolnym, spragnionym sukcesu, niezwykle mądrym dzieciom dedykujemy imprezę, która 18 czerwca swój ślad zapisała na zawsze na kartach historii szkoły. Jeszcze raz wszystkim wyróżnionym, nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy. Składamy również gratulacje rodzicom Naszych Najlepszych, dziękujemy za zaangażowanie i wiarę w swoje dzieci.
Podsumowanie
Galeria


UBEZPIECZENIE

Ważny komunikat dla Rodziców dotyczący ubezpieczenia NNW


Pożegnanie klas trzecich

W środę o godz. 9.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie wraz z Dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz pozostałymi pracownikami szkoły, spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce msza święta w intencji wszystkich zgromadzonych, w podziękowaniu za miniony rok szkolny 2017/2018. Następnie została zorganizowana akademia, podczas której uczniowie klas drugich pożegnali uroczyście uczniów klas trzecich Gimnazjum. W tym roku szkolnym naukę kończy 51 gimnazjalistów. Podczas akademii zostały przywołane w postaci filmu oraz zdjęć liczne wspomnienia uczniów z minionych trzech lat nauki w gimnazjum. Na Gali Oskarowej podziękowaliśmy naszym trzecioklasistom, w sposób dowcipny i serdeczny, za wszystkie wspólnie spędzone chwile. Mamy nadzieję, że w nowych szkołach będą się czuli równie dobrze, jak czuli się w tej, którą niedługo opuszczą.


PROPOZYCJA UBEZPIECZEŃ NA ROK 2018/2019

AXA
AVIVA
HESTIA
INTERRISK


Noc Bibliotek 2018

8 czerwca w naszej Bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia w ramach Ogólnopolskiej Akcji “Noc Bibliotek 2018 - RzeczpospoCzyta na 100 lat Niepodległej” we współpracy z Publiczną Biblioteką w Rogowie, która przygotowała prelekcję na temat historii i drogi do niepodległości naszej miejscowości. Następnie uczniowie udali się do biblioteki szkolnej, gdzie brali udział w zajęciach plastycznych - kolorowanki, krzyżówki, układanki i puzzle patriotyczne, gra " Flirt z niepodległą", poszukiwanie niespodzianki ukrytej wśród książek i słodki poczęstunek. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku.


Serdecznie zapraszamy na wspaniałe sportowe wydarzenie w Gminie Gorzyce.

II DZIECIĘCE ZAWODY KAJAKOWE O PUCHAR WÓJTA GMINY GORZYCE, które odbędą się 8 lipca 2018 r. na wodach Ośrodka Wypoczynkowego "Olza" w Olzie. Zachęcamy dziecięcych amatorów pływania, kibiców do aktywnego udziału. Swoje umiejętności sportowe mogą sprawdzić dzieci w wieku 5-12 lat. Zgłoszenia przyjmują Ośrodki Kultury - w Olzie i Czyżowicach.


Sztukmistrzowie opanują katowicki Rynek!

Przyjdźcie podziwiać akrobatów, żonglerów, kaskaderów, iluzjonistów, tancerzy ognia i teatry uliczne. Otwieramy przed Wami cały świat cyrku, zapraszając, obok Polaków, artystów z Finlandii, Niemiec, a nawet Izraela i Chin! Przybywajcie!

1 lipca 2018, godz. 12 - 22
plac Obrońców Katowic
(przy pomniku Harcerzy Września k/o dawnej siedziby Muzeum Śląskiego).


ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ 11-STO OSOBOWEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY GORZYCE

15 czerwca 2018 odbyły się giminne zawody w piłkę nożną. Rozegraliśmy mecze w dwóch kategoriach: klasy gimnazjalne i finał klas 4-7.
W kategorii klas 4-7: 1miejsce zajęła drużyna z Rogowa!!!, 2 miejsce Gorzyce (pozostałe szkoły podstawowe nie weszły do ścisłego finału). W kategorii klas gimnazjalnych: 1- Czyzowice, 2-Turza Śląska, 3- Gorzyce, 4 - Rogów.
Puchar wręczył Wójt Gminy Daniel Jakubczyk wraz z Rafałem Karwotem (Tabu)
Dziękujemy (za udostępnienie boiska i szatni) naszemu klubowi Przyszłość Rogów, Wojtek Pucka i Radek Ciuberek wielkie dzięki za sędziowanie

LATO NA WSI

Zapraszamy do udziału w Akcji "LATO NA WSI" w Gminie Gorzyce.
W naszych Ośrodkach Kultury i Świetlicach, na wakacje przygotowaliśmy dla dzieci mnóstwo atrakcji.


Zbiórka baterii

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zajęła 7 miejsce w zbiórce baterii w kategorii szkoły podstawowe. Zebraliśmy razem 620 kg baterii dzięki czemu otrzymaliśmy wyróżnienie specjalne. Zachęcamy do dalszej zbiórki i dziękujemy za Wasze zaangażowanie.


MAKULATURĘ WARTO ZBIERAĆ !!!

Miło nam poinformować, że w XVI edycji Gminnego Konkursu Zbiórki Makulatury nasza szkoła zajęła I miejsce, oddając 10873 kg surowca. Dodatkowo, klasy III B, IV C, V A i V B zostały nagrodzone przez Urząd Gminy w Gorzycach za najwiekszą ilość zebranej makulatury spośród wszystkich klas uczestniczących w konkursie (otrzymały nagrody pieniężne na dofinansowanie wycieczek, wyjazdów do kina, itp.). Gratulujemy wszystkim uczniom i dziękujemy rodzicom za współpracę i zaangażowanie.


Konkurs piosenki

Dnia 13.06.2018 odbył się w naszej szkole konkurs piosenki obcojęzycznej Everybody Can Sing. Kandydaci konkursu spotkali się na sali gimnastycznej wraz z komisją: panią Magdą Urbanowicz, Małgorzatą Matus, Moniką Wieczorek i panem Markiem Wodecki.
Konkurs był przeznaczony dla dzieci od klas I do VII i gimnazjum - ogółem w imprezie wzięło udział 20 dzieci. Wszyscy śpiewali z dużym zaangażowaniem, a ich prezentacje i choreografie utworów wypadły na bardzo wysokim poziomie. Dzieci wykazały się także świetną znajomością języka czy to niemieckiego, czy angielskiego. Wszyscy też otrzymali dyplomy uczestnictwa i małe co - nieco. Pierwsze miejsca zostaną ogłoszonena zakończenie roku szkolnego.


Ubezpieczenie w szkole

Ważny komunikat dla Rodziców dotyczący ubezpieczenia NNW Szkolne


Konkurs plastyczny

Szkolny konkurs plastyczny " Kartka dla Mamy" dla klas 1-3 organizowany przez bibliotekę szkolną laureaci: 1 miejsce Cyprian Swoboda 2 miejsce Julian Dzierżenga 3 miejsce Tobiasz Skatuła. Gratulujemy!


Kolejne osiągnięcia naszych uczennic w konkursach literackich

Julia Stebel (uczennica klasy VII) zdobyła wyróżnienie za udział w Konkursie Literackim pt.”Mocne więzi – siłą rodziny”. Zaś Oliwia Misz ( klasa V) zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Na Artykuł i wywalczyła sobie staż w redakcji gazety „U nas”. Gratulujemy sukcesów!


Klasa IIIb i IVc w Rybniku

Uczniowie tych klasach w pierwszej kolejności udali się do kina Cinema na film "Bella i Sebastian 3". Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa świetnie bawiła się w laserhousie. Pełni wrażeń kinowych i laserowych zadowoleni wróciliśmy do szkoły dobrze po godzinie piętnastej. Kolejny przedwakacyjny dzień minął bardzo interesująco i wyjazdowo.


"My o naszej mamie zawsze pamietamy!"

Pod takim haslem uczniowie klasy drugiej świętowali spotkanie przy stole z tą Jedną Jedyną czyli z MAMĄ. Zaraz po usłyszeniu przepięknej piosenki: "Kocham Cię Ti Amo, Je T 'aime" polały się łzy matki- na szczęście były to łzy wzruszenia, radości i bezgranicznej miłości do dziecka. Nie zabrakło wierszyków i scenek z życia codziennego. Spotkanie z mamą było motywacją do wyuczenia się licznych piosenek , które świadczyły także o talencie muzycznym dzieci. Dla tej wymarzonej, ślicznej, jedynej i zjawiskowej uczniowie również zatńczyli. Wychowawczyni zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej "Mama w oczach dziecka". Każdej mamie kwiatek się należy, więc i z tego spotkania ten wyjątkowy gość wyszedł z upominkiem. Zapewne za rok powtórzymy to miłe spotkanie.


Konkurs Plastyczny

Za nami kolejna edycja Powiatowego Konkursu Plastycznego Kapliczki i Krzyże przydrożne - małe formy architektury sakralnej. Komisja zebrała się 18 maja 2018 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach z siedzibą w Rogowie aby ocenić nadesłane prace w następujących kategoriach: forma płaska lub forma przestrzenna. Na konkurs wpłynęły 93 prace - 73 prace ze Szkół Podstawowych oraz 20 z oddziałów gimnazjalnych. W kategorii forma płaska I miejsce zdobyła Paulina Osadnik z klasy 7a w kategorii klas 4-7. W kategorii oddziały gimnazjalne I miejsce zdobyła Patrycja Maksim z klasy 3, a II miejsce zajął Mateusz Osadnik z klasy 2. W kategorii forma przestrzenna I miejsce zdobyła Alicja Polok z klasy 3c, III miejsce zdobyła Aleksandra Herok z klasy 3a. W kategorii klas 4-7 III miejsce ex aequo zdobyli Bartosz Szymiczek z 7b i Julianna Lazar 7a. Wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Gminnej 23 maja o godz. 12:00.


Nabożeństwo majowe

27 maja nasi uczniowie przygotowali nabożeństwo majowe i wystąpili w kościele w Rogowie. Rozważaniom poświęconym Matce Bożej towarzyszyły piosenki Maryjne oraz litania do Matki Boskiej Piekarskiej, gdyż właśnie w tym dniu mężczyźni pojechali na pielgrzymkę do Piekar. Dziękujemy wszystkim tym uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas i uświetnili nabożeństwo.


Gratulacje, Aron!

Miło nam poinformować o wyróżnieniu pracy Arona Stasia (kl.6 A) w XIX finale regionalnym (woj. śląskie i opolskie) ogólnopolskiego konkursu plastycznego "TAJEMNICE KARBOŃSKICH LASÓW", organizowanym przez Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu, w ramach XXVI obchodów "Dni Ziemi". BRAWO!!!


Szkolny konkurs piosenki turystycznej

Zwycięzcami tegorocznego konkursu wokalnego dla uczniów klas 4 - 7 zostali:
Kacper Pytlik
Agata Lukoszek
Pola Mika


Dzień Przyjaciela w szkole

Każdy z nas wie jak ważna jest przyjaźń - dlatego postanowiliśmy podziękować swoim przyjaciołom za to, że są z nami. Uczniowie wykonali plakaty, na których wypisali najważniejsze cechy prawdziwego przyjaciela, rozwiązywali krzyżówki, malowali portrety, a nawet śpiewali wspólnie piosenki o przyjaźni. Najwięcej radości sprawiła im jednak przyjacielska poczta, za pomocą której mogli pozdrowić swoich przyjaciół i podziękować za ich obecność


Zawody pływackie


Przednia zabawa na kręgielni w Zabełkowie.

Uczniowie z klasy II wraz z mamami i wychowawczynią czynnie spędzili popołudnie na kręgielni w Zabełkowie. Większość dzieci było pierwszy raz w kręgielni i rzucało kulą. Pomysł z wyjazdem okazał się trafiony. Zabawa była przednia. Pogoda dopisała, a więc uczniowie mogli również do woli korzystać z placu zabaw, a także zasmakować lodów! Fajnie jest spędzać czas z mamą!


Kolejny sukces naszych szkolnych gawędziarek!

Julia Krzyżok i Karolina Lazar 23.05.2018r. reprezentowały naszą szkołę w XII Powiatowym Konkursie Gawędziarskim " Pogogomy po naszymu", który odbył się w Szkole Podstawowej w Bluszczowie. Jury jednogłośnie przyznało I miejsce Karolinie Lazar w kategorii klas IV- VI i I miejsce Julii Krzyżok w kategorii klas VII i klas gimnazjalnych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


List Minister Edukacji Narodowej dla rodziców i opiekunów

List Minister Edukacji Narodowej


Gawędziarki z Rogowa wspaniałą wizytówką szkoły w regionie!

Nasze dziewczyny cudownie zaprezentowały się podczas XX Regionalnego Konkursu Gawędziarzy W Niewiadomiu po Śląsku, który odbył się 16.05.2018r. Jury było zachwycone gawędami płynącymi prosto z serca naszych uczennic. Uśmiech na twarzy, spontaniczny gest oraz czysta, wyniesiona z prawdziwego śląskiego domu gwara sprawiła, że już kolejny raz dziewczyny zajęły najwyższe miejsca na rybnickim podium. Miejsce I przypadło Karolinie Piszczan oraz Karolinie Lazar (w innych kategoriach wiekowych), zaś miejsce II otrzymały Sara Kamczyk oraz Julianna Lazar. Dziołszki ogromnie wom winszujymy !


Zapraszamy na festynn rodzinny

http://www.opsgorzyce.pl/n,zapraszamy-na-festyn-rodzinny


PLENER MALARSKI DLA GIMNAZJALISTÓW

"MalujeMy z Tischnerem". Grupa uczniów z naszej szkoły: Jolanta Jerc, Patrycja Maksim, Gloria Szymiczek oraz Szymon Strzelczyk brała udział w tym wydarzeniu. Spotkanie odbyło się 16. 05. 2018 r. na Rynku w Wodzisławiu Śląskim. Plener został poprzedzony zwiedzaniem Liceum plastycznego i wskazówkami technicznymi tamtejszych nauczycieli dotyczącymi malowania plenerowego. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na rynek i pod okiem nauczycieli rysunku i malarstwa realizowali własne projekty. Pogoda dopisała a młodzież miała okazję spotkać się z uczniami Liceum Plastycznego, zobaczyć w jaki sposób pracują podczas zajęć plenerowych oraz namalować własne dzieło inspirowane widokami miasta.


Konkurs czytelniczy

Tradycyjnie w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy - dotyczył znajomości książek J.K. Rowling : " Harry Potter i kamień filozoficzny", "Harry Potter i Komnata tajemnic", "Harry Potter i Więzień Azkabanu". W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas 4-7. Zadanie konkursowe polegało na jak najlepszym rozwiązaniu przez każdego uczestnika krzyżówki i testu ze znajomości wyżej wymienionych książek. Zwycięzcami okazali się Bartosz Maksim i Magdalena Katryniok, którzy zajęli 1 miejsce. Drugie miejsce zdobył Kamil Sosulski, trzecie - Daniela Duda. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok:)


Lekcje języka niemieckiego w Przedszkolu w Rogowie

W kwietniu odbyły się zajęcia języka niemieckiego w Przedszkolu w Rogowie dla przyszłych uczniów klas 1. Przedszkolaki mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje języka w szkole. Nasi przyszli uczniowie bawili się znakomicie, nauczyli się nowych słówek w j. niemieckim, a wszystko poprzez gry i zabawę.


KONKURSY WOJEWÓDZKIE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Uczniowie klas 3, 5 i 7 reprezentowali naszą szkołę w konkursach wojewódzkich, tj.: -Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego„ Deutschkenner”- organizowany przez Zespół Szkół w Chałupkach. W konkursie brali udział Robert Glenz, Zuzanna Kamczyk i Kamil Szymiczek. - Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Josepha von Eichendorfa w Łubowicach, w którym wzięli udział: Milena Nowak i Jakub Rymer. Uczennica klasy 5a- Milena Nowak zajęła 5 miejsce. - Wojewódzki Konkurs Piosenki Niemieckiej w Raciborzu. W konkursie wzięły udział : Zuzanna Kamczyk, Milena Menżyk, Milena Nowak, Emilia Szawerna, Julianna Lazar, Dominika Juzek i Natalia Matus. Duet uczennic z kl. 5a – Dominika Juzek i Natalia Matus zajęły w tym konkursie 4 miejsce, solistka – Julianna Lazar zajęła 5 miejsce. Laureatom konkursów serdecznie gratulujemy!! Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym.


Wizyta uczniów w firmie PREVAC

Grupa uczniów klas trzecich gimnazjalnych w ramach preorientacji zawodowej odwiedziła siedzibę firmy PREVAC. Podczas wizyty w firmie uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach, uzyskać informacje na temat kwalifikacji i umiejętności zawodowych wymaganych od przyszłych pracowników.


OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

Jak co roku uczniowie SP w Rogowie brali udział w OTWP.
W eliminacjach gminnych szkołę reprezentowali:
- w kategorii klas szkoły podstawowej
Aleksandra Rymań klasa VI b
Tomek Ciuraj klasa VII b
Julia Krzyżok klasa VII b
- w kategorii klas gimnazjalnych
Łukasz Klon klasa II a
Wiktoria Glenc klasa III a
Na podstawie wyników uzyskanych
z testu i odpowiedzi ustnej Łukasz Klon zajął 1 miejsce w kategorii klas gimnazjalnych, a Aleksandra Rymań zajęła miejsce 2 w kategorii klas szkół podstawowych. Uczniowie Ci przeszli do dalszego etapu konkursu i reprezentowali szkołę na etapie powiatowym, gdzie Łukasz Klon zajął 1 miejsce i tym samym przeszedł do etapu wojewódzkiego, w którym zajął 6 miejsce. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych edycjach konkursu.


III edycja konkursu powiatowego z biologii

W dniu 11.05.2018r w Szkole Podstawowej w Rogowie odbyła się III edycja konkursu powiatowego z biologii „Zostań mistrzem z genetyki”. Jak co roku konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów powiatu wodzisławskiego. Naszą szkołę reprezentowała Julia Kuczaty. Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowała Rada Rodziców SP w Rogowie.
I miejsce zajął Jakub Szymanowski z SP w Rydułtowach
II miejsce zajęła Wioletta Franiczek z SP w Lubomi
III miejsce zajęła Patrycja Burszczyk z SP w Marklowicach
Zwycięzcom i nauczycielom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Firmie PREVAC dziękujemy za przekazanie upominków firmowych dla każdego uczestnika konkursu.


"Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę !"UNICEF

"Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę !"UNICEF
W ramach akcji "Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę !" na lekcjach wychowawczych w klasach od 4 do 7 i klasach gimnazjalnych zostały przeprowadzone lekcje podczas, których uczniowie poznali w jak dramatycznej sytuacji znalazły się dzieci w krajach objętych działaniami wojennymi.
W ramach akcji w szkole zorganizowany został charytatywny kiermasz książki podczas, którego sprzedawane były także zakładki do książek własnoręcznie wykonane przez uczniów. Do akcji przyłączyła się także Biblioteka Publiczna w Rogowie. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli stąd udało nam się zebrać 670 zł. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto UNICEF.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom i nauczycielom.


Poniedziałek na sportowo!!!

Reprezentacja chłopców i dziewcząt brała 7 maja 2018r udział w zawodach lekkoatletycznych. Nasi sportowcy wywalczyli w obydwu grupach I miejsce!!! Drużyny awansowały do zawodów powiatowych (11 i 14 maja) i tam godnie reprezentowali naszą gminę.
Skład drużyny chłopców: Ciuberek Kuba, Staś Aron, Kłosek Karol, Sankala Dominik, Radzyński Kacper, Zychma Grzegorz
Skład drużyny dziewcząt: Bielaczek Kinga (najlepszy wynik wśród wszystkich zawodniczek w eliminacjach gminnych), Organiściak Ola, Tkocz Paulina, Rymań Ola, Biela Emilia, Mołdrzyk Natalia.


KONKURSY WIEDZY PRZYRODNICZEJ

W związku z obchodzonym w kwietniu Międzynarodowym Dniem Ziemi - w szkole odbyły się Konkursy Wiedzy Przyrodniczej dla uczniów klas 4, 5 i 6-tych.
W klasach czwartych zwycięzcami zostali:
Kacper Pytlik - kl. 4 B,
Wojciech Organiściak - kl. 4 C,
Emilia Hajok - kl. 4 A.

W klasach szóstych zwyciężyli:
Milena Kacała - kl.6 A,
Grzegorz Zychma - kl.6 A,
Kinga Bielaczek - kl.6 A,
Kacper Radzyński - kl.6 A.
GRATULACJE!!! :)


Wyniki szkolnego konkursu z przyrody dla klas 5 "Na tropach przyrody"

I miejsce Milena Menżyk
II miejsce Jakub Rymer
III miejsce Pola Mika
Wyróżnienie : Hanna Adamczyk.
Gratulujemy!!!


Nagrody w konkursie "Zrób coś z niczego"

Aż czworo uczniów naszej szkoły zostało laureatami II Konkursu recyklingowego pt."Zrób coś z niczego":
W kategorii I-III
Marlena Maciuga, klasa I B - I miejsce ("Wyspa Rozmaitości'')
Kamil Bażan, klasa III B - III miejsce (''Nocna lampka'')
Jakub Pajonk, klasa III C - wyróżnienie ("Sztangista z kapsli'')

W kategorii IV-VII
Wiktoria Matuszek, klasa IV B - I miejsce (''Podwieczorek dla ptaków'')
Organizatorem konkursu był Ośrodek Kultury w Olzie. .


Kangur Matematyczny 2018

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny 2018" czterech uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienie:
w kategorii Maluch 1 - Daniel Błędowski z klasy IIIb
w kategorii Beniamin 2 - Bartłomiej Kwaśnica z klasy VIa
w kategorii Kadet 1 - Julia Stebel z klasy VIIb.
w kategorii Kadet 2 - Łukasz Klon z klasy IIa Gimnazjum
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.


Sukcesy plastyczne

Patrycja Maksim zdobyła 1 miejsce w gminnym konkursie plastycznym inspirowanym muzyką - "Pejzaże polskie muzyką malowane". Wyróżnienie otrzymała Emilia Szymiczek. Zadaniem konkursowym było namalowanie pejzażu polskiego podczas słuchania muzyki. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


"Disney w przedszkolu"

17 kwietnia w Przedszkolu w Rogowie uczennice z klasy gimnazjalnej 2b: Matylda Kołek, Natalia Stwiertnia, Wiktoria Szczęsny, Karolina Smołka, Julia Kaszuba oraz Wiktoria Sylwester, prezentowały projekt "Disney w przedszkolu". Dziewczyny ptrzedstawiły bajkę " Kubuś Puchatek i Hefalumpy" w formie teatrzyku, zagadki muzyczne oraz dotyczące różnych bohaterów popularnych bajek Disneya. Między zagadkami znalazły się zabawy przy muzyce a na koniec kolorowanki przedstawiające różne postacie bajkowe.


Wycieczka do Kiczyc

Pierwszoklasiści pojechali na wycieczkę do Lego Fun w Kiczycach. Na początku uczniowie zostali przywitani przez pracowników ośrodka i zaproszeni do sali, gdzie wzięli udział w grach ruchowych na wesoło. Następnie podzielono ich na klasy i w dwóch grupach odbyły się zabawy integracyjne z wykorzystaniem klocków LEGO i nie tylko. Po „ciężkich zmaganiach” z klockami przyszedł czas na odpoczynek i ciepły posiłek. Potem był czas wolny, gdzie uczniowie mogli skorzystać z atrakcji ośrodka. Wycieczka bardzo się dzieciom podobała i przyniosła wiele ciekawych i niezapomnianych wrażeń.


Dzień Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Nasza szkoła przywiązuje dużą wagę do szerzenia zasad zdrowego stylu życia jako warunku zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. W związku z tym zorganizowana została impreza ogólnoszkolna przybliżająca uczniom to zagadnienie. Impreza obchodzona była pod szyldem hasła wyłonionego w konkursie międzyklasowym, który wygrała klasa IIb gimnazjalna. Brzmiało ono: „Zdrowy tryb życia- warte odkrycia, dobre samopoczucie masz, gdy o swoją osobę dbasz!” Zespoły uczniów z klas starszych przygotowały swoje prezentacje na takie tematy jak: zagospodarowanie czasu wolnego (hobby), sport, zdrowe odżywianie i sen, radzenie sobie ze stresem, dobre relacje międzyludzkie ( umiejętność rozwiązywania konfliktów), zapobieganie uzależnieniom, budowanie poczucia własnej wartości, asertywność. Prezentacje miały formę plakatów jak też praktycznych pokazów np.: ćwiczeń sportowych, , scenek sytuacyjnych, pantomimicznych, propozycji zdrowych przekąsek, pokazów kolekcji związanych z zainteresowaniami. W dniu imprezy poszczególne klasy miały okazję odwiedzania poszczególnych stanowisk tematycznych i zapoznawania się z prezentacjami uczniów. Wart podkreślenia jest fakt, że uczniowie mogli się tutaj uczyć bezpośrednio od uczniów , swoich kolegów i koleżanek. Szczególnie zainteresowanymi wydawali się uczniowie klas młodszych, którzy z niektórymi pojęciami spotkali się po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że impreza będzie impulsem do poszerzania swojej wiedzy, a przede wszystkim zachęci uczniów do stosowania w praktyce zasad zdrowego stylu życia.


Majówka w Nautice


Mali badacze z klasy III b w firmie Prevac

Dzięki uprzejmości firmy Prevac w dniu 13 kwietnia 2018r. uczniowie klasy III b w ramach zajęć innowacji pedagogicznej „ Mali badacze – wielkie odkrycia” uczestniczyli w niezwykłych pokazach doświadczeń fizyczno – chemicznych. Podczas wizyty umożliwiono im również zwiedzenie siedziby firmy, a przy tym poznanie wielu ciekawych urządzeń. Pragniemy podziękować p. Barbarze i p. Jakubowi za zorganizowanie tak interesującego pokazu, za dostarczenie mnóstwa wrażeń i radości, a także za poświęcony czas.


Szkolny konkurs pięknego pisania " Zostań mistrzem kaligrafii " dla klas 4-7 i oddziałów gimnazjalnych.

Kaligrafia to sztuka pięknego pisania, coraz mniej popularna w dobie komputerów - stąd pomysł na konkurs, który zorganizowała biblioteka szkolna w marcu 2018 r. Zadaniem uczestnika konkursu było przepisanie pięknym pismem dowolnego tekstu, bezbłędnie i bez użycia korektorów. Spośród 12 prac wyłoniono następujących laureatów 1 miejsce Paulina Osadnik 7a, 2 miejsce Julianna Lazar 7a 3 miejsce Dominika Leśnik 7a. Gratulujemy!


Talenty plastyczne

9 kwietnia 2018r. W I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczysta gala laureatów powiatowego konkursu literacko - plastycznego: " Z lekturami za pan brat? Czemu nie?" dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadpodstawowych. W kategorii plastycznej PATRYCJA MAKSIM zajęła 2 miejsce, a GLORIA SZYMICZEK I SZYMON STRZELCZYK wyróżnienia. Gratulujemy!


III miejsce DONATY

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, 21 marca 2018 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Bluszczowie Gminny Konkurs Ortograficzny ,,Ortograficzny zawrót głowy''. Uczennica naszej szkoły Donata Serafin z klasy III c zajęła tam III miejsce. Donacie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


SUKCES PRZEMKA LEŚNIKA - UCZNIA KL. III C

Po ciężkiej pracy przygotowującej go do udziału w XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego uczniów klas trzecich i czwartych szkół podstawowych województwa śląskiego,,Mistrz Tabliczki Mnożenia'' Przemkowi należą się gromkie brawa. Dnia 20.03.18r. w Gliwicach przystąpił do zadań konkursowych, jako jeden ze 116 uczestników zajmując zaszczytne III miejsce. Przemkowi gratulujemy i oby dalej szedł tą matematyczną ścieżką przynosząc chlubę naszej szkole i rodzicom.


Sukcesy w kolejnej edycji konkursu "Idy Marcowe"

Za nami kolejna edycja Międzygminnego Konkursu Historycznego "Idy Marcowe", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Krostoszowicach. W konkursie wzięły udział dzieci ze szkół Gminy Godów i Gminy Gorzyce. Każda szkoła mogła zgłosić 4 uczniów, po jeden reprezentancie z klasy 4,5,6 i 7. Naszą Szkołę reprezentowali: Emilia Hajok, Jakub Rymer, Natalia Biela i Emilia Szymiczek.

Wyniki konkursu:
I miejsce - Natalia Biela z kl. 7a
II miejsce - Emilia Hajok z kl. 4a
III miejsce - Jakub Rymer z kl. 5a

Uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


3 wyróżnienia w konkursie "Wielkanocny Baranek"

25 uczniów naszej szkoły zgłosiło prace plastyczne do Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Wielkanocny Baranek" organizowanego przez Szkołę Podstawową w Czyżowicach. Finalnie ze wszystkich zgłoszeń wyłoniono 15 prac, które zostały przesłane na konkurs. 28 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, wyróżnienia udało się zdobyć następującym osobom: Kinga Bielaczek z kl. 6a Kacper Jokel z kl. 2 Jakub Pajonk z kl. 3c


Starsi uczą młodszych

Za nami kolejne zajęcia w ramach cyklu „Starsi uczą młodszych”. Tym razem zajęcia odbyły się na sali gimnastycznej. Tam chłopcy z klasy 4 B przeprowadzili z pierwszakami lekcję wf, na której uczyli ich tajników mini piłki nożnej. Na początku przeprowadzili rozgrzewkę, potem ćwiczenia z prowadzenia oraz przyjęcia piłki oraz strzały na bramkę. No i na końcu gra w mini piłkę nożną. Mecze rozegrały ze sobą dwie drużyny dziewcząt i dwie chłopców. Chociaż to jest dyscyplina dla chłopaków, to dziewczyny też sobie świetnie poradziły. Wszystkim ta nietypowa lekcja się podobała, szkoda tylko, że tak szybko minęła. Zajęcia były dla pierwszaków ciekawe i sprawiły im wiele radości. Chłopakom dziękujemy za świetną zabawę.


Szkolne eliminacje

Odbył się Szkolny Konkurs Historyczny, który był jednocześnie wewnętrzna eliminacją do Powiatowego Konkursu Historycznego pod patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego dla uczniów szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział 7 uczniów z klas 5,6,7.

I miejsce zajęła Dominika Leśnik z kl. 7a

II miejsce zajęła Natalia Biela z kl. 7a

III miejsce zajął Jakub Rymer z kl. 5a

Wyróżnienie zdobył Dominik Sankala z kl. 6a

Do powiatu zakwalifikowały się Dominika Leśnik i Natalia Biela i wezmą udział w II etapie konkursu.


Wiosenne przebudzenie w Szkole Podstawowej w Rogowie

16.03.2018r. w murach naszej szkoły odbyła się niezwykła uroczystość - Wiosenne Show. Imprezę, która zgromadziła ponad dwustu widzów, zainicjowała Rada Rodziców. Wystawiono fantastyczne przedstawienie a gwoździem programu był taniec w męskim wykonaniu. Wśród publiczności, głowa naszej gminnej społeczności, wójt Pan Daniel Jakubczyk, jego zastępca Pani Helena Lazar. A także Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Pani Bibianna Dawid oraz wielu przyjaciół szkoły.

"KRÓL, KRÓLOWA INTRYG SKUTKI I WESOŁE KRASNOLUDKI" to niebiańskie przedstawienie, łączące tradycje baśni ze współczesną cywilizacją, kulturą Śląska. Na scenie wystąpili rodzice, którzy z niesamowitą spontanicznością odegrali swoje role. Właściwie scenariusz powstawał w czasie licznych prób, wymagających często różnych poświęceń i wyrzeczeń. Efekt oczarował wszystkich. Salwy śmiechu dobiegające z publiczności, liczne brawa w czasie spektaklu, owacje na stojąco, to niepodważalne dowody sukcesu, który wspólnie osiągnęli organizatorzy i aktorzy. Na koniec scenę oddano mężczyznom. Ojcowie zatańczyli "JEZIORO ŁABĘDZIE". To nie był zwyczajny taniec, wspaniała choreografia, niesamowite ruchy tatusiów, wyjątkowy strój a na twarzy maska z piórami. To było prawdziwe show. Kilkuminutowe pląsy podbiły serca publiczności. Z każdego kąta sali dochodziły piski, śmiechy i brawa.

Bilety zakupione na występ upoważniały do skorzystania z bufetu przygotowanego przez Radę Rodziców. Domowe pyszności gościły na talerzach a w sercach i na twarzach trwała jeszcze słodycz rodzicielskich popisów.

"Tego jeszcze w naszej Gminie nie było" - tak podsumował "Wiosenne Show" gość honorowy, Wójt Gminy Gorzyce Pan Daniel Jakubczyk. Następnego dnia lokalne media szeroko rozpisywały się na temat naszej inicjatywy.

Dziękujemy wszystkim organizatorom, rodzicom, ale też i nauczycielom (akustyk, reżyser, choreograf, wsparcie plastyczne). Szczególnie serdecznie dziękujemy twórcy tła scenografii, naszej absolwentce, uczennicy liceum plastycznego Wiktorii Rymań, a także panu Jackowi Zielonce, Józefowi Burszykowi, pani Bibiannie Dawid oraz wszystkim, którzy podjęli się zorganizowania Wiosennego Show.


Niesamowity sukces uczennic w Gminnym Konkursie Recytatorskim

Nasze dziewczyny wspaniale zaprezentowały się podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego klas IV - VI, który odbył się 14.03.2018r. w Gorzycach. Kaja Rybarz, uczennica klasy VI, zajęła drugie miejsce, zaś Karolina Piszczan, wychowanka klasy IV, stanęła na podium jako trzecia. Dziewczyny reprezentować będą Gminę Gorzyce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Gminny Konkurs Recytatorski klas VII i klas gimnazjalnych.

Dnia 20.03. 2018r. w murach naszej szkoły odbył się Gminny Konkurs Recytatorski klas VII i klas gimnazjalnych.
Jury przyznało:
I m. Julii Krzyżok - SP Rogów
II m. Zuzannie Gołąb- SP Gorzyczki
III m. Matyldzie Kołek- SP Rogów

Julia i Matylda będą reprezentowały naszą gminę Gorzyce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Wodzisławiu Śl.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Wycieczka do Warszawy

13 marca 2018r. laureaci II Pszowskiego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej -uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Bańczyk , Julianna Lazar i Wojciech Zychma wraz z opiekunem Beatą Bugla, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej przez Senatora Adama Gawędę, który obejmował honorowy patronat nad konkursem. Głównym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Sejmu i Senatu. W Jego trakcie młodzież zobaczyła miejsca, gdzie obradują obie izby oraz zapoznała się z ich funkcjam i pracą. Na korytarzu spotkała polityków na co dzień znanych z telewizji. Na specjalne zaproszenie Senatora młodzież zobaczyła także pomieszczenia Kancelarii Senatu. Na koniec wycieczki uczestnicy odbyli spacer po Warszawie. Młodzież zobaczyła Belweder, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Zamek Królewski. Mimo długiej podróży i napiętego programu wszyscy wrócili pełni wrażeń i wiadomości przydatnych na lekcje.


Konkurs plastyczny: „Pocztówka na Dzień Kobiet” dla klas 1-3

Biblioteka szkolna zorganizowała szkolny konkurs plastyczny na pocztówkę z okazji Dnia Kobiet dla najmłodszych uczniów szkoły – klas 1-3. Prace były oryginalne, wykonane różnymi technikami plastycznymi . Organizatorzy postanowili wyróżnić wszystkich biorący udział w konkursie i uhonorować 1, 2 lub 3 miejscem.

1 miejsce otrzymali:
Marlena Maciuga (1b), Przemysław Leśnik (3c), Miłosz Stokłosa (3a), Jakub Pajonk (3c), Paweł Pyszczek (2), Magdalena Pośpiech (3b), Kacper Jokiel (2)

2 miejsce:
Milena Penkała (3b), Kamila Utrata (3c), Julian Dzierżenga (3c), Karol Nowosad (2), Maja Sosulska (1b), Cyprian Swoboda (3b), Julia Krajewska (3a), Kamil Bażan (3b)

3 miejsce:
Tobiasz Mielnicki (3a), Emilia Świerczek (1a), Emilia Elsner (3b), Magdalena Kozubek (1a), Oliwia Kuhn (3a), Julia Kuczaty (1b), Tobiasz Skatuła ( 1b), Maja Jęczmionka (3c), Kamil Lewandowski (3c), Kajetan Dziaćko (3b), Oliwia Wala (3b), Oliwia Szawerna (1a).


Szkolny Konkurs Ortograficzny

I tym razem dzieciakom z klas III udało się po ciężkich zmaganiach wygrać walkę z '' bykami ''. Do następnego etapu zakwalifikowała się uczennica kl. III c Donata Serafin, która zajęła I miejsce oraz uczeń tej samej klasy Przemysław Leśnik zajmując II miejsce. Będą oni reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Bluszczowie. Życzymy im wielu dalszych sukcesów i oby ta następna walka z tak nietypowym przeciwnikiem była dla nich również zwycięstwem.


Konkursy przedmiotowe klas gimnazjalnych

Sukces uczniów oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Rogowie w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty.

Uczniowie klasy II a
Artur Bugla laureat konkursu przedmiotowego z historii i finalista konkursu przedmiotowego z geografii
Piotr Sosna finalista konkursu przedmiotowego z geografii.
Uczniom i ich opiekunom p. A. Mrajca i p. K. Doroszko serdecznie gratulujemy.


Konkurs matematyczny

6 marca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas szóstych i siódmych. Uczestnicy zmierzyli się z krzyżówką, zadaniami zamkniętymi i otwartymi. Oto zwycięzcy:
I miejsce – Julia Stebel kl.7b
II miejsce – Dominika Leśnik kl.7a
III miejsce – Grzegorz Zychma kl.6a
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Trzymamy kciuki za Julię, która 19 marca będzie reprezentowała naszą szkołę w Powiatowym Konkursie z Matematyki dla Uczniów Szkół Podstawowych. Życzymy powodzenia!!!


Makulatura

W dniach 12.03. – 19.03.2018 odbędzie się szkolna akcja zbiórki MAKULATURY.
Makulaturę należy podzielić - spakować w paczki nieprzekraczające wagi 5 kg i przekazać Panu Woźnemu, opisując wg wzoru:
imię, nazwisko, klasa.


Dzień Kobiet

Tradycyjnie ósmego marca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet. Tylko tyle było tradycyjnego, panowie przygotowali dla nas w tym roku niesamowity show! Próby trwały tygodniami, nikt z zaangażowanych nie uchylił rąbka tajemnicy i nikt nie przypuszczał, że efekt będzie aż tak bardzo zdumiewający! Moda kobiet (w męskim wykonaniu), wykład znudzonego życiem profesora (oczywiście na temat pań)i gwóźdź programu: występ Adama i Ewy (praojców naszego pokolenia)! Perypetie Adama, jego zmagania z szarą, ciężką codziennością człowieka pierwotnego oraz ulotność i delikatność Ewy, zachwyciły nawet najbardziej wymagającego widza. I to wszystko dla nas - małych i nieco większych pań :)




Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Młodzież zapobiega pożarom"

Zakończone zostały eliminacje etapu gminnego i powiatowego konkursu pt. "Młodzież zapobiega pożarom." Uczeń naszej szkoły Szymon Strzelczyk z 2 klasy gimnazjalnej ne etapie gminnym zajął 3 miejsce, a w powiatowych eliminacjach - 2 miejsce.
Gratulujemy!


Szkolny Konkurs klas III - Mistrz Tabliczki Mnożenia

Oto wyniki:
I miejsce – Przemysław Leśnik ( kl.III c)
II miejsce – Daniel Błędowski ( kl. III b )
III miejsce – Magdalena Pośpiech ( kl.III b)

Zdobywca I miejsca będzie reprezentował naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Mistrz Tabliczki Mnożenia , który odbędzie się 20 marca 2018 w Gliwicach. Przemku trzymamy kciuki!!!
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.


Przedszkolaki z wizytą w naszej szkole

W dniu 27 lutego naszą szkołę odwiedziły dzieci z grupy „Radosne zajączki” wraz z opiekunkami. Przedszkolaków gościła klasa III b na Dniu Eksperymentów w ramach zajęć pozalekcyjnych „Mali badacze – wielkie odkrycia”. Grupa 3-latków była świadkiem wielu doświadczeń i eksperymentów w wykonaniu naszych początkujących naukowców. Swoje słowa uznania dla szkolnych naukowców wyrazili gromkimi brawami.


Dzień Eksperymentów

W ostatnim tygodniu lutego odbył się Dzień Eksperymentów. Uczniowie klasy III b w ramach zajęć pozalekcyjnych „Mali badacze – wielkie odkrycia” pod opieką wychowawcy Marioli Szymiczek zamienili się w naukowców, aby swym młodszym kolegom i rówieśnikom zaprezentować różne doświadczenia. W czasie eksperymentów mogli pokazać jak reagują ze sobą różne substancje. Dzieci z ekscytacją obserwowały erupcję wulkanu, powstawanie piany i tornada, wędrującą wodę, elektryzowanie ciał i powstawanie ładunków elektrycznych, wyrównywanie ciśnienia wody i sprawdzały zachowanie się ciał w solance. Dzień Eksperymentów był wielkim wydarzeniem, pobudził wyobraźnię uczniów i zainspirował ich do wykonywania podobnych doświadczeń w domu.


III wojewódzki konkurs - "Świąteczna choinka"

Uczniowie klas IV – VII oraz oddziałów gimnazjalnych brali udział w III wojewódzkim konkursie na świąteczną choinkę . Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a sami uczniowie wykazali się dużą kreatywnością w przygotowaniu swoich prac. Efektem zaangażowania uczniów jest uzyskanie przez uczennicę klasy VI B Magdy Katryniok II miejsca.


U strażaków

23 lutego klasa IA i IB wybrały się do strażaków,aby dowiedzieć się coś ciekawego o ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.Naszym przewodnikiem był nasz starszy kolega z klasy VII Tomek,który jest zapalonym pasjonatem tego zawodu,a także należy do drużyny juniorów Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie.Tomek pod czujnym okiem doświadczonego strażaka i kierowcy wozu bojowego pana Marcina pokazywał nam najważniejsze wyposażenie wozu,dokładnie przedstawiał co do czego służy,kiedy używa się danego sprzętu.Mogliśmy także wejść do wozu i poczuć się jak prawdziwi strażacy w akcji.Było super!!kiedy na pożegnanie włączyli syrenę na alarm!


Spotkanie z najbliższymi osobami.

Do tych najbliższych osób należą rzecz jasna Babcia i Dziadek. Uczniowie klasy II zaprosili więc zacnych gości do szkoły, by móc zaprezentować przed nimi swoje talenty. W nieco humorystycznym wydaniu przedstawili wiersz „Rzepka” J. Tuwima. Pomimo, iż uczą się jednego języka obcego, pochwalili się znajomością aż sześciu deklamując bardzo ważne zdanie, a mianowicie: Kocham Cię babciu i dziadku! Było to w języku polskim, czeskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i oczywiście śląskim. Jakie wzruszenie można było zaobserwować u niejednej babci i dziadka, gdy dwunastka małych pociech – wnuków i wnuczek zaśpiewało pełną piersią: Niech nam żyją wszystkie babcie i dziadkowie też!!!Jak to na takim spotkaniu bywa, były także prezenty. Tego się nikt nie spodziewał, bo każda babcia otrzymała Wielopokoleniową Książkę Kucharską ze sprawdzonymi babcinymi przepisami ( jak to dzieci powiedziały).Dziadek natomiast otrzymał kalendarz. W przygotowaniach pomogli rodzice. Nie tylko dzieci recytowały wiersze. Jedna z mam – pani Monika Jokel przygotowała wiersz po śląsku: Przepis na długi i szczyńśliwe życi. Spotkanie przy kawie umilała Amelka prezentując utwory na kybordzie. Goście dumni ze swoich pociech razem wrócili do domów.
P.S. Książkę kucharską otrzymały również pani dyrektor mgr Ilona Kisiel, pani w-ce dyrektor mgr Aleksandra Mrajca oraz wychowawczyni.


Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jak co roku nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego dnia. Tegoroczne hasło brzmiało: "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Organizatorzy akcji chcieli uświadomić dzieciom i młodzieży z jednej strony potrzebę ochrony prywatności, z drugiej fakt, że pisząc i publikując cokolwiek w sieci budują swoją reputację. Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się w obchody tego święta. Każda klasa przygotowała plakat oraz rebusy, rymowankę, scenkę lub piosenkę. Po obejrzeniu prezentacji wyłonione zostały klasy, które przygotowały się najlepiej, a były to:
- w kategorii klas I-III - klasa IIIb
- w kategorii klas IV-VI - klasa IVa
- w kategorii klas VII i oddziałów gimnazjalnych - klasa IIa gim.
Ponadto uczniowie mogli zobaczyć filmy dotyczące bezpiecznego korzystania
z Internetu.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowane zostały trzy konkursy związane z tegorocznym hasłem. Wyniki konkursów prezentują sie następująco:
Konkurs plastyczny dla klas I-III
I miejsce Kacper Jokel - klasa II
II miejsce Magdalena Pośpiech - klasa IIIb
III miejsce Milena Penkała - klasa IIIb

wyróżnienia
Paulina Lukoszek- klasa Ib
Marlena Maciuga - klasa Ib
Kamil Kisiel - klasa Ia
Konkurs grafiki komputerowej dla klas IV-VI
I miejsce Milena Kacała - klasa VIa
II miejsce Kinga Bielaczek - klasa VIa
III miejsce Dorota Błędowska - klasa IVc

wyróżnienia
Beata Romanowska - klasa VIa
Agata Lukoszek - klasa Vb
Filip Pawełek - klasa IVc
Konkurs na prezentację multimedialną dla klas VII i oddziałów gimnazjalnych
I miejsce Julia Kuczaty i Monika Salamon - klasa IIIB gim.
II miejsce Paweł Fornagiel - klasa IIa gim.
III miejsce Adam Piechaczek - klasa VIIa

Dziękujemy za zaangażowanie w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, a uczniom wyróżnionym w konkursach gratulujemy.


Wyróżnienie w II Powiatowym Konkursie Mitologicznym

Kamil Sosulski zdobył wyróżnienie w II Powiatowym Konkursie Mitologicznym, który odbył się w Skrzyszowie. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test dotyczący„Mitologii” Jana Parandowskiego, zaś w drugiej wcielili się w wybraną postać mitologiczną. Potyczki konkursowe zgromadziły 25 miłośników mitologicznego świata greckiego. Stylizacja naszego ucznia wprowadziła w zachwyt całe jury, które jednogłośnie postanowiło nagrodzić, mówiącego głosem Kamila, Polifema. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.


I miejsce w Rejonowym Konkursie Polonistycznym „Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy”.

Julia Stebel, uczennica klasy VIIb, popisała się swymi niezwykłymi umiejętnościami prozatorskimi zajmując I miejsce w Rejonowym Konkursie Polonistycznym „Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy.” Pokonując 36 uczniów z różnych szkół kolejny raz udowodniła, że drzemią w niej olbrzymie pokłady literackich talentów. Zgodnie z formułą konkursu organizator wylosował w obecności uczestników słowo, od którego należało rozpocząć swoją pracę (opowiadanie, legendę, baśń, esej, reportaż lub też inną prozatorską formę wypowiedzi). Na napisanie pracy uczniowie mieli 60 minut. Serdecznie gratulujemy ogromnego sukcesu.


Konkurs recyklingowy


Bezpieczne ferie

Drodzy Uczniowie,
z okazji rozpoczynających się ferii życzymy Wam dobrego, radosnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Dlatego zwracamy się z apelem o zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Przypominamy, że nawet lód, który sprawia wrażenie stałego i grubego, może załamać się nieoczekiwanie. Dlatego apelujemy o niewchodzenie na powierzchnię zamarzniętych akwenów. Lód wytrzymuje ciężar dorosłej osoby, jeżeli jego pokrywa ma grubość przynajmniej 7 cm.
Do jego grubości nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego, lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na powierzchni, jaka wytworzy się najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura, również w ciągu dnia, utrzymuje się poniżej – 10 st. C.
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej znaleźć można Poradnik bezpiecznego wypoczynku: men.gov.pl – Poradnik bezpiecznego wypoczynku

Przypominamy także ważne telefony:
32 20 77 077 – nr interwencyjny Bezpieczne ferie 2018
999 – Pogotowie Ratunkowe,
998 – Straż Pożarna,
997 – Policja
112 – Ogólnopolski numer alarmowy


Wycieczka do Żor

9 stycznia pierwsze klasy pojechały do Żor do Żorskiego Centrum Regionalnego na lekcję "W karnawale czas na bale". Przebrani w pięknew stroje karnawałowe uczniowie uczyli sie tańczyć tańce śląskie i współczesne. Dowiedzieli się, co to są kotyliony i zatańczyli walca kotylionowego. Śpiewali piosenki i przyśpiewki ludowe oraz rozwiązywali guizy, rebusy i krzyżówki. Wykonali pracę plastyczną - sprężynkę. Zadowoleni wrócili do domu.


Dzień Babci i Dziadka w klasie 1 B

23 stycznia w klasie 1 B było wielkie poruszenie, gdyż w tym dniu uczniowie zaprosili swoje babcie i dziadków na Klasowy Dzień Babci i Dziadka. Na początku uczniowie zaprezentowali część artystyczną, na którą składały się wiersze, piosenki oraz inscenizacja pt. "Dzień Babci i Dziadka". Następnie zaśpiewli "Sto lat" i wręczyli przygotowane własnoręcznie prezenty. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Następną częścią uroczystości były występy: taniec nowoczesny w wykonaniu Julki i Sary; kolędę na gitarze zagrała Maja; Paweł zaprezentował Popis Mima; Kamila, Marlena i Paulina zaśpiewały piosenkę; zaś Oliwier, Tymek i Michał wyrecytowali znane wierszyki dla dzieci. Na zakończenie babcie i dziadkowie wzięli udział w przygotowanych dla nich konkursach. Zabawa była bardzo udana, wszyscy się świetnie bawili i zadowoleni rozeszli się do domów.


Gramy dla Tymka


Ferie na basenie


Konkurs

Dnia 29.01.2018 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursu na najlepszą pocztówkę świąteczną w języku obcym The Best Foreign Christmas Card.
Pierwsze miejsce zajął Bartek Pośpiech,
drugie miejsce Paulina Mrozek
i trzecie miejsce Magda Katryniok.

Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy, i gratulujemy laureatom zdobytych miejsc. Wszyscy uczestnicy otrzymają po feriach dyplom i nagrodę pocieszenia. Zachęcamy także wszystkie dzieci do udziału konkursie w przyszłych latach.


Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 22 stycznia w klasie III b odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie wychowawczyni przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, a następnie ich pocieszy przedstawiły piękną familijną inscenizację. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały i tańczyły. Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków. W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez mamy. Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.


Koncert

7 stycznia 2018r. o godz. 15.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie oraz Szkoły Podstawowej w Bluszczowie zaprezentowali w Kościele w Rogowie montaż słowno-muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Na początku przedszkolaki z Bluszczowa złożyły wszystkim życzenia, a następnie rozpoczął się koncert, podczas którego można było posłuchać pięknie zaśpiewanych kolęd i pastorałek oraz utworów wykonanych na różnych instrumentach. Refleksja i zaduma towarzyszyły także obecnym podczas recytacji wierszy. Występ naszych uczniów uświetnił koncert zespołu "Vladisalvia". Gorące brawa były najlepszym podziękowaniem dla wszystkich uczestników.


Ostrzeżenie Wojewody

Czytaj


SZKOLNY KONKURS PIOSENKI

W bibliotece szkolnej, przy świątecznej atmosferze, 12 stycznia 2018 odbył się SZKOLNY KONKURS PIOSENKI KOLĘDOWO - ZIMOWEJ. Jury konkursu tworzyły panie Katarzyna Kasperczyk, Beata Bugla, siostra Izolda i Karolina Smyczek. Zgłosiło się 46 artystów próbujących swoich sił w wokalnym i akustycznym pojedynku. Mimo dużego stresu, który udzielał się zwłaszcza młodszym uczestnikom, poziom był naprawdę wysoki. Wśród biorących udział można było zauważyć wzajemne wsparcie i współpracę.

Wyniki grupy młodsze klasy 3-5
Soliści: Aleksandra Herok
Julia Odelga
Maja Kubica
Zespoły: Milena Nowak, Milena Menżyk
Beata Czyż, Ramona Kamczyk, Wiktoria Matuszek
Dorota Błędowska, Filip Pawełek

Wyniki grupy starszej klasy 6 - 2 gimnazjalna
Soliści: Julia Krzyżok
Paweł Fornagiel
Zespoły: Karolina Lazar, Aleksandra Organiściak, Julianna Lazar, Emilia Kampka
Matylda Kołek, Maksymilian Kołek
Julia Kaszuba, Wiktoria Bańczyk

Gratulacje


Żywa lekcja historii

Dnia 9.01.2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym pt. "Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka".
Grupa Artystyczna " Rekonstrukto" w sposób zabawny zapoznała uczniów z obyczajami, i kulturą epoki, prezentowała rekwizyty i narzędzia tortur.
Najciekawszym punktem pokazu były zapierające dech w piersiach pojedynki. Każdy uczestnik mógł jak najwięcej wynieść z takowej lekcji, gdyż miał możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami i strojami.
Z pewnością taki sposób przekazu długo zostanie w pamięci naszych młodszych i starszych uczestników pokazu.


Plastyczny konkurs świąteczny

W bibliotece szkolnej przed świętami zorganizowano konkurs plastyczny dla klas 4-7 i gimnazjum na kartkę świąteczną, oryginalną ozdobę oraz stroik. Pierwsze miejsce zajęła Matylda Kołek i Patrycja Maksim, drugie miejsce- Wiktoria Glenc i Sara Lasak. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Świerczyna, Gloria Szymiczek i Jaś Błaszczok. Gratulacje!


Jasełka w szkole

22 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się Jasełka

Tak jak co roku i tym razem, nasza społeczność uczniowska wraz z nauczycielami przygotowała Jasełka. Tegoroczne przedstawienie było jednak inne nie tylko dlatego, że zostało przygotowane wspólnie wraz przez uczniów klas szkoły podstawowej jak i klas gimnazjalnych, ale i temat tych jasełek był zaskakujący: „Do Betlejem wraz z postaciami bajkowymi” Reżyserem przedstawienia była siostra Izolda, zaś o oprawę muzyczną zadbały panie Katarzyna Kasperczyk i Beata Bugla. W role postaci bajkowych wcielili się uczniowie klasy IV . Małemu Jezuskowi przyszli się pokłonić: Pinokio, Calineczka, Smerfetka wraz z kotem Klakierem, Czerwony Kapturek, Dziewczynka z zapałkami, Rybak ze złotą rybką, sierotka Marysia oraz pszczółka Maja. Pięknie również wyglądały nasze Anioły (Donata i Ola), a postaciami Maryji i Józefa stali się uczniowie klasy VII: Julia i Tomek.
Każda z postaci przypominała nam jak powinniśmy zachowywać się wobec innych i jak ważne jest by razem współpracować. Dzięki nim zostaliśmy przenieni na chwilę w świat bajek. Poprzez stroje i charakteryzację przygotowane przez uczniów i ich rodziców, ten świat stał się bardziej bliższy nie tylko młodszym uczniom, ale i klasom starszym.
Z całą pewnością miłą niespodzianką dla wszystkich był występ chłopców z klasy VIa (Grzegorz, Karol, Bartek i Felek), którzy w perfekcyjny sposób wprowadzili świąteczny i bardzo podniosły nastrój za sprawą koncertu na instrumentach dętych. Chórek szkolny dzielnie im wtórował, co zaowocowało wspólnym kolędowaniem. Odrobinę refleksji udało się wnieść Wiktorii, która poprzez swój śpiew wprowadziła nas w magiczny czas świąt.
Przedstawienie Jasełkowe było wspólną chwilą zarazem edukacji jak i zabawy. Wszystkim dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas.


Starsi uczą młodszych

Kolejne zajęcia w ramach cyklu „Starsi uczą młodszych” poświęcone było zbliżającym się świętom. Tym razem uczennice klasy 4 B postanowiły zrobić z pierwszakami "Witraże świąteczne". Pierwszaki z ochotą wykonywały witraże, a przy okazji było dużo zabawy i śmiechu. Dzieła, które powstały są naprawdę piękne – sami zobaczcie!


Jasełka w IA

18grudnia klasa IA zorganizowała spotkanie opłatkowe dla rodziców.Na spotkanie przygotowaliśmy jasełka,a także wiersze świąteczne.Było dzielenie się opłatkiem,śpiewanie kolęd i oczywiście degustacja świątecznych ciasteczek i pysznych ciast.Na spotkaniu panowała miła i świąteczna atmosfera.


Wizyta Mikołaja

W środę 6 grudnia do naszej szkoły przybył oczekiwany gość – Mikołaj. Pojawił się w klasach pierwszych. Uczniowie zaśpiewali przygotowane na to spotkanie piosenki. Następnie wręczył im prezenty, przy czym było dużo śmiechu i zabawy.


Zawody halowe

Drużyna naszej szkoły zdobyła 2 miejsce w Międzynarodowych Mikołajkowych Zawodach w Piłce Nożnej Halowej w Gorzyczkach.
GRATULACJE


Dziękujemy za Wasze serce…

Kolejny raz dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą szkolną akcję : Zbiórka Darów dla Domu Samotnej Matki Monar – Markot Zopowy. Pragniemy również podziękować Panu Dawidowi Piszczanowi, który wszystkie podarunki bezpiecznie zawiózł na miejsce. Szczodrości, serdeczności ofiarodawców tak jak i wdzięczności obdarowanych nie można na szczęście zliczyć. Najważniejszy jest dobry gest człowieka, jeszcze raz : dziękujemy.


Niech żyje nam górniczy stan!

Dzień Górnika to uroczystość, która zapisała się w kalendarz szkoły - dlatego kładziemy szczególny nacisk na pielęgnowanie tradycji związanych z obchodami dnia św. Barbary patronki górników. Tak więc 4.XII.2017r. w Domu Sportu w Rogowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Program artystyczny wywołał na twarzach górników radość i uśmiech. Po zakończonej części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor Ilona Kisiel, która złożyła wszystkim obecnym na sali górnikom życzenia z okazji ich święta.


Basen Nautica obchodzi urodziny


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada w naszej szkole przełożone na 27 listopada ze względu na inne uroczystości szkolne. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Uczniowie klas 1-7 oraz klasy gimnazjalne, uczcili święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych.


Obchody Dnia Urodzin Kubusia Puchatka

Obchody Dnia Urodzin Kubusia Puchatka poprzedziło zorganizowanie konkursu plastycznego na „Portret Kubusia”, w którym uczniowie klas 1-3 licznie wzięli udział.

I miejsce: Sylwester Szkatuła – 1b, Michał Krzyżok – 1b, Nikola Cichy – 1b, Kacper Jokel -2, Paweł Pyszczek – 2, Jakub Pajonk – 3c, Kinga Przybyła -1a, Jacek Mandrysz -3c, Przemek Leśnik -3c, Milena Rybarz-1a

II miejsce: Judyta Serafin -1a, Magdalena Kubica- 1a, Kamila Utrata-3c, Karol Biela – 3c

III miejsce: Kacper Blutko-1b, Donata Serafin-3c, Maksymilian Polok-1a, Emilia Świerczek-1a, Nadia Okrent-1a, Tobiasz Skatuła-1b, Eliza Kamczyk-1b


Pszowski Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej

15 i 16 listopada 2017r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie odbyły się przesłuchania do II Pszowskiego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod patronatem senatora Adama Gawędy, który ufundował główną nagrodę - wycieczkę do Senatu. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął ksiądz profesor Szymik. Na deskach MOK- u w Pszowie wystąpiło 310 uczestników z terenu powiatu wodzisławskiego, okolicznych powiatów, a nawet z województwa opolskiego. 27 listopada 2017 r. odbyła się uroczysta Gala Laureatów, na której występowali zwycięzcy przeglądu oraz zostały ogłoszone wyniki i rozdane nagrody. Laureaci z naszej szkoły:
- Karolina Staszek otrzymała 2 miejsce w kategorii soliści
Zespół - Trio w składzie :Juliana Lazar, Wiktoria Bańczyk oraz Wojciech Zychma zdobyli Grand Prix w kategorii zespoły wokalne klas 7 i gimnazjalnych. W nagrodę zespół pojedzie na wycieczkę do Warszawy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


"Fedrowanie w godce"

W VIII edycji "Fedrowanie w godce" ,która odbyła się 24.11.2017 w Wodzisławskim Centrum Kultury, uczniowie naszej szkoły byli bezkonkurencyjni- 1 miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Karolina Piszczan. W kategorii klas VII i gimnazjalnych 1 miejsce zajęła Julia Kaszuba, 2 miejsce - Juliana Lazar, 3 miejsce -Julia Krzyżok . Serdecznie zapraszamy na galę laureatów, która odbędzie się 2 grudnia 2017 roku o godzinie 17.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury, podczas której zostaną rozdane nagrody i wystąpią wszyscy nagrodzeni uczestnicy konkursu gwarowego.


Starsi uczą młodszych

Za nami drugie zajęcia w ramach cyklu zajęć „Starsi uczą młodszych”. Tym razem uczniowie klasy 4 B przygotowali dla pierwszaków spotkanie z „Doświadczeniami dla małych odkrywców”. Pierwszoklasiści mogli zobaczyć doświadczenia takie, jak: Grające szklanki ( Łukasz i Piotruś), Sztuczny śnieg i Lampa – lawa (Beata i Jesika), Tęcza na talerzu (Kuba i Tymek), Napełniający się balon (Kamil i Kuba), Sztuczne chmury i Znikający atrament (Kacper i Jakub), Wybuchający wulkan (Ramona i Wiktoria), Niesamowita ciecz (Marta i Zosia). Uczniowie klasy 1B byli zafascynowani tym, co zobaczyli i z niecierpliwością oczekują następnego spotkania.


Szkolny konkurs

Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Prawach Dziecka.
I miejsce : Edyta Stwiertnia, Sara Lasak , Gloria Szymiczek.
II miejsce : Jakub Rymer
III miejsce : Szymon Strzelczyk.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!


Mikołajkowe spotkania


RZEŹBA ANTONA ONDERKI OFICJALNIE ODSŁONIĘTA

„Wznawiając materialne świadectwo tożsamości Antona Onderki”- to tytuł projektu zainicjowanego przez lokalnego artystę, rzeźbiarza p. Józefa Burszyka oraz Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, a realizowanego we współpracy ze Szkołą Podstawową w Rogowie. 17 listopada br. miała miejsce uroczystość podsumowująca liczne działania i wysiłki uczniów, nauczycieli, pracowników Centrum Kultury oraz p. Burszyka w celu wydania najnowszego reprintu Elementarza.

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przybyłych gości m.in w wydarzeniu wzięli udział: Wójt Gminy Gorzyce p. Daniel Jakubczyk i przedstawiciele Władz Gminy, a także dr. Bartłomiej Gapiński z Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Henryk Goik profesor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie, p. Ilona Kisiel, jako gospodarz spotkania wprowadziła zgromadzonych gości w tematykę projektu. W celu jasnego zaakcentowania wkładu Antona Onderki w naukę języka polskiego oraz upamiętnienia jego naukowego dorobku przytoczono biografię nauczyciela z Bełsznicy:

Anton Onderka był znanym pedagogiem ziemi raciborskiej, twórcą pierwszego polsko – niemieckiego elementarza, wykorzystywanego do nauki języka. W latach 1840 - 1850 piastował stanowisko rektora szkoły w Bełsznicy. Podczas pracy w bełskiej szkole, w 1845 r. Anton Onderka opracował i wydał w Raciborzu pierwszy dwujęzyczny „Elementarz polsko-niemiecki oder Polnisch-Deutsches Lesebuch für die utraquistischen Elementarschulen”. Książka zrodziła się, o czym zapewnia autor we wstępie, z miłości do języka. Brak polskich elementarzy oraz wymagania stawiane ówczesnym nauczycielom, którym nakazano kształcenie języka ojczystego, obok języka niemieckiego jako urzędowego, zmotywował twórcę do pracy nad podręcznikiem, który z czasem stał się bardzo popularny. W 1850r. zacny nauczyciel zrezygnował z powierzonego mu stanowiska i przeniósł się do pobliskiego Rudyszwałdu, gdzie został zatrudniony jako pracownik biurowy. W tej wiosce spędził resztę życia, tam również zmarł w 1866 r.

W celu upamiętnienia osiągnieć i wkładu Antona Onderki w rozwój nauki języka polskiego lokalny artysta p. Józef Burszyk wykonał rzeźbę pedagoga, która została oficjalnie odsłonięta podczas uroczystości. Zwieńczeniem I części spotkania był utwór śląskiej piosenki wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rogowie. II część wydarzenia odbyła się na sali probostwa, gdzie wymieniono wszystkie podjęte działania w ramach projektu: warsztaty rzeźbiarskie, praca z elementarzem na lekcjach polskiego, organizacja konkursu plastycznego. Ponadto laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Elementarza Antona Onderki wyrecytowali fragmenty podręcznika. Następnie głos zabrał dr. Bartłomiej Gapiński pracownik Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wójt Gminy Gorzyce p. Daniel Jakubczyk wręczył nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego oraz laureatce Szkolnego Konkursu Plastycznego, której praca ozdobiła okładkę elementarza. Podczas uroczystości zebrani goście mieli okazję wysłuchać występów lokalnego zespołu Bełszniczanki. Imprezie towarzyszył wernisaż prac plastycznych będący pokłosiem konkursu na okładkę elementarza oraz zbiór fotoram z galerią zdjęć wykonanych podczas warsztatów i lekcji z elementarzem.


Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

20 listopada , już po raz czwarty ,odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione na wniosek Rzecznika Praw Dziecka- przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

W naszej szkole wychowawcy poszczególnych klas przypomnieli uczniom zapisy zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka. Został zorganizowany test wiedzy z zakresu znajomości praw dziecka do którego licznie przystąpili chętni uczniowie z klas starszych. Aby w sposób szczególny upamiętnić ten dzień przedstawiciele poszczególnych klas, zebrani na boisku szkolnym ,wypuścili w powietrze balony napełnione helem ,na których zostały wypisane poszczególne prawa.

Mamy nadzieję, że poprzez podjęte działania uczniowie będą bardziej świadomi posiadanych praw nie zapominając jednak o swoich obowiązkach. Życzymy naszym uczniom aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane i respektowane w życiu codziennym!


91 urodziny Kubusia Puchatka

23,24 października obchodziliśmy w naszej szkole urodziny Kubusia Puchatka. Z tej klasy trzecie oglądały film na podstawie książki Milne, a następnie wzięły udział w quizie na temat treści lektury. Zwycięzcami quizu zostali reprezentanci klasy 3c: Donata Serafin, Maja Jęczmionka i Dominik Maciuga

II miejsce zajęli uczniowie klasy 3a: Ania Janeta, Zuzanna Kamczyk, Aleksandra Herok

III miejsce zajęli reprezentanci klasy 3b: Magdalena Pośpiech, Jakub Świerczyna, Patryk Kowalski

Obchody Dnia Urodzin Kubusia Puchatka poprzedziło zorganizowanie konkursu plastycznego na „Portret Kubusia”, w którym uczniowie licznie wzięli udział. I miejsce: Sylwester Szkatuła – 1b, Michał Krzyżok – 1b, Nikola Cichy – 1b, Kacper Jokel -2, Paweł Pyszczek – 2, Jakub Pajonk – 3c, Kinga Przybyła -1a, Jacek Mandrysz -3c, Przemek Leśnik -3c, Milena Rybarz-1a

II miejsce: Judyta Serafin -1a, Magdalena Kubica- 1a, Kamila Utrata-3c, Karol Biela – 3c

III miejsce: Kacper Blutko-1b, Donata Serafin-3c, Maksymilian Polok-1a, Emilia Świerczek-1a, Nadia Okrent-1a, Tobiasz Skatuła-1b, Eliza Kamczyk-1b


W odwiedzinach...

W ramach projektu ''Akademia Bezpiecznego Puchatka'' klasy IA i IB wybrały się na Komisariat Policji w Rogowie ,aby zapoznać się z trudną pracą policjantów.Spotkał się z nami pan dzielnicowy, który oprowadził nas po komisariacie i szczegółowo zapoznał z pracą policji.Zwrócił nam uwagę na bezpieczne poruszanie się po drogach i noszeniu odblasków.Ciekawe było oddawanie odcisków swoich palców.Jednak najlepszym punktem spotkania było wejście do radiowozu i włączenie syreny.Spotkanie bardzo się udało.Było super!


Święto Odzyskania Niepodległości

"... Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio"- Jan Paweł II

Dnia 10. XI .2017r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 listopada. W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności po 123 latach niewoli. Scenariusz montażu słowno- muzycznego obejmował treści historyczne, wiersze i pieśni. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918r. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała, i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Dziękujemy!


Martinstag w szkole

Podczas wspólnego pieczenia poznajemy kulturę, uczymy się języka niemieckiego oraz dowiadujemy się o żywotach świętych. Takie cele przyświecały, zorganizowanemu w miniony piątek, spotkaniu uczniów klas piątych, którzy całe popołudniu poświęcili, by poznać tajniki wypieku rogali marcińskich. Podczas wspólnej zabawy uczniowie poznawali niemieckie słownictwo związane z produktami do wypieku, dowiedzieli się jak św. Marcin został biskupem oraz w efekcie końcowym przygotowali przepyszne rogale, które następnie zabrali do swoich domów, by poczęstować najbliższych.


MAKULATURA

W dniach 06.11. – 20.11.2017 odbędzie się szkolna akcja zbiórki MAKULATURY
Makulaturę należy podzielić - spakować w paczki nieprzekraczające wagi 5 kg i przekazać Panu Woźnemu, opisując wg wzoru: imię, nazwisko, klasa.


Dzień Postaci z Bajek w klasie III b

Nasza klasa zamieniła się w bajkową krainę 6 listopada 2017 r. W zabawie wzięli prawie wszyscy uczniowie naszej klasy. W szkolnych ławkach można było spotkać między innymi: Dzielnego Ołowianego Żołnierzyka, Rycerza, Elzę, Janosika, Kota w Butach , Smerfetkę, Pippi czy Królewnę Śnieżkę. W tym dniu przypominaliśmy bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Spotkanie rozpoczęliśmy zabawą w rozpoznawanie przedmiotów z różnych baśni. Następnie każdy z przebranych uczniów zaprezentował swój bajkowy strój oraz rekwizyty, które go uzupełniały. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.


Światowy Dzień Drzewa

10 października klasa 1B wzięła udział w obchodach Święta Drzewa. Najpierw pogadanka o znaczeniu drzew w życiu człowieka. Potem spacer do lasu , gdzie rozpoznawali gatunki drzew oraz zbierali liście. Po powrocie do klasy uczniowie wykonali plakaty drzew z przyniesionych ze spaceru materiałów.


Starsi uczą młodszych

Klasa 1B i 4B przystąpiły do realizacji cyklu zajęć „Starsi uczą młodszych”. Na pierwsze zajęcia uczniowie czwartej klasy przygotowali przedstawienie o tematyce segregacji śmieci. Uczyli pierwszaków, jak w naszej gminie segregujemy śmieci, jakie śmieci wrzucamy do worka żółtego, zielonego, niebieskiego i brązowego oraz co zrobić ze śmieciami, których nie możemy wrzucić do worków. Pierwszoklasistom bardzo podobała się lekcja, z niecierpliwością czekają na następne spotkanie.


Przedstawienie Pinokio

25 października klasy 1-3 pojechały do Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu na przedstawienie pt: Pinokio. Przedstawienie oparte na książce Carlo Collodi, opowiada o drewnianym pajacyku Pinokio, który może mówić i się ruszać. Jego cechą charakterystyczną jest nos, który się wydłuża kiedy kłamie. W nagrodę za dobre zachowanie staje się prawdziwym chłopcem. Przedstawienie dostarczyło uczniom wielu pozytywnych wrażeń.


Zawody

W gminnych zawodach w piłkę nożną chłopców, nasza szkoła zdobyła 3 miejsce.
Gratulacje.


Koncert w szkole

24 października w naszej szkole odbył się „Koncert dla rodziców”. W ramach koncertu uczniowie zaprezentowali wiersze ,zaśpiewali piosenki i wykonali utwory dla osób szczególnie im bliskich- rodziców. Nie zabrakło rozważań na temat j roli współczesnej rodziny, wartości w życiu każdego człowieka jak również humorystycznych scenek. Ponadto wystąpił także zespół „Rogowianki”, z którym współpracujemy od kilku lat. Specjalnie dla rodziców zatańczył zespół taneczny z Wodzisławia. Gorące brawa i podziękowania, które otrzymaliśmy, są dowodem na to, że nasze działania zostały docenione, a koncert bardzo się podobał.


PUBLIKACJA ELEMENTARZA ANTONA ONDERKI CORAZ BLIŻEJ

Anton Onderka (1815-1866) znany pedagog ziemi raciborskiej, syn Jana Onderki założyciela trzypokoleniowego rodu nauczycielskiego Onderków. Urodził się w Pawłowie skąd po zakończeniu szkoły wyjechał do Głogówka, gdzie studiował w Seminarium Nauczycielskim. Po kilku latach nauczania w różnych placówkach oświatowych, w 1840r. został rektorem w szkole w Bełsznicy. Anton Onderka w 1845 r. zasłyną jako twórca kompleksowego elementarza polsko-niemieckiego, zawierającego alfabet, zgłoskowanie, naukę moralności, poruszał tematy przyrodnicze i społeczne oraz wyjaśniał podstawy matematyki. Anton Onderka wierzył, ze podstawą dobrego wykształcenia jest umiejętność zrozumienia tekstu niemieckiego, dlatego tak ważne dla niego było nauczanie języka polskiego. Elementarz był podręcznikiem o dużej wartości intelektualnej, o czym świadczy kilkakrotne wznowienie druku.
W 1850r. Anton całkowicie zrezygnował z nauczania, przeprowadził się do Rudyszwałdu, gdzie do końca życia pracował jako referent biurowy. Zmarł w 1866r.
W ramach zadania „Wznawiając materialne świadectwo tożsamości narodowej Antonego Onderki” realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Gorzycach i Szkolę Podstawową w Rogowie podjęto związane z nim różne działania kulturalne:
Działanie I - konkurs plastyczny We wrześniu odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny – na graficzny projekt okładki polsko-niemieckiego elementarza Antonego Onderki. Na konkurs łącznie wpłynęły 74 prace plastyczne uczniów z klas I-III, IV-VII oraz z oddziałów gimnazjalnych. W dniu 06.10.2017 r. w siedzibie Biblioteki Gminnej w Gorzycach z siedzibą w Rogowie zebrała się komisja w składzie: Bibianna Dawid dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach, Józef Burszyk artysta rzeźbiarz z Bełsznicy, Anna Jęczmionka dyrektor Biblioteki w Rogowie, aby dokonać oceny prac oraz wybrać najlepszą z nich, która będzie wykorzystana w projekcie okładki. Laureatką konkursu została uczennica klasy VIa Karolina Lazar. Działanie II - warsztaty rzeźbiarskie Na przełomie września i października odbyły się warsztaty rzeźbiarskie w pracowni artysty rzeźbiarza z Bełsznicy Pana Józefa Burszyka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rogowie poznawały technikę rzeźbienia w drewnie pod okiem doświadczonego artysty.
Działanie III - Nauka z elementarzem na języku polskim Na lekcji języka polskiego uczniowie realizowali program zgodnie z elementarzem Antona Onderki. Zapoznali się z postacią autora, analizowali czym jest dla nich ojczyzna oraz dowiedzieli się jaka była istotna rola elementarza w II połowie XIXw.


Spotkanie z teatrem

W naszej szkole odbyło się przedstawienie profilaktyczne poruszające problem uzależnienia od komputera, internetu i telewizji.


Bijemy rekord!

16 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu: Bijemy rekord w resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą ilość osób!!! Tego dnia dokładnie w południe nieprzerwanie przez 30 minut uczniowie klas czwartych i piątych oraz drugich i trzecich gimnazjum wykonywali resuscytację krążeniowo - oddechową. Łącznie 60 przedstawicieli naszej szkoły sprawnie wykonywało 30 uciśnięć i 2 wdechy ratownicze. Wszyscy uczniowie byli uprzednio przeszkoleni. Brali udział w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować". Organizatorem wydarzenia była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nie bez powodu Fundacja wybrała ten termin, bowiem tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Głównym celem pobicia rekordu jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że rekord został pobity, a my do tego się przyczyniliśmy.
GALERIA


Dzień pieczonego ziemniaka

Dzień pieczonego ziemniaka


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13. X .2017r. w murach naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela, na którą przybyli uczniowie klas młodszych i klas starszych, nauczyciele i pracownicy obsługi. Piosenką i słowem uczniowie uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrała Pani Dyrektor Ilona Kisiel, która złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi z okazji ich święta.


Zaproszenie na koncert

Szkoła Podstawowa w Rogowie oraz Biblioteka Publiczna w Rogowie mają zaszczyt zaprosić Państwa na koncert " Dzień Rodziny",który odbędzie się 24 października 2017r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Rogowie


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2017

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w akcję Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wszyscy uczniowie, począwszy od 3 klasy szkoły podstawowej, skończywszy na 3 klasie gimnazjum 29 września 2017 roku zmagali się z łamigłówkami matematycznymi o różnym stopniu trudności. Uczniowie, którzy nie popełnili żadnego błędu zdobyli certyfikat i odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Z zaproszenia, które zostało wysłane do rodziców skorzystały dwie odważne matki, które również zmierzyły się z tabliczką mnożenia. W akcji uczestniczyło 300 osób, a 61 zdobyło certyfikat. Dla uczniów klas IV został zorganizowany konkurs na plakat promujący „Tabliczkę Mnożenia”. Uczniowie przygotowali wspaniałe prace.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Maja Szeraszewicz i Wiktoria Gordzielik z klasy IVc
II miejsce –Jakub Jerc a klasy IVa
III miejsce – Ramona Kamczyk i Beata Czyż z klasy IVb

Gratulujemy wszystkim Ekspertom Tabliczki Mnożenia oraz zwycięzcą konkursu.Za rok znowu włączymy się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.


Europejski Dzień Języków Obcych w Rogowie

Europejski Dzień Języków Obcych, który świętowany jest co roku 26 września, już na stałe zagościł w kalendarzu imprez szkolnych Szkoły Podstawowej w Rogowie. Na kilkanaście dni przed wspomnianym wydarzeniem, każda z klas otrzymała zadanie, którego wyniki zostały zaprezentowane podczas akademii poświęconej propagowaniu nauki języków obcych. W tym roku uczniowie mieli okazję obejrzeć kilka zabawnych scenek w języku angielskim i niemieckim, w których nie tylko pokazali swoje umiejętności językowe, ale też i aktorskie. Nie zabrakło też talentów muzycznych oraz ich bogatego repertuaru w języku obcym. Podczas wspólnej zabawy uczniowie, w oparciu o przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne oraz plakaty, mogli sobie przypomnieć jak wyglądają najważniejsze zabytki Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także jakie są cechy charakterystyczne dla naszych północnych i zachodnich sąsiadów. Cała impreza była wspaniałą okazją do integracji dzieci i młodzieży oraz uświadomienia im roli języka obcego w dzisiejszym świecie


Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września klasa 1 B przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. W tym dniu wszyscy uczniowie przyszli w ubraniach w kropki i wszystkie działania poświęciliśmy kropce. Na początku dowiedzieliśmy się o tym święcie oraz wysłuchali „Piosenki kropki cover”. Następnie rozmawialiśmy o tym, z czym kojarzy nam się kropka i stworzyliśmy obrazki, na kartkach, na których było pełno kropek. Powstały piękne i bardzo ciekawe obrazy, które można zobaczyć w naszej klasie. Na koniec zrobiliśmy zdjęcia naszej „kropkowej galerii”. W tym dniu wszyscy świetnie się bawili, był to radosny dzień, inny niż wszystkie.


Pasowanie na ucznia

1 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 dla klas 1 – 3 oraz pasowanie na ucznia naszej szkoły. Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu uczennic klasy 4a, odbyło się ślubowanie, po czym pani dyrektor , wielkim ołówkiem pasowała pierwszoklasistów na uczniów. Po pasowaniu każdy uczeń otrzymał dyplom oraz przygotowany przez rodziców róg obfitości. Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przybyli goście: wójt gminy – Daniel Jakubczyk, dyrektor GZOF-u – Sylwia Czarnecka, radny Rogowa – Stanisław Zbroja, przewodnicząca Rady Rodziców – Monika Chojnowska oraz dyrektor naszej szkoły – Ilona Kisiel i wice-dyrektor – Aleksandra Mrajca. Po uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.


Bezpieczne pierwszaki

11 września w szkole odbyło się spotkanie pierwszoklasistów z Policjantami. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie drogi di i ze szkoły, o tym jak bezpiecznie przechodzić po pasach. Goście poinformowali dzieci o niebezpieczeństwach czyhających na nie na drodze. Opowiedzieli również o tym, jak wygląda praca policjanta. Spotkanie bardzo się dzieciom podobało.


Zebranie rodziców

14 września godz. 16.30 - Gimnzajum klasy II - III
18 września godz. 16.30 - SP klasy I - VII


Pomoc materialna o charakterze socjalnym

INFORMACJA O PRZYZNANIU POMOCY MATERIALNEJ


List Minister Edukacji

List Minister Edukacji


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Czwartego września uroczyście rozpoczęliśmy NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018. Uczniowie klas IV – VII oraz gimnazjaliści wspólnym programem artystycznym otworzyli ten kolejny, wyjątkowy etap swojego życia. Z uśmiechem pożegnaliśmy wakacje, odliczając czas do następnych. Były piosenki, wiersze oraz przeróżne wariacje tematyczne dotyczące słońca, plaży oraz słodkiego lenistwa. Zupełnie inaczej oddano hołd tym, którzy pierwszego września 1939r. rozpoczęli walkę z nieprzyjacielem, z należytym szacunkiem wspomniano tragiczną historię naszego kraju. Po części artystycznej Pani dyrektor mgr Ilona Kisiel serdecznie powitała całą społeczność Szkoły Podstawowej w Rogowie życząc wszystkim ogromnego zapału do pracy oraz sukcesów w nowym roku szkolnym.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

4 września 2017r.
Klasy IV-VII SP oraz klasy II i III GIM godz. 8.00 na sali gimnastycznej w gimnazjum.

Po rozpoczęciu roku msza święta godz. 9.00

Klasy I-III po mszy świętej, ok godz. 10.00 na sali gimnastycznej szkoly podstawowej.


Powrót
Opieka nad stroną: T.Sosulski