Archiwum Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca uroczyście zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Dziękując za cały rok pracy życzymy Wam Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice słonecznych i bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć. Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym oraz wszystkimi pracownikami Szkoły Podstawowej w Rogowie

Galeria


Gala Nasi Najlepsi

Rozdano szkolne Oskary najlepszym uczniom Szkoły Podstawowej w Rogowie.

Mottem tegorocznego spotkania były słowa Stanisława Staszica „Talent - jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu, dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje”. Wszystkie zaproszone na galę dzieci mają niewątpliwie ogromny talent, ale same wiedzą najlepiej ile czasu poświęcają, by go rozwinąć, oszlifować i nadać mu upragniony kształt. Dopiero po intensywnym czasie nauki nadchodzi żniwo, które zbiera się z ogromną satysfakcją. Z taką też przyjemnością nagradzaliśmy 19 czerwca wszystkich uczniów, którzy przez cały rok mozolnie pracowali na swój sukces. Wręczaliśmy wyróżnienia tym, którzy rozsławili dobre imię naszej szkoły na cały kraj, województwo, powiat czy gminę. Jeszcze raz wszystkim wyróżnionym, nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy. Składamy również gratulacje rodzicom Naszych Najlepszych, dziękujemy za zaangażowanie i wiarę w swoje dzieci.

Galeria


XVI Wojewódzki Konkurs Piosenki Niemieckiej

Uczennice naszej szkoły wzięły udział w XVI Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckiej dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Raciborzu. Wśród uczestników znalazły się 4 uczennice klasy IVa: Milena Nowak, Milena Menżyk, Natalia Matus i Dominika Juzek oraz 1 uczennica klasy IIa: Zuzanna Kamczyk. Rywalizacja była niesamowita, jak zwykle ponad 100 uczniów. Dziewczyny naprawdę zasługują na duże uznanie, gdyż wiele czasu musiały poświęcić na przygotowania, a ich repertuar był bardzo ciekawy. Dominika Juzek i Natalia Matus zajęły 1 miejsce. To ogromny sukces dla dziewczyn, jak również dla szkoły. Gratulujemy wam dziewczyny i życzymy dalszych sukcesów!!


Wojewódzki Konkurs Uczniów J. von Eichendorfa

30 maja w Łubowicach odbył się wojewódzki konkurs dotyczący życia i twórczości J. von Eichendorfa. W konkursie wzięła uczennica kl. IV a – Milena Nowak. Konkurs nie był łatwy, gdyż uczeń najpierw musiał napisać test z wiedzy z życia autora, a następnie zarecytować jego wiersz, bądź prozę. Wprawdzie Milena nie zajęła miejsca na podium, ale wykazała się ogromną odwagą i wytrwałością w przygotowaniach do konkursu i walce o wymarzone podium. Dziękujemy jej za udział w konkursie !!!


Ogólnopolski Projekt w formie konkursu "Z niemieckim w drogę"

12 uczniów z klasy IVa i 5 uczennic z klasy VIa otrzymało wyróżnienie w Ogólnopolskim Projekcie „ Z niemieckim w drogę”. W ramach konkursu uczniowie wykonywali gry edukacyjne, dekoracje, itp. Przygotowując w ten sposób zgłoszenie konkursowe w formacie zdjęcia stopklatki, nawiązującego do tytułu projektu, jaki sam wybrali, tj. „ Deutsch - deine Traumreise!”. Do zdjęcia dodano komentarze w formie dymków i podpisów. Nagrodą dla szkoły jest 1 z 1000 pakietów z materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w nauce języka niemieckiego.
Dziękujemy uczniom i uczennicom za udział w konkursie, gratulujemy sukcesu!!


Szkolny Konkurs Biblioteczny "Książkowe zagadki"

Serdecznie dziękujemy wam drodzy uczniowie za udział w naszym bibliotecznym konkursie. Bardzo żałujemy, że niewielu z was odpowiedziało na nasze zaproszenie. Spośród wykonanych prac I miejsce otrzymały dziewczyny z IVb: Agata Lukoszek i Marta Ciuraj. Gratulujemy!!


List Rzecznika Praw Dziecka

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie

szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!

Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz – nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.

W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.

Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.

Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!

Wakacyjni liderzy – trzymam za was kciuki!

Wasz Rzecznik
Marek Michalak


Kolejny sukces literacki – Julia Draga zajęła I miejsce w wojewódzkim konkursie

„Krótka historia. Nowa dziewczyna, nowa klasa, tradycja i zbyt pochopna ocena. Tak łatwo można wyśmiać innych, tak często zmuszamy innych do udowadniania swej wartości, a przecież każdy z nas jest równy, choć tak bardzo się od siebie różnimy.” Tymi słowami zakończyła swoją pracę Julia Draga, uczennica klasy VI b. Dziewczyna w prosty, ale ciekawy sposób wypowiedziała się na temat akceptacji oraz tolerancji. Praca Julki zdobyła I miejsce w XII Wojewódzkim Konkursie Literackim pod hasłem „Twój talent szansą na lepszy świat”, patronat nad tym konkursem objął Śląski Kurator Oświaty. Gratulujemy wspaniałego sukcesu!


ZAWODY SPORTOWE

Chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Rogowie zajęli I miejsce w Gminnych Zawodach o Puchar Wójta Gminy Gorzyce

GRATULACJE

Skład: Sosnecki Tymek, Rybarz Jakub, Sochacki Jakub, Nieszczesny Kacper, Pośpiech Bartosz, Frydrych Jakub, Poloczek Kamil, Hajok Oskar, Radzyński Kacper, Ciuberek Jakub, Szulc Paweł, Kozubek Wojtek, Malina Kamil, Kuś Bartosz, Mika Oliwier.


ROZSTRZYGNIĘTO SZKOLNY KONKURS DLA KLAS II-III „MOJE CZYTANKI”

Oto nasi zwycięscy:

Klasy 2:
I miejsce
- Magdalena Pośpiech ( klasa II b )
- Oliwia Wala ( klasa II b )
- Kajetan Dziaćko ( klasa II b )
- Jakub Pajonk ( klasa II c )

II miejsce
- Anna Janeta ( klasa II a )
- Przemysław Leśnik ( klasa II c )
- Aleksandra Kamińska ( klasa II a )

III miejsce
- Maksymilian Hojka ( klasa II a )
- Cyprian Swoboda ( klasa II b )

Klasy 3:
I miejsce
- Beata Czyż ( klasa III b )
II miejsce
- Aleksandra Świerczyna ( klasa III b )

III miejsce
- Klaudia Student ( klasa III a )

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


List Ministra Edukacji Narodowej_bezpieczeństwo w szkole

List Ministra Edukacji Narodowej_bezpieczeństwo w szkole


Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły

Jak co roku z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowano Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. Zawody były bardzo wyrównane i zacięte.
I miejce zdobyła drużyna klasy VIa
II miejce zdobyła drużyna klasy Vb
III miejce zdobyła drużyna klasy VIb
Gratulacje


I miejsce w gminnej zbiórce makulatury

Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa w Rogowie zajęła I miejsce w XV edycji Gminnego Konkursu Zbiórki Makulatury, organizowanego przez Urząd Gminy Gorzyce. Konkurs adresowany był do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów na terenie gminy. Uczniom naszej szkoły łącznie udało się zebrać 9767 kg surowca. Klasy, które najaktywniej włączyły się w zbiórkę otrzymały nagrody finansowe z przeznaczeniem na dofinansowanie wycieczek, biwaków, festynów, wyjazdów do kina, itp. Laureatami tegorocznego konkursu zostały aż 4 klasy Szkoły Podstawowej w Rogowie:
• klasa VI A – I miejsce w grupie "do 19 uczniów w klasie"
(1465 kg makulatury, tj. 77,11 kg/na 1 ucznia)
• klasa II B – III miejsce w grupie "do 19 uczniów w klasie"
(905 kg makulatury, tj. 50,28 kg/na 1 ucznia)
• klasa IV B - I miejsce w grupie "od 20 uczniów w klasie"
(2310 kg makulatury, tj. 85,56 kg/na 1 ucznia)
• klasa IV A - II miejsce w grupie "od 20 uczniów w klasie"
(1691 kg makulatury, tj. 62,63 kg/na 1 ucznia)
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do tegorocznej akcji zbiórki makulatury. Dziękujemy rodzicom za współpracę i zaangażowanie, i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w roku szkolnym 2017/2018.


Wycieczka do Rybnika

Choć Dzień Dziecka już za nami klasa 4a postanowiła zaszaleć bez okazji:-) Uczniowie udali się do kina a potem na wyśmienitą zabawę w Laserowym Centrum Rozrywki w Rybniku. Wszyscy starali się przejść przez laserowy labirynt, rozbroić bombę i osiągnąć najlepszy wynik w czasie laserowego paintballu.


"KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE"

Na terenie naszej szkoły w Stumilowym Lesie odbyło się nagrodzenie zwycięzców konkursu plastycznego. Podczas imprezy zwycięzcy mogli miło spędzić czas z przyjaciółmi Kubusia Puchatka. Na uczniów czekało wiele atrakcji takich jak: rozpoznawanie przysmaków Królika, rozwiązywanie zagadek Mądrej Sowy, masażyki Prosiaczka czy zabawy Tygryska. Na sam koniec czekała na nich miła niespodzianka czyli wyniki i nagrody książkowe.

Klasy I
I miejsce PATRYCJA KARWOT SP Czyżowice
II miejsce JUSTYNA ŁUKASZCZYKIEWICZ SP Czyżowice
III miejsce JULIA GAJDERA SP Czyżowice

Wyróżnienia:
AMELIA CZEKALSKA SP Rogów
MARTYNA BANKO SP Rogów

Klasy II
I miejsce MAGDALENA POŚPIECH SP Rogów
II miejsce KAJETAN DZIAĆKO SP Rogów, AGATA BUGLA SP Gorzyce 2
III miejsce NATALIA BOBRZYK SP Gorzyce 2, OLIWIA PISZEWSKA SP Czyżowice

Wyróżnienia:
CYPRIAN SWOBODA SP Rogów
KAMIL BAŻAN SP Rogów
MAJA NOWAK SP Rogów
JULIA WIJA SP Rogów
JACEK MANDRYSZ SP Rogów

Klasy III
I miejsce MARCELINA MANDRYSZ SP Gorzyczki
II miejsce BARTOSZ KACZMARCZYK SP Gorzyczki
III miejsce PIOTR CICHY SP Rogów

Wyróżnienie:
KLARA ADAMIK SP Czyżowice

Wszystkim zwycięzcą gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


KLASY DRUGIE ODWIEDZIŁY CENTRUM TECHNIKI W OSTRAVIE

Tegoroczny Dzień Dziecka spędziliśmy u naszych sąsiadów czyli w Czechach. Cieszyliśmy się na myśl o naszej pierwszej , zagranicznej wycieczce. Celem naszej podróży było Centrum Techniki. To co tam zobaczyliśmy i doświadczyliśmy zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zwiedziliśmy 3 sale w których poznawaliśmy świat przyrody, świat cywilizacji oraz świat nauki i odkryć. W każdym z tych miejsc mogliśmy wszystkiego dotknąć, wykonywać różne doświadczenia, poznawać prawa rządzące naszym światem i kosmosem. Zobaczyliśmy również film o fascynującym świecie zwierząt i przyrody na wyspach Galapagos. Wróciliśmy pełni nowych wrażeń i doświadczeń.


"Master of English"

W maju ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu z języka angielskiego "Master of English" dla klas I-III. Zwycięzcami naszego corocznego konkursu zostali:
w kategorii klas I:
I miejsce - Damian Polnik
II miejsce - Dawid Benauer
III miejsce - Roksana Hajok, Paweł Pyszczek

w kategorii klas II:
I miejsce - Kajetan Dziaćko
II miejsce - Donata Serafin
III miejsce - Robert Glenz

w kategorii klas III:
I miejsce - Kacper Pytlik
II miejsce - Emilia Hajok
III - Kamil Czyż
Gratulujemy!!!


List Minister Edukacji Narodowej do Rodzicow

List Minister Edukacji Narodowej do Rodzicow


List do Rodziców, Opiekunów i Wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

Wielce Szanowni Państwo,

1 czerwca to moment, w którym tradycyjnie kieruję do Was kilka słów w sprawie najistotniejszej – dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci: szczęśliwych, uśmiechniętych i tych, które w samotności, ukradkiem ronią łzy w beznadziejnym oczekiwaniu na kolejny cios, tych cieszących się z każdej chwili spędzonej z rodziną i tych, które nigdy nie kryły się w ramionach bliskich, tych, które skaczą wysoko do góry w radości z otrzymanych prezentów, jak i tych, dla których każdy spokojny dzień jest jak spełnione marzenie, tych znających poczucie bezpieczeństwa i tych, które ciągle, będąc w drodze, szukają wolności od strachu. W tym dniu, ale nie tylko, żadne z nich nie może być same, każde dziecko powinno poczuć bliskość i troskę ze strony dorosłych – poczuć, że nie jest opuszczone przez najbliższych na bezludnej wyspie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka, jak i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada) – oprócz chwil wspólnej radości - powinny być czasem refleksji nad dziecięcą podmiotowością, właściwym momentem na uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy dla wszystkich dorosłych dzieci – jak dowodził Janusz Korczak – to już ludzie, czy dopiero nimi będą, czy należy im się szacunek, czy jeszcze na to za wcześnie, czy warto ich słuchać, czy ciągle głosu nie mają i wreszcie – czy prawa dziecka to rzeczywistość czy fikcja?

1 czerwca, dla Rodziców, Opiekunów i Wychowawców, to idealny moment na podróż w głąb siebie, w poszukiwaniu cząstki Starego Doktora. Warto, ponieważ Korczak dla dzieci chciał wyłącznie dobrze, a ów dobro zamknięto – lata później – w definicji praw dziecka.

Nie mam wątpliwości, że dziś prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia. Tak rozumiane powinny być kierunkowskazem i filarem dla wszystkich decydujących o losach najmłodszych. Uznając ideę praw dziecka łatwiej troszczyć się o rozwój dzieci, ich edukację, zabezpieczyć elementarne prawo do życia i wychowania w rodzinie, prawa socjalne czy dostęp do opieki medycznej, w tym stomatologicznej, ochronić przed przemocą i wykorzystywaniem. To przecież takie proste, prawda?

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Wychowawcy i wszyscy dorośli, którzy na co dzień pracujecie z dziećmi i jesteście najbliżej ich radości i trosk - wyłącznie od Waszych mądrych decyzji zależy, aby tych pierwszych było więcej. Życzę Wam więc tej mądrości, ale przede wszystkim niezliczonych dowodów miłości i powodów do dumy..

Z wyrazami szacunku
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak


Dla mam wszystko!

Pierwszoklasiści pieczą ciasteczka!!!


Spotkanie z Józefem Musiołem

16 maja naszą szkołę odwiedził Józef Musioł (prawnik, sędzia i działacz społeczny) spotkał się z uczniami naszej szkoły będącymi członkami koła dziennikarskiego oraz przedstawicielami samorządów klas IV - VI. Pan Józef opowiedział uczniom o swoim życiu, latach szkolnych oraz okresie kiedy sam był nauczycielem w szkole w Bełsznicy. Ponadto rozmawiał z dziećmi o ich przyszłości i marzeniach zawodowych. Na początku spotkania został uroczyście powitany przez p. Dyrektor Szkoły Ilonę Kisiel. Pan Józef Musioł urodził się 9 stycznia 1933 w Połomi. W dzieciństwie był łącznikiem Armii Krajowej. Studiował prawo na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był nauczycielem w szkołach w Kokoszycach i Bełsznicy. W latach 1977-1983 był sędzią Sądu Najwyższego, w tym w latach 1978-1983 został delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości do pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. W młodości pracował również w redakcji pisma "Prawo i Życie". Jest założycielem i Przewodniczącym Stowarzyszenia Sędziów Sądu Najwyższego.


Dziękujemy za udział w akcji charytatywnej

Szkoła Podstawowa w Rogowie oraz Fundacja Górnośląska Akademia Umiejętności z nieukrywaną radością informują, że kolejna akcja charytatywna, zbiórka darów dla Domu Samotnej Matki Monar Zopowy została zakończona prawdziwym sukcesem. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy mając na uwadze potrzeby innych potrafią podzielić się swymi dobrami. Dziękujemy również Panu Dawidowi Piszczanowi, który bezinteresowni dostarczył wszystkie zebrane produkty do celu. Są gesty, ludzkie gesty, które na zawsze nosi się w sercu. Jesteśmy dumni z Państwa ofiarności i dobroduszności.


III Rogowski Bieg Parafialny. Biegniemy po uśmiech Bartosza, Kamila i Mateusza. Biegnij z nami i Ty!

Pragniemy Państwa poinformować, że Szkoła Podstawowa w Rogowie wspiera organizowany przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa bieg charytatywny. W tym roku wszystkie zebrane środki organizatorzy przeznaczą na rehabilitację, terapię oraz leczenie chłopców mieszkających w okolicy, jeden z nich to uczeń naszej szkoły. Na terenie placówki są rozprowadzane cegiełki, z których dochód przekazany zostanie na ten cel. Parafiada organizowana w Rogowie to niecodzienne wydarzenie gromadzące i jednoczące wszystkich mieszkańców parafii. Kolejny raz otwórzmy swe serca na tych, którzy naprawdę tego potrzebują. Liczymy na Państwa gest i czekamy na finał, który odbędzie się 10.06.2017r.


Gminny Konkurs Czytelniczy „Warto Czytać”

Pięknie jest móc pisać o wydarzeniach, które sprawiają nam prawdziwą przyjemność. A wiele satysfakcji przyniósł nam konkurs „Warto Czytać”, w którym nasze uczennice popisały się oryginalnością oraz sprytem i talentem. Emilia Smyczek wykonując plakat reklamujący czytelnictwo zdobyła w owym konkursie wyróżnienie, zaś Julia Krzyżok, Karolina Kuczera oraz Nikola Szczęsny swymi pracami wywalczyły trzecie miejsce. Czekamy, kochane dziewczyny, na wasze kolejne sukcesy. Gratulujemy.


Kolejna edycja Powiatowego Konkursu z kapliczkami za nami

Komisja oceniająca prace Powiatowego Konkursu Plastycznego "Kapliczki i Krzyże Przydrożne - małe formy architektury sakralnej" zebrała się 15 maja aby wyłonić zwycięzców konkursu. W kategorii szkół podstawowych nadesłano 64 prace, a w kategorii gimnazja 13 prac. Łącznie na konkurs zgłoszono 77 prac. Ze szkoły Podstawowej w Rogowie w kategorii klas 1-3 forma płaska I miejsce zdobyła Zofia Porwoł z klasy 3b. W kategorii klas 4-6 forma przestrzenna I miejsce zdobył Bartosz Szymiczek klasa 6b, a II miejsce zdobyła Karolina Lazar klasa 5a. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19.05 o godz. 12 w Bibliotece Gminnej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów. W oddziale Biblioteki Gminnej w Rogowie trwa wystawa pokonkursowa, gdzie można podziwiać prace tegorocznych uczestników. Wystawa potrwa do 31.05.


Gminny Konkurs Historyczny dla Szkół Podstawowych "Historia świadek przeszłości".

Konkurs skierowano do klas 4-6 z obszaru Gminy Gorzyce, każda szkoła mogła wytypować 2 uczestników. Podczas konkursu naszą szkolę reprezentowali Emilia Szymiczek z klasy 5b i Bartosz Szymiczek z klasy 6b, którzy zdobyli wyróżnienia. Konkurs odbył się 19.05 w Szkole Podstawowej w Czyżowicach. Konkurs miał formę pisemną, składał się z testu z pytaniami zamkniętymi i otwartymi. Zakres materiału obejmował historię Polski w latach 960-1410. Uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Klasa 4a odwiedziła Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.Uczniowie mieli okazję przeżyć przygodę, która zaczęła się 66 milionów lat temu . Dzięki technologii cyfrowej przenieśli sie nie tylko w przestrzeni ale także i w czasie. Uczestnicy wycieczki skorzystali z Tunelu Czasu, ścieżki edukacyjnej pełnej ogromnych dinozaurów, obejrzeli film w kinie 5 D, zwiedzili prehistoryczne oceanarium a także pobawili się na ogromnym placu zabaw. Uśmiechnięte buzie dzieci są świadectwem dobrej zabawy.


Konkurs

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie organizowanym w ramach trwającej międzynarodowej kampanii edukacyjnej pn. " Co w trawie piszczy, czyli o ochronie lokalnej bioróżnorodności".Prace konkursowe na najładniejszy hotelik dla owadów były tak okazałe i pięknie wykonane , że trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów i zachęcamy wszystkich do włączenia się do kampanii na rzecz dzikich zapylaczy.


Kangur Matematyczny 2017

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny 2017" trzech uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienie:
w kategorii Żaczek - klasa 2 - Jakub Świerczyna z klasy IIb
w kategorii Beniamin 1 - klasa 5 Kacper Radzyński z klasy Va
w kategorii Beniamin 2 - klasa 6 Julia Stebel z klasy VIb.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.


Regionalny konkurs gawędziarski już za nami!

Dnia 17.05 .2017r. w Niewiadomiu odbył się XIX Regionalny Konkurs Gawędziarzy " W Niewiadomiu po Śląsku". O tytuł najlepszego gawędziarza regionu walczyło wielu uczestników.
Jury przyznało naszej uczennicy Karolinie Lazar z klasy Va II miejsce a wyróżnienie otrzymał uczeń klasy Va Grzegorz Hajduczek.

Serdecznie gratulujemy naszym gawędziarzom!


Uczymy Ratować!

Najmłodsi z naszej szkoły wzięli udział w programie edukacyjnym Ratujemy i Uczymy Ratować promowanym przez pana Jurka Owsiaka. Szkolenie obejmowało wiedzę teoretyczną i praktyczną - co najważniejsze! Pierwszoklasiści wiedzą jak wzywać o pomoc w nagłych wypadkach, znają numery alarmowe, potrafią wykonać pozycję boczną bezpieczną oraz resuscytację krążeniowo - oddechową. Wiadomo - ostatnie zadanie jest najtrudniejsze, jednakże trening czyni mistrza i z tym ćwiczeniem dzieci sobie również poradziły. Nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza będzie potrzebna, pewne jest, że bardzo dużo dzieci uratowało życie osobie dorosłej!


Zmiana terminu zebrania

Zebranie rodziców zostało przeniesione na dzień 24.05.2017r
Klasy I-III godz. 17.00
Klasy IV-VI godz.16.00
Serdecznie zapraszamy


Złoty Wawrzyn 2017!

Dnia 24.04.2017 r. w MOK w Pszowie odbył się finał XVI Powiatowego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży " Złoty Wawrzyn", na którym nasze uczennice: Karolina Lazar uczennica klasy Va, Julianna Lazar uczennica klasy VIa i Julia Stebel uczennica klasy VIb otrzymały dyplomy i nagrody książkowe za swoje osiągnięcia literackie. Karolina i Julianna Lazar zdobyły II miejsce w kategorii poezja.
Julia Stebel otrzymała wyróżnienie w kategorii proza.
Naszym uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Ratujemy życie Oliwki Nalepki

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom, wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki pieniędzy przeznaczonych na leczenie Oliwii Nalepki. 21 kwietnia wpłaciliśmy na konto fundacji 1285 zł. Kolejny raz pragniemy podkreślić, że macie olbrzymie serca, niezmiennie otwarte na potrzeby innych. Dziękujemy!


Promowanie "cyfrowegobezpieczeństwa" wśród społeczności Rogowa

Uczniowie klasy VIa przygotowali akcję, w której promowali zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Rogowie, gdzie zostawili plakaty oraz ulotki informujące jak bezpiecznie korzystać z sieci i komputera. Następnie skierowali swe kroki do Przedszkola Publicznego w Rogowie, gdzie rozmawiali z napotykanymi mieszkańcami, wręczając ulotki i zachęcając do bezpiecznego korzystania z komputera. Internet ma swoje zalety, ale także wady, o których warto rozmawiać i przypominać. Po godzinie spacerowania i rozdawania ulotek wśród mieszkańców Rogowa uczniowie klasy VIa wrócili do szkoły. Mimo niesparzającej aury i początkowych obawach akcja okazała się sukcesem, po pierwszym przełamaniu się, dzieci chętnie podchodziły i rozmawiały z przechodniami o sprawach związanych z „cyfrowymbezpieczeństwem”.

Film z akcji na Facebooku


Tam gdzieś jest teatr... On jest także blisko nas ... Dzień Teatru w Szkole Podstawowej w Rogowie

Uczniowie kółka recytatorskiego zorganizowali dla swych szkolnych kolegów teatralną fetę. W tym właśnie dniu fragment sali gimnastycznej przeobraził się w zachwycającą scenę teatralną, na której wystąpiły dwie grupy aktorów. Pierwsza, składająca się z uczniów klasy IV a, wystawiła sztukę pt. Taniec lalek. Zaś grupa druga, starsza, zaprezentowała dłuższe przedstawienie pt. W świecie kotów. Przepędźmy potwora. Aktorzy również zatańczyli dla publiczności, zaprosili ich do wspólnej zabawy a na końcu przeprowadzili króciutki konkurs wiedzy teatralnej. Marionetki, laleczki, kociaki a także, co najważniejsze, uczniowie bawili się wspaniale. Słuchali, patrzyli i … myśleli. Teatr uczy refleksji, zdolności wyciągania wniosków, zapominania o tym, co oczywiste, jednoznaczne. I właśnie to było celem tego wyjątkowego dnia. Oszukać rzeczywistość, pokazać jak można się bawić bez awatarów, multimedialnego hałasu. Bawić przy użyciu słowa, gestu, mimiki i paru rekwizytów. 12 kwietnia uczniowie kółka zorganizowali Dzień Teatru, imprezę udaną, pełną barw, śmiechu i emocji.


Wycieczka do Żor

Uczniowie klas trzecich pojechali do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach na lekcję regionalizmu na żywo „Wielkanocne symbole”. Na zajęciach uczniowie zostali zapoznani ze znaczeniem wybranych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi np. święcenia palmy wielkanocnej, święcenia pokarmów, zdobienia jaj, śmigusa – dyngusa. Wysłuchali opowieści wielkanocnych oraz nauczyli się piosenki pt. „Pisanki”, którą razem zaśpiewali. Następnie na warsztatach artystycznych wykonali dekoracje świąteczne do klas - koszyk wielkanocny. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał czasopismo dla dzieci „Bajtel”. Z wycieczki wszyscy wrócili szczęśliwi i pełni wrażeń.


Święta tuż, tuż...

Dnia 12 kwietnia, tuż przed samymi Świętami Wielkanocnymi pierwszaki mieli możliwość wysłuchania zwyczajów wielkanocnych przez babcię jednego z ucznia, panią Zuzannę Haftka. Nasz klasowy gość opowiadał jak to jej rodzina, sąsiedzi i znajomi przygotowywali się do Świąt. Pani tak zainteresowała małych słuchaczy tematem, że uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Dziękujemy za spotkanie i trochę historii.


Pierwszaki witają wiosnę!

Najmłodsi z naszej szkoły postanowili poszukać wiosny. Zaczęli od wycieczki w pobliżu szkoły. Gdy oznaki zobaczyli nauczyli się piosenki o wiośnie. Następnie przygotowli stroje, nauczyli się ról i przygotowli przedstawienie dla nieco starszych od siebie kolegów i koleżanek ze szkoły. Był to pierwszy publiczny występ maluchów, który zakończył się sukcesem! Pierwszaki, trzymamy kciuki, tylko tak dalej! Brawo!


Karol Kuczaty zajął 3 miejsce w konkursie Wielkanocna Pisanka

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Wielkanocna Pisanka. Prace zgłaszali w 3 kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy 1-3 oraz klasy 4-6. W kategorii klas 4-6 uczeń klasy 4a Karol Kuczaty zajął 3 miejsce. Na konkurs nadesłano 307 prac. 24 marca w Szkole Podstawowej im Wincentego Woźniaka w Czyżowicach wyłoniono zwyciezców konkursu. Na konkurs uczniowie naszej szkoły przygotowali 50 prac z których na etapie szkolnym wybrano 10 prac konkursowych. Karolowi gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.


Der Deutschkenner

4 kwietnia odbyły się szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego „Der Deutschkenner”. W konkursie wzięli udział: Maja Jęczmionka, Donata Serafin, Dorota Błędowska, Oliwia Gawlina, Robert Glenz oraz Paulina Mrozek.
Do II etapu zakwalifikowali się: Robert Glenz, Oliwia Gawlina i Paulina Mrozek. Uczestnicy etapu wojewódzkiego rozwiązywali grupowo różnego rodzaju zadania, a następnie wzięli udział w warsztatach plastycznych pt.: „Deutsch mit Socke”. Mimo, że nie udało nam się zdobyć miejsca, to zabawa z językiem niemieckim.


Przedszkolaki w szkole

30 marca, na zaproszenie klasy II a, naszą szkołę odwiedziła grupa przedszkolaków z Rogowa wraz z Panią Sylwią Funikowską. Przedszkolaki, bardzo grzecznie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, podczas których rozmawialiśmy o Internecie, o jego funkcji w naszym życiu, o możliwościach jakie nam daje ale także o tych trochę gorszych jego stronach. Obejrzeliśmy wspólnie kilka filmów instruktażowych które wyjaśniły i przybliżyły naszym młodszym kolegom zasady działania Internetu czyli tzw sieci. Na koniec wspólnie uczniowie klasy II a wraz z przedszkolakami stworzyły piękne kolorowe plakaty.
Donata Oślizło wych. klasy II a


Konkurs Ortograficzny klas 1-3

Beata Czyż z kl. III B i Kamil Czyż z kl. III A – uczniowie Ci wygrali Szkolny Konkurs Ortograficzny klas 1-3 i pojechali do Szkoły Podstawowej w Bluszczowie na Gminny Konkurs Ortograficzny „Ortograficzne potyczki”. Tam napisali trudny, najeżony ortograficznymi pułapkami tekst. Niestety, nie udało się zdobyć pierwszego miejsca, a tylko to pozwalało zakwalifikować się do konkursu powiatowego. Dziękujemy im za udział i życzymy sukcesów na polu ortograficznym.


OTWP w Gorzycach

W piatek 31.03.2017 odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym. Nasza szkoła jak zwykle wypadła bardzo dobrze:
1m zdobyła Julia Krzyżok
3m zdobyła Klaudia Rymań
4m zdobył Kamil Sosulski
GRATULACJE


Kamil Sosulski zwycięzcą konkursu mitologicznego w Skrzyszowie

W dniu 29.03 odbył się I Powiatowy Konkurs Mitologiczny dla uczniów szkół podstawowych "Z wizytą u greckich bogów w Skrzyszowie". Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Skrzyszowie - Szkoła Podstawowa im. K. Miarki. W konkursie wzięło udział 23 uczestników z klas 4-6 z terenu powiatu wodzisławskiego. Konkurs miał 2 etapy: test wiedzy z zakresu lektury mitów greckich, sprawdzający m.in. znajomość frazeologii mitologicznej. Etap II - prezentacja: uczestnicy musieli wcielić się w wybraną postać mitologiczną wraz z prezentacją stroju, rekwizytów oraz atrybutów, a także opowiedzieć o wybranym bogu. Naszą szkolę reprezentował Kamil Sosulski z klasy 6a, który wcielił się w postać Charona boga ciemności. Test oraz wystąpienie Kamila zostało najwyżej ocenione dzięki czemu zajął 1 miejsce w konkursie. Poza nagrodą rzeczową Kamila czeka wizyta w rybnickiej rozgłośni radiowej radiu 90 FM. Gratulujemy!
Facebook


Dzień Mufinek w bibliotece szkolnej

Kółko biblioteczne naszej szkoły postanowiło przyłączyć się do akcji charytatywnej dla chorej Oliwki z Wodzisławia Śląskiego. Akcję połączyłyśmy z „Dniem Mufinek”. Już 30 marca zaczęły się przygotowania w naszych domach. Piekłyśmy mufinki o różnych smakach, które wyglądały i pachniały znakomicie. Gdy tylko dostarczyłyśmy je do szkoły, od razu ustawiały się kolejki uczniów, chętnych wspomóc naszą akcję. Zainteresowanie było tak ogromne, że nawet nie zdążyłyśmy zrobić zdjęć podczas sprzedaży mufinek. Chciałybyśmy wszystkim serdecznie podziękować za włączenie się do akcji pomocy dla Oliwki. Uzbierało się aż 478,60 zł. DZIĘKUJEMY!!!!


Uczniowie klas II i III brali udział w ogólnopolskim konkursie "STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA".

Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w stypendiadzie: czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej. W klasach drugich w konkursie matematycznym „Plusik” III miejsce otrzymała Magdalena Pośpiech, wyróżnienie otrzymały: Zuzanna Kamczyk, Donata Serafin, Maja Jęczmionka. W konkursie plastycznym „Plastuś” Aleksandra Kamińska otrzymała II miejsce. W klasa trzecich w konkursie plastycznym „Plastuś” wyróżnienie otrzymały: Wiktoria Gordzielik oraz Dorota Błędowska.


Konkurs

Zapraszamy do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kapliczki i krzyże przydrożne – małe formy architektury sakralnej”. Tematyka konkursu obejmuje prace plastyczne obrazujące kapliczki i krzyże przydrożne jako małe formy architektury sakralnej znajdujące się na terenie powiatu wodzisławskiego. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I – III i IV – VI. Wymagania techniczne i wymiary prac: forma płaska (format A3, technika dowolna) i forma przestrzenna (do 50 cm wysokości, technika dowolna). Termin oddawania prac do 8 maja 2017 roku do świetlicy szkolnej. Każda praca powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem, klasą oraz nazwą szkoły.
Regulamin


Szkolny Konkurs Biblioteczny „Sleeveface”

28.03.2017r. odbył się Szkolny Konkurs Biblioteczny „Sleeveface”. Należało tak zaprezentować siebie, by uzyskać złudzenie, że okładka książki jest częścią naszego ciała. Wyniki zostaną wkrótce ogłoszone. Jury oprócz miejsc wybranych przez siebie przyzna również nagrodę publiczności. Zdobędzie ją ten autor zdjęcia, który zbierze jak najwięcej „polubień” swej fotografii na szkolnej stronie facebooka. Zapraszamy wszystkich rodziców, opiekunów oraz miłośników naszej szkoły do głosowania. Chcemy byście także i Wy wyrazili swoją opinię, mogli bezpośrednio decydować, która praca zostanie nagrodzona. Niech wygra najlepszy! Pełna fotorelacja https://www.facebook.com/sp2.rogow/


Giełda pomysłów na hobby, pasje, zainteresowania.

23.03.17r. w naszej szkole odbyła się druga edycja „Giełdy pomysłów na hobby, pasje, zainteresowania.” Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Swoje hobby zaprezentowało ponad 90 uczniów. Wszyscy zebrani na szkolnej sali gimnastycznej mieli okazję zobaczyć występy artystyczne i sportowe jak też odwiedzając przygotowane stoiska tematyczne zapoznać się z różnorakimi hobby takimi jak np. jeździectwo konne, sporty walki, hodowla zwierzątek domowych, kulinaria ,astronomia, różnorodne kolekcje itp.

W ten sposób uczniowie mogli uczyć się od siebie nawzajem , przekazać sobie doświadczenia i spostrzeżenia, konkretne informacje jak realizować dane hobby.

Pasje pomagają oderwać się od codziennego dnia i zapomnieć o problemach i troskach. Ciekawe zainteresowania wzbogacają ludzi, w niejednym przypadku rozszerzają wiedzę, a także pozwalają na miłe wykorzystanie wolnych chwil. Sprzyjają także nawiązywaniu znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.Odsuwają zatem nudę i pozwalają na pożyteczne i prozdrowotne wykorzystanie czasu wolnego.
Zdjecia (Facebook)


Emilia Szymiczek zajęła I miejsce w konkursie "Idy Marcowe"

W piątek 17.03.2017 r o godz. 9:00 rozpoczęła się rywalizacja pomiędzy uczestnikami Międzygminnego Konkursu Historycznego "Idy Marcowe". Uczniowie mogli startować w jednej z trzech kategorii: klas 4, klas 5 lub klas 6. Naszą szkołę reprezentowała dwójka uczniów: Emilia Szymiczek z klasy Vb oraz Bartosz Szymiczek z klasy VIb. Zwyciężczynią konkursu w kategorii klas V okazała się reprezentantka naszej szkoły, piątoklasistka Emilia Szymiczek. Zarówno Emilii jak i Bartoszowi gratulujemy oraz życzymy samych sukcesów w kolejnych konkursach. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Gustawa Murcinka w Krostoszowicach.


Świąteczne przygotowania!

Absolwentka naszej szkoły,pani Monika Jokel - właścicielka firmy Mobilna Kwiaciarnia, korzystając z zaproszenia nauczycieli uczniów klas młodszych, przygotowywała z nimi świąteczne - wielkanocne ,oryginalne, papierowe cuda. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i starannością sprawnie wykonywali polecenia gościa, tym bardziej iż była to mama jednego z uczniów, który również pilnie pracował i dodatkowo dawał wzór kolegom. Pani Jokel pokazała dzieciom nowe pomysły na kartki świąteczne, które sami mogą wykonać, a potem wysłać bliskim, czy znajomym na święta. Wszystkim uczniom bardzo podobały się takie zajęcia artystyczne, a nowe umiejętności jakie zdobyli przekażą swoim kolegom i koleżankom. Oto, my - nauczyciele już zadbamy. Do następnego spotkania!


Uwaga rodzice- niebezpieczne gry w internecie!

W związku z doniesieniami medialnymi na temat gier internetowych mogących mieć destrukcyjny wpływ na zachowanie dzieci zwracamy się z prośbą do rodziców o zachowanie czujności i rozeznanie w jaki sposób dzieci korzystają z gier komputerowych, komunikatorów oraz zasobów internetu.
Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na negatywny wpływ gier komputerowych i innych przekazów internetowych są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości. Dlatego ważne jest aby rodzice reagowali na niepokojące symptomy w odpowiednim momencie, obserwowali dziecko a przede wszystkim często z nim rozmawiali o jego samopoczuciu, dopytywali o ewentualne problemy z jakimi może się borykać.

Zamieszczamy również kilka wskazówek dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:
• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
• Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Powyższe wskazówki pochodzą z broszury pt.: "Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe" dostępnej pod adresem: https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy
Wszelkie porady i wskazówki można także uzyskać pod nr tel 800 100 100 (bezpłatna i anonimowa pomoc dla rodziców, nauczycieli, pedagogów).

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów zachęcamy również do współpracy ze szkołą- wychowawcami, dyrektorem, pedagogiem szkolnym.


" Wiosenne czytanie prozy"

Miło nam poinformować o wynikach szkolnego konkursu pt. " Wiosenne czytanie prozy". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV- VI. Do konkursu przystąpiło bardzo dużo ochotników, którzy chcieli się wykazać kunsztem sztuki czytania.
Jury miało trudny orzech do zgryzienia!

Wyniki konkursu:
I miejsce - Julia Krzyżok kl.VIb
II miejsce- Milena Nowak kl. IVa
III miejsce - Karolina Lazar kl. Va

Wyróżnienia:
Kacper Radzyński kl. Va
Emilia Szawerna kl. IVa

Gratulujemy!


III miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim

Julia Krzyżok , uczennica klasy VI b zdobyła trzecie miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Był już to kolejny etap eliminacji, pierwszy odbył się w szkole podczas Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, gdzie Julia zajęła miejsce II, zaś jej koleżanka Kaja Rybarz (uczennica klasy V b) stanęła na podium jako pierwsza. Teraz przed Julką wielka scena w Rydułtowach, gdzie odbędzie się konkurs powiatowy. Życzymy powodzenia a za dotychczasowe momenty wzruszeń serdecznie dziękujemy!


I miejsce w III Powiatowym Konkursie Ortograficznym

Adrian Swoboda, zwycięzca Szkolnego Konkursu Ortograficznego, okazał się także najlepszym uczestnikiem III Powiatowego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 08.03.2017r. w Rydułtowach. Adrian przygotowywał się długo do dyktanda, analizował wyjątki ortograficzne oraz przeróżne łamańce językowe. Wszyscy cieszymy się, że zaangażowanie i praca ucznia przyniosły tak wspaniałą nagrodę ! Gratulujemy raz jeszcze!


Spotkania z książką w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie

Uczniowie klas IV-VI rozpoczęli niebanalne lekcje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie. Lekcje biblioteczne prowadzi pani Justyna Lazar i to ona, absolwentka naszej szkoły, przekonuje wychowanków do czytania. W czasie kameralnych spotkań uczniowie dotykają najstarszych bibliotecznych eksponatów, uczą się gatunków literackich, zapoznają się z czytelniczymi ciekawostkami. Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom wzrośnie liczba pasjonatów czytelnictwa!


Spotkanie po dwudziestu latach…

Uczniowie, którzy zechcieli bawić się z nami na ostatniej karnawałowej dyskotece musieli przebrać się za postać, którą pragną zostać w przyszłości. Mieliśmy całkiem pokaźną grupę personelu medycznego, było też wiele aktorek, tancerek, kosmetyczek. Korytarzami kroczyli chemicy, dziennikarze, architekci, żołnierze ... A pośród nich szlachetne jury, które wybierało Króla Balu! Zwycięzcą okazała się pielęgniarka Paulina Osadnik ! Gratulujemy serdecznie a wszystkim dziękujemy za fantastyczną zabawę, zaangażowanie i ogromne poczucie humoru!


Z życia biblioteki, czyli TŁUSTY CZWARTEK w bibliotece

W tłusty czwartek od rana przez naszą bibliotekę przeszły tłumy czytelników, które szukały dla siebie ciekawej książki. Atrakcją dnia okazały się papierowe pączki z zabawnymi komplementami oraz ciekawymi zagadkami. Przygotowali je dla czytelników bibliotekarze wraz z uczniami kółka. Szczęśliwy znalazca, kiedy rozwiązał łamigłówkę, w nagrodę mógł wypożyczyć książkę! Zabawie jak zwykle towarzyszyły spontaniczne rozmowy o nowościach wydawniczych. Największym powodzeniem cieszyły się książki fantasy oraz reportaże. Do zobaczenia w bibliotece, pamiętajcie, tam nie musi być cicho!


GMINNY KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-III "KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE"

Na terenie naszej szkoły w Stumilowym Lesie odbyło się nagrodzenie zwycięzców konkursu plastycznego. Podczas imprezy zwycięzcy mogli miło spędzić czas z przyjaciółmi Kubusia Puchatka. Na uczniów czekało wiele atrakcji takich jak: rozpoznawanie przysmaków Królika, rozwiązywanie zagadek Mądrej Sowy, masażyki Prosiaczka czy zabawy Tygryska. Na sam koniec czekała na nich miła niespodzianka czyli wyniki i nagrody książkowe.

Klasy I
I miejsce PATRYCJA KARWOT SP Czyżowice
II miejsce JUSTYNA ŁUKASZCZYKIEWICZ SP Czyżowice
III miejsce JULIA GAJDERA SP Czyżowice

Wyróżnienia:
AMELIA CZEKALSKA SP Rogów
MARTYNA BANKO SP Rogów

Klasy II
I miejsce MAGDALENA POŚPIECH SP Rogów
II miejsce KAJETAN DZIAĆKO SP Rogów
AGATA BUGLA SP Gorzyce 2

III miejsce NATALIA BOBRZYK SP Gorzyce 2
OLIWIA PISZEWSKA SP Czyżowice

Wyróżnienia:
CYPRIAN SWOBODA SP Rogów
KAMIL BAŻAN SP Rogów
MAJA NOWAK SP Rogów
JULIA WIJA SP Rogów
JACEK MANDRYSZ SP Rogów

Klasy III
I miejsce MARCELINA MANDRYSZ SP Gorzyczki
II miejsce BARTOSZ KACZMARCZYK SP Gorzyczki
III miejsce PIOTR CICHY SP Rogów

Wyróżnienie:
KLARA ADAMIK SP Czyżowice

Wszystkim zwycięzcą gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


REKRUTACJA

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie ogłasza zapisy dzieci do klasy pierwszej na rok szkolny 2017 / 2018.
Terminy rekrutacji :
- od 13 marca do 24 marca 2017 r. przyjmowane są zgłoszenia o przyjęcie ucznia do klasy I szkoły podstawowej dla kandydatów zamieszkałych w obwodzie szkoły oraz wnioski kandydatów na uczniów klasy I zamieszkałych poza obwodem szkoły.
Zapraszam do zapoznania się z :
- Procedurami rekrutacji do klasy I w roku szkolnym 2017 / 2018 Strona 1 Strona 2 Strona 3 Strona 4
- Harmonogramem czynności w postępowaniu rekrutacyjnym
- Kryteriami rekrutacji dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły
- Formularzem zgłoszenia dziecka do klasy I
- Formularzem wniosku o przyjęcie dziecka do klasy I


Otwarta lekcja z języka niemieckiego dla rodziców

23 lutego odbyła się w naszej szkole w klasach III lekcja otwarta z języka niemieckiego, na którą zaprosiliśmy rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych. Uczniowie utrwalali słownictwo związane z domem, pomieszczeniami, meblami w formie rozmaitych zabaw i gier edukacyjnych. Nie zabrakło też ćwiczeń interaktywnych z wykorzystaniem komputera i projektora. Jedną z lubianych zabaw była też gra z klapkami na muchy, którymi nasi uczniowie uderzali w nazywane przedmioty przedstawione na obrazkach… Trzecioklasiści dobrze się bawili, ćwicząc jednocześnie słownictwo.


Dzień Kobiet w naszej bibliotece

8 marca z okazji Dnia Kobiet czytaliśmy naszym czytelnikom książki o przygodach Neli. Wybraliśmy specjalnie tą serię, gdyż jest ostatnio bardzo poszukiwana przez czytelników. Oglądaliśmy również reportaże Martyny Wojciechowskiej. Dużo dyskutowaliśmy na temat przeczytanych fragmentów. Podróże, pamiątki z podróży, ciekawe miejsca, nawet kulisy pracy reporterów – to coś co wywołało wiele emocji, wspomnień. Cieszymy się, że udało się nam zaciekawić naszych czytelników!! Zobaczymy co powiecie na nowe książki, które zamówiliśmy dla was!? To będą nowe przygody z książką…


Dzień Kobiet

Tradycyjnie w naszej szkole dnia 08.03.2017 odbyła się uroczysta akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym roku uroczystość była uświetniona przedstawianiem przygotowanym przez uczniów klasy VIA. Przedstawienie to pokazywało w prosty sposób wartość każdej kobiety jej niezastąpioną rolę w życiu codziennym i uczyło szacunku dla każdej kobiety.


Gość w naszej szkole

22 lutego 2017 roku w naszej szkole gościliśmy lokalnego rzeźbiarza, pana Józefa Burszyka z Bełsznicy. Jego zamiłowaniem jest rzeźbienie postaci. Chlubą jest rzeźba w czarnym dębie sprzed 2000 lat. Wyrzeźbił postać Chrystusa w drzewie certyfikowanym przez AGH w Krakowie. Jeo prace podziwiane są na dwóch półkulach. Uczniowie oraz pracownicy szkoły mieli możliwość podziwaiać wytwory pana Burszyka, wysłuchać ciekawostek o drewnie, posmakować drewna, a także spróbować techniki rzeźbiarstwa. Spotkanie z niecodziennym artystą cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Ta lekcja długo zapadnie nam w pamięci. Dziękujemy!!!


Sing Along

Miło nam poinformować, że w dniu 29.02.2017 dzieci z naszej szkoły wzięły udział w corocznej edycji festiwalu piosenki angielskiej Sing Along.
Przedstawicielami naszej szkoły byli: Julia Krzyżok, Dominika Juzek, Natalia Matus, Karolina Janczyk, Danuta Serafin i Nikola Wierzgoń.


Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego "Maski karnawałowe"

Z wielką przyjemnością podajemy wyniki konkursu. Jury miało bardzo trudne zadanie bowiem dostarczone przez uczniów maski były pięknie wykonane i bardzo różnorodne. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Rozdanie nagród i dyplomów już wkrótce.

Klasy I-III

I miejsce: Paweł Smyczek, Alicja Polok, Julia Krajewska
II miejsce: Martyna Banko, Roksana Hajok
III miejsce: Antonina Kamczyk

Wyróżnienie: Amelia Czekalska, Karolina Piszczan

Klasy IV-VI

I miejsce: Agata Klon
II miejsce: Edyta Stwiertnia
III miejsce: Emilia Lubszczyk

Wyróżnienie: Emilia Rybarz, Martyna Tomala


Bal karnawałowy

14 lutego odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W tym dniu nasza szkoła zamieniła się w zaczarowany świat wróżek, czarownic, księżniczek, tancerek, piłkarzy, policjantów. Bal poprowadziły panie z Kreatornii. Już od pierwszych taktów skocznej muzyki zachęcały dzieci oraz nauczycieli do wspólnej zabawy. Atmosfera podczas balu była fantastyczna. Niestety czas dobrej zabawy upłynął szybko. Był to dla nas niezapomniany dzień i już czekamy na następny przyszłoroczny taki bal.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sponsorowanie Kreatornii.


Walentynkowe szaleństwa

14 lutego szkoła przepełniona była walentynkowymi szaleństwami. Sale lekcyjne odwiedzała walentynkowa poczta (wywołując zresztą nieopisane emocje), na korytarzu można było zrobić sobie zdjęcie iście serduszkowe, a w bibliotece czekała randka w ciemno z… książką! To nie koniec atrakcji. Umówiliśmy się także z wami na „Walentynkowy podwieczorek filmowy”, na który jak się spodziewaliśmy, licznie przybyliście. Dziękujemy Wam za udział w tych szalonych zabawach, życzymy także, by ten serdeczny nastrój udzielał się wszystkim nie tylko w walentynki !
Liczne fotorelacje na facebooku.


Cyfrowobezpieczni uczniowie kręcą filmik

Nasi uczniowie po raz kolejny brali udział w zabawach dotyczących promowania bezpiecznego korzystania z Internetu. Podsumowując cykl lekcji postanowili nakręcić krótki filmik.
Zapraszamy wszystkich do oglądania! https://www.youtube.com/watch?v=1IlT2dH2m-8

Jak zwykle aktorzy spisali się wzorowo !


Zajęcia na podwórku

W tym roku zima jest piękna, dlatego jeśli tylko możemy korzystamy z jej uroków. Niektóre klasy na zajęciach wychowania fizycznego wybrały się na podwórko szkolne, gdzie świetnie się bawiły. Niektórzy próbowali swoich sił zjeżdżając z „górki na pazurki” na listkach , inni próbowali ulepić bałwana, była również walka na śnieżki i wiele innych atrakcji. Zabawa była bardzo udana, ale czas szybko minął i trzeba było wracać do szkoły.


Kopciuszek w gimnazjum

Uczniowie z klas 1-3 zostali zaproszeni do gimnazjum na przedstawienie pt. „ Kopciuszek w rytmie disco polo”. Wszyscy dobrze znamy bajkę o Kopciuszku, ale ta którą zobaczyliśmy była inna. Akcja rozgrywa się współcześnie, Kopciuszek i jej siostry to nasze starsze koleżanki, książę to ich kolega, a najdziwniejsze było to, że na balu tańczyli w rytmach piosenek disco polo. Przedstawienie bardzo się nam podobało.


Zaczytajmy się przy podusi ...

Pragniemy wszystkim małym i dużym czytelnikom przypomnieć, że w lutym kolejny raz spotykamy się na „Czytankach przy podusi.” 8 lutego będziemy podróżować wraz z tajemniczą, urzekającą blondynką Nelą – małą reporterką. Tym razem w serii reportażu rozkochamy Was do szaleństwa. Poza tym jak zwykle zapraszamy do biblioteki, ponowiliśmy akcję „W bibliotece nie musi być cicho”. Wszystkich zachęcamy do obejrzenia filmiku zwiastującego to wydarzenie!
https://www.facebook.com/sp2.rogow/


Szanowni Rodzice

W imieniu Pani Dyrektor Delegatury w Rybniku Alicji Bartkowiak zapraszam rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Rogowie na spotkanie z pracownikami Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatury w Rybniku, dotyczące wdrażania zmian w systemie oświaty od września 2017r.
Informuję, że spotkanie odbędzie się dnia 17 lutego 2017r. o godz. 17.00 w Wiejskim Domu Kultury w Gorzycach, ul. Kopernika 8, 44-350

Z poważaniem Dyrektor Szkoły Ilona Kisiel


Działalność szkoły w pierwszym semetrze

Działalność szkoły 2016 I semestr


Spotkanie z babcią i dziadkiem , rodzicami oraz przedszkolakami w klasie II b!!!

Już tradycją jest, że uczniowie klasy II b w styczniu zapraszają swoich dziadków do naszych skromnych progów. Uczniowie zaskoczyli w tym roku dziadków nieco inną częścią artystyczną, a mianowicie Jasełkami którym towarzyszyły postacie z różnych bajek. W to styczniowe popołudnie odwiedziła nas Dziewczynka z zapałkami, Kopciuszek, Sierotka Marysia, Smerfetka, Stary Rybak, Kopciuszek, Pinokio i nie zabrakło też Jasia z Małgosią. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami… Nieco później odwiedzili nas rodzice. Miło było popatrzeć jak rodzice wychodzą zadowoleni ze swoich małych pociech. A już następnego dnia odwiedziły nas przedszkolaki, które cały występ siedziały skupione i zapatrzone w naszych małych aktorów. Wszystkie spotkania przebiegały w miłej atmosferze, a uczniowie klasy II b obiecali publiczności kolejne występy.


W zakamarkach telewizji…

Tym, którzy chcieli rozpocząć ferie nietypowo zaproponowaliśmy wycieczkę do TVS Silesia. Telewizję zwiedziliśmy 17 stycznia, wybraliśmy się tam wspólnie z innymi dziećmi w ramach wycieczki organizowanej przez Gminne Centrum Kultury. Na portierni czekał Mirosław Riedel, który nas oprowadził po zaułkach TV. Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić TVS, ale też zobaczyliśmy jak powstaje program, a w kilkuminutowej przerwie poznaliśmy lokalne gwiazdy, m.in. Ninę Nocoń z programu „Cafe Silesia”. W drodze powrotnej zajrzeliśmy do Muzeum Śląskiego, gdzie obejrzeliśmy wystawę dotyczącą historii Górnego Śląska. Tak bardzo zintegrowaliśmy się z dziećmi naszej gminy, że wróciliśmy dopiero późnym popołudniem. To była wspaniała przygoda!


Akcja "W bibliotece nie musi być cicho"

W ramach akcji czytelniczej uczniowie naszej szkoły byli zachęcani do czytania książek. Czytaliśmy bajki braci Grimm, fragmenty książek A. Maleszki pt. ” Magiczne drzewo”, „ Dzieci świata” Martyny Wojciechowskiej, „ O dwóch takich…” Łukasza Żelechowskiego, „ Koszmarny Karolek”- Francesca Simon i wiele, wiele innych.
Uczniowie brali udział w lekcjach bibliotecznych, warsztatach czytelniczych. Chętni czytelnicy uczestniczyli również w czytaniu podczas wielkich przerw międzylekcyjnych, które miało miejsce w szkolnej bibliotece. Reklamując ciekawe książki nie zapomnieliśmy też o ich filmowej ekranizacji. Podobne akcje będziemy organizować po feriach.
Zapraszamy!!


Szkolny konkurs czytelniczy "Mistrz czytania wierszy"

12 stycznia odbył się w szkole konkurs, w którym uczniowie losowali wybrane przez bibliotekarzy wiersze i mając zaledwie kilka minut na przygotowanie, czytali je jak najpiękniej potrafili. W konkursie wzięło udział 51 uczniów. Oto wyniki:
W kategorii kl. I-III
1miejsce – Emilia Hajok
2miejsce – Beata Czyż
3 miejsce – Ramona Kamczyk
Wyróżnienie: Karolina Piszczan
W kategorii kl. IV-VI
1miejsce – Emilia Szawerna
2miejsce – Emilia Kampka, Milena Nowak
3 miejsce – Karolina Lazar
Ogromnie się cieszymy, że nasi uczniowie tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie do konkursu. Gratulujemy im odwagi, chęci, no i życzymy powodzenia w następnych konkursach.


Zaproszenie do konkursu czytelniczego

Drodzy czytelnicy naszej szkoły!
Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie pt „ Książka w podróży”. Chętnych uczniów z klas IV-VI prosimy o napisanie streszczenia przeczytanej książki przygodowej, którą ostatnio przeczytali. Do streszczenia należy dołączyć plakat związany tematycznie z przeczytaną książką. Chętni uczniowie klas I-III przygotują tylko plakat. Celem konkursu jest zachęcenie kolegów/ koleżanek do przeczytania przedstawionych książek. Prace będą oceniane w kategorii klas I-III, IV-VI. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone!
Zapraszamy!!


ŚWIĘTA

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


Jasełka 2016

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli- katechetów i nauczyciela muzyki. Nie inaczej było w tym roku : 22. grudnia 2016 r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Pani dyrektor szkoły Ilona Kisiel, zastępca dyrektora Pani Teresa Sosna, proboszcz naszej parafii Bernard Rak, nauczyciele, uczniowie. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś nasi aktorzy i zespół muzyczny. Publiczność miała okazję przeżyć historię Marii i Józefa. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i tańcem, tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Na zakończenie Pani dyrektor szkoły złożyła wszystkim życzenia świąteczne i podzieliła się opłatkiem z przewodniczącymi klas.

Wszystkim życzymy otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, powodujących przemianę w innych i w nas samych... " bo zawsze wtedy jest Boże Narodzenie".


Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

SDBC w Szkole Podstawowej w Rogowie odbył się 16 grudnia 2016r. W tym dniu odwiedził szkołę Edukator - Pani Paulina Paleczna-Brzuska.
Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej z wszystkimi uczniami naszej szkoły, gdzie Edukator poruszał problemy związanie z bezpieczeństwem w sieci oraz miejscach gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożenia. Zaprezentowany został film nt. cyberzagrożeń, który przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa.
Po zebraniu ogólnym odbyły się warszaty. W klasach III tematyka dotyczyła zasad bezpiecznego poruszania się w sieci oraz reklam. W klasach VI były poruszane problemy nt. ochrony wizerunku i poszanowaniu godności, został także zaprezentowany film zwiazany z tą tematyką. Uczniowie chętnie oraz aktywnie uczestniczyli w zajęciach, mieli okazję do wyrażania swoich opinii oraz zadawania pytań.


Drodzy Rodzice!

Mijający weekend możemy zaliczyć do tych magicznych, choć do świąt zostało jeszcze trochę czasu..... 17 listopada przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Szlachetna Paczka". W tym roku wybrałyśmy rodzinę, w której matka samotnie wychowuje dziecko / dzieci z niepełnosprawnością. Nasza rodzina nie miała zbyt wygórowanych potrzeb- były to artykuły spożywcze, ubrania, chemia.... Dzięki Waszej uprzejmości i hojności, pomimo tylu akcji organizowanych przez naszą szkołę, po raz drugi spełniliśmy marzenia! może były one bardzo przyziemne, zwyczajne...ale dla Nich były wielkie.... Chciałybyśmy podziękować Wszystkim!Każdemu z osobna i wszystkim razem!!!! Po raz kolejny społeczność rogowska pozwoliła uwierzyć w magie świąt....i dała nadzieję wątpiącym.... dziękujemy z całego serca!!!!
D. Oślizło, M. Szymiczek


Mikołajki w klasie I i II

Mikołajki w najmłodszych klasach naszej szkoły upłynęły już w świątecznej atmosferze. Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili Żorskie Centrum Edukacji Regionalnej, gdzie zostali zapoznani ze zwyczajami i tradycjami związanymi z okresem Bożego Narodzenia na Śląsku. Dzieci miały okazje osłuchania się z gwarą co dla niektórych było wielkim zaskoczeniem. Największą atrakcją okazało się jednak pieczenie ciasteczek. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy w Rybniku seansem "Kubo i dwie struny".


Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI

Drogi Darczyńco,
Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!

Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.

Cieszymy się, że jesteś częścią tej radości, którą przeżywała obdarowana rodzina podczas dostarczenia Paczki.
Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem SLA-2572-532635), chciał przekazać kilka słów od siebie.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki. Pani Zofia niezmiernie ucieszyła się z przyborów do robienia świątecznych ozdób oraz kurtki dla syna, otwierając kolejne paczki miała łzy w oczach. Michał cały czas kręcił z niedowierzaniem głową, lecz kiedy zobaczył pas ciesielski, jego oczy rozbłysły radością. Ola najbardziej ucieszyła się z kosmetyków i nowych ubrań oraz kapci, które od razu założyła. Jednak największą radość sprawiało jej patrzenie na uśmiech mamy.Powiedziała, że darczyńcy są dla niej: "Darem od Boga".


Czytanki przy podusi

13 grudnia o 15.00 uczniowie naszej szkoły spotkali się, by czytać przy podusi. W tym dniu gościliśmy również Laureatów Międzyszkolnego Konkursu Literacko - Artystycznego „Zostań Łowcą Kultury” , którym oficjalnie wręczono dyplomy z gratulacjami oraz nagrody. Zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania fragmentów „Tajemnicy mostu” Andrzeja Maleszki , bo tę właśnie książkę rozpoczęliśmy czytać. Zebrani uczniowie byli zachwyceni taką formą spędzania czasu. W przerwie napili się soku, poczęstowali ciastkiem oraz odpowiadali na pytania konkursowe dotyczące czytanej książki. Zgodnie stwierdzili, że chcą wpisać na stałe do szkolnego kalendarza tego typu imprezy. A więc do następnego razu!


Szlachetna Paczka

Nadal potrzebujemy:
- kluczy i śrubokrętów
- poduszki
- książki i ćwiczeń do języka angielskiego „Oxford Solutions” cz.2
- zeszyty, piórnik, nożyczki, przybory do pisania
- buty damskie- adidasy rozmiar 40, zimowe botki rozmiar 38
- buty męskie – adidasy rozmiar 46
- męskie: koszulki, bluzy, spodnie, zimowa czapka i kurtka rozmiar M
- damskie : piżama, bluza, legginsy, jeansy rozmiar 36
- artykuły spożywcze: mleko w kartonach, makarony, olej

Liczymy na Was

Rzeczy można przynosić do piątku.


Piłka Nożna Halowa

6 grudnia nasza drużyna zdobyła 3 miejsce w Międzynarodowych "Mikołajkowych" Zawodach w Piłkę Nożną Halową w Gorzyczkach.
Skład:
Jakub Rybarz, Jakub Frydrych, Jakub Sochacki, Kacper Nieszczesny, Jakbu Ciuberek, Kacper Radzyński, Tymoteusz Sosnecki
GRATULACJE!!!


Zakończenie akcji Święty Mikołaj potrzebuje Twojego serca!

Czwartego grudnia dostarczyliśmy do celu wszystkie zebrane dary. Przypominamy, że słodycze zbieraliśmy na mikołajkowe paczki dla dzieci z Domu Samotnych Matek z Dziećmi MONAR-MARKOT, Głubczyce – Zopowy. Zbiórkę organizowaliśmy wspólnie z Fundacją Górnośląska Akademia Umiejętności. Pragniemy tutaj podziękować tym, którzy nas wsparli chociażby najmniejszym, drobnym łakociem. Zebraliśmy kilka kartonów słodyczy, które zapewnią dzieciom z ośrodka radosne mikołajki. Dom, który odwiedziliśmy potrzebuje wsparcia. Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą życzliwą pomoc. Uczymy wspólnie nasze dzieci otwartości serca, szlachetności i tej tak potrzebnej dziś spontanicznej bezinteresowności. Dziękujemy, że towarzyszycie naszym działaniom!


Szopki Bożonarodzeniowe

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Rogowie wraz z całymi rodzinami do wykonania Szkopek Bożonarodzeniowych. Szopki można dostarczać do 19.12.16r. na probostwie w Rogowie.


"Szlachetna Paczka"

Szanowni Państwo!
W związku z przystąpieniem Naszej szkoły do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Szlachetna Paczka" chcielibyśmy zapoznać Was z rodziną, którą wspólnie z P. Szymiczek wybrałyśmy. Liczymy na Wasze szlachetne serce i chęć pomocy! Pani Zofia (42 l.) samotnie wychowuje dwójkę dzieci Aleksandrę (18 l.) i Michała (18 l.)
Na co dzień pani Zofia pracuje w szkole jako sprzątaczka, lecz jeśli trafi się jakaś inna dodatkowa praca to stara się w miarę możliwości ją podejmować. Rodzina jest w trudnej sytuacji odkąd 3 lata temu rodzina byłego męża nagle przestała płacić alimenty na dzieci, przez co pani Zofia była zmuszona wziąć kredyty na bieżące potrzeby. Pensja pani Zofii (1700 zł) nie wystarcza na utrzymanie rodziny i spłatę zobowiązań. Po odjęciu kosztów utrzymania (607 zł) i lekarstw (50 zł) na życie pozostaje 347 zł na osobę, od czego jeszcze odliczane są raty zobowiązań. Przez niewielką ilość środków na utrzymanie, syn Michał musi mieszkać z chorym dziadkiem w osobnym mieszkaniu.
Syn pani Zofii wyświadcza drobne przysługi sąsiadom oraz opiekuje się chorym dziadkiem. Aleksandra jest sportowcem odnosi sukcesy w lekkoatletyce. Cierpi na depresję, ale jest niesamowitym wsparciem dla rodziny. Ta rodzina pomimo trudności i uczucia głodu, którego doświadczają, okazuje sobie wsparcie i miłość. Marzeniem pani Zofii jest to, aby jej dzieci po ukończeniu szkół znalazły pracę.
Rodzina najbardziej potrzebuje żywności, ponieważ często zdarza się, że rodzina nie ma pieniędzy na jedzenie. Potrzebują również odzieży i obuwia, ponieważ Pani Zofii nie stać na to, aby kupić dzieciom i sobie nowe ubrania i buty, a te które mają są już znoszone.

Potrzeby rodziny
I Żywność trwała:
Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach Inne: kakao, mleko w kartonach, mak, bakalie II Środki czystości i artykuły higieniczne. Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Szampon
III ODZIEŻ I OBUWIE
Lp Płeć Rodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe) 1 K zimowe jeansy 36 Szczupła wzrost 165 2 K letnie legginsy, koszulka bokserka 36 Szczupła wzrost 165 3 K zimowe bluza 36 Szczupła wzrost 165 4 K przejściowe piżama 36 Szczupła wzrost 165 5 M zimowe bluzy, spodnie, czapka, kurtka s/m Szczupła wzrost182 6 M letnie koszulki s/m szczupła wzrost182 7 K zimowe kurtka l rozmiar l
Obuwie
Lp Płeć Rodzaj (letnie / zimowe / przejściowe) 1 K zimowe botki 38 2 K przejściowe adidasy 40 3 M przejściowe adidasy 46 IV Materiały szkolne: Zeszyty, Nożyczki, Przybory do pisania, Piórnik; Inne: Książki i ćwiczenia do języka angielskiego Oxford Solutions cz.2, brak środków pieniężnych na zakup podręczników potrzebnych do nauki
V Wyposażenie mieszkania:
Koc, Poduszka
VI BRAKUJĄCE SPRZĘTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO: Czajnik elektryczny. Rodzina prosi o to, "jeśli oczywiście jest taka możliwość" ponieważ teraz wodę muszą grzać w rondelku ,co jest dla rodziny bardzo uciążliwe poza tym piec pobiera więcej energii niż pobierałby czajnik
VII. INNE POTRZEBY:
Aleksandra jest utalentowana plastycznie więc prosi o materiały do tworzenia kolorowych bombek (tasiemki bombki styropianowe) mogłaby je wtedy sprzedawać co wspomogłoby rodzinny budżet VIII Szczególne upominki:
Aleksandrze przydałyby się kosmetyki, Michałowi sprzęt do majsterkowania (klucze śrubokręty), a pani Zofia marzy o nowej torebce. Bardzo lubi czytać książki…. Przyniesione dary prosimy składać u p. woźnego bądź u wychowawców w terminie od 24 listopada do 08 grudnia 2016r.

Szczerze wierzymy , że dzięki Waszej pomocy kolejna rodzina znów uwierzy w ludzi…. Z góry dziękujemy za każdy dar.

Donata Oślizło, Mariola Szymiczek.


Laureatki Konkursu Gawędziarskiego "VII Fedrowani w godce"

Z ogromną przyjemnością i jeszcze większą satysfakcją pragniemy poinformować, że uczennice Karolina Lazar (klasa IVb) oraz Julia Krzyżok (klasa VIb) to tegoroczne laureatki konkursu gawędziarskiego „VII Fedrowani w godce”. Karolina zajęła II miejsce, zaś Julia III. Dziewczyny ujęły jury autentycznością gawęd, swobodnym opowiadaniem, dykcją, interpretacją, gestem… O randze konkursu świadczy fakt, że w tej edycji wystąpiło aż 53 gawędziarzy. Rywalizacja była ogromna. Przesłuchania miały miejsce 30 listopada, zaś uroczysta gala odbędzie się 10 grudnia o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Serdecznie gratulujemy sukcesu!


Andrzejkowe szaleństwo

Szereg imprez towarzyszyło w tym roku uczniom w andrzejkowym czasie. Zabawę rozpoczęliśmy dyskoteką, na którą zaproszono wszystkich podopiecznych klas IV-VI. W tym miejscu pragniemy podziękować chłopakom, którzy zajmują się tzw. obsługą sprzętu. Panowie spisali się na medal. Dzieci tanecznym krokiem wracały do domów. Zaś 30 listopada w mury szkolne zawitały wróżki, które przepowiadały przyszłość oraz sprzedawały, wcześniej upieczone, ciasteczka z wróżbą. Za każdą wróżbę należało zapłacić smakołykiem. Słodycze zostały przekazane na organizowaną w szkole Szlachetną Paczkę.


Reforma szkolnictwa

reformaedukacji.men.gov.pl
kuratorium.katowice.pl


Zagraniczne wojaże IVA

Uczniowie klasy IV a wzięli udział w wycieczce do pobliskiej Ostravy- Vitkovice. Celem wizyty u naszych sąsiadów było zwiedzenie "Świata Techniki". Jest to miejsce, gdzie zwiedzający w formie zabawy poznają różne ciekawostki z wielu dziedzin nauki i techniki. Uczniowie mogli się pobawić, dokonać odkryć, odpocząć, przetestować na własnej skórze -jednocześnie zdobywając wiedzę. Odkrywali jak funkcjonuje miasto, ludzkie ciało, sprawdzali jak powstaje tęcza, burza i wiele wiele więcej.


Eko-Uczeń

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zadaniu realizowanym przez Gminę Gorzyce " Eko- Gorzyce edukacja ekologiczna mieszkańców".
Głównym celem było wyrobienie właściwych nawyków związanych z segregacją śmieci wśród młodych osób. W ramach tego zadania Gmina Gorzyce zorganizowała konkurs "Zrób ze śmieci nowe rzeczy" . Do finału konkursu zakwalifikowała się praca uczennicy Julianny Lazar. Nasi uczniowie wzięli także udział w prelekcjach ekologicznych a na zakończenie zaprezentowali swoją wiedzę w Gminnym Konkursie " Eko-Uczeń".
W kategorii klas I-III reprezentowali nas : Zosia Porwoł, Kacper Pytlik oraz Kamil Klimanek. W kategorii klas IV-VI drużyna w składzie : Julianna Lazar, Paulina Osadnik oraz Jakub Rybarz zajęła I miejsce. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z konkursu na stronie Gminy Gorzyce
www.gorzyce.pl/galeria/


Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada klasa III B uczciła Światowy Dzień Pluszowego Misia przynosząc do szkoły swoje pluszaki. Każdy uczeń mógł przynieść swoje ulubione maskotki ( nie tylko misie ) i w czasie zajęć zaprezentować je. Uczniowie chętnie przedstawiali swoje przytulanki, ich imiona, opowiadali historie ich otrzymania. Na zakończenie zajęć zrobili pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień w szkole bardzo się dzieciom podobał i chętnie do niego powrócą we wspomnieniach.


„Dzwonnik z Notre Dame”

W piękny listopadowy poranek uczniowie klas I - III pojechali do Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu na spektakl muzyczny "Dzwonnik z Notre Dame". Jest to piękna opowieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych wrażeń. Przypomniało im również, że nie należy sądzić ludzi po tym jak się ubierają czy jak wyglądają, ale patrzeć co mają w głębi duszy i w sercu. Spektakl dzieciom bardzo się podobał.


Zwycięzcy Międzyszkolnego Konkursu Literacko – Artystycznego „Zostań Łowcą Kultury”

Z prawdziwą przyjemnością pragniemy poinformować, że zwycięzcą Międzyszkolnego Konkursu Literacko - Artystycznego „Zostań Łowcą Kultury” jest Paweł Wojak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Radlinie, który wzruszająco opowiedział o Pomniku Ofiar Szybu Reden. Komisja oprócz ukazanych walorów obiektu przede wszystkim doceniła ujmującą formę opisu. Miejsce drugie zajął Stanisław Brachmański, uczeń Szkoły Podstawowej w Turzy Śl., który przedstawił historię obrazu Matki Boskiej Fatimskiej z kościoła w Turzy Śl. Trzecie miejsce zdobył Antoni Krzyśkow ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Radlinie prezentujący historię Pomnika Powstańców Śląskich w Radlinie. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie oraz udział w konkursie.


Zdrowo jem, więcej wiem!

Pierwszoklasiści wiedząc, że zdrowe odżywianie ma wielki wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu postanowili przygotować pod okiem wychowawcy smaczną sałatkę owocową. Przed przystąpieniem do pracy wysłuchali pogadanki dotyczącej higieny pracy. W trakcie przygotowywania sałatki docenili zalety pracy zespołowej. W końcu nadszedł czas degustacji. Dzieci postanowiły wpisać sałatkę w menu rodziny. Tego dnia wszystkie zajęcia krążyły wokół tematu zdrowia. Uczniowie zapoznali się z piramidą zdrowia, podawali zalety spożywania owoców i warzyw, nauczyli się piosenki „Witaminki”, przedstawili znanymi środkami plastycznymi owoce i warzywa. Zajęcia cieszyły się wielkim zaangażowaniem uczniów, więc na pewno powtórzymy je jeszcze.


Zebranie rodziców

Informujemy, że 16 listopada 2016r. o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej w Rogowie odbędzie się zebranie rodziców. Serdecznie zapraszamy.


11 listopada- święto wszystkich Polaków.

11 listopada to wyjątkowy dzień w życiu każdego Polaka-patrioty. Z tej okazji dn .10. XI. 2016 r. w murach naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 98 rocznicę niepodległości Polski. Charakter akademii był bardzo wzniosły i pełen wspomnień. Występujący uczniowie ubrani na galowo z dumą i przejęciem recytowali wiersze, śpiewali pieśni legionowe i patriotyczne. Publiczność wynagrodziła ich występ gromkimi brawami.


Nauka przez sztukę żywego słowa.

W piątek 4. XI. 2016 r. zawitał do nas teatr Kurtyna z Krakowa . Aktorzy przedstawili spektakl pt." O jeden krok za daleko". Uczniowie klas IV- VI obserwowali profesjonalną grę aktorską, podziwiali rekwizyty i czynnie uczestniczyli w spektaklu. Problemy poruszane w przedstawieniu uświadomiły uczniom,że poprzez swoje lekkomyślne postępowanie możemy skrzywdzić wiele osób. Przemoc psychiczna i fizyczna, brak reakcji na krzywdę innych, obojętność to często pojawiające się problemy w szkole, na które należy zwracać uwagę i jak najszybciej reagować.
Po występie publiczność gromkimi brawami podziękowała aktorom za tak edukacyjny występ.


Stypendia Wójta Gminy Gorzyce

26 października br. w sali Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach, odbyła się uroczysta gala związana z wręczeniem tytułu honorowego "Gorzycka Perła '2016". W drugiej części uroczystości Gorzycka Perła przyznane zostały stypendia Wójta Gminy dla najzdolniejszych uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, uzyskali maksymalną liczbę punktów na sprawdzianie, a także zdobyli czołowe miejsca w konkursach na szczeblu co najmniej wojewódzkim. Tegorocznymi stypendystami wójta gminy zostali nasi absolwenci:
Kołek Matylda, Klon Łukasz, Bugla Artur, Kwaśnica Jakub, i Dziaćko Tymon.

Gratulujemy stypendystom, ich rodzicom oraz nauczycielom życząc dalszych sukcesów.

Gorzycka-Perła


Ogólnopolska akcja pisania listów do bardzo ciężko chorych dzieci

Zapraszamy wszystkich do udziału w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska poczta”, polega ona na pisaniu listów do bardzo ciężko chorych dzieci. Czasami wystarczy tak niewiele by pojawił się na czyjejś cierpiącej twarzy szeroki uśmiech… Wierzymy, że dzięki takim prostym gestom poprawimy samopoczucie tych, którzy na co dzień zmagają się z ogromnymi przeciwnościami i niesprawiedliwością losu. Zapiszcie się! Zostańcie wolontariuszami akcji. Czekamy na was!


Zawody sportowe

Reprezentacja Szkoły Podstawowej z Rogowa zdobyła I miejsce w gminnych zawodach w mini piłkę nożną, które to zawody odbywały się w Gorzycach na Orliku
GRATULACJE


Pasowanie na czytelnika

12 października uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na Czytelników Szkoły Podstawowej w Rogowie. W zaczarowany świat bajek i baśni, pierwszaków wprowadzili koledzy z klas II A i IIB. Kopciuszek, sierotka Marysia czy Kot w butach to tylko niektóre z pięknych i magicznych postaci, które przekazały bardzo ważne informacje dotyczące wypożyczania książek jak i zachowania się w bibliotece szkolnej. Po krótkim teście, Królowa Książek wraz z p. Małgorzatą Matus dokonały pasowania na czytelnika. Grono "młodych molików książkowych“ powiększyło się zatem o 12 młodych osób z klasy pierwszej.


Święty Mikołaj potrzebuje Twojego serca! Otwórz je – podziel się

Szkoła Podstawowa w Rogowie oraz Fundacja Górnośląska Akademia Umiejętności przeprowadzają zbiórkę darów – słodyczy. Zbieramy przeróżne smakołyki, które zostaną przeznaczone na mikołajkowe paczki dla dzieci z Domu Samotnych Matek z Dziećmi MONAR-MARKOT, Głubczyce. Akcja trwa w dniach : 03.- 14.11.2016r. Czekamy na twój dar ! Czekamy na twój gest ! Podziel się – nie jesteś sam…


Przyjaciele Przyrody

Uczniowie klasy II a, II b i III c zostali objęci projektem edukacyjnym na temat zasad pozbywania się odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Poprzez zabawę poznawali zasadę selektywnego wyrzucania odpadów obowiązujących w naszej gminie oraz znaleźli wiele rozwiązań ograniczenia liczby odpadów. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał dyplom Prawdziwego Przyjaciela Przyrody.


Ruszamy w teren z „Młodym Obywatelem”

Z prawdziwą przyjemnością pragniemy poinformować, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie przystąpili do ogólnopolskiego projektu „Młody Obywatel” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej. Nasi uczniowie kroczą ścieżką „Reportaż po sąsiedzku.” Niebawem będą pukać do drzwi absolwentów szkoły, by opowiedzieć innym o ich życiu. Trzymamy kciuki!


O tym jak klasy piąte z Ecikiem gadały i bananami się zachwycały…

Październikową słotę uczniowie klas piątych postanowili pokonać wybierając się na wspaniałą wycieczkę do kopalni „Guido”. Zjeżdżając szybem na poziom 320 m śpiewali powszechnie znaną piosenkę „Mam tę moc…”. I ta moc im się przydała, kiedy z szeroko otwartymi oczami przyglądali się górniczym wyrobiskom. Z uśmiechem witali się z górnikiem Ecikiem, uczyli się szacunku do ciężkiej pracy i historii Śląska. Nieco później oczyścili ubrania z kamiennego pyłu i udali się do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Wychowankowie zachwycali się kilkumetrowymi bananowcami oraz przeróżnymi roślinami egzotycznymi. Dzień był bardzo udany, pełen śmiechu, zachwytu i wrażeń.


Zbiórka na rzecz Domu Samotnej Matki

Samorząd Uczniowski oraz Fundacja Górnośląska Akademia Umiejętności dziękuje wszystkim, którzy wsparli zbiórkę darów dla ludzi w trudnych sytuacjach życiowych, matek z dziećmi, które były zmuszone opuścić swoje domy. Dziękujemy za okazane serce oraz szlachetną umiejętność dzielenia się z innymi


Dzień Edukacji Narodowej

14 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie zorganizowali wszystkim pracownikom placówki uroczystą akademię. Występy rozpoczęli od życzeń oraz podziękowań. Nieco później na scenie pojawiły się „panie nauczycielki - superbohaterki”, które wprowadziły do akcji dzielne pszczółki, te zaś opowiedziały o pracy wychowawców oraz o ich niegasnącym zapale. Występom towarzyszyły piosenki w wykonaniu szkolnego chóru.
Z okazji tego wyjątkowego dnia jeszcze raz wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy ciepłego i niegasnącego uśmiechu. Serdeczności na co dzień, cierpliwości, szlachetności oraz wytrwałości w spełnianiu marzeń.


DRODZY RODZICE

Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Katowicach zaprasza do udziału w ankiecie oceny działań promujących program „Owoce i warzywa w szkole” zrealizowanych w roku szkolnym 2015/2016. Ankieta jest dostępna po linkiem http://owocewszkole.org/ankieta/ i będzie aktywna tylko do 28 .10.2016r.


"Przybornik do szycia" Julianny Lazar

Na stronie www.gorzyce.pl przedstawiono 10 wybranych prac nadesłanych na gminny konkurs ekologiczno-plastyczny " Zrób ze śmieci nowe rzeczy ". Miło nam poinformować, że wśród nich znalazł się "Przybornik do szycia, ale niekoniecznie"wykonany przez uczennicę naszej szkoły - Juliannę Lazar z klasy VI a. Konkurs ma formę głosowania internetowego ( do 24 października ) - wygra praca, która zbierze najwięcej głosów internautów. Zachęcamy gorąco do odwiedzenia oficjalnej strony Gminy Gorzyce i zagłosowania na "Przybornik" Julianny !


Niezapomniana lekcja resuscytacji za nami!!!

Dziś, tj. 17 października 2016r. łącznie 30 uczniów z klasy trzeciej i czwartych wzięło udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób! Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem wczoraj (16 października) obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Chętni uczniowie dokładnie o godzinie 12.00 do 12.35. z wielkim zaangażowaniem wykonywali resuscytację przy manekinach. Wykazali się wiedzą i umiejętnościami. Cały przebieg wydarzenia odbywał się zgodnie z regulaminem. Były bilety, kamery, zdjęcia, profesjonaliści w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy (pielęgniarki), a także osoba, która czuwała nad bezpieczeństwem zebranych w sali - strażak. Dziękujemy za pomoc pani Darii Błaszczok, Ewie Moczała oraz panu Florianowi Glenc.


Z babcią zawsze jest ciekawie…

13 października 2016r Pierwszoklasistów odwiedziła pani Irena Benauer – babcia jednego z uczniów klasy pierwszej, parafianka Rogowa. Opowiedziała ona o zabawach i grach w jakie ona się kiedyś bawiła wspólnie z rówieśnikami. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści babci. Zadawały mnóstwo pytań. Uwierzyć wręcz nie mogły, że nie było komputerów, tabletów, sprzętu RTV, MP3, telefonów komórkowych, a telewizor był jeden w wiosce. Wspominała z uśmiechem na twarzy, że mężczyźni chcąc obejrzeć mecz piłki nożnej w niedzielę szli do domu właściciela telewizora. Było tam wtedy ciasno i tłoczno, ale bardzo wesoło! Kobiety w tym czasie gotowały obiad i zajmowały się dziećmi. Największym zdziwieniem małych słuchaczy był fakt, że w telewizji były dwa kanały telewizyjne. Warunki życia były o wiele trudniejsze i surowsze, a niżeli dotychczas. W większości domów były dwa pokoje. W jednym wszyscy spali, zaś w drugim przygotowywali posiłki i przyjmowali gości. Nie było łazienki ani bieżącej wody, nie mówiąc o centralnym ogrzewaniu. W wiosce był jeden sklep w którym było wszystko co można było spotkać na rynku. O owocach południowych takich jak pomarańcze czy banany można było tylko myśleć przed świętami. Dzieci z utęsknieniem czekały na święta, bo wiedziały, że może będą rarytasy. Za kawą, czekoladą, czy nawet papierem toaletowym stało się w bardzo długich kolejkach, a i tak nie wszystkim udało się kupić upragnione produkty. Zabawki były drewniane lub szyte z różnych kawałków materiału. Drogi były polne i wyboiste. Jeżeli w wiosce był jeden samochód, to było dobrze. Wszędzie chodziło się pieszo. Pomimo bardzo trudnych warunków, ludzie i tak częściej niż obecnie się odwiedzali i rozmawiali ze sobą. Więcej czasu spędzali ze sobą. Dzieciom bardzo spodobała się ta lekcja historii, prowadzona przez panią Benauer. Uczniowie jednogłośnie orzekli, że będą zapraszać kolejne babcie, a potem i dziadków do klasy. Wszystkim babciom i dziadkom życzymy duuużo zdrowia i do zobaczenia w Szkole Podstawowej w Rogowie!


Cyberkonkurs


Konkurs

W ramach projektu "Wnuki i dziadkowie tworzą w Rogowie" został ogłoszony konkurs.

Regulamin konkursu fotograficznego


Wycieczka

W dniu 5.10.2016r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Na miejscu uczestnicy zostali przywitani przez miłą Panią przewodnik, która z wielkim zaangażowaniem oprowadzała po muzeum. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć eksponaty dotyczące wyrobów piekarniczych, ale również użytku codziennego z dawnych lat. Zwiedzaniu towarzyszyła prelekcja filmu pt. Chleb, dzięki której uczniowie wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą wypieku chleba. Największą atrakcją wycieczki, był wypiek własnej bułki plecionki, którą uczniowie mogli zjeść po zakończeniu zwiedzania. Pomimo deszczowego dnia uczniowie wrócili z uśmiechami na twarzy.


Podręczniki w szafkach

Dyrektor szkoły wraz z nauczycielami jeszcze raz pragnie poinformować rodziców, że wszystkie klasy posiadają szafki, w których uczniowie mogą pozostawiać swoje podręczniki, zeszyty czy przybory. Prosimy zachęcić dzieci do korzystania z tego przywileju, by nie doprowadzać do noszenia zbyt ciężkich tornistrów.


MAKULATURA

Informujemy, że w dniach 17.10.2016 r. – 15.11.2016 r. na terenie naszej szkoły odbędzie się zbiórka makulatury. Można ją przynosić do Pana Woźnego. Makulatura powinna być spakowana w 5 kg paczki i podpisana . Zachęcamy do udziału w zbiórce.


Europejski Dzień Języków

Jak co roku 29.09.2016 odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Uczniowie i nauczyciele spotkali się razem na sali gimnastycznej aby uczestniczyć w akademii i przedstawieniach zorganizowanych z tej okazji.

I tak dzieci klas młodszych przygotowali słuchowisko z naturalnymi odgłosami zwierząt na podstawie piosenki Old MacDonald. Piosenkę o pogodzie zaśpiewały nam dziewczynki z klasy IVA. Wspólną korzyścią dla wszystkich było poznanie niektórych ciekawych metod uczenia się języków obcych. Nie zabrakło również języka niemieckiego w piosence pod tytułem Ein Stern. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie historyjkę o Murzynku Bambo w wykonaniu uczniów klasy VIA. Uczennice klasy IVA zademonstrowały i zaśpiewały piosenkę pt. Make it up (Spotlight). Zobaczyliśmy i posłuchali inscenizacji góralskiej pt. "Se nie pogodomy po nosymu" - w wykonaniu kl VIB. Na akademii wystąpiła także laureatka festiwalu piosenki angielskiej Sing Along Julia Krzyżok. Zaśpiewała ona piosenkę pt. Singing in the rain. Bardzo zabawną niespodziankę po chińsku przygotowali natomiast chłopcy z kl. VIA - W chińskiej restauracji. Wszystkim dzieciom i nauczycielom zaangażowanym w Europejski Dzień Języków dziękujemy za przygotowanie tej szkolnej uroczystości.


Nowe władze w szkole!

29 września 2016r. w Szkole Podstawowej w Rogowie odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Już tradycyjnie szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Samorządy Mają Głos”, która wpisuje się w program Samorząd Uczniowski realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji jest przygotowanie i przeprowadzenie demokratycznych wyborów do władz SU. Kandydaci do samorządu przygotowali plakaty wyborcze, przedstawili program a wyborcy oddali na nich, w sposób świadomy, swój głos. Po wyborach podliczono głosy oraz sporządzono protokół powyborczy. Nad wszystkim czuwała komisja wyborcza w składzie: Kamil Malina, Daniela Duda oraz Emilia Szymiczek. Pragniemy ogłosić, że wyborcy zdecydowali, iż przewodniczącą szkoły została Julia Krzyżok, uczennica klasy VI b.W tym dniu odbyły się także wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego, funkcję tę pełnią pani Katarzyna Lipka oraz pani Justyna Stokłosa.


"SPRZĄTANIE ŚWIATA"

Jak co roku - we wrześniu - aktywnie włączyliśmy się w akcję "Sprzątanie Świata". Zaopatrzeni przez Urząd Gminy w Gorzycach w rękawice i worki na odpady wyruszyliśmy do parku, lasu i na przylegające do terenu szkoły ulice, by pozbierać pozostawione tam śmieci.


Szanowni Rodzice

Informuję, że nasza szkoła przystąpiła do projektu Cyfrowobezpieczni.pl. Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Pierwszym etapem projektu jest wypełnienie ankiet, które zdiagnozują problemy bezpieczeństwa w sieci. Wypełnienie tych ankiet jest niezbędne, aby projekt wszedł w życie. W ankiecie bierze udział cała społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie i rodzice.
Zatem wysyłam Państwu linki do ankiety, o wypełnienie której bardzo prosimy. Im więcej osób weźmie udział w badaniach, tym lepiej.
Ankieta dla rodziców uczniów kl. 1-3
Ankieta 1-3

Ankieta dla rodziców uczniów kl. 4-6
Ankieta 4-6

Badanie jest w pełni anonimowe i ma charakter ogólnopolski. Wypełniający ankietę nie są identyfikowani ani na poziomie konkretnej osoby ani nawet na poziomie szkoły - będziemy w ankiecie prosić wyłącznie o określenie województwa. Celem badania jest określenie poziomu wiedzy i świadomości związanych z zagrożeniami dla uczniów w świecie cyfrowym na skalę całego kraju.

Z góry dziękuję I. Kisiel


Wycieczka w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole"

13 września - we wtorkowe, słoneczne przedpołudnie klasy III A i III B wybrały się na pieszą wycieczkę do Bełsznicy – do Przetwórni Owocowo-Warzywnej „Smaczek”. Na miejscu uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda praca w tym zakładzie oraz jak przygotowuje się przetwory z papryki. Na pożegnanie otrzymali w prezencie przetwory z ogórków i pieczarek, które po powrocie do szkoły chętnie smakowali. Podsumowując wycieczkę wszyscy zgodnie orzekli, że ta była całkiem inna niż te na których już byli.


Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Gminę Gorzyce

Konkurs polega na wykonaniu Eko-rzeczy, czyli nowych rzeczy z odpadów oraz zniszczonych i niepotrzebnych materiałów . Praca powinna przedstawiać formę przestrzenną, technika dowolna.
Prace należy oddawać wychowawcy lub do świetlicy szkolnej do 27.09.2016r. Każda praca powinna być opatrzona metryczką:
-imię i nazwisko autora oraz wiek
-tytuł pracy
- krótki opis przedmiotu z określeniem jego użyteczności i materiałów, z których został wykonany ( max. 5 zdań).


Pasowanie na Ucznia

Pierwszego września, dzieci (niedawno jeszcze przedszkolaki) odświętnie ubrani, z rodzicami wkraczali do szkoły. Wszyscy wypoczęci, z uśmiechem na twarzy chcą przywitać nowy rok szkolny 2016/2017. Jakże dla nich ważny jest ten pierwszy rok w szkole! Specjalnie dla nich przygotowany został program artystyczny wykonany przez uczniów klasy IIIc. Wszystko po to, by najmłodsi poczuli, że dla braci uczniowskiej są ważni i na nich czekamy. Dzieci swoją postawą i zachowaniem dowiodły przed rodzicami, dyrekcją i nauczycielami, że są gotowe przystąpić do ślubowania. Następnie Pani Dyrektor dokonała Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej w Rogowie. Każdy uczeń otrzymał dyplom oraz przygotowany przez rodziców róg obfitości. Po uroczystości był czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz spotkanie z wychowawcą. Ta chwila zapewne na długo zostanie w pamięci ucznia.


Bezpieczne Pierwszaki

7 września 2016 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy pierwszej z Policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać o bezpieczeństwie pieszego na drodze. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci na drodze. Podkreślił również jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał znaczek odblaskowy i plan lekcji wraz z przedstawionymi znakami drogowymi.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Po dwumiesięcznym wypoczynku, po wielu dniach wypełnionych radością, nadszedł dzień, w którym, jak co roku, przywitaliśmy nowy rok szkolny. Podczas uroczystej akademii uczniowie pożegnali wakacyjne wspomnienia, przywoływali w nich góry, morza, lasy i łąki, obiecywali, że już za kilka miesięcy do tych miejsc powrócą. Występujący krótkim wierszem uczcili także pamięć tych, którzy pierwszego września 1939 r. rozpoczęli walkę o naszą wolną ojczyznę. Na znak pamięci, z tej okazji zasadzono przed szkołą „drzewko pokoju”, które już zawsze będzie wszystkim przypominało o najważniejszych wartościach.

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego wszystkim uczniom życzymy owocnej nauki. Jak najwięcej wyzwań, fantastycznych przygód i niegasnącego żaru wiedzy.


WYPRAWKA

INFORMACJA
WNIOSEK


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA O GODZINIE 9.00 NA SALI GIMNASTYCZNEJ.
WCZEŚNIEJ NA GODZINĘ 8.00 ZAPRASZAMY NA MSZĘ ŚW.


Powrót
Opieka nad stroną: T.Sosulski