Archiwum Aktualności
Rok szkolny 2014/2015 już za nami !

Dnia 26.06.2015r. po raz ostatni w murach naszej szkoły mogliśmy usłyszeć dźwięk dzwonka. O godz. 8.00 uczniowie klas I-IV uczestniczyli w apelu z okazji uroczystego zakończenia roku szkolnego. Z dumą obserwowaliśmy tych, którzy z rąk Pani dyrektor I. Kisiel otrzymali za swoją sumienną pracę i wzorowe zachowanie świadectwo z czerwonym paskiem oraz nagrodę książkową. Zaś o godzinie 10.00 uczniowie klas V-VI zebrali się na sali gimnastycznej, by wierszem i piosenką pożegnać nauczycieli i kolegów z klas V.
Po wzruszającej części artystycznej przyszedł czas na rozdanie świadectw i nagród. W miłej i serdecznej atmosferze opuściliśmy szkołę, by rozkoszować się zbliżającymi wakacjami. Wszystkim życzymy zasłużonego odpoczynku.
galeria


Nasze szkolne omnibusy!

Nasze szkolne omnibusy!
galeria


Najlepsi z najlepszych- gala w WDK w Czyżowicach

Najlepsi z najlepszych- gala w WDK w Czyżowicach


Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2014/2015

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2014/2015


Święto naszych MAM!

Już tradycją jest, że na przełomie maja i czerwca zapraszane są szanowne mamy do szkoły. Uczniowie klasy IIa mocno się do tego święta przygotowywali. Zaczęli od przygotowania zaproszeń, a że już drugi rok mają zajęcia komputerowe, wykonali zaproszenia techniką komputerową. Następnie chcąc ugościć swoje najbliższe osoby, postanowili upiec ciasteczka. Z racji tego, że praktykę już mieli przygotowując ciasteczka na wigilię klasową, zadanie to nie było trudne. Postanowili więc, że zrobią dodatkowo jeszcze ule – orzechowe stożki. Łatwo nie było, ale mając na uwadze cel – działanie to kazało się do przejścia. Efekt pracy był piorunujący! Oczywiście przygotowywana była również część artystyczna. Z racji tego, że klasa IIa jest ambitna i wymagająca od siebie postanowiła stworzyć oryginalny program. Była prezentacja multimedialna, gdzie aktorami okazały się mamy, a teksty do określonej kochanej mamusi tworzyło samo dziecko. Każdy uczeń również pisał wiersz dla swojej mamy i o swojej mamie. Dzieci wykazały się znajomością języka angielskiego, niemieckiego, a nawet hiszpańskiego. Recytowały w tychże językach wiersze i śpiewały piosenki. Dzieci wykazały się także umiejętnościami teatralnymi, przedstawiając kilka scenek z życia rodziny, gdzie oczywiście główną rolę odgrywała sama mama. Jedna z dziewczynek, Dominika Juzek, profesjonalnie zatańczyła ze swoim partnerem kilka tańców towarzyskich. Ona to zdobywa zaszczytne pierwsze miejsce w turniejach tanecznych. Nikola Szczęsny pokazała swoje zdolności muzyczne grając na flecie poprzecznym, a Natalia Matus na keybordzie. Był i taniec zespołowy. Cała klasa zatańczyła Zorbę. Jakież było zaskoczenie gości, kiedy to mamy dowiedziały się kto przygotowywał smakołyki. Bowiem oprócz dzieci, ciasta piekły również bardzo chętne babcie! Uwierzcie! Naprawdę było słodko! Ponadto każda mama dostała w prezencie ciastko w kształcie serca do zawieszenia na szyję. Nie zabrakło uścisków, przytuleń i całusów. Miło było patrzeć na rozweselone i szczęśliwe towarzystwo. W takiej atmosferze wszyscy rozeszli się do domów.


"Zdrowo jem, więcej wiem!"

Uczniowie klas pierwszych i drugich po raz kolejny zmagali się z zadaniami proponowanymi przez organizatora konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem!” Sumiennie przygotowywali się do kolejnych tematów prac. Poznali kolejne zagadnienia dotyczące zdrowia szeroko rozumianego. Tym razem dzieci zapoznały się z piramidą zdrowia. Miały możliwość posmakowania zdrowej żywności np.: chrupki gryczane, popping z amarantusa, sezam, owoc goi, dynia, żurawina suszona itp. Dla niektórych uczniów produkty te były nieznane, ale jak sami powiedzieli smaczne. Dzieci wymyślały i wykonywały wspólnie z rodzicami gry planszowe w które później grały na lekcji. Uczniowie nauczyli się piosenki : Dzień na sportowo. Brali również udział w konkursie plastycznym wykonując Order Miłośnika Sportu, zakładali także hodowlę roślin. Dzieci walczyły o Dyplom Sportowego Asa – w tym celu klasa IIa wybrała się do parku Dąbki, by tam ćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu. W dalszej części zajęć drugoklasiści przystąpili do wykonania zdrowej żywności. Były smaczne kanapki, przepyszne owocowe szaszłyki, a także zdrowe sałatki owocowe. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach i niezmiernie podobało im się samodzielnie przygotowywanie posiłków.


Konkursy przyrodnicze

Z przyjemnością informujemy o kolejnych sukcesach uczniów naszej szkoły. W Ogólnopolskim Konkursie z Przyrody PANDA 2015 Matylda Kołek oraz Emilia Kuczera otrzymały wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Kolejny sukces ucznia naszej szkoły Kamil Pawelec uczęszczający do klasy VI b został laureatem Powiatowego Konkursu z Przyrody- serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy tego utalentowanego ucznia.


Sukces Zespołu Wokalno-Tanecznego Gwiazdeczki 2

Uczennice klasy IIa wystąpiły 7 czerwca jako Zespół wokalno-taneczny Gwiazdeczki 2 na Górze Św. Anny w XXIV Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych. Przegląd zorganizowało Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe we współpracy z Burmistrzem Leśnicy. Tego dnia na scenie namiotu festynowego wystąpiły łącznie 32 zespoły oraz gościnnie jeden zespół z niemieckiego miasta Görlitz. Wśród licznie przybyłych gości występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych podziwiali m. in: Roman Kolek – Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Kasiura – Burmistrz Krapkowic, Łukasz Jastrzembski – Burmistrz Leśnicy oraz Sekretarz Zarządu Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego, Bernard Gaida – Przewodniczący ZNNSK, Rafał Bartek – Przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim, Marcin Lippa – Przewodniczący TSKN Województwa Śląskiego, Helmut Paisdzior – były Poseł na Sejm RP, Zuzanna Donath-Kasiura – członek Zarządu TSKN na Śląsku Opolskim, Róża Zgorzelska – członek Zarządu TSKN na Śląsku Opolskim. Od godziny 12.30 wystąpiły zespoły, które przybyły zarówno z województwa opolskiego, jak i śląskiego.
Podczas występu naszego zespołu zaprezentowano piosenkę Smerfów, Pippi Langstrumpf oraz niemiecką piosenkę ludową „ Grün, Grün sind alle meine Kleider..” Śpiewowi w jezyku niemieckim towarzyszyły taniec, uśmiech i wspaniała zabawa. Uczennice chętnie występują na scenie i czerpią z tego wiele radości. Ich wytrwała praca się opłaciła! Zdobyły I miejsce w kategorii Zespoły Wokalno-Taneczne! Życzymy im dalszych sukcesów!!!


"Jonasz" - podsumowanie

2 czerwca w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku – Białej odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII edycji Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” 2014\2015. Wśród zaproszonych gości obecni byli Ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej ks. bp. Roman Pindel, Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego ks. bp. Paweł Anweiler, a także dyrektor wydziału katechetycznego ks. dr Marek Studencki.
Dla naszej szkoły ten dzień był szczególnie wyjątkowy, ponieważ uczeń klasy III Maksymilian Kołek został zwycięzcą tego konkursu w swojej grupie wiekowej i otrzymał statuetkę „Jonasza”, uczennica klasy V Matylda Kołek po raz drugi zdobyła tytuł laureata tego konkursu, zaś uczeń klasy IV Oliwier Mika został jego finalistą.
Tematem tegorocznej edycji konkursu było życie Mojżesza. Uczniowie poznawali tego bohatera biblijnego czytając fragmenty ksiąg: Wyjścia, Liczb i Powtórzonego Prawa. Dzięki dogłębnej lekturze wybranych fragmentów uczestnicy konkursu nie tylko mogli pochwalić się znajomością najdrobniejszych szczegółów dotyczących Mojżesza, ale przede wszystkim mogli uczyć się od niego słuchania Boga, współpracy z Jego łaską, wiary w Jego Opatrzność i pełnego ufności zawierzenia swego życia Bogu w każdej sytuacji. Taką postawą Mojżesz zasłużył sobie w oczach Boga na szczególną łaskę. Bóg nazwał go swoim przyjacielem i rozmawiał z nim "twarzą w twarz".
Niech spotkanie ze słowem Bożym wszystkich uczestników konkursu i tych, którzy chętnie czytają Pismo Święte, będzie spotkaniem i rozmową z Bogiem, który chce być ich jedynym i prawdziwym Przyjacielem. Niech ta niezwykła Lektura sprawi, że ich serca rozpromienią się Bożym blaskiem tak jak jaśniało oblicze Mojżesza, a przykład ich życia zachęci innych do wejścia na drogę niesamowitej przygody z Bogiem


"Rycerzem być"

Z okazji Dnia Dziecka drugie klasy pojechały do Muzeum Miejskiego w Żorach (czyli willa Haeringa). Dzieci miały możliwość uczestnictwa w „żywej” lekcji historii pt: „Rycerzem być”. W trakcie zajęć zapoznały się m.in. z zasadami rycerskiego kodeksu, najstarszym hymnem z czasów średniowiecza, czyli „Bogurodzicę” podstawę dawnej szermierki. Nie mogło zabraknąć spotkania z rycerzem czy też gier i zabaw rycerskich, a także tańców i śpiewu. Chłopcy mogli zasmakować bycia rycerzem poprzez szermierkę, zaś dziewczęta zajmowały się robótkami ręcznymi i projektowaniem herbu na tarczy rycerskiej. Na zakończenie bardzo interesującej lekcji dzieci przystąpiły do ślubowania na rycerza jak i białogłowy. Dzieci z zainteresowaniem oraz zaciekawieniem słuchały ciekawostek, czego dowodem był uśmiech na twarzy, który nie znikał ani na chwilę.


Powiatowy Konkurs Matematyczny z elementami orientacji sportowej "Szybki mózg".

3 czerwca 2015 r. odbył się w czyżowickim lesie Powiatowy Konkurs Matematyczny z elementami orientacji sportowej "Szybki mózg". Do rywalizacji przystąpiły 2-osobowe reprezentacje uczniów klas IV-VI szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego.Zadaniem uczestników było znalezienie w lesie na trasie o długości 1,6 km 10 oznaczonych punktów, których położenie określone było na mapie. Mapę uczniowie otrzymali na starcie. W punktach tych znajdowały się zadania matematyczne do rozwiązania przez parę uczniów (reprezentantów szkoły), za 3 punkty (łamigłówki i zagadki matematyczne) oraz 5 punktów (zadania otwarte). Uczniowie na otrzymanych na starcie kartach potwierdzali swoją obecność w znalezionych punktach oraz zapisywali wynik rozwiązanych zadań. W rywalizacji uwzględniany był również czas ( łączny czas przebiegnięcia trasy, odnalezienia wszystkich punktów i rozwiązania zadań). Drużyna naszej szkoły w składzie Emilia Kuczera i Kamil Pawelec z klasy VIb stanęła na najwyższym stopniu podium zdobywając I miejsce. Forma konkursu podobała się uczniom, połączyli zdolności matematyczne, przyrodnicze, orientację w terenie ze sprawnością fizyczną.
Emilii i Kamilowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Dzień Dziecka

Jak co roku z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowano Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły.
Zawody były bardzo wyrównane i zacięte.
I miejce zdobyła drużyna klasy VIb
II miejce zdobyła drużyna klasy Vb
III miejce zdobyła drużyna klasy VIa
Gratulacje



W tym dniu, dzięki Radzie Rodziców odbyły się bardzo ciekawe zajęcia na temat pająków. Uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy, a nawet dotknąć te ciekawe stworzenia.


Dyktando Ortograficzne

28 maja w Gorzyczkach odbyło się Międzynarodowe Dyktando Ortograficzne. Naszą szkołę reprezentowali znani już Wam uczniowie klasy VI b- Emilia Kuczera i Kamil Pawelec. I to właśnie Kamil zdobył I miejsce oraz Złote Pióro.


Wojewódzki Konkurs Piosenki Niemieckiej

24 maja w Chorzowie dowiedzieliśmy się ostatecznie, które miejsce otrzymaliśmy na Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckiej, który odbył się 31 kwietnia w Raciborzu. Otóż kochani zdobyliśmy I miejsce, a wywalczyła je Edyta Pietrasz, uczennica klasy VIb. Śpiewała bardzo pięknie zarówno w Raciborzu, jak i w Chorzowie. Naprawdę zasłużyła sobie na to! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!! Mamy też laureatki w klasie IIa: Karolina Kuczera i Nikola Szczęsny otrzymały VIII miejsce. Życzymy im również sukcesów!!! Mamy nadzieję, że zachęcimy pozostałych do udziału w tym konkursie, gdyż nikt nie jest w nim przegranym! Każdy otrzymuje nagrodę! Udział sam w sobie zasługuje na uznanie za starania i odwagę wystąpienia przed setką słuchaczy!
Dziękujemy wszystkim reprezentantom naszej szkoły, którzy brali udział w konkursie!!!! A było ich 7!


Gminne Zawody w 4-boju LA

30 IV odbyły się zawody w 4-boju LA. Uczniowie z naszej gminy rywalizowali ze sobą w czterech konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz 600 m dziewcząt i 1000 m chłopców. Po długich i męczących zmaganiach dziewczęta i chłopcy zdobyli pierwsze miejsce i mieli zaszczyt reprezentować naszą gminę w zawodach na szczeblu powiatowym. 11 i 12 V uczniowie rywalizowali ze szkołami z Wodzisławia, Pszowa, Radlina i Rydułtów, zajmując 5 miejsce dziewczęta i 6 miejsce chłopcy. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.


Konkurs

Z wielką przyjemnością informujemy,że nasza uczennica Matylda Kołek z kl. V b zdobyła I miejsce w Powiatowym Konkursie Czytelniczym. który odbył się 14.V. 2015r. w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. Tematem konkursu była znajomość książki Jana Brzechwy
"Akademia Pana Kleksa" oraz życiorys poety. Matylda swoją wiedzą prześcignęła aż dwudziestu jeden uczestników konkursu. Dyplom i nagroda książkowa wywołały uśmiech na jej twarzy. Nasza skromna uczennica udowodniła wszystkim,że czytanie może być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Życzymy Ci Matyldo dalszych sukcesów w szkolnych konkursach!


"Gawędziarki z Rogowa"

13 maja 2015 roku w Niewiadomiu odbył się XVII Regionalny Konkurs Gawędziarzy "W Niewiadomiu po Śląsku". Brały w nim udział uczennice klasy IV b Julia Krzyżok i Julia Stebel. W piątek 15 maja na gali laureatów odebrały główne nagrody, mianowicie zajęły kolejno 1 i 2 miejsce. Oprócz dyplomów i dużej satysfakcji otrzymały wartościowe karty upominkowe do salonu Empik.


Kolejny sukces Kamila Pawelca

6 maja odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny pod patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Naszą szkołę reprezentował Kamil Pawelec z klasy VIb, wyłoniony podczas Szkolnego Konkursu Historycznego jeszcze w kwietniu. Nasz reprezentant znalazł się wśród trójki zwycięzców, zajmując zaszczytne 3 miejsce. W konkursie wzięli udział uczniowie 25 szkół z całego powiatu. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zadań zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Zakres testu obejmował wiedzę historyczną poznaną w ramach programu realizowanego w klasach IV-VI. Kamilowi gratulujemy!


Szkolna impreza profilaktyczna

Co roku w naszej szkole organizowana jest impreza profilaktyczna poświęcona promocji zdrowego stylu życia. Tegoroczne spotkanie poświęcone było sztuce porozumiewania się z innymi ludźmi i rozwiązywania konfliktów. Impreza odbyła się osobno dla dwóch grup- uczniów klas I-III i IV-VI. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną i dowiedzieć się z niej jakie umiejętności są ważne w kontaktach z ludźmi, na czym polega sekret dobrej rozmowy, co to jest aktywne słuchanie ,jakie są pozytywne strony konfliktów i jak można je rozwiązywać w sposób konstruktywny. Każda klasa prezentowała na forum szkoły wcześniej przygotowane plakaty na których zostały przedstawione scenki ilustrujące sytuacje konfliktowe i ich pozytywne rozwiązanie. Na zakończenie uczniowie mieli okazję utrwalić sobie swoją wiedzę na prezentowany temat poprzez wspólne rozwiązywanie krzyżówki.
Mamy nadzieję, że impreza ta zainspiruje uczniów do szukania "pokojowych" sposobów rozwiązywania sporów i kłótni i przyczyni się do budowania zdrowych relacji w społeczności szkolnej.


Pasowanie na czytelnika

26 marca odbyła się w naszej szkole uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych. Uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali bajkę pt. "Czerwony Kapturek". Wszyscy aktorzy wspaniale się przygotowali, znakomicie wcielili się w role swoich bohaterów. Pierwszoklasiści słuchali z zaciekawieniem, reagowali na zabawne sytuacje podczas trwania bajki. Po jej wysłuchaniu poznali zasady korzystania z szkolnej biblioteki. Na podstawie inscenizacji poznali losy pewnej bajkowej książki, której czytelnicy nie szanowali. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się na temat sposobów szanowania książek. W następnej części imprezy odgadywali imiona bohaterów oraz tytułów znanych bajek. Wśród przedstawionych bajkowych postaci znalazły się między innymi: Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Pinokio. Pierwszoklasiści chociaż zaczęli swoją przygodę z literaturą od niedawna, bez trudu potrafili rozwiązać wszystkie zagadki. Bardzo się cieszymy, że młodzi czytelnicy przejawiają chęć do czytania oraz dzielenia się zdobytą wiedzą z kolegami i koleżankami. Aby jeszcze nieco umilić to spotkanie nowi czytelnicy mieli okazję posłuchać bajkę "Dzikie łabędzie" na od lat nieużywanym rzutniku ANIA, który pamiętają jeszcze ich rodzice i babcie. Na zakończenie imprezy odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na nowych czytelników, rozdanie dyplomów, upominków i pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy serdecznie uczennicom klasy VIa za wykonanie pamiątkowych zakładek do książek, a szkolnemu sklepikowi za poczęstunek. Nowym czytelnikom życzymy wiele ciekawych przygód z książkami i oczywiście zachęcamy do czytania, bo warto!


Akcje PCK

Nasze koło PCK wraz z jego opiekunami pragnie serdecznie podziękować uczniom oraz ich rodzicom, którzy włączyli się do przeprowadzanych w szkole akcji, tj. Gwiazdka, Góra Grosza, pomoc fundacji "MAM SERCE" dla chorego Krystiana. W akcji " Góra Grosza" uzbieraliśmy 70,77 zł, zaś dla chorego Krystiana 200 zł.
W tym roku szkolnym akcję zbierania stroików przeprowadziliśmy na prośbę rodziców w formie konkursu pt. "Najpiękniejszy stroik świąteczny". Decyzją komisji konkursowej I miejsce zdobyła Karolina Kuczera. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział , gdyż wykazali się zdolnością dzielenia się z innymi. Stroiki przeznaczone zostały jako prezent na Wigilię dla ludzi ubogich. Zachęcamy wszystkich do akcji, którą prowadzimy już od kilku lat dla Rodaków na Wschodzie, tj. "Dzieci Śląska – Dzieciom Lwowa". W miarę możliwości prosimy o przyniesienie artykułów spożywczych o dłuższym terminie ważności ( mąka, cukier, budyń, kisiel, konserwy itp.) Za każdy przyniesiony artykuł serdecznie dziękujemy w imieniu swoim oraz Śląsko – Małopolskiego Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim Archidiecezji Lwowskiej. Akcja będzie trwała do ok. 12 maja.


Lekcja otwarta z języka niemieckiego

31 marca odbyła się lekcja otwarta w kl. I a, c. Na zajęcia zostali zaproszeni rodzice uczniów, którzy są już w trakcie nauki języka, jak również rodzice dzieci przyszłych klas pierwszych. Pierwszoklasiści wykazali się znajomością słownictwa związanego z rodziną, artykułami spożywczymi, nazwami kolorów, przyborów szkolnych, liczbami. Uczniowie wypowiadali się na temat ulubionych potraw, kolorów. Rozumieli polecenia nauczyciela i chętnie je wykonywali, uczestnicząc w rozmaitych zabawach, np. Memory- gra na zapamiętywanie, zabawa w chowanie i odnajdywanie przedmiotów, zgadywanki, gra na szybkość odnajdywania obrazów wymienianych przedmiotów( tzw. „klapaczki”), gra w klasy i inne. W czasie zabaw zostały wykorzystane wszystkie zmysły; wzrok, słuch, węch dotyk, a nawet smak. Dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem i aktywnością na lekcji, chętnie śpiewały poznane piosenki, rapowały i grały na instrumentach muzycznych, tj. tamburyno, grzechotki i inne.


Wojewódzki Konkurs z Języka Niemieckiego "Deutschkenner"

Z końcem marca odbyły się eliminacje do II etapu Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego "Deutschkenner". Oto ich wyniki: Jakub Rymer- zajął I miejsce, Natalia Matus- zajęła II miejsce, Wojciech Organiściak – II miejsce, Nikola Szczęsny- III miejsce. Uczestnikami byli również: Karolina Kuczera i Dominika Juzek. Do II etapu zakwalifikowali się: Jakub Rymer, Wojciech Organiściak i Natalia Matus.
W II etapie konkursu nie udało nam się zostać w czołówce wygranych, ale uczniowie naszej szkoły bardzo się starali i godnie nas reprezentowali. Bardzo im dziękujemy, że zdobyli się na odwagę, aby uczestniczyć w konkursie i życzymy im w przyszłości wielu sukcesów. Mamy nadzieję, że zmotywujemy więcej uczniów do nauki i chęci uczestniczenia w podobnych konkursach, bo warto!


Wojewódzki Konkurs Piosenki Niemieckiej

30 kwietnia uczennice naszej szkoły brały udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckiej w Raciborzu. Przygotowania do konkursu trwały już od początku marca, uczennice dokonywały najpierw wyboru piosenek, a później ćwiczyły je na zajęciach kółka j. niemieckiego. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczennic, a piosenki dotyczyły różnych postaci, tj.: Pippi, Smerfów, Anny Jantar. Była też piosenka regionalna. W konkursie wystąpiły 2 duety i 2 solistów, w tym była dodatkowo osoba z akompaniamentem: Edyta Pietrasz z piosenką "Einmal am Tag" Karolina Kuczera oraz Nikola Szczęsny ( akompaniament- flet poprzeczny) z piosenką " Grün, Grün.." Milena Nowak oraz Milena Menżyk "Pippi Langstrumpf" Natalia Matus z Dominiką Juzek z piosenką smerfów " Eilando " Rywalizacja podczas konkursu była nieopisana. Ogólnie w konkursie brało udział ok. 50 uczestników w kategorii klas I-VI. W tym konkursie udało nam się! Na liście laureatów znalazły się: Edyta Pietrasz oraz Karolina Kuczera z Nikolą Szczęsny. Jakie miejsca zdobyliśmy, nie wiemy! Organizatorzy będą nas trzymać w niepewności do 24 maja, kiedy to w Chorzowie odbędzie się Gala Laureatów. W tym dniu na chorzowskiej scenie wystąpi Edyta Pietrasz z piosenką Anny Jantar " Einmal am Tag ". Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział i życzymy sukcesów!!!! Dziękujemy też organizatorom, którzy przywitali nas słodkim poczęstunkiem i dostarczyli nam wielu muzycznych wrażeń!!!!


Wystawa prac klas szóstych

Od 28 kwietnia do 6 maja uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zobaczyć małą wystawę, którą przygotowali uczniowie klas szóstych w ramach kółka języka niemieckiego. Dotyczyła ona form spędzania wolnego czasu podczas poszczególnych pór roku. Uczniowie opisywali wszystko w języku niemieckim, a odniesieniem do danej treści były ilustracje. Uczniowie pozostałych klas mieli okazję zobaczyć prace, jak również zagłosować na najciekawszą z nich.


Uczniowie klasy IIa zaproszeni do Gimnazjum w Rogowie

4 maja klasa IIa uczestniczyła w przedstawieniu przygotowanym przez klasę IIb Gimnazjum pod kierunkiem p. Joanny Styrnol. Gimnazjaliści przygotowali bajkę o Śnieżce i krasnoludkach, którzy pokazali nam w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia, czego się wystrzegać. Rady te były dla nas bardzo cenne. Nasi uczniowie mogli wziąć udział w quizie dotyczącym przedstawionej im prezentacji multimedialnej na temat baśni znanych pisarzy. Bez trudu odgadywali wszystkie zagadki. Świadczy to tylko o tym, że lubią czytać książki, z czego bardzo się cieszymy! Dziękujemy Gimnazjum w Rogowie za zaproszenie nas oraz za słodki poczęstunek. Dziękujemy.


Kangur Matematyczny 2015


Bardzo dobrze wypadli uczniowie naszej szkoły w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkurs Kangur Matematyczny 2015. Emilia Kuczera z klasy VIb osiągnęła bardzo dobry wynik w kategorii Beniami 2 - klasa 6 szkoły podstawowej - zajmując III miejsce w regionie katowickim i I miejsce w powiecie wodzisławskim.
Wyróżnienie uzyskali:
w kategorii Żaczek - klasa 2 szkoły podstawowej - Grud Kinga z klasy IIb i Jakub Rymer z klasy IIa
w kategorii Maluch 1 - klasa 3 szkoły podstawowej - Maksymilian Kołek z klasy IIIb
w kategorii Beniamin 1 - klasa 5 szkoły podstawowej - Matylda Kołek i Wiktoria Szczęsny z klasy Vb oraz Łukasz Klona z klasy Va
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.


Kolejne sukcesy

Wiecie o tym, że uczniowie z SP w Rogowie są wszechstronni?! Niedawno informowaliśmy o sukcesach naszych laureatów, którzy zajęli najwyższe- pierwsze miejsca w konkursach przedmiotowych. Dzisiaj, tj. 28 kwietnia donosimy o podwójnym sukcesie nowo złożonej grupy teatralnej- "nienormalnej", która tak przedstawiła się na I Międzyszkolnym Turnieju Małych Form Kabaretowych w Jejkowicach. Uczniowie w osobach: Julia Kuczaty, Edyta Pietraż, Wiktoria Rymań, Monika Salamon, Kajetan Zygmund, Wiktoria Rejowska, Julia Krzyżok i Julia Stebel zajęli w konkursie pierwsze miejsce. Również pierwsze miejsce grupie przyznano za skecz wykonany w gwarze śląskiej. Przedstawiony został, zaprezentowany Wam w czwartek, program pod tytułem "Bojka o Kapturku". Piękne dwie statuetki masek teatralnych wręczał nam przewodniczący jury- członek Kabaretu Młodych Panów- Pan Łukasz "Kaczor" Kaczmarczyk.


Wycieczka

17 kwietnia br. uczniowie klas młodszych wyruszyli na wycieczkę do Jastrzębia Zdroju na lodowisko Jastor, aby wziąć udział w Moskiewskiej Rewii Na Lodzie. Zespół Rewii zaprezentował dzieciom fantastyczne baśniowe widowisko oparte na motywach baśni Charls'a Perraultaa "Śpiąca Królewna". Dzieci miały możliwość zobaczyć choreografię pełną indywidualnych popisów, zawierającą trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, wspaniałe kostiumy, dekoracje oraz efekty pirotechniczne. Spektakl dostarczył wiele pozytywnych wrażeń.


Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas V

27 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej Rogowie odbył się Powiatowy Konkursu z Matematyki dla uczniów klas V. Do konkursu zgłoszonych zostało 21 uczniów z 21 szkół powiatu wodzisławskiego. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie zmagali się z 5 zadaniami otwartymi, w których musieli wykonać obliczenia, wyciągnąć wnioski, sformułować odpowiedzi. Druga część to test złożony z 15 zadań zamkniętych, w których tylko jedna odpowiedź była prawidłowa. Komisja w składzie: Monika Ostrzołek, Krystyna Miljon, Ilona Kijewska , Mariola Stebel , Teresa Sosna wyłoniła trzech najlepszych uczniów:
I miejsce Daria Grzelak, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 7 (SP 5) Wodzisław Śląski, opiekun Ilona Kijewska
II miejsce Marta Krause, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gustawa Morcinka w Radlinie, opiekun Jolanta Jędrzejczyk
III miejsce Julia Kucza Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 Wodzisław Śląski, opiekun Barbara Ciwis-Gawarzyńska.
Za przygotowanie testu i organizację konkursu odpowiedzialni byli nauczyciele matematyki ze Szkoły Podstawowej w Rogowie. Najlepsi uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami i nagrodami książkowymi, a każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w konkursie oraz drobny upominek., opiekunowie uczniów otrzymali podziękowania. Organizatorem konkursu w przyszłym roku szkolnym będzie Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 7 (SP 5) w Wodzisławiu Śląskim, ponieważ zwycięzcą tegorocznego konkursu była uczennica tej szkoły.
Wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Konkurs Gwary Śląskiej

Dnia 16.04.2015r. uczennice klasy IVb: Julia Krzyżok i Julia Stebel udowodniły,że gwara śląska nie jest taka trudna. Z wdziękiem i gracją przedstawiły jury i publiczności swoje śląskie bajanie. Zostały zauważone i wynagrodzone wysokimi miejscami na XV Konkursie Gwary Śląskiej, który odbył się w Wodzisławiu Śl. Julia Krzyżok zajęła II miejsce , a Julia Stebel III miejsce.
Dziewczyny!, jesteśmy z Was dumni.


Wyjazd do teatru

W dniu 4.04.2015r. grupa uczestników projektu" Szkoła na plus " współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wybrała się wraz z opiekunami do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach na spektakl pt."Piękna i Bestia".
Dzięki temu wyjazdowi nasi uczniowie mogli obcować z kulturą wysoką. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.


Gminny Konkurs Recytatorski

14 kwietnia odbył się Gminny Konkurs Recytatorski: "Żyjmy Zdrowo" w Szkole Podstawowej nr 2 w Gorzycach.Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów.Z klasy I Martyna Głąbica, z klasy II Natalia Matus.z klasy III Maksymilian Kołek.Cieszymy się że nasz ucz eń z klasyIIIb Maksymilian Kołek zdobył III miejsce.Gratulujemy mu sukcesu!


Ciąg dalszy sukcesów naszych uczniów

Dzisiaj tj. 20 kwietnia odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii" pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Rydułtowy. Pierwsze miejsce oraz wspomniany tytuł zdobyła Emilka Kuczera z klasy 6b. Gratulujemy!"


NIVEA - Zagłosuj

http://www.nivea.pl/Porady/ext/pl-PL/podworko?dpl=deeplink-podworko


Szkolny Konkurs Recytatorski

Dnia 10.04.15 r.w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas l-lll pod hasłem,, Żyjmy zdrowo ". Komisja w składzie: p. Gabriela Sochacka, p. Jolanta Wuwer i p. Małgorzata Matus, po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznała l miejsce w kategorii poszczególnych klas:
Kl. I - Martyna Głąbica
Kl. II - Natalia Matus
Kl. Ill- Maksymilian Kołek
Uczniowie Ci będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym.
Gratulujemy im talentu, odwagi i niezwykłej wrażliwości poetyckiej.


Wiemy kto będzie reprezentował szkołę w powiecie

10 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Historyczny, którego laureatem został Kamil Pawelec z klasy 6b. Konkurs miał na celu wyłonienie ucznia, który będzie reprezentował szkołę podczas Powiatowego Konkursu Historycznego pod patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. W eliminacji szkolnej Kamil okazał się najlepszy, jednak tuż za nim 2 miejsce zajął Artur Bugla z klasy 5a, zaś 3 miejsce zdobyła Emilia Kuczera z klasy 6b. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.


OTWP

W Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym, Wiktoria Rymań zdobyła I miejsce, a Wiktoria Glenc II miejsce. Wiktoria Rymań reprezentowała naszą gmine na turnieju powiatowym, gdzie ponownie zdobyła I miejsce.
Grzegorz Zychma z klasy III A jest zdobywcą II miejsca w kategorii klas I-III w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Zapobiegamy pożarom".
Gratulacje.


Konkursy

Uprzejmie informujemy, iż nasi laureaci z klasy VI b- Emilia Kuczera i Kamil Pawelec nie spoczęli na laurach. Biorą czynny udział w kolejnych konkursach i zdobywają wysokiego miejsca. Emilce gratulujemy I miejsca w Powiatowym Konkursie z Matematyki, zaś Kamilowi I miejsca w Powiatowym Konkursie z Języka Polskiego. Kamil jest również zdobywcą wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Literackim „Złoty Wawrzyn”. Jego wyobraźnia jest ogromna, a warsztat literacki bogaty. Oto nagrodzony tekst pt. „Łowca”:
Łowca
Nadchodziła noc, niebo spowił mrok. Na łące ułożyły się cienie. W oddali szpiczaste, ponure góry o stromych kamienistych zboczach stały się mało widoczne. Było ich strasznie wiele i razem tworzyły olbrzymi łańcuch górski. Szczyty gór kryły szarobure kłęby chmur. Góry wyglądały złowrogo i budziły strach w sercach osób, które się im przyglądały. Najbardziej nieprzyjaźnie wyglądał jednak wąwóz, który można było dojrzeć między dwoma monstrualnymi górami. Był on widoczny tylko dlatego, że góry, między którymi się znajdował były trochę bardziej niż pozostałe od siebie oddalone. Znad wąwozu unosiła się para , która dodawała mu tajemniczości i wrogości. Właśnie do tego wąwozu miał zamiar wejść nasz bohater. Był to wysoki, barczysty mężczyzna o wyrazistych rysach twarzy i niebieskich jak popołudniowe niebo oczach. Miał on krótkie, kruczoczarne włosy, a nad jego oczami widniały czarne, grube brwi. Mężczyzna był ubrany w stalową zbroję. Na dłonie przywdział skórzane rękawice, a na jego przedramiona również zostały nałożone stalowe karwasze. Z ramion naszego bohatera opadał ciemny płaszcz. Mężczyzna nosił imię Edward. Siedział na wielkim, bojowym rumaku, który miał barwę dojrzałych nasion kakaowca. Wojownik spoglądał ze wzgórza czujnie na okolice niczym orzeł, który wypatrywał swojej ofiary. Był już gotowy. Miecz w pełnej gotowości w pochwie, sztylet za pasem, łuk z kołczanem na plecach. Na łuk była naciągnięta cięciwa. Edward powoli zjechał na swym koniu po łagodnym zboczu wzgórza. Kiedy był już na porośniętej zielenią łące zaczął poganiać konia. Rumak wpadł w galop, który stawał się z każdą chwilą szybszy. Edward przylgnął do grzbietu swego wierzchowca. I jechał tak pod osłoną nocy przez rozległe równiny. Kiedy nasz wojownik zbliżał się do wąwozu zauważył, że roślinność była tu coraz rzadsza, a w niektórych miejscach można było dojrzeć wypaloną glebę. Góry rosły w jego oczach, a wraz z nimi ich majestat. Ich cień padał na ziemię, co spowodowało że było jeszcze ciemniej niż przedtem. Po chwili nasz bohater dotarł do podnóża gór. Między dwoma górami znajdowało się wąskie wejście do wąwozu. Edward zsiadł z konia. Zwierz nie zmieściłby się w wąwozie. Wojownik postanowił go nie przywiązywać, gdyż w razie zagrożenia koń miał szansę na ucieczkę, a ponadto wiedział, że kiedy będzie potrzebował wierzchowca to wierne zwierzę przyjdzie na jego zawołanie. Edward wszedł do wąwozu. Stąpał powoli między skałami. Ściany wąwozy były wąskie i prostopadłe do ziemi. W przejściu górskim unosiła się para. W połowie wąwóz zaczął się znacząco rozszerzać . W niektórych miejscach co chwilę wybuchały gejzery, które były źródłem unoszącej się wszędzie pary. Edward nagle ujrzał rozrzucone dookoła kości, które miały różne rozmiary. Jedne były wielkie, a niektóre małe, drobne. Niekoniecznie wszystkie kości były zwierzęce. Idąc dalej Edward ujrzał masę ludzkich kości. Wydawało mu się, że z niektórych kości unosi się jeszcze dym. Były świeże. Między kośćmi wojownik dojrzał odłamki zbroi. W ziemię były powbijane włócznie, a niektóre z nich były połamane. Mimo, że przed oczami naszego bohatera rozpościerał się taki przerażający widok, on i tak pozostawał obojętny i ze stoickim spokojem podążał dalej.
Edward przeszedł jeszcze około pół kilometra, aż doszedł do wielkiego otworu w skale- wejścia do jaskini. Od strony jaskini bił ohydny odór i piekielne ciepło jakby sam diabeł tam mieszkał. Mężczyzna przez chwilę patrzył w głąb jaskini. Wyciągnął z pochwy miecz, klinga zalśniła w blasku księżyca. Edward przejechał lekko ostrzem miecza po palcu w celu sprawdzenia czy broń aby dalej jest wystarczająco ostra. Test wyszedł pomyślnie, więc mężczyzna wsadził z powrotem ostrze do pochwy. Następnie zdjął z pleców łuk i sprawdził cięciwę. Wszystko było jak należy. Potem wyciągnął kawał drewna zza pleców. Następnie pogrzebał w kieszeni i znalazł tam krzesiwo. Rozpalił pochodnię. Mężczyzna wszedł z pochodnią w ręku do jaskini. Po chwili Edward był w środku. Zachowywał się spokojnie. W końcu był zawodowcem w swojej branży. Ta branża to najemnik. Tak, Edward był najmowanym łowcą potworów. Jeśli w jakieś włości grasowało zło tacy jak on byli wzywani. Za zabicie potwora otrzymywali pieniądze. Ludzie byli im wdzięczni, bo przecież takim jak on zawdzięczali życie. Edward był jednym z najznakomitszych łowców .Posługiwał się bronią z wielką gracją, siłą i wręcz zabójczą precyzją. Nasz bohater był właśnie na jednej ze swych najcięższych misji, no ale bestią, na którą polował ktoś wreszcie musiał się zająć. Stwór ten miał na swoim sumieniu tysiące istnień, a bestią tą był smok. Groźny ziejący ogniem stwór. Edward głęboko w duszy obawiał się smoka. Nie bał się jego ostrych jak brzytwa zębów, czy też zabójczych jak włócznie szponów. Edwarda strach oblewał na myśl o wyziewanym przez niego ogniu pomimo, że był szkolony do walki z tymi płomieniami. Zasada była prosta – unikaj płomieni, ale to przecież była teoria, praktyka była o wiele bardziej skomplikowana.
Edward szedł w głąb jaskini. Co chwilę obok ucha przeleciał mu nietoperz. Nie przeszkadzało mu to, nieraz już wędrował po jaskiniach. Po chwili nasz bohater zauważył, że jaskinia zaczęła się powiększać . Nagle znalazł się w olbrzymiej grocie o kształcie półkopuły. Wszędzie stały jakieś bloki skalne, więc wojownik odruchowo skrył się za jednym z nich. Rozejrzał się, w jaskini było jasno gdyż po jej drugiej stronie znajdowało się olbrzymie wyjście, w którym spokojnie zmieściłby się smok. Edward zgasił pochodnię, nie była już mu potrzebna. Nie miał zamiaru wracać już do labiryntu jaskiń. W siedzibie smoka miało go czekać tylko jedno: chwała albo śmierć, ale w żadnym wypadku hańba. Edward odczuwał w tej jaskini straszy smród . Był on prawie nie do wytrzymania ponieważ zapach ten pochodził od rozkładających się niedokończonych posiłków bestii. Edward rozejrzał się jeszcze raz po jaskini, ujrzał go. Leżał na środku olbrzymi gad pokryty złotą łuską . Część ciała miał przykrytą dwoma skórzastymi, wielkimi jak żagle statków skrzydłami. Z tyłu wielkiego podłużnego pyska wychodziły dwa grube rogi. Sam pysk był osadzony na masywnej, długiej szyi. Potwór miał cztery silne nogi. Każda z nich była zakończana długimi ostrymi jak brzytwa szponami. Smok miał też długi jak jego reszta ciała ogon zakończony czteroma wielkimi kolcami. Na grzbiecie monstrum znajdował się szereg małych kolców. Smok w tym momencie spał. Odpoczywał po posiłku i dokonanych tego dnia zbrodniach. Miał zamknięte oczy. Edwardowi nie mogła się przydarzyć lepsza okazja. Wyciągnął zza pleców łuk i powoli pochylony zaczął się skradać w kierunku smoka. Kiedy zdecydował, że jest w odpowiedniej odległości od smoka wyciągnął strzałę, założył ją na cięciwę i naciągnął łuk. Zaczął celować. Po chwili postanowił, że zbliży się jeszcze bardziej do smoka. Powoli, krok po kroku z naciągniętym łukiem zbliżał się do bestii. To był błąd bo niestety Edward nagle kopnął w kamień, który poturlał się do przodu. Smok podniósł powieki za, którymi kryły się czerwone oczy, w których środku widniała czarna pionowa źrenica. Edward przeklął siebie w duchu. Tak rozpoczęła się walka ze smokiem. Smok podniósł się. Edward rozpaczliwie wypuścił strzałę, która przeleciała obok smoka. Strzał był niecelny, ponieważ w czasie kiedy smok się podnosił pod Edwardem za trzęsła się ziemia . Wstając smok odsłonił swoją pierś, która była pokryta cieńszą łuską. Nasz bohater szybko to wykorzystał. Naciągnął łuk i strzelił po raz drugi. Nie zobaczył jednak efektu swego strzału, gdyż ujrzał nad sobą smoka w pełnej okazałości. Bestia uniosła wysoko głowę i dla popisu przed rywalem rozłożyła szeroko skrzydła. Smok ryknął. Ryk był tak mocny, że uszy Edwarda ledwie to wytrzymały. Bestia zwinęła skrzydła i po chwili zionęła ogniem. Edward w ostatniej chwili oprzytomniał ze zdumienia i szybko skrył się za blokiem skalnym. Jęzor ognia przeszedł tuż obok niego. Edward szybko wrócił do siebie i zaczął myśleć jak wojownik. Ogarnął go spokój. Namyślił się. Szybko przeturlał się do następnego bloku skalnego. Smok tego nie zauważył, skupił się na bloku skalnym, za którym przed chwilą krył się jeszcze Edward. Kiedy był wystarczająco blisko wojownik naciągnął znów łuk z którego wystrzeliła szybko strzała. Był to, jednak zbyt szybki strzał i ledwo drasnął smoka , a on pewnie odczuł to tak jak my ugryzienie komara. Niestety to ponownie zwróciło uwagę smoka na Edwarda. Bestia ryknęła i po raz drugi z jej pyska jak z wulkanu buchnął ogień. Edward znów zrobił unik. Po odskoku jednak ogień lekko musnął ramię naszego bohatera. On zaś jakby nigdy nic poklepał dynamicznie podpalone ramię. Ogień zaraz zgasł . „Dość tego”- pomyślał Edward i wściekły przystąpił do ofensywnych działań. Zaczął biec w stronę smoka. Bestia kłapnęła paszczą, ale Edward wykonał coś w rodzaju pirueta i umiejętnie uniknął ataku. Kiedy głowa smoka była obok niego wbił w jej policzek swoje ostrze. Szybko wyciągnął klingę a smok zawył tak mocno, że aż cała jaskinia się za trzęsła. Unosząc głowę smok kolejny raz ukazał swoją pierś. Edward przyjrzał się jej i zauważył w jednym miejscu brak kilku łusek. Jego pierwszy strzał był jednak udany! Póki miał szansę nasz bohater ruszył ponownie w stronę smoka. Kiedy był przy nim wykonał mocne pchnięcie w lukę między łuskami. Ostrze przeszyło bestię. Edward szybko odturlał się od ciała smoka, które po chwili z głośnym uderzeniem upadło na ziemię.
Mocarz podszedł do martwej bestii. Wiedział, że aby uzyskać zapłatę musi mieć dowód, więc wziął jeszcze raz miecz i zamachnął się nim odrąbując jeden z rogów smoka. Wziął go ze sobą i następnie rozejrzał się jeszcze raz po jaskini. Nagle ujrzał coś dziwnego. W cieniu jednej ze ścian jaskini leżało gniazdo, a w nim jajo o złotej jak tarcza słoneczna skorupie. Edwarda kusiło wziąć je ze sobą. Chciał zbadać jaki to gatunek smoka ,z którym przed chwilą walczył. Bez zbędnego zastanawiania się zabrał ze sobą smocze jajo. Po chwili wyszedł z jamy smoka. Słońce dnia lekko oślepiło przyzwyczajone do ciemności oczy Edwarda. Przetarł oczy i nagle ujrzał przed sobą znów ten górski, dobrze mu znany krajobraz. Ale tym razem ujrzał na łące stojący olbrzymi gród z otaczającymi go murami. Za murami stały zaś domy chłopów. Uprawiali oni tam rośliny i paśli zwierzęta. Niektóre z tych domów był doszczętnie spalone. Ta właśnie miejscowość prosiła o to by zabić smoka. Edward zagwizdał głośno. Po chwili przybiegł do niego z tętentem kopyt jego dzielny rumak. Edward wsiadł na niego i pojechał w stronę miasta, aby otrzymać swoją zapłatę.

16 kwietnia odbył się w Wodzisławiu Śl. Konkurs Gwary Śląskiej. Nasze uczennice z klasy IV b- Julia Krzyżok i Julia Stebel zajęły kolejne II i III miejsce. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć.


Najwyższe miejsca dla naszych uczennic

W ramach kolejnej imprezy z cyklu Gorzyckie Spotkania Kulturalne odbył się Gminny Konkurs pt. Pejzaże Polskie Muzyką Malowane. 10 kwietnia nasze dwie uczennice przez 2 godziny malowały swoje prace inspirując się muzyką, zaproponowaną przez organizatorów. Jury pierwsze miejsce przyznało Patrycji Maksim, zaś drugie miejsce zajęła Karina Klimek, obie są uczennicami klasy 6. Zwyciężczyniom konkursu gratulujemy.


Warsztaty garncarskie

14 kwietnia w naszej szkole gościliśmy panią Judytę Adamczyk, artystkę tworzącą wyroby garncarskie, wykonywane z gliny. Uczniowie klas 3,4 i 5 mieli okazję sami poznać tę technikę, biorąc udział w dwugodzinnych warsztatach garncarskich. Każdy z uczniów mógł wykonać dwa naczynia - jedno było lepione własnoręcznie, zaś drugie wykonywane na kole garncarskim. Prace póki co pozostały w szkole aby materiał się utrwalił, jednak kiedy całkowicie wyschną uczniowie będą mogli zabrać je do domu. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, co tylko potwierdza zasadność prowadzenia żywych lekcji ze sztuki.


Konkurs na najlepszą kapliczkę rozstrzygnięty

Za nami już 3 edycja konkursu Kapliczki - małe formy architektury sakralnej, którego organizatorem była nasza szkoła. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Karolina Lazar z kl. 3 i Kacper Pytlik z kl. 1.
Na konkurs wpłynęły 83 prace, z czego aż 74 w kategorii szkoły podstawowe oraz 9 w kategorii gimnazja. 27 marca w siedzibie Biblioteki Gminnej w Gorzycach z siedzibą w Rogowie, jury w składzie Krystyna Okoń , przewodnicząca jury Bibianna Dawid, Józef Burszyk oraz Janusz Węgrzyk oceniało prace młodych artystów i wybrało spośród nich laureatów. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 10 kwietnia w bibliotece w Rogowie. Część nagród została ufundowana przez Gminę Gorzyce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.


ETAP ZIMOWY PROJEKTU "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"

Za nami kolejny etap projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Tym razem w centrum zainteresowania znalazła się woda. Klasa II b oraz I c wraz z swoimi wychowawczyniami wykonywały szereg zadań i konkursów dotyczących tematyki wody. Przeprowadziły lekcję pod hasłem: „Źródło życia i zdrowia – woda”, „Pijmy wodę na zdrowie!” oraz wykonały Wodoludki ( stworki zachęcające do picia wody). Etap zimowy sprawił uczniom sporo radości, a co ważniejsze dostarczył wielu cennych informacji.


"Szczególne osiągnięcia naszych szóstoklasistów"

161 uczniów szkół podstawowych zdobyło w tym roku tytuł laureata Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Wśród nich znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie: Emilia Kuczera z matematyki oraz Kamil Pawelec z języka polskiego. Wszyscy laureaci wraz z dyrektorami szkół zostali zaproszeni na uroczystą galę, która odbyła się 27 marca w Międzywydziałowej Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Podczas spotkania śląski kurator oświaty Stanisław Faber wręczył młodym ludziom zaświadczenia o zdobyciu tytułu laureata oraz listy gratulacyjne dla rodziców. Podziękowania otrzymali także dyrektorzy szkół i nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursów. W uroczystości wzięła udział m.in. poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Szumilas, gratulacje uczniom złożył również dr hab. Mirosław Nakonieczny, prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji Uniwersytetu Śląskiego. Specjalne podziękowania w trakcie uroczystości kurator Faber złożył dyrektorom i koordynatorom Regionalnych Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, którzy wspierają swoją pracą organizacje konkursów oraz przewodniczącym komisji wojewódzkich.
W konkursach przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2014/2015 wzięło udział 1147 szkół podstawowych, co stanowi 89% szkół podstawowych z terenu naszego województwa. W etapie szkolnym wystartowało kilkanaście tysięcy uczniów: w konkursie z j. polskiego 8270, a w konkursie z matematyki 10085 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 637 uczestników etapu szkolnego, a do etapu wojewódzkiego 292 osoby.
Po odebraniu zaświadczeń i dyplomów młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać wykładu zatytułowanego „Tajemnica człowieka z lodowca”, który przygotował i wygłosił dr Andrzej Boczarowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Piątkową galę uświetnili młodzi muzycy z Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.


Konkurs

Miło jest nam poinformować, że Tymoteusz Dziaćko - uczeń klasy VA zdobył pierwsze miejsce w XII Konkursie Powiatowym z Języka Angielskiego.
Konkurs ten organizowany jest już od 12 lat i wszyscy nasi uczniowie zdobywają w nim wysokie miejsca. W tym roku uczestnikami konkursu byli także Maksymilian Myśliwiec i Julia Krzyżok. Uczniom tym dziękujemy za udział, zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów


REKOLEKCJE

Poniedziałek 23.03.15
10.00 - SP klasy IV-VI
11.30 - SP klasy I-III i przedszkole

Wtorek 24.03.15
10.00 - SP klasy IV-VI
11.30 - SP klasy I-III i przedszkole

Środa 25.03.15
9.00 - Msza św. dla SP i przedszkola


Wysokie miejsca w konkursie historycznym

Nasi uczniowie po raz kolejny odnieśli sukces, wykazując się znakomitą wiedzą historyczną. Kamil Sosulski, Artur Bugla i Kamil Pawelec, w minionym tygodniu, reprezentowali naszą szkołę na Międzygminnym Konkursie Historycznym "Idy marcowe".

Najlepszy okazał się Artur Bugla, który zajął pierwsze miejsce w kategorii klas 5. Kamil Pawelec zdobył trzecie miejsce w kategorii klas 6, zaś Kamilowi Sosulskiemu niewiele zabrakło by również stanąć na podium w kategorii klas 4. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody książkowe. Do konkursu mogli stanąć reprezentanci szkół Gminy Gorzyce i Gminy Godów, w ramach trzech kategorii głównych: klas 4,5 i 6. Każda szkoła mogła wystawić trzech reprezentantów, po jednym z każdej kategorii. Z naszej gminy uczestników konkursu zgłosiła Szkoła Podstawowa z Rogowa i Turzy Śląskiej. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka w Krostoszowicach. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.


Gminny Konkurs "Każdy znaczek wspiera misje" rozstrzygnięty!

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Rogowie pragnąc uwrażliwić uczniów, a przez nich ich rodziny, na potrzeby dzieci z krajów misyjnych zorganizowała Gminny Konkurs „Każdy znaczek wspiera misje”. Ten mały gest zbierania zużytych znaczków z pocztówek i kopert przyczynia się do polepszenia warunków życia wielu dzieci z Afryki i innych krajów misyjnych naszego globu. Do udziału w konkursie zgłosiły się cztery szkoły. Uczniowie wytrwale i z wielkim zapałem misyjnym zbierali znaczki, angażując często do pomocy rodziców, krewnych i znajomych, dzięki czemu akcja ta zataczała coraz szersze kręgi. Ogółem zebraliśmy 14.676 znaczków. W tym roku zwycięzcami zostali:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Gorzycach,
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Rogowie,
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Gorzycach,
a IV miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Olzie
Wszystkim dzieciom, którym los ich rówieśników doświadczonych bólem, ubóstwem i głodem nie jest obojętny
DZIĘKUJEMY!


Konkurs Biblijny "Jonasz"

W dniu 26 stycznia w Szkole Podstawowej w Rogowie po raz drugi odbył się rejonowy etap XVIII Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz" 2014/2015. Po przywitaniu uczestników, omówieniu zasad konkursu i wspólnej modlitwie uczniowie wzięli się do pracy odpowiadając na 20 pytań. Po 45 minutach zakończyli pisanie i zostali zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez Spółdzielnię Uczniowską, a katecheci przystąpili do sprawdzania prac. W tym roku uczestnicy musieli się wykazać znajomością fragmentów biblijnych opisujących życie Mojżesza. Po szkolnych eliminacjach, które odbyły się w grudniu do etapu rejonowego zakwalifikowało się 5 uczniów naszej szkoły. A w finale, który odbędzie się 13 kwietnia 2015 r. w budynku Kurii Diecezji Bielsko – Żywieckiej weźmie udział 3 naszych uczniów:
Matylda Kołek z klasy Vb, Oliwier Mika z klasy IVa oraz Maksymilian Kołek z klasy IIIb.
Gratulujemy i życzymy naszym „młodym biblistom” dalszych sukcesów.


OLIMPUSEK

W styczniu uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUSEK. Konkurs skierowany był do klas I-III. Sesja zimowa została podzielona na dwie części - sprawdzian zintegrowany oraz test z języka angielskiego. W każdej części uczniowie musieli wykazać się wiedzą rozwiązując 21 pytań o różnej skali trudności. Spośród uczniów, którzy wzięli udział w konkursie aż siedmioro zdobyło tytuł laureata.

Laureaci z edukacji wczesnoszkolnej:
- Pola Mika kl.IIc
- Kacper Radzyński kl.IIIa
- Emilia Rybarz kl.IIIa
- Felicjan Glenc kl.IIIa
- Emilia Szymiczek kl.IIIb

Laureaci z języka angielskiego:
- Paulina Mrozek kl.Ia
- Kacper Pytlik kl.Ib

Serdecznie gratulujemy!!!!


Dzień Kobiet

9.03 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji dnia kobiet. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy VI i IV, w którym zaprezentowali między innymi różne typy kobiet. Za kobiety przebrali się chłopcy z klasy VI - było bardzo zabawnie.


Konkurs - "Hej, Kolęda, Kolęda"

17 grudnia 2014 roku odbył się Międzygminny Konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej, Kolęda, Kolęda", na którym szkołę reprezentowali:
Matylda i Maksymilian Kołek . Uzdolnione muzycznie rodzeństwo wykonało dwie kolędy : W żłobie leży i Gdy śliczna Panna. Matylda grała na flecie, a Maksymilian na gitarze i wspólnie śpiewali. Swoim kunsztem artystycznym urzekli całą komisję, która przyznała im Grand Prix konkursu. 1 lutego 2015 roku wystąpili jeszcze raz w Świetlicy Wiejskiej w Osinach, na Koncercie Laureatów. Serdecznie im gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2015

Dzień Bezpiecznego Internetu to ogólnopolska i międzynarodowa akcja, w której wzięła udział Szkoła Podstawowa w Rogowie. Hasło tegorocznych obchodów „Razem tworzymy lepszy Internet” zwracało uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Zwrócono również szczególną uwagę na potencjał sieci oraz różne możliwości jej zastosowania - w edukacji, w kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki. Uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej by zobaczyć przygotowane prezentacje multimedialne i filmiki o zaletach i zagrożeniach jakie daje dostęp do Internetu. W dalszej części uczniowie poszczególnych klas prezentowali przygotowane plakaty na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i recytowali swoje hasła, rymowanki, wierszyki i piosenki o Internecie. Uczniowie wszystkich klas z bardzo dużym zaangażowaniem przygotowali się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Mamy nadzieję, że wszyscy będą pamiętać o zasadach, które obowiązują użytkowników Internetu .

Wyniki konkursów zorganizowanych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu "Razem tworzymy lepszy Internet"
1. Konkurs plastyczny klasy I-III
Wyróżnienia
- Jakub Palasz - klasa Ib
- Agata Lukoszek - klasa IIc
- Karolina Lazar - klasa IIIa
2. Konkurs grafiki komputerowej klasy IV-V
Wyróżnienia:
- Zuzanna Cichy - klasa Va
3. Konkurs na prezentację multimedialną klasy VI
Wyróżnienie
- Maksymilian Myśliwiec - klasa VIa


DRODZY RODZICE, OPIEKUNOWIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie ogłasza zapisy dzieci do klas I na rok szkolny 2015/2016

Rekrutacja do klas I obejmuje dzieci:
* 7 - letnie urodzone w okresie od dnia 1 lipca 2008r. do dnia 31 grudnia 2008r., które rok wcześniej nie rozpoczęły obowiązku szkolnego
* odroczone od obowiązku szkolnego w roku 2014/2015
* wszystkie dzieci z rocznika 2009.

Terminy rekrutacji:
* od 1 marca do 14 marca przyjmowane są zgłoszenia o przyjęcie ucznia do klasy I szkoły podstawowej dla kandydatów zamieszkałych w obwodzie szkoły,
* od 15 marca do 31 marca - tylko w przypadku wolnych miejsc - przyjmowane są wnioski kandydatów na uczniów klas I, zamieszkałych poza obwodem szkoły.

Rekrutacja dziecka do klasy I Szkoły Podstawowej w Rogowie na rok szkolny 2015/2016
Formularz zgłoszenia dziecka do klasy I
Formularz wniosku o przyjęcie dziecka do klasy I


Podziękowania


Prezentacja o bezpieczeństwie na drodze i lodzie

29 lutego odbyła się prezentacja multimedialna na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o zachowaniu się w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych.Uczniowie naszej szkoły przypomnieli sobie jak ważne jest noszenie odblasów po zmroku, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jak może skończyć się zabawa na niepewnym lodzie.


Bal przebierańców

28 stycznia, odbył się – tak długo oczekiwany przez uczniów klas I – III bal przebierańców. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, piłkarzy, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także z nauczycielami.



Dzień Babci i Dziadka 2015

23 stycznia uczniowie klas II b i II c zaprosili swoje babcie i dziadków do OSP w Rogowie, aby świętować z nimi ich coroczne święto. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17 i cała sala zapełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi, którzy obserwowali dokonania swoich wnuków, częstując się pysznymi ciastkami, upieczonymi przez mamy uczniów z klas drugich. Dziadkowie byli zachwyceni słuchając wiersze i piosenki im dedykowane. Klasa II b zaprezentowała 12 miesięcy- wierszy, które każde z osobna składało babciom i dziadkom życzenia. Klasa II c pokazała zabawne perypetie dziadka i jego rodziny w wierszu J. Tuwima „Rzepka”. Po występach wszyscy uczniowie odśpiewali głośne 100 lat, wręczyli wykonane przez siebie laurki i prezenty. Dziadkowie w sali nie kryli ogromnego wzruszenia i łezką w oku tulili swoje wnuczki i wnuków, dziękując za wspaniale przeżycie ich święta. Wszystkim babciom i dziadkom życzymy, aby ich święto trwało przez cały rok!


Spotkanie z babcią i dziadkiem w rogowskiej szkole!

Już tradycją jest, że uczniowie naszej szkoły zapraszają w styczniu swoich dziadków, chcąc publicznie im pokazać jak bardzo je kochają. Przygotowują dla nich program artystyczny. Uczniowie klasy IIa przedstawili jasełka nieco w innym wydaniu, bo po naszymu - czyli po śląsku. Śpiewali kolędy po śląsku, które zaskoczyły publiczność. Z racji tego, że uczniowie tejże klasy uczą się języka niemieckiego - zaprezentowali również kolędy w języku niemieckim. Nie zabrakło także wierszy o szanownych solenizantach i piosenek, a w szczególności jednej: Niech nam żyją wszystkie babcie i dziadkowie też! Spotkanie to przebiegało w iście rodzinnej atmosferze. Bez jakiejkolwiek tremy Nikola Szczęsny zagrała na flecie poprzecznym kolędę: Mizerna cicha, a Natalia Matus na organach zimową piosenkę Pada śnieg. Nie zabrakło 100 lat. Każda babcia i dziadek otrzymali prezent własnoręcznie zrobiony przez wnuka! Zaskoczeniem dla zebranych była prezentacja multimedialna dotycząca ukochanych dziadków i ich wnuków. Podczas spotkania zaproszeni goście częstowali się ciastem upieczonym z kolei przez ich dzieci! Miło było popatrzeć, jak dziadkowie wychodzili z uroczystości zadowoleni w towarzystwie małych jeszcze potomków. Zapewne w niektórych domach uroczystość rodzinna toczyła się dalej. I fajnie!


Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2014/2015

Osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2014/2015


Nasi uczniowie najlepsi w kraju!

Kilkoro naszych uczniów zostało nagrodzonych w dużych ukonkursach plastycznych i historycznych o ogólnopolskim zasięgu.
Paulina Osadnik z klasy IVa zdobyła 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Jesienne duszki i leśne skrzaty". Ponadto zdobyła również wyróżnienie w Gminnym Konkursie Plastycznym na Kalendarz i Lampion Adwentowy. W konkursie tym najlepsza okazała się jednak Julianna Lazar z klasy IVa, która wykonała najwyżej ocenioną pracę i zdobyła 1 miejsce.
W konkursach historycznych dominowali chłopcy - Artur Bugla z klasy Va zdobył 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Klio 2014" "Polskie symbole narodowe" w kategorii TEST. Z kolei podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej OLIMPUS swoją bogatą wiedzę zaprezentowali Kamil Pawelec z klasy VIb oraz Kamil Sosulski z klasy IVa, którzy zajęli kolejno 2 i 4 miejsce w kraju!
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych i artystycznych.


Wiarygodna szkoła

Nasza szkoła uzyskała za rok szkolny 2013/2014 certyfikat WIARYGODNA SZKOŁA !!!

Program Wiarygodna Szkoła obejmuje swym zasięgiem cały kraj.Jego głównym założeniem jest wskazanie i wyróżnienie placówek oświatowych, które dzięki odpowiedniemu poziomowi nauczania uzyskują bardzo dobre wyniki kształcenia, a dodatkowo zapewniają właściwą bazę i poczucie bezpieczeństwa swoim uczniom.


Pasowanie na czytelnika

26 marca odbyła się w naszej szkole uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych. Uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali bajkę pt. „Czerwony Kapturek” . Wszyscy aktorzy wspaniale się przygotowali, znakomicie wcielili się w role swoich bohaterów. Pierwszoklasiści słuchali z zaciekawieniem, reagowali na zabawne sytuacje podczas trwania bajki. Po jej wysłuchaniu poznali zasady korzystania z szkolnej biblioteki . Na podstawie inscenizacji poznali losy pewnej bajkowej książki, której czytelnicy nie szanowali. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się na temat sposobów szanowania książek. W następnej części imprezy odgadywali imiona bohaterów oraz tytułów znanych bajek. Wśród przedstawionych bajkowych postaci znalazły się między innymi : Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Pinokio. Pierwszoklasiści chociaż zaczęli swoją przygodę z literaturą od niedawna, bez trudu potrafili rozwiązać wszystkie zagadki. Bardzo się cieszymy, że młodzi czytelnicy przejawiają chęć do czytania oraz dzielenia się zdobytą wiedzą z kolegami i koleżankami. Aby jeszcze nieco umilić to spotkanie nowi czytelnicy mieli okazję posłuchać bajkę „Dzikie łabędzie” na od lat nieużywanym rzutniku ANIA , który pamiętają jeszcze ich rodzice i babcie. Na zakończenie imprezy odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na nowych czytelników, rozdanie dyplomów, upominków i pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy serdecznie uczennicom klasy VIa za wykonanie pamiątkowych zakładek do książek, a szkolnemu sklepikowi za poczęstunek. Nowym czytelnikom życzymy wiele ciekawych przygód z książkami i oczywiście zachęcamy do czytania, bo warto!


Akcje PCK

Nasze koło PCK wraz z jego opiekunami pragnie serdecznie podziękować uczniom oraz ich rodzicom, którzy włączyli się do przeprowadzanych w szkole akcji, tj. Gwiazdka, Góra Grosza, pomoc fundacji „MAM SERCE” dla chorego Krystiana. W akcji „ Góra Grosza” uzbieraliśmy 70,77 zł, zaś dla chorego Krystiana 200 zł. W tym roku szkolnym akcję zbierania stroików przeprowadziliśmy na prośbę rodziców w formie konkursu pt. „ Najpiękniejszy stroik świąteczny”. Decyzją komisji konkursowej I miejsce zdobyła Karolina Kuczera. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział , gdyż wykazali się zdolnością dzielenia się z innymi. Stroiki przeznaczone zostały jako prezent na Wigilię dla ludzi ubogich. Zachęcamy wszystkich do akcji, którą prowadzimy już od kilku lat dla Rodaków na Wschodzie, tj. „Dzieci Śląska – Dzieciom Lwowa”. W miarę możliwości prosimy o przyniesienie artykułów spożywczych o dłuższym terminie ważności ( mąka, cukier, budyń, kisiel, konserwy itp.) Za każdy przyniesiony artykuł serdecznie dziękujemy w imieniu swoim oraz Śląsko – Małopolskiego Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim Archidiecezji Lwowskiej. Akcja będzie trwała do ok. 12 maja.


Dzień bezpiecznego Interetu

http://www.saferinternet.pl/cache/resized/313e502091cadf3b9c5b0c38a0aefc75.png


WYSOKIE MIEJSCA NASZYCH UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM "ZAPROŚMY ANIOŁY DO SZKOŁY"

Szkoła Podstawowa w Czyżowicach zorganizowała kolejną już edycję bożonarodzeniowego konkursu plastycznego, którego celem było wykonanie płaskorzeźby anioła kolędnika z masy solnej. Był to konkurs rangi powiatowej, a jury wybierało najlepsze prace spośród 190 nadesłanych aniołów. Płaskorzeźby oceniane były w 3 kategoriach: uczniowie klas I, II i III. I tak w:
kategorii klas II: II m. Agata Lukoszek ( II c)
wyróżnienie: Dominik Kucza (II c)
kategorii klas III: I m. Magda Katryniok (III b)
II m. Emilia Szymiczek (III b)
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!


"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło. I święta. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu".

Uczniowie kółka recytatorskiego 19.12.2014r. zaprosili całą społeczność Szkoły Podstawowej w Rogowie na niezwykłe przedstawienie pt. "Święta w hipermarkecie". Każdy charakter, który pojawił się na scenie był wizytówką innego kawałka otaczającej nas rzeczywistości. Byli wśród aktorów zabiegani, zapracowani rodzice, którzy święta łączą tylko z największym ich marzeniem, chwilą odpoczynku, także od swych dzieci. Pojawili się roztargnieni klienci, którzy świąteczne zakupy zawsze zostawiają na ostatni moment. W kawiarence siedziały, spodziewające się biznesowego spotkania, panie zaślepione chęcią zysku, przedkładające pieniądze nad oczekiwania swych najbliższych. Całemu zamieszaniu towarzyszył hipermarketowy Mikołaj sprzedający towary w promocyjnej cenie. Na szczęście nie tylko taki obraz świata zauważyli nasi podopieczni, ukazali także sens prawdziwych świąt, tych w gronie najbliższych, z tradycyjnymi potrawami, choinką i wzruszającą atmosferą. To właśnie w tej wyjątkowej rodzinie narodził się Chrystus.
Wszystkim aktorom serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i wspaniały, wzruszający prezent świąteczny.



Życzenia




W Wigilię Bożego Narodzenia
Gwiazda Pokoju drogę wskaże.
Zapomnijmy o uprzedzeniach,
otwórzmy pudła słodkich marzeń.
Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,
jak Trzej Królowie z dary swymi,
staną cicho za Twoim progiem,
by spełnić to, co dotąd było snami.
Ciepłem otulmy naszych bliskich
i uśmiechnijmy się do siebie.
Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,
niech w domach będzie Wam jak w niebie...

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie Ilona Kisiel


Drugoklasiści pieczą ciastka!

Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy IIa podjęli się pieczenia ciasteczek świątecznych. Profesjonalnie się do tego wydarzenia przygotowali, zadbali również o higienę osobistą i pracy. Podzieleni na grupy współpracowali ze sobą i szybko na blaszce pojawiały się gwiazdki, aniołki, grzybki i inne ciekawe kształty ciasteczek. Mali ciastkarze dbali o staranność wytworów swojej pracy. Ciastka piekły się pod okiem osoby dorosłej, by następnego dnia znów mogły trafić do uczniów, którzy je dekorowali. Były różne polewy i mnóstwo dekoracyjnych ozdób. Z niedowierzaniem nauczyciele naszej szkoły wchodzili do klasy, by móc na własne oczy zobaczyć pracujących przy stole dzieci! Jeszcze bardziej się zdziwili, gdy częstując się smakołykami widzieli, że ciasteczka te wyglądają i smakują jak z profesjonalnej ciastkarni! Radościom nie było końca, tym bardziej, że uczniowie "zbierali" pochwały nawet od samej pani dyrektor! Usatysfakcjonowane dzieci, bardzo szczęśliwe wróciły do swoich domów, by poczęstować słodkościami swoich najbliższych i przekazać relacje z niecodziennej nauki w szkole! Pomysł z pieczeniem ciasteczek nie tylko spodobał się drugoklasistom, ale i pozostałym uczniom naszej szkoły, a więc kto wie? Może jeszcze ktoś powtórzy to zadanie?!


"Zdrowo jem, więcej wiem". Etap jesienny.

Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem" realizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Ma on charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Przeznaczony jest dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku między żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Cały projekt jest podzielony na trzy sezony: jesienny, zimowy i wiosenny. Realizacja poszczególnych zadań w danym etapie jest oceniana, a zdobyte punkty przekładają się na zajmowane lokaty w rankingu ogólnopolskim.
Uczniowie klasy II b „ Strażnicy zdrowia” zrealizowali zadania etapu jesiennego. W ramach tego etapu została przeprowadzona lekcja pt: "Dobre i złe składniki w naszym pożywieniu" oraz "Zbieramy informacje na temat tego , co jemy". Dzieci miały możliwość zapoznania się z ważnymi w diecie składnikami pożywienia ich rolą w organizmie, uświadomienie im, dlaczego nie powinno się jadać niektórych składników, a także dlaczego należy czytać etykiety.
„Strażnicy zdrowia” aktywnie uczestniczyły w zajęciach, tworzyły plakaty promujące zdrowie, odgrywały scenki dotyczące zareklamowania produktu, segregowały zdrowe oraz szkodliwe produkty spożywcze. Zaopiekowały się przybyszem z Turkusowej Planety – Ferro – wskazały mu drogę żywieniową


Julia Stebel zdobywczynią III miejsca w konkursie gawędziarsko - poetyckim "Fedrowani w godce"

Z nieukrywaną przyjemnością informujemy, iż uczennica klasy IV b Julia Stebel zajęła III miejsce w piątym konkursie gawędziarsko-poetyckim „Fedrowani w godce”. Konkurs już od kilku lat organizowany jest w Wodzisławskim Centrum Kultury przez Stowarzyszenie „Vladislavia”, uczestnicy mają za zadanie zaprezentować piękną gawędę śląską, której tematyka związana jest z górnictwem. Julkę oceniało bardzo szacowne jury, w składzie: Irena Sauer, Eugeniusz Tomas, Ewelina Kuśka, Tomasz Ciba, Bibianna Dawid. Nasza uczennica swym występem oczarowała komisję a po powrocie obiecała, że w przyszłym roku będzie walczyć o najwyższe podium! My jednak już dziś cieszymy się z olbrzymiego sukcesu dziewczynki i serdecznie jej gratulujemy.


Wyróżnienie dla cudownej recytatorki Julii Krzyżok

Kolejnym sukcesem zakończył się występ uczennicy klasy IV b Julii Krzyżok, która w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach uczestniczyła w konkursie recytatorskim "Dziecięce spojrzenie na świat poezji ze skarbczyka Ireny Sauer". Dziewczynka zaprezentowała dwa teksty lokalnej poetki i swą recytacją zachwyciła jury, które postanowiło przyznać jej wyróżnienie w kategorii uczniów klas IV - VI. Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na uroczystą galę podczas której będzie promowany nowy tomik poezji Ireny Sauer, wówczas też laureatom zostaną wręczone nagrody. Rozpiera nas duma…Tradycyjnie serdecznie gratulujemy!


List do rodzciów i opiekunów

http://www.men.gov.pl/images/aktualnosci/List_do_rodzicow_i_opiekunow.pdf


Niech żyje nam górniczy stan...

4 grudnia 2014r. w Domu Sportu w Rogowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika. Z tej okazji nasi uczniowie ( IIb, IIIb, Vb) pod czujnym okiem swoich wychowawców przygotowali program artystyczny, który miał na celu umilić naszym rogowskim górnikom ich święto, zwane Barbórką.
Recytowane wiersze, wesołe górnicze piosenki, teledyski oraz występy naszych szkolnych muzyków zostały wynagrodzone gromkimi brawami. Oprócz oklasków każdy z uczniów otrzymał z rąk górników słodki upominek.




Galeria


XII Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej

5. XII. 14r. w ZSP nr 3 w Wodzisławiu Śląskim odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej klas I-III pod hasłem: "Moja śląska rodzina". Reprezentant naszej szkoły Grzegorz Hajduczek - uczeń klasy IIIA zdobywając III miejsce udowodnił, że godać to on umi. Tym razem zachwycił jurorów - znawców gwary i tradycji śląskiej bezbłędnym beraniem o swoi familiji, śląską dykcją oraz niebywałym wdziękiem artystycznym. Gratulujemy mu i życzymy dalszych sukcesów!


Dyskoteka andrzejkowa

26 listopada uczniowie klas I-III oraz IV-VI mieli okazję uczestniczyć w dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez samorząd uczniowski. Nie zabrakło tańców, śpiewu oraz wróżb. Dzieci miały możliwość zakupu ciasteczka z wróżbą, spotkania z wróżką Samantą, Samirą czy też Esmeraldą. Wróżbą towarzyszył dobry humor, nastrój oraz uśmiech na twarzy.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "ADWENTOWY NIEZBĘDNIK"

WDK Olza był organizatorem konkursu plastycznego, w którym zadaniem było wykonanie adwentowego niezbędnika: lampionu bądź też kalendarzyka adwentowego. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły nie zawiedli- stworzyli niewiarygodne prace, pachnące i świecące, zrobione z drzewa lampiony, adwentowe cudeńka, czy też zrobione z pudełek po zapałkach kalendarze. Te ciekawe prace zostały nagrodzone i 26 listopada poszczególni uczniowie biorący udział w konkursie wrócili z Olzy z rękami pełnymi nagród i tak:
W kat. klas I-III: III miejsce Agata Lukoszek (II c)
Wyróżnienia: Marta Ciuraj (II c), Pola Mika (II c), Edyta Stwiertnia (II a), Beata Romanowska (III a)
W kat. klas IV- VI: I miejsce Julianna Lazar (IV a)
Wyróżnienie: Paulina Osadnik (IV a)
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach!




Osiągnięcia naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie "MULTITEST"

Uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „MULTITEST” organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i przyrody. Niektórzy mogą poszczycić się sukcesami:
Emilia Kuczera z klasy VIb zajęła 3 miejsce w konkursie z języka polskiego i otrzymała dyplom laureata i nagrodę książkową;
Kamil Pawelec z klasy VIb zdobył dyplom laureata z przyrody za 6 miejsce, a Maksymilian Myśliwiec z klasy VIa za 10 miejsce.
Dyplom wyróżnienia zdobyli: Tymon Dziaćko z klasy Va z języka angielskiego; Łukasz Klon z klasy Va z matematyki; Oliwier Mika i Kamil Sosulski z klasy IVa , Julia Stebel i Sandra Cydejko z klasy IVb z przyrody; Mateusz Tomala z klasy VIb z przyrody.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.


Pierwsza transmitowana lekcja już za nami

W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano otwarcie pierwszej i jedyną na świecie wystawy stałej poświęconej tysiącletniej historii Żydów w Polsce. Z tej okazji MHZP wraz z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprosiły do współpracy szkoły z całej Polski, chcąc zorganizować dla nich transmitowaną na żywo lekcję historii.
Nasza szkoła z radością podjęła współpracę i 23 października dokładnie o 9:00 uczniowie wzięli udział w spotkaniu poświęconemu „Obyczajowości w kulturze żydowskiej”. Prowadzący odwiedzili żydowski dom, synagogę oraz muzeum, w ciekawy sposób przedstawiając codzienne życie i zwyczaje Żydów. Audycja była jednocześnie transmitowana w Programie 1 Polskiego Radia. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Nasza szkoła uzyskała certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie.


Wyjazd klasy 6a do czeskiej Ostravy

We wrześniu do naszej szkoły przybyli artyści z Republiki Czeskiej, którzy w ramach projektu „Szopki bez granic” zorganizowali warsztaty ręcznego robienia szopek. 26 listopada w ramach projektu uczniowie klasy 6a pojechali do Ostravy, gdzie spędzili czas w pawilonie wystawienniczym Cerna Louka.
Na miejscu czekała na nich Międzynarodowa Czesko- Polska Wystawa Szopek oraz kilka atrakcji. Organizatorzy przygotowali warsztaty z pieczenia i zdobienia wypieków świątecznych, a także z tworzenia kartek i torebek bożonarodzeniowych. Uczniowie zapoznali się również z teoretycznymi podstawami techniki rzeźbienia w drewnie. Szkoła kieruje szczególne podziękowania do pana Józefa Burszyka z Bełsznicy oraz Domu Kultury w Czyżowicach za współpracę podczas realizacji projektu.
Galeria


Informacja

Drodzy Uczniowie , Rodzice , Pracownicy oraz Przyjaciele Szkoły Podstawowej w Rogowie.

W związku z zakończeniem odbywającej się w dniach 6 - 17.10.2014r. ewaluacji zewnętrznej, składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które brały udział w ankietowaniu i wywiadach wyrażajac opinie na temat pracy naszej placówki.
Wierzę, że wspólnie uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność.
Wyniki ewaluacji przedstawione są w raporcie opisującym różne aspekty funkcjonowania szkoły dostępnym na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce "Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły".

Z wyrazami szacunku,
Dyrektor Szkoły
Ilona Kisiel


SUKCESY NASZYCH UCZENNIC W OGÓLNOPOLSKICH KONKURSACH O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

Stowarzyszenie Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej organizuje od lat liczne przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska przyrodniczego.
W tym roku odbyły się dwa konkursy: plastyczny i recyklingowy (na wykonanie rzeczy użytecznej z odpadów, w tym koniecznie z tekstyliów) pod wspólnym tematem "Jak ocalić świat". Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, gdyż do organizatorów napłynęło ponad 500 prac z całej Polski.
Podsumowanie obu konkursów i rozdanie nagród odbyło się 21 listopada 2014 w bibliotece miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Miło nam poinformować, iż trzy uczennice naszej szkoły znalazły się w gronie zwycięzców i osobiście odebrały nagrody i dyplomy w następujących konkursach:

1. Julianna Lazar (klasa 4a) - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Jak ochronić świat" - za pracę pt. "Nowoczesna oczyszczalnia ścieków";
2. Wiktoria Szczęsny (klasa 5b) - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Recyklingowym "Jak ochronić świat" - za pracę pt. "Wieszak na chustki i krawaty";
3. Paulina Osadnik (klasa 4a) - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Recyklingowym "Jak ochronić świat" - za zabawkę "Czarownica".

Uczennicom serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach, zaś Państwu Beacie i Krzysztofowi Szczęsnym dziękujemy za umożliwienie dojazdu na uroczystość.



Wycieczka do Żorskiego Centrum Regionalnego

19 listopada odbyła się wycieczka klas I do Żorskiego Centrum Regionalnego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach "Od paprotka do węgielka", dzięki którym lepiej poznali pracę górników w kopalni oraz tradycje i przesądy górnicze. Wyjątkowym przeżyciem dla dzieci było spotkanie w zainscenizowanej kopalni ze Skarbnikiem - duchem kopalni. Zdobyta podczas zajęć wiedza została utrwalona poprzez warsztaty muzyczne i plastyczne.


KOT W BUTACH

Do naszej szkoły przyjechał teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem „Kot w butach”. Uczniowie młodszych klas miały sposobność przypomnieć sobie losy głównych bohaterów tej bajki. A największą frajdą było to, że po przedstawieniu sami uczniowie mogli dotknąć i poruszać kukiełkami.


ZJAZD KRÓLÓW W II C

13 listopada w klasie II c odbyła się nietypowa uroczystość- ZJAZD KRÓLÓW. Od kilku tygodni w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej poznaliśmy wiele legend, opowiadających o historii Polski. W wielu z nich usłyszeliśmy o królach np.: o królu Kraku, Popielu czy też o prawdziwych królach Bolesławie Chrobrym czy Zygmuncie III Waza. Dlatego stwierdziliśmy, że warto zwołać wszystkich królów z pobliskich królestw na nasz klasowy zjazd. Każdy uczeń przygotował nazwę królestwa, z którego pochodzi, jego herb i flagę, krótką historię swojego państwa oraz przygotować strój, jak na prawdziwego króla przystało. Pojawili się bardzo ciekawi goście, którzy rządzili m. in. Kwiatolandią, Krainą Niezwykłości, Sercolandią, Motylkolandią czy też Lodową Krainą . Wszyscy zaproszeni świetnie się bawili, a wyobraźnia uczniów pokazała, że nie ma granic.


DZIECI Z ZAMBII

DZIECI Z ZAMBII PROSZĄ O POMOC
JAK TO UCZYNIĆ?
WYSTARCZY, ŻE PRZYNIESIESZ KISIEL DO SZKOŁY

Akcja trwa do 24 listopada.


25-lecie Konwencji o Prawach Dziecka


"Małe Gwiazdki 2"

Grupa dzieci z naszej szkoły, która uczęszcza na zajęcia dodatkowe z języka niemieckiego wzięła udział w projekcie i stworzyła zespół "Małe Gwiazdki 2". W ramach tego projektu przygotowuje różnego rodzaju programy artystyczne. „ Małe Gwiazdki 2” miały swój pierwszy występ 8 listopada na III Biesiadzie Mniejszości Niemieckiej w Rydułtowach, przedstawiając swoje umiejętności wokalne i językowe. W trakcie tej imprezy odbyły się również pokazy artystyczne w języku niemieckim i polskim, które przygotowały Chóry : Liederhort – Chor pod batutą pana Ryszarda Ucher oraz Chór LIRA z Rydułtów. Tylko tak dalej Małe Gwiazdki 2!


Święto Odzyskania Niepodległości

Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w piątek 7 listopada zorganizowany został w naszej szkole uroczysty apel.
Uczniowie naszej szkoły przypomnieli nam okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, a także znaczenie i wagę słowa: ojczyzna i patriotyzm.


Lekcja ekologii.

Dnia 5.XI.2014r. na terenie naszej szkoły uczniowie kl.V-VI mogli uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym " Czy śmieci mogą nas zasypać?" realizowane przez Studio Małych Form Teatralnych.
Przedstawienie miało charakter edukacyjny i zostało ufundowane przez Wójta Gminy Gorzyce. Poprzez zabawę i czynny udział uczniów w spektaklu mogli oni uświadomić sobie czym jest ekologia i jakie korzyści przynosi segregowanie śmieci. Gra aktorska, rekwizyty i efekty dźwiękowe zachwyciły wszystkich obecnych na sali.
Burza oklasków była dowodem udanej zabawy!

1 2 3 4


Zabawa andrzejkowa

Zabawa andrzejkowa


Gorzycka Perła' 2014

24 października br. w sali Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach, odbyła się uroczysta gala związana z wręczeniem tytułu honorowego „Gorzycka Perła'2014”. Kapituła Tytularna uznała wybitne osiągnięcia oraz zasługi dla gminy Gorzyce i postanowiła przyznać ten zaszczytny tytuł mieszkańcowi Czyżowic – ks. Jerzemu Dudkowi. W drugiej części uroczystości przyznane zostały stypendia Wójta Gminy dla najzdolniejszych uczniów. W roku szkolnym 2013/2014, 43 uczniów osiągnęło bardzo dobre wyniki w nauce, a także czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych m.in. z biologii, matematyki i geografii. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie, którzy uzyskali maksymalną liczbę punktów na sprawdzianie, a także ci, którzy posiadają talenty plastyczne, muzyczne i sportowe. Z naszej szkoły stypendystami wójta gminy zostali:

Kuczera Emilia
Kołek Matylda
Dziaćko Tymon

Stypendyści odbierali listy gratulacyjne, kwiaty oraz okolicznościowe upominki z rąk władz gminy i powiatu oraz senatora, Honorowego Obywatela Gminy - Adama Zdziebło. Dla „Gorzyckiej Perły'2014” - ks. Jerzego Dudka, dla stypendystów oraz wszystkich zebranych gości przygotowany został specjalny program artystyczny.
Stypendystom i ich rodzicom cała społeczność szkolna składa serdeczne gratulacje !!!

1


Spotkanie z niemiecką bajką w Szkole Podstawowej w Rogowie

20 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z niemiecką bajką zorganizowane wspólnie z Domem Współpracy Polsko- Niemieckiej z Opola, który był sponsorem imprezy. Gośćmi specjalnymi byli lektorzy : Przewodniczący DFK z Wodzisławia Śląskiego – P. Józef Spandel, Zastępca Przewodniczącego DFK z Wodzisławia Śląskiego – P. Roman Tomas oraz Członek DFK z Wodzisławia Śl. – P. Angela Skupień.
W spotkaniu wzięły udział dzieci z w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wraz z rodzicami , opiekunami. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a wśród uczestników znaleźli się również uczniowie szkół z pobliskich miejscowości. Spotkanie odbyło się na dwóch płaszczyznach. Jedna z sal gromadziła dzieci, które miały okazję zetknąć się z niemiecką wersją bajki braci Grimm pt. "Frau Holle"( Pani Zamieć), przedstawioną w nowatorski sposób, poprzez liczne zabawy i animacje. Zabawy przygotowały Panie, które przyjechały specjalnie dla dzieci z Opola, tj. Pani Szymik oraz P. Patrycja Wiencek –Baron. Wszyscy obecni w sali otrzymali rozmaite zadania, które musiały wcześniej wykonać bohaterki z czytanej bajki, np. trzepanie pościeli, zrywanie jabłek z drzewa, itp. Spotkaniu towarzyszyła przepiękna bajkowa sceneria i specyficzny, tajemniczy, nostalgiczny nastrój wzbudzający ciekawość. Zrodziło to liczne niespodzianki. Dzieci były w żywiole, chętnie brały udział w zabawach, okazały chęć uczestnictwa w podobnych spotkaniach. W drugiej sali odbyło się spotkanie rodziców z doradcą do spraw dwujęzyczności pt. „ Billingua – łatwiej z niemieckim.”, które poprowadziła Pani Katarzyna Czech. Doradca zachęcała rodziców do korzystania z możliwości nauki języka niemieckiego przez ich pociechy. Udzielała istotnych w tym zakresie informacji i porad. Oba spotkania przebiegały w ciepłej i przyjaznej atmosferze przy zapachu kawy i pieczołowicie przygotowanego poczęstunku.
Za pomoc w jego zorganizowaniu chcielibyśmy skierować serdeczne słowa podziękowania P. Marii Gruca - Zastępcy Przewodniczącego DFK Wodzisław - Rogów

1 2 3


Mój Nauczyciel

14 października ogłoszono wyniki I Szkolnego Konkursu Samorządu Uczniowskiego pt.”Mój Nauczyciel”. Wychowankowie malowali, wyklejali, wyszywali podobizny swych nauczycieli. Ci, którzy zaś nie znaleźli w sobie talentu iście malarskiego w sposób rzetelny i niezwykle autentyczny opisali w krótkich, wierszowanych utworach swych ulubionych pedagogów. Oj przepięknych poematów i portretów doczekali się pracownicy Szkoły Podstawowej w Rogowie. Najlepsze uczniowskie rysunki oraz wiersze jury postanowiło nagrodzić. Oto lista zwycięzców:

Klasy I-III
Kategoria :praca plastyczna
I miejsce Milena Nowak
II miejsce Bartek Kwaśnica
III miejsce Magda Katryniok
Wyróżnienia: Julia Kantor, Kacper Radzyński, Julia Mandrela
Kategoria : wierszyk
Wyróżnienia: Wiktoria Worek, Karol Skrzyszowski

Klasy IV-VI
Kategoria : praca plastyczna
I miejsce Julianna Lazar
II miejsce Monika Salamon
III miejsce Kamil Karnówka
Wyróżnienie : Jakub Kwaśnica
Kategoria wierszyk
Wyróżnienie: Łukasz Kornacki


Dzień Edukacji Narodowej 2014 w naszej szkole

Tegoroczny DEN rozpoczęliśmy Mszą Św. w pobliskim kościele, następnie udaliśmy się na uroczystą akademię przygotowaną przez uczniów klas II a, II c oraz V a. Świętujący w tym dniu nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły otrzymali symboliczne kwiaty oraz płynące z głębi serca uczniów życzenia. Wszyscy widzowie akademii zostali pod ogromnym wrażeniem, słuchając utworu wykonanego przez utalentowanych muzycznie uczniów naszej szkoły: zespołu flecistów, gitarzysty, trębacza oraz skrzypaczki. Wesołym zakończeniem tej akademii było przedstawienie różnych typów osobowości nauczycieli. Uczniowie starszych klas wcielili się w rolę nauczyciela: anioła, służbisty, luzaka, a każdy nauczyciel zastanawiał się jakim typem on jest . Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
1 2 3 4 5 6 7


Zawody sportowe

17.10.2014 odbyły się gminne zawody w piłkę nożną chłopców na orliku w Gorzycach.
Uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce
1


Drodzy Rodzice

Wizytatorzy ds. ewaluacji starają się uzyskać pełny obraz funkcjonowania placówki. Rozmawiają z dyrekcją i nauczycielami, ale też z uczniami. Istotnym elementem jest rozmowa z rodzicami.
Zapraszam Państwa (Radę Rodziców i innych zainteresowanych rodziców) na spotkanie z wizytatorami ds. ewaluacji w dniu 9.10 2014r na godz. 16.30 do Szkoły Podstawowej w Rogowie ( sala nr 10 ) W trakcie rozmowy zostaną Państwo poproszeni o wyrażenie opinii na temat funkcjonowania naszej szkoły. Spotkanie potrwa do 90 min, nie będą w nim uczestniczyć przedstawiciele dyrekcji ani nauczyciele, a informacje zebrane w trakcie badania są w pełni anonimowe. Wypływające z niego wnioski będą częścią raportu, który niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce "Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły".
Zależy nam na Państwa szczerych opiniach. Chcemy poznać Państwa zdanie. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność. Prosimy o pewne przybycie.

Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły I. Kisiel


JESIENNE "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

Jak co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w działalność na rzecz środowiska przyrodniczego. Tradycją stało już się „Sprzątanie Świata”. Zaopatrzeni przez Urząd Gminy w Gorzycach w rękawice i worki na odpady wyruszyliśmy do parku, lasu i na przylegające do terenu szkoły ulice, by pozbierać pozostawione tam śmieci. Równocześnie w odpowiedzi na ogłoszony przez Urząd Gminy w Gorzycach „XII Konkurs zbiórki makulatury” rozpoczęliśmy szkolną akcję zbiórki tego surowca. Akcja będzie trwała do końca października 2014r.

1 2 3 4 5 6


GOŚCIE Z KOŁA PSZCZELARZY W NASZEJ SZKOLE

W dniu 30.09.2014r. odbyły się w naszej szkole zajęcia warsztatowe dotyczące życia pszczół, ich roli w przyrodzie i gospodarce człowieka.
Przeprowadzone one zostały przez przedstawicieli Koła Pszczelarzy w Gorzycach: p. Grażynę Klon, p. Alfreda Świtałę i p. Jacka Rakusa. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda życie w ulu, jakie osobniki tworzą strukturę społeczną roju i jaka jest ich rola dla całego ula. Z zaciekawieniem słuchali informacji o tym, ile jaj składa królowa, ile razy robotnica wylatuje z ula, jak pszczoły porozumiewają się między sobą, jak są ważne dla środowiska i ludzi.
Wielką atrakcją okazał się przenośny ul ze szklanymi ściankami, dzięki czemu uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się, jak wygląda życie wewnątrz (zobaczyli żywą królową z robotnicami!). Zainteresowanie wzbudził strój i sprzęt pszczelarza oraz świece wykonane z pszczelego wosku. W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się o korzyściach, jakie ludzie czerpią z hodowli pszczół, o leczniczych właściwościach miodu. Nie zabrakło też informacji o przyczynach wymierania tych owadów, czyli o chorobach, na jakie zapadają, ale przede wszystkim o niewłaściwej działalności człowieka. Dlatego część prelekcji została poświęcona przedstawieniu sposobów i działań, które mogłyby wpłynąć na skuteczną ochronę pszczelich rodzin.
Zajęcia przeprowadzone przez naszych gości okazały się przedsięwzięciem bardzo trafionym i wywołały wielkie zainteresowanie wśród wszystkich uczniów, którzy zadawali liczne pytania na nurtujące ich problemy i żywo włączali się w dyskusję. Słodkim zakończeniem spotkania była degustacja miodu.
Dziękujemy pani Grażynie, panu Alfredowi i panu Jackowi za tak mile i ciekawie spędzony czas i mamy nadzieję, że spotkamy się znowu na kolejnych zajęciach.

1 2 3 4


Samorządy mają głos - ogólnopolskie wybory do władz Samorządu Uczniowskiego

Kampania przedwyborcza dobiegła końca, 30 września w Szkole Podstawowej w Rogowie odbyły się tajne, powszechne, bezpośrednie, równe i większościowe wybory do władz Samorządu Uczniowskiego. Po zliczeniu głosów komisja wyborcza podała zwycięzców. Miło nam oświadczyć, iż przewodniczącym szkoły został uczeń klasy Va Tymon Dziaćko, zaś jego zastępcą jest uczennica klasy VIb Oliwia Walicka. Serdecznie gratulujemy wygranym, równocześnie przypominamy, że w starciu tym nie było przegranych! Każdy z was ma bowiem prawo ustalać oraz modyfikować plan działania Samorządu Uczniowskiego, do czego Was gorąco zachęcamy. Nowe władze już pierwszego października spotkały się, by przedyskutować swe pomysły, spisać je i przedstawić pani dyrektor. Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki ich pracy do naszej szkoły nie wkradnie się nuda.

1 2

Władze Samorządu Uczniowskiego 2014r.

Przewodniczący:
Tymon Dziaćko

Zastępca:
Oliwia Walicka

Skarbnik:
Julia Krzyżok
Wiktoria Szczęsny
Julia Kuczaty
Julia Stebel

Sekcja sprzętu:
Daniel Lubszczyk
Kamil Bugla
Kacper Tytko
Jakub Sochacki

Sekcja porządkowa:
Kamil Smołka
Jakub Kwaśnica
Maksymilian Myśliwiec
Wojtek Zychma

Sekcja do spraw charytatywnych:
Wiktoria Glenc
Edyta Pietrasz

Członkowie:
Jakub Rybarz
Bartosz Kuczera
Miłosz Greiner


Dyskoteka

Jak się bawić, to się bawić – dyskoteka Dziękujemy uczniom naszej szkoły za udział w niezapomnianej zabawie dyskotekowej zorganizowanej 30 września z okazji Dnia Chłopca. Wyjątkowa atmosfera towarzysząca tego wieczoru waszym pląsom na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Do zobaczenia na następnej potańcówce!

1 2 3 4


Drodzy Rodzice, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Rogowie.

W dniach od 6 do 17 października 2014r. w naszej szkole odbędzie się ewaluacja zewnętrzna. Ma ona na celu umożliwienie gromadzenia kompleksowych informacji na temat jakości pracy szkół i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Ministerstwo zdefiniowało 12 wymagań wobec szkół i innych placówek edukacyjnych, dotyczących najróżniejszych dziedzin: od wyników nauczania, realizacji obowiązującej podstawy programowej, przez rozwijanie aktywności i umiejętności społecznych uczniów, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jej warunki lokalowe i wyposażenie. Każde z tych wymagań dana szkoła lub placówka może spełnić na poziomie od A do E. Wyniki ewaluacji przedstawione są w raporcie dostępnym na platformie internetowej www.npseo.pl. W efekcie każdy rodzic może dokładnie się zapoznać ze specyfiką działania j do której uczęszcza dziecko. Ewaluacji zewnętrznej danej placówki dokonuje zespół wizytatorów. Całe badanie dzieli się na trzy etapy.
W pierwszym wizytatorzy ds. ewaluacji ustalają harmonogram badania, zapoznają się z dokumentami informacyjnymi dotyczącymi danej placówki.
Kolejny etap ewaluacji to praca w szkole. Wizytatorzy rozmawiają i przeprowadzają ankiety wśród reprezentantów różnych grup szkolnej społeczności. Warto dodać, że te badania są w pełni anonimowe. W spotkaniach z nauczycielami, pracownikami, rodzicami, uczniami i przedstawicielami instytucji współpracujących ze szkołą nie uczestniczy dyrektor placówki. Wizytatorzy prowadzą też obserwację: w trakcie lekcji, na przerwach, na boisku szkolnym czy w bezpośrednim otoczeniu szkoły.
Etap podsumowujący obejmuje opracowanie, analizę i formułowanie wniosków, przygotowanie raportu z ewaluacji placówki.

Drodzy Rodzice

W ramach ewaluacji zewnętrznej szkoły w dniach od 6.10. 2014 do 8.10. 2014r. odbędzie się ankietowanie Rodziców ( ankiety w wersji papierowej zostaną Państwu przekazane za pośrednictwem dzieci) Badanie przeprowadzane jest na próbie pełnej rodziców uczniów dwóch najstarszych klas - klas V i VI. Niemniej ankiety w formie papierowej są przekazywane wszystkim uczniom, których rodzice wyrażą chęć na ich wypełnienie.
Proszę Państwa o wypełnienie ankiety, zawierającej pytania na temat tego, jak postrzegają Państwo naszą szkołę. Ankieta jest w pełni anonimowa, można ją wypełnić w domu i przekazać następnego dnia do urny znajdującej się przy wejściu do szkoły. Wypełnienie ankiety trwa ok. 20 min. Wypływające z niej wnioski będą częścią raportu, który niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce "Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły".
Zależy nam na Państwa szczerych opiniach. Chcemy poznać Państwa zdanie. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność.


Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły I. Kisiel


Polskie Państwo Podziemne

W piątek 26 września w naszej szkole zostały zorganizowane obchody 75 lecia utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji klasy IV-VI zebrały się na sali gimnastycznej żeby zobaczyć prezentację poświęconą temu tematowi. Uczniowie dowiedzieli się czym było Polskie Państwo Podziemne, jak działało oraz jaką działalnością się zajmowało. Poza licznymi zdjęciami z tamtego okresu, uczniowie mogli również wysłuchać wypowiedzi historyków i relacji świadków. Prezentacja miała na celu uświadomienie uczniom, ze struktury powstałe w czasie okupacji w naszym kraju były czymś absolutnie wyjątkowym w skali całej Europy oraz że każda forma oporu była wyrazem niespotykanej odwagi. Do zainicjowania obchodów 75 lecia Polskiego Państwa Podziemnego w szkołach zachęcał Instytut Pamięci Narodowej.

1 2 3 4 5


Dzień języków

26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Ze względu na wzrastającą z roku na rok liczbę uczniów postanowiliśmy podzielić nasze występy na II części. W I części imprezy uczestniczyli uczniowie klas I-III. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły specjalnego gościa - p. Marię Gruca- dyrektor DFK w Rogowie. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym zaangażowaniem poprzez przygotowanie wraz z wychowawcami klas flag różnych narodowości, a przede wszystkim poprzez liczne występy. W repertuarze znalazły się takie piosenki jak: "Guten Morgen", " Eins, zwei Polizei", " Ich mag Schokolade", " Das kleine Zoo", "Du bist der Wahnsinn". Dzięki przedstawionym scenkom uczniowie mogli się przekonać jak uciążliwa w życiu może okazać się nieznajomość języków. Następnym punktem programu był wywiad z znanymi niemieckimi postaciami, tj. S. Graff, M. Klose, L. Podolski, M. Gotze. Przedstawione postacie dostarczyły informacji na różne tematy, np. z życia szkoły w Niemczech, dotyczące ulubionych autorów bajek, potraw. Uczniowie dowiedzieli się z czego słyną Niemcy, co warto tam zobaczyć.Na zakończenie obejrzeliśmy bajkę w j. angielskim „Cinderella”. Podsumowaniem naszej uroczystości był mini quiz związany z słownictwem oraz innymi informacjami, które zostały przedstawione podczas imprezy.
Druga część Europejskiego Dnia Języków miała miejsce w Piątek o godz. 11.45 - 12.30 - po "Maluchach". Przedstawienia rozpoczęła klasa IVA bajką Tuwima pt. Rzepka (The Turnip). Klasa IVB pokazała nam typową scenkę z prowadzenia lekcji języka angielskiego (Bravo). Następnie mieliśmy okazję zobaczyć sprawdzanie obecności przez nauczyciela w klasie VA, oraz usłyszeć piosenkę o typowych poleceniach wydawanych uczniom w klasie (Please stand up!). Klasa VB z kolei wprowadziła nas we wspomnienia z przeszłości ukazując na swojej lekcji jak to dawniej wyglądał Rogów oraz nauczyciel i uczniowie.
Po tych występach mieliśmy okazję usłyszeć piosenkę w wykonaniu klasy VIB (Edyty Pietrasz, Kingi Matuszek i Wojtka Zychmy). A na zakończenie piosenkę w wersji angielskiej zaśpiewała uczennica klasy VB - Julia Kaszuba.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Uczniowie uczyli się wykonywać szopki

19 września w naszej szkole artyści z Republiki Czeskiej przeprowadzili warsztaty z budowy i zdobienia szopek. Wśród szkoleniowców, polskim przedstawicielem był rzeźbiarz z Bełsznicy, pan Józef Burszyk. Na warsztatach pojawił się również wójt gminy Gorzyce – Piotr Oślizło. Każdy z 25 uczestników spotkania otrzymał podstawową konstrukcję szopki, którą mógł samodzielnie rozbudować i ozdobić. Szkoleniowcy przywieźli ze sobą różnorodne materiały, które uczniowie mogli dowolnie wykorzystywać w trakcie trwania warsztatów. Odbyła się również, krótka prezentacja szopek, szkoleniowcy zaprezentowali gotowe przykłady, które zainspirowały uczestników spotkania do wykonania własnych szopek. Ponadto dowiedzieli się również jak w łatwy i ciekawy sposób można wykorzystać materiały o różnych teksturach przy zdobieniu szopek. Wszystkie szopki wezmą udział w Międzynarodowej Czesko-Polskiej Wystawie Szopek dla dzieci i dorosłych od 03.11-21.12.2014 w Ostrawie. Warsztaty odbyły się dzięki projektowi „Szopki bez granic” realizowanemu przez Centrum Rozwoju i Opieki Społecznej wraz z Gminą Gorzyce, który jest współfinansowany ze środków UE, z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Silesia w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007- 2013.

1 2 3 4 5 6 7


Bezpiecznie na drodze

W piątek (12 września) odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas pierwszych z Policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły oraz o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Na pamiątkę spotkania każdy uczeń otrzymał znaczek odblaskowy, by być widocznym na drodze.


"Samorządy mają głos"

Wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Rogowie pragniemy poinformować, iż rozpoczęliśmy przygotowania do wyborów władz Samorządu Uczniowskiego, które odbędą się 30 września 2014r. Już po raz trzeci przystąpiliśmy do akcji „Samorządy mają głos”, zgodnie z jej założeniami chcemy wspierać rozwój samorządności uczniowskiej. Kandydaci proszeni są o przygotowanie prezentacji swojej sylwetki, napiszcie co chcecie zmienić, poprawić, uatrakcyjnić w naszej szkole. Napiszcie dlaczego warto na Was głosować! Jak zwykle liczymy na Waszą kreatywność. Czekamy na plakaty!


Informacja - Ubezpieczenie uczniów na rok szkolny 2014/15

W dniu 10.09.2014r. na pierwszym zebraniu informacyjnym większość rodziców opowiedziało się za wyborem III warianu ubezpieczenia tj. suma ubezpieczenia 9 000 zł – składka 46 zł +1 zł choroba dziecka czyli 47 zł.


W związku z napływającymi sygnałami i wątpliwościami, przypominam, że ubezpieczenia uczniów w szkołach nie są obowiązkowe. Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, jak również w przypadku organizowania imprez i wycieczek szkolnych w kraju, jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Umowa ta może być zawierana wyłącznie z woli rodziców.

Dyrektor Szkoły- I. Kisiel


Rozpoczęcie roku szkolnego

Wrzesień to czas, kiedy trzeba pożegnać się z beztroskim życiem, zapachem morza i szumem drzew- z tym wszystkim, co kojarzy nam się z wakacjami.
Takim szczególnym dniem był dzień 1.09.2014r., gdyż wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami świętowali uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/ 2015r. Tego dnia o godz. 8.00 spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by powitać nowy rok szkolny. Z tej okazji uczniowie klasy Vb i IIIb przygotowali program artystyczny. Wszystkich obecnych na sali z promiennym uśmiechem przywitała pani Dyrektor mgr Ilona Kisiel życząc wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym.
Tego dnia swoje szczególne święto obchodzili uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie w obecności naszej Pani Dyrektor mgr Ilony Kisiel, swoich nowych wychowawców i rodziców. Uroczystego ślubowania dokonała Pani Dyrektor, która dotykając ramienia pierwszaka kolorowym ołówkiem przyjmowała go do grona naszych ucznów. Wypieki na twarzy pierwszaków i łzy w oczach rodziców świadczą o wielkich emocjach, które towarzyszyły wszystkim zgromadzonym. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia, uczniowie otrzymali z rąk wychowawców pamiątkowe dyplomy a z rąk rodziców pyszne rogi pełne słodyczy.
Wszystkim pierwszakom życzymy powodzenia i sukcesów w nowym roku szkolnym 2014/2015r.

1 2 3 4 5


Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Rogowie

Szkoła Podstawowa w Rogowie po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”, która została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akcja polega na wspólnym czytaniu wybitnych, polskich dzieł. W tym roku wszystkich uczniów klas szóstych zapoznano z „Potopem” Henryka Sienkiewicza. To niecodzienne wydarzenie poprzedzono prezentacją dotyczącą życia i twórczości autora "Trylogii". Olbrzymie zainteresowanie uczniów sposobem przekazywania lektury sugeruje nauczycielom, że akcja ta już na trwałe wpisze się w harmonogram szkolnego kalendarza.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie informuje, że uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się 1 września 2014r.
- dla klas II- VI o godzinie 8.00, na sali gimnastycznej (po uroczystości wspólnie wychodzimy do kościoła na mszę św.)
- dla klas I o godzinie 10.00 , na sali gimnastycznej (po mszy św.)

Zainteresowanych rodziców prosimy o zapoznanie się z programem pomocy uczniom w 2014r. WYPRAWKA SZKOLNA ( informacje dostepne na str. Internetowej szkoły i w sekretariacie szkoły )


Wyprawka szkolna 2014

Wyprawka szkolna 2014


NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2013/2014


Powrót
Opieka nad stroną: T.Sosulski